Jak si vybrat ventilátor ve vaně

Rychle odstranit vlhký vzduch po koupeli nebo sprše pomůže odsávací ventilátor do koupelny.Jedná se o malé zařízení, které je instalováno u vstupu do ventilačního potrubí nebo přímo na dálnici.

Typy ventilátorů pro koupelny

Podle zařízení jsou výfukové ventilátory:

 • Axiální.Má motor s vnějším rotorem, ke kterému je oběžné kolo připojeno.Vzduch se pohybuje rovnoběžně s osou rotoru.Tyto ventilátory pro koupelnu a toaletu jsou malé, ale mají průměrný výkon.Dobrá volba pro malé a středně velké místnosti, jejichž ventilační vývod je umístěn ne dále než 2 metry od místa instalace.

  Návrh odsávacích ventilátorů pro koupelnu Také

 • Radiální nebo odstředivé.V tomto provedení jsou čepele namontovány na speciálním kroužku.Vzduch je nasáván zepředu, vychází ze strany, pod úhlem 90 °.Vyznačují se vyšší produktivitou, používají se pro místnosti s objemem více než 12 metrů krychlových.Vzduchové hmoty se mohou pohybovat na značné vzdálenosti.

Nejběžnějším odtahovým ventilátorem v koupelně je axiální typ.Jsou levné, dobře se vypořádají s dodanýmiúkol, pokud jsou výstupy ventilačního potrubí poblíž.Pokud je vzdálenost od vstupního bodu k ventilačnímu potrubí větší než 2 metry, má smysl nastavit radiální.

Podle způsobu instalace jsou ventilátory:

 • na stěnu.
 • Strop.
 • Strop-strop (může pracovat v obou polohách).
 • Kanál.

  Možnosti zdi a stropu

Nejsou žádné otázky týkající se problémů se stěnami a stropy, vše je zřejmé z názvu a o těch kanálech, které stojí za to vysvětlit.Tato úprava je instalována v mezeře ventilačního potrubí.Použitý kód je hlavně jeden výfukový kanál a musíte k němu připojit několik místností, ale je možné jej použít na samostatném kanálu.

Příklad instalace potrubního ventilátoru do digestoře koupelny

Tyto modely se používají méně často, protože instalace a údržba jsou komplikovanější (přístup k preventivnímu čištění nebo výměně je těžší)ale v mnoha případech je to jediná možnost.V soukromých domech může být do podkroví vyveden ventilátor, je tam snazší udržovat.

Výběr podle technických parametrů

Jako každé jiné technické zařízení by měl být nejprve vybrán odtahový ventilátor do koupelny podle technických parametrů.Okamžitě stojí za to říci, že pouzdra jsou obvykle vyrobena z plastu a pouzdro samotné je vodotěsné (minimální třída ochrany je IP 24).Tvar a vzhled mříže jsou libovolné, barva pouzdra je nejčastěji bílá, ale jsou zde i barevné.

Odsavač par pro koupelnu a toaletu můžebýt odlišný

Kromě vnějších značek volíme průměr výstupní trubky odtahového ventilátoru.Je vybrán v závislosti na průřezu potrubí (je lepší se nezužovat, protože bude klesat výměna vzduchu).

Výměna vzduchu

Je nutné zvolit odtahový ventilátor do koupelny na základě objemu větrané místnosti a rychlosti výměny vzduchu (předepsané hygienickými normami).Pro koupelny je doporučený poměr od 6 do 8 objemů vzduchu za hodinu.Pro rodiny uvažují o osminásobné výměně, pro 1-2 osoby stačí 6–7krát.

Například koupelna má rozměry 2,2 * 2,5 * 2,7 m. Vynásobením všech čísel zjistíme objem, dostaneme 14,85 m3.Kola, dostaneme, že objem koupelny je 15 metrů krychlových.Budeme uvažovat osminásobnou výměnu: 15 m2 * 8 = 120 krychlových za hodinu.To znamená, že při výběru výkonu ventilátoru by jeho výkon neměl být menší než 120 krychlových za hodinu.

