Jak si vyrobit altán ze dřeva: návod s fotografiemi

Altán v zemi nebo na nádvoří domu - místo pro čaj a shromáždění v létě.V budovách o něco větší lze instalovat gril.Pak můžete přemýšlet o jeho zasklení: grilování v zimě je vzácné potěšení a gril zároveň uvnitř zahřeje vzduch.Obvykle začínají jednoduššími a levnějšími modely: altán je postaven vlastními rukama, nejčastěji není dost času.Proto tato volba.Budeme mluvit dále o tom, jak to udělat správně, o materiálech, metodách a metodách konstrukce.

Trocha teorie: jaký druh altánů je

Nic složitého: pojďme mluvit o druzích trnů a materiálů, ze kterých jsou vyrobeny.Nejprve je tento typ budovy rozdělen na otevřený(léto) a uzavřené (prosklené).To vůbec neznamená, že existují pouze dva z těchto typů: existují také kombinace s odnímatelným zasklením, ale existují také markýzy vyrobené z průhledné fólie, které se v případě potřeby přitahují na rám táhla.Další možnost - část stěn je uzavřená, část - je otevřená.Vyberte si ten, který je vám blíže.

​​

S podlahou i bez podlahy

Rovněž trny lze rozdělit na ty s podlahou i bez podlahy.Pergoly bez podlahy se umisťují na připravené místo z dlažebních desek, zalévají betonem, pokládají dlažební kameny atd.Ačkoli nikdo neobtěžuje stavět přímo na trávě.Správně by se mělo manipulovat pouze s rámem: přímý kontakt s půdou vyžaduje zvýšená ochranná opatření.Pokud mluvíme o dřevěném altánu, je impregnováno hnilobou a plísňovými infekcemi, pokud je vyrobeno z kovu, je ošetřeno kompozicí rzi.

Jedná se o dřevěný rámový altán bez podlahy.Vezměte prosím na vědomí, že střecha je čtyřhranná a samotný altán se zkosenými rohy

Pavilony s podlahou naznačují přítomnost nadace.Nejčastěji vytvářejí sloupce.Mohou být složeny z cihel nebo buty, naplněné betonem, položit základové bloky.Pokud máte velké ploché balvany, na kterých můžete budovu opřít, použijte je.Ale to vše - pokud je budova světlá - na rámu ze dřeva nebo kovu. Cihla vyžadují pásový základ, byť mělký (20-30 cm pod úrovní úrodné vrstvy).

Je to také altán ze dřeva, ale s dřevěnou podlahou.Protože onazvedl na podpěry.Horní část je v ní původně oříznuta - vazba ze zpracovaných tenkých desek vypadá skvěle

Pokud chcete položit dlaždice v altánu pro letní chaty, budete muset vyplnit izolovanou desku betonem a na ni položit mrazuvzdorné typy dlaždic.Kromě toho by izolační deska měla být nejméně o 50 cm širší ve všech směrech, než je konstrukce na ní.A těchto 50 cm je vyrobeno pod mírným sklonem, takže proudí vlhkost.To je ve skutečnosti slepá oblast, která nedovolí zemi zamrznout pod altánem.Dlaždice se tedy neobjeví a nebude praskat.

Materiály

Rám zahradních nebo venkovských altánů je vyroben ze tří materiálů:

  • malá dřevěná bursa nebo kulatina;
  • ocelová trubka (z profilu je výhodnější);
  • polymerní trubky (PVC).

Jediným materiálem, který nevyžaduje ochranu, jsou polymery.Nemají hnilobu, nejsou ovlivněny houbami.Některé druhy tolerují zmrazení a rozmrazení bez větší újmy.Takže mohou zůstat v zimě.Je to jen to, že trn pro výrobu PVC trubek je odolný, potřebují pevný průměr a silnou zeď.A ani v tomto případě se nemusíte spoléhat na rám: budete muset dát takový nábytek, který nebude vyvíjet tlak na plast.No, pánev bude muset být odložena stranou (pokud je k dispozici).

Plastové trubky z PVC mohou sloužit nejen jako rám, ale také jako proutěné stěny

Aby dřevěný zahradní altán zůstal po dlouhou dobu atraktivní, veškeré dřevo, které bude použitokonstrukce, je nutné předem zakrýt ochrannou impregnací v jedné nebo dvou vrstvách.Nejlevnější jsou dnes impregnace SENEZH a Manor a jejich recenze a jejich ochranné vlastnosti jsou velmi dobré.Tito výrobci mají tónovací sloučeniny.

