Jak si vybrat římské záclony

Dekorace oken je jedním z obtížných úkolů.Můžete samozřejmě zavěsit první závěs, který se vám líbí víceméně, ale ... Windows jsou důležitou součástí interiérového designu a dojem vašeho domova závisí na výběru.A já chci, aby to bylo krásné, útulné, pohodlné a nezapomenutelné.Jedním ze způsobů, jak dát svému domovu nebo bytu svůj vlastní styl, je vybrat krásné a pohodlné závěsy na oknech.A pokud chcete, aby byly moderní a pohodlné, věnujte pozornost římským záclonám.To jsou ty, které mohou sousedit s oknem a shromažďovat se v krásných záhybech.Jak budou římské záclony vypadat v interiéru, záleží na tom, jak přesně si vyberete barvu a látku.O tom budeme mluvit.

Co jsou římské záclony a jaké jsou

Římské záclony se nazývají záclony jako ploché látky, které po zavření stoupají a vytvářejí záhyby.Tento typ dekorace oken je vhodný, pokud potřebujete krátké závěsy k parapetu.Jednou z hlavních výhod římských záclon - zabírají minimální prostor, protože mohou být připevněny k rámu okna.U této metody instalace lze parapet použít jako pracovní plochu.

Konstrukce římských záclon je jednoduchá.Tam je vrcholPopruh, ke kterému je připevněna lepicí páska, je plátno s váhovým prostředkem na samém spodku a odpovídající lepicí páska našitá nahoře.Při instalaci na rám nebo stěnu nad okenním otvorem je připevněn popruh se suchým zipem a poté je do něj „nalisována“ opona.Takové zařízení usnadňuje praní.

Takto vypadají římské záclony

Aby se plátno římských záclon zvedlo a shromáždilo se v záhybech, s kroky 20 až 30 cm, byly záclony přišity na plátno, do kterého visípak pruty.Když zavřete záclony, tyčinky se zvednou a plátno se složí.Zde je takový originální způsob, který vynalezli dávní Římané.

Římské závěsy mají dvě podoby: klasickou (levou) a kaskádovou (pravou).Vyznačují se přítomností /nepřítomností záhybů v otevřeném stavu

Existují dva typy římských záclon: klasický (obyčejný) a kaskádový.Klasika v otevřeném stavu je ploché plátno, kaskádování má vždy určitý počet záhybů.Druhá možnost lépe odpovídá stylu art deco, country nebo tradičnímu designu.Ale jak se římské záclony dívají do interiéru, nezávisí to ani na typu, na vybrané látce.Jsou to oni, kdo nastavili základní „zvuk“.V zásadě tedy věnujte pozornost kvalitě a typu tkaniny.

Římské záclony na arkýři vypadají velmi dobře
Dekorace oken v jídelně s arkýřovým oknem
Neobvyklé apohodlný způsob

Zvláštní zmínka se týká arkýřových oken.Není snadné je získat.Jednou z možností je římská opona pro každé okno.Protože instalace je velmi jednoduchá, nevzniknou žádné potíže.Jediný problém - bude nutné otevřít a zavřít všechny závěsy, a to vyžaduje čas, a dokonce začne obtěžovat s časem.

Výhody a nevýhody

Hlavní výhoda římských záclon spočívá v tom, že vypadají dobře jak ve složeném, tak v „pracovním“ stavu a umožňují uzavření oken v kvalitě a bez mezer.No a mnoho z nich je má ráda právě kvůli své lakonické podobě.Navíc pomocí různých tkanin můžete vytvářet modely pro různé styly - od přísného minimalismu po romantickou provence.

Nejen, že římské záclony v interiéru kuchyně vypadají originálně, jsou také funkčnější než obvyklé možnosti

Nevýhody římských záclon souvisí spíše s funkcemi:

]
  • Pokud clona nezavře uzávěry jednotlivě, ale celé okno, je při otevření clony problematické otevřít ji větráním.Abyste se dostali k rukojeti, musíte buď zvednout oponu těsně nad rukojetí, nebo se ponořit pod ni.Vzhledem k níže uvedenému vážení to není příliš jednoduché.
  • Po omytí musíte rozebrat svazek lan, která se táhnou ke každému příčníku.
  • Když jsou římské závěsy složeny, zabírají nějaký prostor.To znamená, že během dne zavřou některé sklenice.Což konkrétně závisí na modelu a způsobu instalace.

Toto jsou hlavní klady a zápory římských záclon.Je tu ještě jeden bod, ale není to důležité pro všechny: se zavřenými závěsy nebudete moci „na sekundu pozorovat z okna“.Taková nevýhoda ...