Příklad stručných technických specifikací pro odsávací ventilátor koupelny

Hlučnost

Druhý bod, který potřebujetevěnujte pozornost výběru výfukového ventilátoru v koupelně - úrovni produkovaného hluku.Pokud bude ventilátor fungovat pouze během dne, měl by být produkovaný hluk v rozmezí 30-35 dB.To není příliš hlasité, na pozadí jiných zvuků to nezasahuje.Pokud bude ventilátor v kapotě pracovat v noci, měla by být hladina hluku nižší než 30 dB, nejlépe 20-25 dB.

Mezi radiálními modely je třeba hledat nejtišší ventilátor pro koupelnu.Axiální kvůli přenosu vibrací z motoru vyzařuje hlasitějšízvuky, ale existují modely, ve kterých jsou tyto vibrace minimalizovány pomocí speciálních podložek tlumících vibrace.Dalším způsobem je použití valivých ložisek.Takové axiální ventilátory do koupelny vydávají jen 22-23 dB, což je velmi malé.

] ​​
Název Typ montáže Ovládací mechanismus Výměna vzduchu (kapacita) Spotřeba energie Hlučnost Zvláštní funkce Rychlost otáčení Cena
Otvory100 MAT nákladní list axiální 98 metrů krychlovýchm /h 18 W 34 dB časovač, zpoždění vypnutí 2300 ot /min $ 30-35
Electrolux EAF-100TH nákladní list axiální 100 cum /h 15 W 33 dB čidlo vlhkosti bez nastavení $ 30-35
VENTS iFan nákladní list axiální 106 ccm /h 4,56 W 31 dB dálkové ovládání, čidlo vlhkosti krokové nastavení 75-85 $
Soler & Palau SILENT-100 CZ nákladní list axiální 95 ccm /h 8 W 27 dB mechanické ovládání bez úpravy $ 25-39
Blauberg Sileo 125 T nákladní list axiální 187 cum /h 17 W 32 dB časovač, zpětný ventil bez nastavení $ 45-50
Systemair CBF 100 nákladní list radiální 110 ccm /h 45 W 45 dB mechanické ovládání bez nastavení $ 65-75
Systemair BF 100 nákladní list axiální 85 ccm /h 20 W 41 dB mechanické ovládání 2400 ot /min 32-35 $
Systemair IF 100 kanál axiální 87,1 cum /h 14 W 44 dB 2432 ot /min 28-35 $
MARLEY MP-100S (SV-100) nákladní list od 10 do 83 m³ /h
) od 1,1 W do 4,1 W od 10 dB do 38 dB
elektronické ovládání plynule nastavitelné 209-225 $
VENTS Tichý 100 ...
(Vents Tichý 100)
nákladní list tichý 97 cu.m /h 7,5 W 25 dB zpětný ventil, valivé ložisko 2300 ot /min 28-35
Otvory 125 Klid B (125 Klid B) Účet Tichý 185 metrů krychlovýchm /h 17 W 32 dB zpětný ventil, valivé ložisko 2400 ot /min 42-50 $
Domovent z regionu Východní Kazachstán 125 ...
kanál axiální 185 krychlových metrům /h 16 W (374) ochrana proti přehřátí a vlhkosti bez úpravy 7-10 $

Také věnujte pozornost takové věci, jako je materiál potrubí.Samotný ventilátor může vytvářet mírný hluk, ale kovový kanál může vydávat hluk, když vzduch jím prochází.Proto je s zařízením ventilačního systému žádoucí použít plast.Pokud již máte kovovou krabici, můžete hladinu hluku snížit vložením zvukově izolačních materiálů.Druhý způsob - zašít do krabice a zaplnit mezery porézní zvukovou izolacímateriál.K tomu se nejlépe hodí standardní zvuková izolace z minerálních vláken.Polyuretanová pěna se samozřejmě používá pohodlně, ale její zvukotěsné vlastnosti jsou velmi nízké.V tomto ohledu není příliš dobrá a polystyrenová pěna.