Kovový rám pro altán je obroben dvakrát.Při prvním naplnění potrubí před začátkem stavby se pak důkladně prochází základním nátěrem svařovacího místa.Navíc, pokud je rez, je buď očištěn, nebo prochází korozním konvertorem a teprve poté je aktivován.Proč takové potíže?Vypadat dlouhodobě solidně.Po zaschnutí základního nátěru je vše potaženo kovovou barvou pro vnější použití.

Altán z plastu.Může to být šetrné k životnímu prostředí, ale neexistují žádné problémy s malbou, houbami nebo rezem

Opláštění pro zahrádku může být téměř jakékoli.Nejčastěji se používá dřevo.Toto je hoblovaná deska, srub, podšívka, malý průměr s kulatým průměrem.Pokud jsou použity palety, jsou rozebrány, deska je vyleštěna a spodní část rámu je s ní opláštěna.Ukázalo se to velmi ekonomicky.A vzhledem k tomu, že dřevo již dlouho vyschlo, slouží po zpracování ochrannými sloučeninami po dlouhou dobu.

Pavilony pro letní chaty a zahrady jsou opláštěny těmito materiály:

Kovový rám v kombinaci s tónovaným pokovovánímpolykarbonát

Bezrámové trny

Jednalo se o rámové trny.Nyní o bezrámové.To je, když cihlové zdi, stavební bloky (nejčastěji z pórobetonu ) jsou postaveny na pásovém základu nebo na monolitické izolované desce do výšky asi 2 metrů.Jedna nebo dvě stěny mohou být pod střechou.Sloupce jsou vytvořeny na zbytku, na kterém je založen krokvový systém.Konstrukce takového altánu není drahá věc.

Příklad hlavního proskleného altánu zdobeného divokým kamenem.Níže může být jakýkoli stavební blok.Zasklené dvojskly

Cihla, pokud jsou krásně vyrobena, mohou být ponechána bez povrchové úpravy.Pokud jste postavili altán z pěnových bloků, jeho výzdoba se neliší od výzdoby stejného domu.Povrchy jsou opláštěny kovovou mřížkou pro omítku a poté omítkou.Na vyrovnané stěny můžete položit jakýkoli povrch: alespoň dekorativní omítka, alespoň kámen.Zahradní altány z kamene, cihel a pěnových bloků se nejčastěji glazují: a v zimě bude teplo.

Střecha

Výběr struktury střechy závisí zcela na tvaru altánu.Pokud se jedná o široký obdélníkový výběr: jednoduchý nebo dvojitý, čtyř-sklon.Obdélníkové trny pod přístřeškem jsou nejsnadnější stavbou.Štít není moc, ale obtížnější.

Letní pravoúhlý altán z kulatého kulatiny pod štítovou střechou

Je-li tvar trnu komplikovanější: pětiúhelníkový, šestiúhelníkový, osmiúhelníkový, budete si muset udělat stanstřecha.Je to ještě složitější: musíte přijít na to, jak vytvořit spojení všech krokví uprostřed.

Klenutá střecha je nejsložitější.Je-li pavilon do-it-yourself poprvé postaven a existuje jen málo zkušeností se dřevem, je lepší najít jinou možnost

Při použití pružné střechy a kovu nebo PVC jako rámu můžete střechu obecně zaoblit.Trubky jsou ohnuté, materiál s těsněním pro šrouby nebo šrouby jsou na nich upevněny.Takové zahradní altány mají velmi lehký vzhled, můžete je postavit (se schopností manipulace svařovacího stroje a ohýbačky trubek) během několika hodin.

Toto je pravděpodobně nejjednodušší altán: dvě ohnuté trubky, které jsou namontovány na zádech zahradních lavic.K trubkám je připevněn polykarbonát.Zahradní altán je připraven

To je vše.Jiní představují velmi zřídka.Mimochodem, pokud vás zajímají altány pod jednou střechou s domem, nazývají se verandy.Přečtěte si o nich zde.

Toto je stručně celá teorie.Mohou existovat i jiné zvláštní případy: existuje mnoho materiálů, stejně jako možnosti jejich kombinace.Na konci článku uveřejníme nejzajímavější původní altány z nestandardních materiálů.A teď cvičte.

Jak si vyrobit altán z vlastních rukou

Nejčastěji stavíme dřevěné altány s vlastními silami.Druhé místo v popularitě - v kovu.Všichni ostatní zřídka.Cihla a další stavební materiály kvůli skutečnosti, že jsou drahé, z PVC trubek - kvůli materiálu důvěryne.

