Jak si vyrobit koupelnové zástěny

Ne každá vana má hotovou obrazovku.Pro někoho je to nastaveno vysoko, pro někoho naopak - nízká, existují i ​​vany nestandardních velikostí.Navíc, ne každý chce dát plast - neexistuje důvěra v materiál nebo se mu nelíbí navenek.Ve všech těchto případech je třeba si pod koupelnu vytvořit obrazovku nebo zavolat průvodce.V každém případě, vědět, jak můžete a měli byste dělat vše, nebude bolet.

Koupelnová zástěna pro kutilství může být vyrobena s nejméně dvěma zatahovacími poklopy nebo policemi

Materiály a požadavky na ně

Obrazovka pro vanu do vany je vyrobena z:

 • zinekvannogo profil, pokryté plošným materiálem
  • odolné proti vlhkosti sádrokartonových desek;
  • vlhkostodolná nebo vrstvená překližka o tloušťce nejméně 10 mm;
  • GVL (dobrá volba, protože se absolutně nebojí vlhkosti a nedeformuje se);
 • cihla;
 • pórobeton o tloušťce 50 mm;
 • plastové panely a kolejnice pro jejich instalaci (tato možnost je výhradně dekorativní, vhodná pouze pro litinové nebo ocelové vany).

Všechny tyto struktury, kromě poslední, musí být dokončeny.Nejčastěji jeporcelánové dlaždice nebo keramické dlaždice, stejné jako na stěnách koupelny.

Nejobvyklejší verze domácí koupelnové zástěny je z profilů a sádrokartonu.Aby byla konstrukce spolehlivá a neohýbala se při zatížení, musí být profil zaujatý silnou stěnou, je možné vyztužit.Rovněž předpoklad - kvalitní galvanizace.Pokud je to možné, musíte vzít značkové profily, aby nedošlo k problémům později - v koupelně je zvýšená vlhkost normou.

Pozinkovaný profilový rám pro fólie s plechovým materiálem

Plechový materiál rámu musí být odolný vůči vlhkosti.To je předpoklad.A ani v tomto případě, před instalací, nebude na škodu, aby byl naplněn kompozicí, která zlepšuje vodoodpudivé vlastnosti.Není to špatné, pokud je toto složení také antibakteriální - ochrana před plísněmi a houbami nebude bolet.

Cihlové zástěny se vyrábějí hlavně pro akrylové vany - takže část zátěže může být přenesena na cihlovou zeď.Ačkoli, je-li to žádoucí, může být rám z profilu vyroben s dostatečnou nosností - pro výrobu dvojitě zesílených stojanů.

Pokud se rozhodne vyrobit síto pro vanu z cihel, musí být použito keramické, červené.Silikát je lepší neužívat kvůli jeho hygroskopičnosti.Keramická cihla je také hygroskopická, ale její absorpční kapacita je menší.Pro minimalizaci možných problémů (malba z vysoké vlhkosti) je žádoucí překrýt zdivo zevnitř vrstvou sádry.Není to snadné, alepokud je to žádoucí, je možné použít řešení, jakmile je obrazovka postavena.Zvláštní péče není nutná, hlavní věcí je ochrana cihel před vlhkostí.

Cihlová zástěna pod vanou je připravena k pokládce obkladů

Další verze zástěny pod vanou, kterou lze vyrobit vlastními rukama, je z pórobetonu.Tento materiál se snadno zpracovává.Požadovaná úleva se vytvoří snadno, i když s ostrým kusem železa, a blok se řeže obyčejnou pilou.Proto mají bloky dobrou únosnost.Tento materiál lze také použít pro provizorní obrazovku pro akrylovou koupelnu.Kromě toho jsou bloky velké, takže se tato malá zeď velmi rychle složí.

Položení obrazovky pod koupelnu z pěnobetonu

Upozornění!Na fotografii nahoře vidíte blok pracoval na jedné straně.To se provádí tak, že po položení dlaždic bylo zapuštěno do stran koupelny a nevyčnívalo ven.Ke stejnému účelu jsou bloky během instalace mírně zahloubeny a zanechává mezeru rovnající se tloušťce dlaždice a lepidla na dlaždice.