Jak zvolit velikost

Šířka římské opony závisí na tom, zda bude společná pro okno, nebo zda bude pro každý křídlo opona.Při instalaci na křídlo změřte šířku skla na každém křídle s ohledem na zasklívací korálky.Toto bude minimální hodnota, ale sklo bude jistě zavřené a nikdo se nebude moci dívat dovnitř.Maximální šířka závisí na šířce rámu, ale mějte na paměti, že mezi sousedními záclonami by měla být alespoň malá vzdálenost, takže v tomto případě musíte hledat rozměry velmi blízko k měření, jinak je prostě nebudete moci opravit.

Římská opona by měla sklo pevně uzavřít a být o něco širší

Je-li římská opona celá, mělo by být její plátno širší než je okenní otvor alespoň5 cm. V zásadě se zde můžete soustředit na šířku okenního parapetu - vizuálně bude vypadat lépe, budou-li záclony a parapety stejné.

Při tomto způsobu instalace se řídíte šířkou otvoru okna

S délkou (výška) je to o něco jednodušší: nemělo by být menší než otvor okna nebo výška křídla.Pokud jsou ve standardních velikostech pouze mírně větší modely, není to nebojácný.Vzhled nebo fungování nebude z toho horší.Existuje pouze jedno omezení: maximální výška by měla být menší než 3 metry, protože délka závitu v mechanismu římské clony není větší než 3 metry.

Římské záclony v interiéru

V kombinaci s tylem je možné vidět římské závěsy v interiéru kuchyní, dětských pokojů, obývacích pokojů a skříní.S touto kombinací „pracují“ s nočními závěsy, proto jsou šité z hustých tkanin, které neumožňují průchod světla.Další možností je sólo, bez jakýchkoli doplňků.Můžete je tedy použít na zasklené balkony nebo lodžie, v jakékoli místnosti, pokud se nebojíte, že se během dne někdo může dívat do vašich oken.Takže - prostě „romance“ bez příplatků - můžete často vidět v soukromých domech, kde okna směřují do dvorku a nikdo jiný tam nemůže být.

Husté a průsvitné textilie lze použít různými způsoby

Někdy se místo tylu používají římské záclony.V tomto případě jsou šity z průsvitných tkanin.V této možnosti se perfektně hodí do minimalismu nebo moderního stylu, kde jsou záhyby přijímány pouze podmíněně.Plochý banner je to, co potřebujete.Nezapomeňte však, že radiátory musí být pokryty dekorativními zástěnami nebo nábytkem stojícím pod oknem.Výjimkou jsou exkluzivní modely topných zařízení, které mohu sám sloužit jako dekorace interiéru.

V kuchyni

Římské závěsy v interiéru kuchyně jsou vhodné pro téměř jakýkoli styl dekorace.Nejčastěji je lze vidět v kuchyních, kde se parapet používá jako pracovní plocha.Je těžké přijít s vhodnější alternativou.Uzly mohou tvořit, možná, rolety, ale nejsou tak velkolepé.

I když parapet okna kuchyně nese žádnýfunkční zatížení, římské závěsy vedle obkladů, domácí spotřebiče vypadají lépe než ocasy a záhyby tradičních vzorů.

Neutrální barva s stěží viditelným vzorem je klasickým řešením
)
Buňka oživí interiér
Jedna z barev nařímská opona odpovídá cíli
Pokud je kuchyně příliš monotónní, můžete přidat barvy pomocí římských záclon v květu
Pouze pruh stejné barvy
Bílá a černá - klasická kombinace
Římské závěsy se svislými pruhymusí to být úhledně
Únava klasická
[Návrh 130]
Hlavní věcí je zvolit správný odstín

Výběr barvy a zbarvení je pro majitele záležitostí vkusu, je však třeba vzít v úvahu zásady slučitelnosti barev.Existuje několik tradičních řešení:

  • Textilie používá čistou barvu neutrálních barev (bílá a její odstíny, béžová, šedá).Jsou kombinovány se všemi barvami a zpravidla jsou přítomny ve výzdobě místnosti.
  • Pevné římské záclony jasných barev.Jsou vybrány do existujících objektů nebo dekorativních prvků.Může to být jedna z květů na stěnách, v čalounění, na fasádě nábytku atd.
  • Barevnýpás, klec, v květu.Tyto závěsy jsou vrcholem interiéru a okamžitě přitahují pozornost.Alespoň jedna z barev by měla být opakována v jiných položkách interiéru.A princip výběru obrázku závisí na stylu, ve kterém je interiér vytvořen.