Prozkoumáme příklad stavby rámového altánku ze dřeva.Ale i když se chystáte vyrobit z kovu nebo PVC, postup bude stejný.Další princip spojování materiálů rámu, ale jinak je všechno podobné.

Při práci se dřevem musí být dřevo nejprve ošetřeno antibakteriálními a nehořlavými impregnacemi (snižujícími hořlavost materiálu).Až poté, co kompozice uschnou, můžete pracovat.Pokud tak neučiníte, dřevo velmi rychle ztmavne a ztratí atraktivitu.

Jak postavit altán z kovu zde a v tomto článku hovoříme o altánech vyrobených z polykarbonátu.

Kresba

Byly realizovány dva podobné projekty stejného typu: čtyřúhelníkový altán pod sedlovou střechou, pouze v různých velikostech a byly vyhotoveny odlišně.Výkres jedné z nich, viz fotografie níže.

Pravoúhlý altán se sedlovou střechou (v jednom projektu byla střecha nahrazena sedlovou střechou)

Postupné pokyny s fotografií

) Všechno to začíná přípravou webu.Pokud je sodík - je odstraněn, je odstraněna plodná vrstva.Pokud tak neučiníte, kořeny, zelení a všechny zbytky hnijí.Na písčité nebo písčité hlinité zeminy, odpadky, sutiny nebo zlomky stavebních zbytků se vlévají do jámy, každý je stlačený, shora jsou pokryty pískem.Na hlinitých půdách, kde voda neproudí dobře, je lepší vyplnit a vykopat vlastní půdu (hlína, ale bez úrodné vrstvy).Jinak se voda v jámě hromadí a stagnuje, cožzpůsobí nepříjemný zápach.Vůbec ne, co potřebujete.

Výběr typu nadace a spodního vázání

Pokud není příliš času, je rychlejší instalovat hotové betonové bloky na stlačený polštář.Pokud složíte sloupy z cihel, budete muset strávit více času, ještě více - naplňte je betonem.Vzdálenost mezi podpěrami by neměla být větší než 1,5-2 metry.Konkrétně to záleží na tloušťce paprsku, ze kterého budete svazek vyrábět.Pod paprskem 100 x 100 mm je vzdálenost 1,5 metru, pod kovovou profilovou trubku lze nastavit 60 x 60 mm na 2 metry.

Jsou-li všechny podpěry nainstalovány a vyrovnány (použijte kolíky, stahovací šňůru a úroveň budovy), jsou vodotěsné.Jedná se o střešní krytinu nebo střešní krytinu, svinutou ve dvou vrstvách, nebo bitumenový tmel, který je také dvakrát impregnován povrchem.Poté se položí spodní úvazek trnu ze dřeva.Vyrazí se hřebíky o délce nejméně 150 mm nebo se spojí šrouby ze dřeva.Pro větší sílu se používají rohy (pokud zjistíte, že zesílené - jako na fotografii - bude to báječné).Ačkoli je altán postaven zpočátku jako letní, po nějaké době se většina rozhodne jej zasklít.To je, když je vyžadována bezpečnost.

Takto vypadá sestavený spodní úvazek

Instalace stojanů

Dále se instalují stojany ze dřeva.Jsou umístěny v rozích, před oběma stranami vstupu, na zbytku - nad sloupy podpěr.Nahoře jsou také spojeny páskováním.

V této fázi výstavbyzahradní altán je důležitý stojan postavený vzpřímeně.Je nežádoucí používat úroveň konstrukce: má velkou chybu, zejména u modelů domácností, které vývojáři obvykle používají.Proto vezmeme staré dobré instalatérské práce a odhalíme to.Zkontrolujte vertikální polohu ze dvou sousedních stran, aby se stojany nikde nezhroutily.

Stojany jsou upevněny výložníky (viz foto).Pokud vás v budoucnu vyruší, můžete provést dočasnou volbu, jako na fotografii vlevo.Pokud je opláštění níže neprůhledné, udělejte to důkladně: ořízněte lištu při 45 ° (vhodnější je použít pokosovou krabici) a nehty šikmo postavit se dvěma nebo třemi hřebíky.Zkontrolujte, zda po instalaci každého řezu nezabránilo.Tyto malé trojúhelníky dávají tuhost celé struktuře a přestávají se klopýtat.