Master na fotografii udržuje díl opracovaný směrem dolů, ale při pokládání je blok obrácen.V této poloze se lepidlo nanáší na jeho spodní část, která fixuje blok k podlaze.Lepidlo se nanáší na další boční plochu a na horní část.Tím je zajištěna fixace se stranou vany a předchozím blokem.Technologie výroby obrazovky pro vanu z pórobetonu je jednoduchá, pokud máte alespoň nějaké zdivo zkušenosti, zacházejte s ní.

Konstrukce

Budeme mluvit o tom, jak můžeteudělej si obrazovku pod vanou vlastními rukama tak, aby byla funkční, krásná a pohodlná.Každý má své vlastní představy o pohodlí a kráse.Proto zvážíme možné možnosti a vy sami se rozhodnete, jak je lépe dosáhnout.

Se širokým okrajem nebo bez

Někdy je kolem koupelny vytvořen široký lem.Ukázalo se, že byla nějak vložena do pouzdra.Na jedné straně je to výhodné - můžete dát něco po stranách a z estetického hlediska se vana harmonicky vejde do interiéru.

Příklad vanové zástěny se širokým lemem

Ale ne každý si může dovolit přidělit velký prostor.Koupelny obvykle nejsou spokojeny s jejich velikostí a dalších 10-15 cm může být kritických.Kromě toho může být tento typ instalace pro starší lidi nepohodlný.Chcete-li vstoupit do vany, musíte udělat velký krok, který pro ně není vždy možný.

Tato možnost má však ještě jeden pozitivní bod: pod koupelnou můžete vyrábět police o velké šířce.Mohou být otevřené nebo s posuvnými /sklopnými dveřmi.

Funkční zástěna pro koupelnu s policemi

Podobné police lze vyrobit i bez široké strany, ale jejich hloubka je mnohem menší.I když to možná není mínus, ale plus - bude shromažďováno méně věcí, je snazší něco získat a odstranit.

Vybrání pro chodidla

Je vhodnější prát koupel nebo prát v ní prádlo, pokud je na obrazovce vybrání pro chodidla.Jeho hloubka může být malá - 10 - 12 cm je dost, šířka - asi 35 - 45 cm. Takové rozměry umožňují beznapětí k dosažení stěn a opačné strany.

Rozhodli jsme se o rozměrech, věc je malá - zvolte, jak bude vypadat.Nejjednodušší čtvercové zahloubení v organizaci.Může být vyrobena z cihel, pórobetonu a profilu.

Malé prohloubení pod nohama pravoúhlého tvaru

Nestandardní varianta vypadá zajímavěji - celá obrazovka je vyrobena ze dvou úrovní, když horní část visí nad spodní (na fotografii níže).V tomto provedení je možné namontovat pro osvětlení LED pásek odolný proti vlhkosti.Mělo by to být zajímavé.

Ve dvou úrovních - neobvyklé

Další možností je naklonění části obrazovky.V případě profilu je to realizováno snadno - cihlou - je to téměř nemožné, u pórobetonu - je to možné, ale obtížné.

Rám zkosený

Sadrokarton

Jak to vypadá v důsledku

Existuje další možnost - zvednout horní okraj obrazovky nad podlahu o několik centimetrů.Ukázalo se to na nohou a žádné problémy s nohama.Existují však problémy s čištěním.Nemůžete roztrhnout podšívku vysoko - je to ošklivé, a pokud necháte malou mezeru, jak ji odstranit?Problém.

Obrazovku pro koupelnu nelze upravit až na podlahu

Obecně si ze všech těchto možností můžete vybrat něco nejvhodnějšího, i když jsou hluché.plochá obrazovka k podlaze.

Otvory pro revizi

Síto pro koupel musí mít odnímatelnou /otevírací část, skrz kteroumohou přistupovat ke komunikaci.Existuje několik způsobů, jak toho dosáhnout.První z nich je instalace plastového střešního okna.Ne každý vypadá jako on, ale je to nejjednodušší a nejlevnější možnost.

Plastová instalatérská poklop

Další možností je vyrobit odnímatelný panel, který bude namontován na rám pomocí magnetů.Nemluvě o tom, že tuto možnost je obtížné implementovat, ale vyžaduje více zkušeností - je nutné vypočítat umístění instalace poklopu tak, aby na něj zapadly celé dlaždice.

