Jak si vybrat světel do vany

Koupelna by měla být bezpečná, pohodlná, krásná.A jedním z faktorů je osvětlení.Z tohoto důvodu je nutné vědomě volit svítidla pro koupelnu - aby se zohlednila nejen estetická složka, ale také bezpečnost.Svítidla by navíc měla poskytovat dostatečné množství světla na správných místech.

Měl by být dostatek světla

Jak zajistit osvětlení v koupelně a zajistit elektrickou bezpečnost

V koupelně je třeba věnovat zvláštní pozornost bezpečnosti: voda a elektřina jsou velmi nebezpečnou kombinacíz.Existují dva způsoby:

  • používají konvenční napájení 220 V (nebo 380 V s třífázovou sítí), ale vybírají zařízení s vysokou třídou elektrické bezpečnosti;
  • Snižte napětí na 24 V nebo 12 V pomocí vhodných nízkonapěťových svítidel.

Ve ​​skutečnosti existuje třetí způsob - použít k osvětlení bezdrátová nástěnná světla napájená z baterie.Mají nainstalované LED diody, takže spotřebovávají málo energie a vydrží docela dlouho.Ale tato možnost nemůže poskytnout plné osvětlení - takové lampy dávají tlumené světlo.Jsou schopni mírně rozptýlit temnotu v koupelně, ale díkyjednoduše nedokážeme rozeznat úroveň osvětlení.

Osvětlení je jedním z klíčových bodů

Podpětí také není snadné.Kromě sestupného transformátoru bude stále nutné najít vhodné lampy pro tuto sekci.Samozřejmě, ale jejich design, mírně řečeno, nebude schopen uspokojit náročnější vkus.

Nejběžnějším východiskem je proto zvolit žárovky do koupelny se zvýšenou odolností vůči vlhkosti - odolné proti vlhkosti.Kromě toho je však pro zajištění bezpečnosti do koupelny zataženo samostatné elektrické vedení s vlastním RCD a jističem.Tím je zajištěna schopnost v případě potřeby rychle vypnout napájení místnosti a automaticky vypnout napájení při nejmenším problému.

Třída ochrany koupelnového vybavení

Byl vyvinut speciální systém pro klasifikaci ochrany zařízení.Třída bezpečnosti zařízení (jeho pouzdro) je zobrazena dvěma číslicemi a před nimi latinskými písmeny IP.První číslice ukazuje, jak je zařízení chráněno před prachem, cizími předměty, také zobrazuje bezpečnost dotyku, druhá - zobrazuje stupeň ochrany proti vniknutí vody a stříkající vodě.Minimální ochrana je 0, čím větší čísla, tím vyšší ochrana.Přesná data jsou zobrazena v tabulce.

Tabulka pro dešifrování čísel v bezpečnostní třídě elektrického spotřebiče (lampa)

V koupelně jsou provozní podmínky elektrických zařízení výrazně závislé na umístění.V blízkosti vany, umyvadla nebo sprchy,existuje vysoká pravděpodobnost, že se voda do zařízení nějak dostane.Proto se snaží tyto žárovky nevkládat do zón, a pokud je to nutné (nebo skutečně chtějí), používají případy s vysokým stupněm ochrany - ne nižší než IP67 (na fotografii níže).Taková osvětlovací zařízení jsou umístěna v koupelně (v samotné nádrži pro osvětlení) nebo přímo ve sprše.Jak vyplývá z tabulky, voda se do takových případů nedostane, ani když je ponořena do hloubky 1 metr.Podobná třída příslušenství pro koupelnu bude stát hodně, protože pokud se používají, je to hlavně ve sprchách.

Přímo nad vanou ve výšce 2,25 m je prostor, ve kterém je dovoleno používat pouzdra s ochranou ne nižší než IP 65 - s ochranou proti přímému vniknutí vody.Stejná zóna se nachází v bezprostřední blízkosti umyvadla - 60 cm od kohoutku do stran a nahoru.

Které přípravky mají být použity v koupelně

Přípravky pro koupelnové třídy IP 65 také stojí mnoho.Z tohoto důvodu jsou zde osvětlovací zařízení instalována velmi zřídka.Pouze LED pásky ve vodotěsném provedení se zde budou cítit dobře.V zásadě je lze dokonce ponořit do vody a takové pásky jsou relativně levné, ale musí být napájeny nízkoenergetickými zdroji, takže pro normální provoz potřebujete také napájení, které snižuje napětí na přijatelnou úroveň.

Ve stejné výšce - 2,25 ma šířce kolem vany a sprchy 0,6 m je stříkání možné.Protože v této oblasti dalikoupelnové přípravky s třídou ochrany nejméně IP 44 s ochranou proti stříkající vodě.