Dva návrhy a dva způsoby, jak správně nastavit rohové lišty.Vlevo - dočasné výložníky, po instalaci potrubí, budou odstraněny, vpravo - trvalé

Horní potrubí a podlahové desky

Dále po instalaci všech stojanů apevný, namontovaný horní postroj.Neměly by tam být žádné problémy.Pomocí rohů zvyšte spolehlivost připojení.Mimochodem mohou být regály připevněny také rohy.Zvláště pokud nedojde k trvalému sečení.V opačném případě se může rozvinout váš návrh z bočních zatížení.

Poté se pokládají podlahové desky.Je velmi žádoucí ošetřovat je ze všech stran antibakteriální impregnací dřeva přímo v kontaktu s půdou.Tam jeSenezh má dva z nich.Jeden z nich se jmenuje Senezh, druhý je Senezh-Ultra.Liší se v tom, že „Ultra“ neznečišťuje dřevo a „Senezh“ mu dodává zelenkavou barvu.Pokud vše zakryjete tmavou skvrnou, greeny jsou neviditelné, pod světlem není takové složení vhodné.

Impregnace na dřevo přímo v kontaktu s půdou

Po pokládce podlahy je lepší obarvit desky, jinak se zašpiní až do dokončení stavby.Udělejte si čas na nanesení laků nebo tónovacích barev na bázi oleje - nejlepší volba pro strom na ulici.Nezaměňujte se s olejovými barvami!Tyto sloučeniny se často nazývají olejem na dřevo, protože základem je olej, ke kterému se přidávají ochranné látky a barviva.Výsledkem je, že dřevo získává jiný odstín (i růžový nebo zelený, pokud si to přejete), ale textura je jasnější a nenatřená.

Střední páskování

Dalším krokem je nastavení středního páskování, pokud existuje, podle návrhu.Čtvrtina je vyjmuta pod paprskem v regálech - malá prohlubeň, v tomto případě s paprskem 100 x 100 mm, čtvrtina je 25 mm.

Jak je upevněn střední pásek

Rám může být dále natřen stejným složením jako podlaha.

O výrobě pergol (otevřené altány téměř bez střechy) si přečtěte zde.

Zhotovení střechy

Zatímco rám dřevěného altánu schne, sestavte krokvový systém.Představuje trojúhelníky (viz foto níže).

Trojúhelníky pro střešní krytinu

Jsou instalovány na rámu.V tomto projektu není poskytnut přesah střechy.Proto jsou jednoduše umístěny přísně svisle a přibity přímo ke dřevu horního postroje.Takovou střechu je snadné postavit, ale zde bude déšť povodně pronikat mnohem dovnitř i při mírném větru.

Pokud provádíte převisy (střecha vyčnívá za obvod altánu), budete muset v paprsku vystřihnout „sedadla“ pod krokve.Vypadají jako trojúhelníky (viz foto).

Jak vyrobit střechu na altánku: pilníky

Jsou zobrazeny dvě možnosti.Ve skutečnosti jich je více, ale protože střecha je malá, bude stačit první, nejjednodušší.Aby nedošlo k obtěžování s každým trojúhelníkem, řezáním dřeva nahoře, vytvořte šablonu.Vezměte kousek desky, vystřihněte otvor požadovaného tvaru, vyzkoušejte, zkontrolujte, upravte.Pak to jednoduše položte na všechny krokve, kroužte jemně naostřenou tužkou a vystřihněte.Co je pohodlnější řezat?Elektrická skládačka, ale můžete také použít ruční pilu.Poté, co jste připravili všechny trojúhelníky, vyhodili je a nasadili (dlouhými hřebíky šikmo z ducha stran, můžete rohy opravit).Před upevněním zkontrolujte svislou a vodorovnou polohu.

Po instalaci trojúhelníků se příčníky vyplní: dva na obou stranách hřebene a poté krokem, který závisí na typu a typu střešní krytiny.Například u měkkých dlaždic je obecně zapotřebí pevná bedna.Pak všichnikrokevní systém je malovaný.Poté se namontuje střešní materiál (v tomto případě kovový profil).

Dokončit

​​

Dno se ořízne jako poslední.V tomto projektu se používá podšívka, která je poté natřena olejem na dřevo.

Poslední fáze výstavby.Je připraven altán pro kutily

Tento letní dům z kategorie „jednoduchý, rychlý, levný“.Jako příklad můžete podle vašeho názoru udělat něco vlastního, atraktivnějšího.Tady například to, co se stalo podle stejného projektu, ale v jiné verzi: obložení verandy ze srubu, které je natřeno světlou barvou, a rám je ve tmě.

Další možnost pro stejný projekt

A přesto - tato možnost: letní domy na tomtoprojekt se ukáže být úplně odlišný

Níže je uvedeno několik složitějších projektů s výkresy a rozměry a ještě zajímavější fotografie, ale bez výkresů na samém spodku.Možná někdo přijde vhod ...