Spotřeba energie

Dalším parametrem je spotřeba energie.Čím je tento parametr menší, tím méně budete muset zaplatit za elektřinu.Z tohoto pohledu jsou axiální ventilátory pro extrakci v koupelně úspornější.Pro řadu vysoké účinnosti při nízkých nákladech na elektřinu poskytují významnou výměnu vzduchu.Radiální jsou v tomto ohledu méně ziskové: při stejné produktivitě utrácejí 3-4krát více elektřiny, ale současně je vzduch přenášen na větší vzdálenost.

Výkonný potrubní ventilátor

Rovněž je třeba si uvědomit, že výkon ventilátoru (přepravované množství vzduchu za jednotku času) závisí na spotřebě energie.Tento parametr je také ovlivněn tvarem oběžného kola a dalšími konstrukčními rysy (například přítomností valivých ložisek), ale čím větší objem vzduchu musí být čerpán, tím výkonnější je v koupelně potřebovat odsávací ventilátor.

Další funkce

V nejjednodušší verzi se ventilátor v koupelnové kapotě zapíná samostatným spínačem.Některé modely mají řetízek, který můžete zapnout nebo vypnout.V tomto případě zařízení pracuje po celou dobunapájení.Existují další možnosti:

 • Zapněte, když zapnete světlo, vypněte se zpožděním 2 až 30 minut.Je běžné, že zpoždění je nastavitelné.Při nákupu je třeba pamatovat na to, že je zde potřeba zvláštní energie - je zapotřebí dvojitá fáze (pro napájení ventilátoru po vypnutí světla).
 • Detekce pohybu + zpoždění vypnutí.V tomto případě se ventilátor zapne, když je v koupelně pohyb, vypne se také se zpožděním.
 • Detektor vlhkosti.Tento typ ventilátoru se také nazývá inteligentní, protože se zapíná a vypíná v závislosti na stavu atmosféry v koupelně.Tato možnost je nejúspornější (ventilátor funguje pouze v případě potřeby), ale samotná zařízení jsou nejdražší.

  Jak připojit výkon: odsávací ventilátor do koupelny se zpožděným vypnutím (s časovačem)

Nejběžnější modely odsávacích ventilátorů pro koupelnu - spo vypnutí světla se zpoždění vypne.Lze je však zapnout samostatným spínačem, vyjma žárovky z obvodu.Zařízení s detektorem vlhkosti jsou úspornější, protože ne každá návštěva koupelny a zahrnutí světla vyžaduje zvýšenou ventilaci.Například, pokud jste si šli umýt ruce, je stěží vhodné zapnout nucené větrání.

Další vhodnou možností jsou různé rychlosti otáčení lopatek.V tomto případě může odtahový ventilátor v koupelně změnit provozní režim v závislosti na počáteční vlhkosti v místnosti.Přepínáníje ruční (mechanický), je automatický (MARLEY MP-100S).

Zpětný ventil pro ventilátor v koupelně - zda je to třeba nebo ne

Existují také odtahové ventilátory se zabudovaným zpětným ventilem.Někdy je tato možnost užitečná - pokud dojde k zpětnému tahu, neumožní vstup vzduchu z ventilačního systému do místnosti.Ale takové modely stále nejsou příliš populární.Jde o přirozené větrání.Většina bytů a domů má přirozenou ventilaci.Instalací ventilátoru do ventilačního potrubí jsme přirozeně zhoršili výstup odpadního vzduchu - v důsledku rozdílu v tlaku a tahu.Instalace ventilátoru zpětného ventilu situaci ještě zhoršuje.V tomto případě by nucená indukce (s ventilátorem) měla fungovat nepřetržitě.

Který koupelnový ventilátor je lepší - s nebo bez zpětného ventilu - rozhodnete se

Pokud se rozhodnete instalovat zpětný ventil, nemusí jít v jednom případě.Lze jej instalovat vždy samostatně - do potrubí před ventilátorem.