Druhy svítidel používaných v koupelnách

Osvětlení koupelen se provádí hlavně tradičním způsobem - instalací svítidel na strop.Používejte také nástěnná světla a světla pro zrcadlo.

Strop

V koupelně jsou dva typy stropních světel - zapuštěné a stropní.Zapuštěné se používají se sklopnými (ze sádrokartonových nebo plastových panelů) nebo zavěšenými stropy.Jejich charakteristickým rysem je, že většina těla je umístěna za rovinou finálního stropu - v podpůrném prostoru.Venku je ozdobné překrytí a část žárovky.

Osvětlení koupelny zapuštěnými bodovými reflektory ve stropě

Třída ochrany se volí v závislosti na místě instalace - skříně lze instalovat mimo prostory se zvláštními požadavkytřída ochrany proti stříkající vodě není nižší než 1 (ochrana proti vertikálnímu stříkající vodě) a ochrana proti prachu obvykle není standardizována - zvolte podle libosti.

Je lepší vložit žárovky do vestavěných (bodových) lamp pro koupelnové LED.Spotřebovávají malou elektřinu a jasně září, téměř se nezahřívají a mají dlouhou pracovní životnost.

Druhá možnost má tradičnější vzhled - stropní osvětlení stropu.Skládají se z těla, které je připevněno ke stropu a ke stropu.Mezi těmito modely, docela hodně svysoká třída ochrany - s takovou strukturou není obtížné dosáhnout těsnosti.K tomu se obvykle používá gumové těsnění.

Stropní stropní svítidlo pro koupelnu je jednou z možností

Dosah obou svítidel je velký a kromě toho je lze kombinovat.S jejich pomocí můžete vytvořit jedinečný design, který plně odpovídá bezpečnostním požadavkům a poskytuje dostatečné množství světla.

na stěnu

I při dobrém stropním osvětlení v zrcadle je světlo dost zřídka dost.Proto v koupelně také instalují lampy na stěny.

Oblasti v koupelně, kde je potřeba zařízení s vysokým stupněm ochrany

V závislosti na tom, kde plánujete zařízení instalovat, může to být IP 44 (zóna 2) nebo IP 21, 31, 41 atd.Druhá číslice může být více.

Proto je rozumné umístit příslušenství do koupelny nad zrcadlo nebo použít po obvodu zrcadla LED pásek odolný proti vlhkosti (v polymerové trubici).V tomto případě je světlo rozloženo rovnoměrně, což je vhodné pro holení a kosmetické procedury.

Můžete umístit zdroj světla nad zrcadlo

Další možností je instalace nástěnných bodů - lamp, které mají pohyblivě pevný strop.Umožňují nasměrovat tok světla do požadované oblasti.Dekorátoři je milují, protože vytvářejí zajímavé efekty zvýrazněním úzké části zdi.

Zařízení koupelen s možnostízměny ve směru světelného toku

Kombinace stropních a nástěnných lamp pro koupelnu vám jistě umožní získat požadovanou intenzitu světla.Kromě toho je možné podle potřeby měnit stupeň osvětlení - zapnutí a vypnutí části osvětlovacích zařízení.

Lustry

Koupelnové lustry se u nás zřídka používají.V malých místnostech vypadají jako cizí prvek, protože většina z nich vyžaduje velký prostor.

Používání lustrů v koupelně

Pokud máte umělecký vkus, můžete přijít s něčím s lustry, ale měli byste si vybrat malé stručné modely, které nejprvemohou poskytnout dostatek světla, a za druhé, budou splňovat bezpečnostní požadavky.

Další funkce

Vana není pouze technickou místnost pro hygienické postupy.V teplé lázni můžete relaxovat, relaxovat, uvolňovat stres.V takových případech můžete vytvořit podsvícení.K tomu opět používají LED pásy (LED), nejen bílé, které berou na osvětlení, ale barvy - k vytvoření měkčí atmosféry, která podporuje relaxaci.

Barevné osvětlení vám pomůže relaxovat.

K dispozici jsou také LED pásy, které mohou měnit barvy záře.Vydávají méně světla a nepoužívají se pro hlavní osvětlení, ale pro osvětlení je to nejvíce, protože si můžete vybrat barvu v závislosti na vaší náladě.

Pro ty, kteří chtějí vytvořit jedinečný design koupelny, je zde ještě jedna zajímavá a dosud málo používaná vlastnost - osvětlení v podlaze.Je to obtížná práce, ale účinek je velmi zajímavý.

Osvětlení v koupelně

Obecně je výběr příslušenství pro koupelnu také kreativní proces.Ale neměli byste zapomenout na bezpečnost.