Náčrtky trnů s výkresy a rozměry

Dostupné velikosti lze úměrně zvětšit nebo zmenšit.Je důležité, abyste pochopili, že s výrazným zvětšením velikosti vyžaduje rám výkonnější.Nezapomeňte na to a uspějete: altán, který si sami vytvoříte, bude krásný a spolehlivý.

Jednoduchý trn ze dřeva

Téměř stejná konstrukce, ale s různými rozměry: horní bod střechy je zdvižený výše, což umožňuje vizuální usnadnění.Altán je také čtyřúhelníkový, střecha jestanu.

Čtvercový altán vyrobený ze dřeva pro letní dům nebo zahradu

Při instalaci takové střechy jsou nejproblematičtější dvě místa (uzly) označená kruhy.Jak je vyrobit, viz níže.

Problémové uzly při instalaci střechy stanu na altán

Můžete je zhruba označit na výšku a vyplnitsoustruhy pro střešní krytiny

altán v čínském stylu (s výkresy a rozměry)

Projekt se všemi rozměry, dispozicí základů, střešním nosníkem atd..Zkompilován do fotogalerie.

Vzhled dřevěného altánu v čínském stylu
Hlavní fasáda je výška od podlahy k hornímu obložení 2,160 m
Hlavní fasáda bez střechy: svislé sloupky 150 x 150 mm
Boční pohled.Plot (zábradlí) je vysoký 740 mm, zvednutý 150 mm nad podlahou.Výška zábradlí v altánu je 890 mm
Průřez dřevěným altánem.Na fotografii napravo - jak udělat vyvýšené konce střechy
Podélný řez
Rozložení sloupců pod altánem
Dolní postroj.Umístění sloupků (dřevo 150 x 150 mm) je označeno kříži
Horní obložení
Instalace podlahových nosníků (čísla jsou označení materiálu ze specifikace)
Stropní systém
Podrobný uzel 2 - jak nainstalovat stojany
Jak udělat kroky k verandě - uzel 2
)
Upevnění krokvového systému k hornímu obložení - na dřevěných kolících
Detail plotu
Specifikace s rozměry a objemem nepožadované řezivo pro tento projekt dřevěného altánu
Specifikace rozměrů a objemu potřebného řeziva pro tento projekt dřevěného altánu

Velký altán na základně

Před postavením tohoto altánu je nutné vytvořit pásový základ.Jeho parametry závisí na půdě, na materiálu, který chcete použít pro rám: kov nebo dřevo, a na co hodláte zasklít.Obecně je šířka pásky asi 20 cm, hloubka je o 20 až 30 cm hlubší než úroveň úrodné vrstvy.Na zdvihacích půdách je lepší vytvořit pilotový základ t.

Velký altán pro zasklení

Výkres altánu a houpačky

Altánková houpačka vyžaduje zvláštní pozornost: upevňují seje velmi silný, takže vznikající variabilní zatížení se netřese a nepřevrhne strukturu.Chcete-li to provést, můžete prodloužit nohy dolů, vykopat díru pod nimi, naplnit ji štěrkem, pěchem a potom vše nalít tekutým betonovým roztokem.Pokud je rám vyroben z trubky, není pochyb, pro strom můžete použít úchyty ve tvaru „P“ s čepem namontovaným ve spodní části.Zde může být ohýbán a nalit betonem.

Pro ještě větší spolehlivost jsou příčníky připevněny k nohám, které se získají mírně zahloubené v zemi.Jsou ucpané sponkami ve tvaru písmene U.

Podle tohoto výkresu si můžete postavit altán vlastníma rukama

Asi najdete výrobu konvenčních houpaček různých druhů.

Fotografie původních dřevěných altánů bez výkresů

Toto je možnost - kámen i dřevo.Na sloupech ze štěrkového kamene je oprah ze dřeva
Dřevěný altán v moderním stylu
Pro milovníky nestandardních řešení je to také altán z kulatiny, v jeho interiéru jsou dokonale zapsány dva stromy
Také zajímavé: altán z lahví
Stejný styl - vJako podpěry byly použity sušené stromy
A velmi báječný styl: altán podobný chýši ženy-yaga
]
To se snadněji implementuje, ale pouze pro ty, kteří mají prostorovou představivost, je vše v pořádku
Pro ty, kteří milují solidníbudovy: altán z kamene
Původní altán z osmihranného dřeva
altán v čínském stylu