Pouze pokud si vyberete římské záclony do kuchyně, je lepší hledat látky, které se snadno prají.Prádlo, samet, tapiserie, brokát - to vše pro ostatní místnosti.Do kuchyně je vhodná bavlna s impregnací nebo některá dobře omyvatelná a antialergenní syntetika.

V dětském pokoji

Nejprve uvádíme výčet praktických výhod použití římských záclon v interiéru dětského pokoje.Zaprvé: v studentských pokojích stojí u okna často stůl.Takže závěsy na parapetu - to je přesně to, co potřebujete.Za druhé: pokud je dítě stále velmi malé, krátké záclony jsou také plusem - nemůže se jich dostat, což znamená, že si ho nebude na hlavu.Třetí plus pro alergiky: méně tkáně bude shromažďovat méně prachu.

Vzor je vybrán podle koníčků
Římská opona v interiéru dětského pokoje pro dívku
Kaskádová varianta je vhodná prointeriéry pro dívky
Kluci mají lepší prostou barvu nebo s „mužským“ tématem
V místnosti pro kojence je vždy nutná silná opona
Můžeregulovat množství světla

Kromě těchto pozitivních aspektů je nutné do prasečí banky přidat skutečnost, že děti a mládež mají rádi římské rolety více.Mohou to být tematické kresby, zobrazující hrdiny vaší oblíbené karikatury, skupiny atd., Nebo mohou být přísné a jasné.Je tu někdo, komu se to líbí, protože v různých věcích jsou preference jiné.Faktem však zůstává: najdete jakýkoli design.Pokud není připraveno, můžete buď plátno ušit, nebo objednat jeho výrobu.

Obývací pokoj

Římská opona v interiéru obývacího pokoje může být vybrána pro dekorace v jakémkoli stylu.Zde jsou často kombinovány buď s tyly nebo tradičními závěsy.A v kombinaci a „sólo“ mohou být v obývacím pokoji jakéhokoli stylu a směru.Klasický model lze na spodní straně zdobit štětcem, rámečkem nebo jiným způsobem.Tyto typy jsou vhodné pro klasické interiéry.

Římské záclony a tyly v moderním interiéru
Ani v hale se sloupy nezpůsobují odmítnutí
Klasika se může lišit
Bílé průsvitné směsi s mnoha styly, včetně skandinávských
Když jednoduché neznamená špatné
A ve stylu podkroví ...
A dokoncebuňka v obývacím pokoji vypadá skvěle
Prožijte nudný design
Množství zaručeného světla
Další skandinávský interiér s římskými závěsy

Kupodivu jsou to římské závěsy, které dokonale zapadají do minimalismu, do art deco a high-tech.Látky používají ostatní.Hladké barvení s rovným povrchem je vhodné pro minimalismus, pro high-tech najdete tkaniny s leskem, který je velmi podobný lesku kovu (něco jako satén).

Všechny modely a interiéry etnického typu budou dobré.Jen pro každý styl si musíte vybrat vlastní tkaniny.Pro skandinávské interiéry jsou vhodnější prosté římské závěsy, možná s hustší nebo tkanou strukturou.

Ložnice

Římské závěsy v ložnici nejsou o nic méně důležité než v obývacím pokoji.Pokud je použijete namísto tylových závěsů, budou spolehlivěji blokovat zobrazení při zachování soukromí.Po zvolení hustoty materiálu můžete ztlumit denní světlo.Bude-li to žádoucí, bude možné clonu zvednout a uvolnit více světla.Obecně existují denní /noční záclony, ve kterých jsou pruhy vyrobeny ze dvou typů materiálu - propouštějící světlo a nepřepouštějící.V této situaci budou velmi užitečné.

římské závěsy lze použít místo tylových záclon
Různá hustotarůzné osvětlení dává tkanině
Vynecháním takových záclon můžete uměle vytvořit večerní osvětlení
)
Římské záclony s tylovými závěsy jsou také dobrou volbou
Římské závěsy lze kombinovat také s klasickými lineárními panely
A to jsou dvojité římské závěsy: na den i noc [
Poté, co jste se pustili, můžete se izolovat od všech

provozovat takovou kombinaci: římské rolety isppoužívají se jako noční, připevňují se ke sklu a denní závěsy jsou jako obvykle tyly na římsách.Existují i ​​jiné možnosti - pouze „římské“ nebo v kombinaci s tradičními lineárními závěsy.Jsou dobré, pokud vám záleží na tom, zda se někdo může dívat do vašich oken nebo ne.

Pokud mluvíme o látkách, jsou vybírány v tónech s textilem, designem stěn, fasád nebo čalouněním nábytku.Mohou mít svůj vlastní design, ale barva a vzor by měly být v souladu s prostředím.