Místo poklopu - odnímatelný panel

Jedna věc: pokud přepíšete švy lehkou pastou, poklop bude stále vynikat.Na tomto místě není injektáž, ale na světlém pozadí jsou velmi patrné malé praskliny.

Na tmavé dlaždici s tmavou zálivkou jsou mezery téměř neviditelné

Technologicky nejvyspělejším, ale také nejdražším způsobem je instalace zvláštních poklopů k revizi.Jsou dva typy - skládací na řetězy a rotační.

Typy revizních poklopů pro pokládku dlaždic

Tyto poklopy jsou na rozdíl od plastových poklopů určeny k pokládce dlaždic na ně.S dobrou instalací a správným výpočtem není snadné vidět.

Vypadá to takto, když je zavřeno

Takto otevřeno

Je vhodné pracovat

Jak vyrobit obrazovku pro vanu vlastníma rukama

Není vždy možné uhodnout, jakudělej to.Ti, kteří mají alespoň nějaké zkušenosti s opravami a stavebními pracemi,pravděpodobně pochopit, ale obyčejní lidé jsou nepravděpodobní.Abychom usnadnili navigaci, zveřejníme několik fotografických zpráv o výrobě domácích obrazovek pro koupelny různých typů a typů.

Z profilu a sádrokartonu

Výroba síta pro koupel ze sádrokartonu se provádí ve třech fázích: nejprve se rám sestaví, poté se opláští sádrokartonem a poté se na lepidlo položí dlaždice.

Postup je následující:

 • Označení se provádí na podlaze a stěnách.
 • Kusy profilu jsou nařezány na míru.
 • Spodní vedení z PN 27 * 28 upevněte hmoždinkami k podlaze.
 • Namontujte boční lamely z PN 27 * 28.Výška - od podlahy po stranu.Jsou připevněny ke stěnám, hlavně hmoždinkami.
 • Z profilu PN27 * 28 je vyříznut kus rovný tomu, co leží na podlaze.Tento kus půjde pod boční vanu.Je založen na dříve nainstalovaných bočních regálech.Výsledkem je rámeček.Zatímco je upevněn pouze na třech stranách.Výše není pevná.Opravíme to později.

  Tento rám je vyroben pod vybráním, které probíhá podél celé vany

 • Z profilu 27 * 60 jsou stojany vyříznuty.Jejich výška je vzdálenost od podlahy ke straně vany.Do výsledného rámu jsou připojeny stojany, připevněné k podlaze.Vzdálenost mezi stojany je 35-40 cm a je také vhodné provést horizontální můstky ve střední výšce.Takže design bude přísnější.Pokud nenastavíte horizontální můstek, může se obrazovka při zatížení rozbít (pokud se někdo opře o koleno).

  Pohled z jiného úhlu

 • Nezapomeňte si dát stojanypod vybraným poklopem, stejně jako pod zářezem pro nohy.
 • Když je celý rám smontován, vezmeme plechovku z pěny, napěníme horní profil.
 • Když pěna polymerizuje, instalujeme poklop.
 • Sádrokarton odolný vůči vlhkosti je opatřen základním nátěrem na obou stranách (lze natřít olejovou barvou).
 • Řezali jsme se do velikostí a připevnili jsme na rám.
 • Spoje plechů nelze rozmazat, ale můžete také tmel.

  Síto z dlaždice pro vanu je připraveno

 • Rozložíme lepidlo na dlaždici (do vlhkých místností), položíme dlaždici.
 • Den po pokládce překrýváme švy.

Obrazovka pro vanu na sádrokartonovou desku je připravena.

V tomto videu je zajímavá verze tužšího provedení obrazovky podlahové vany.Rozhodně se to nezlomí ani při výrazném zatížení.A vše, co je nutné, je to, že připevníte stojany k tělu vany.K tomu je část profilu nalepena na tekutou stěnu lázně na nehty.Poté jsou regály upevněny k tomuto profilu pomocí krátkých segmentů.

Pro zakřivenou vanu

Při vytváření obrazovky pro zakřivenou vanu je hlavním úkolem opakovat její hladké ohyby.V tomto případě můžete také použít pozinkovaný profil pro sádrokarton PN 27 * 28.Místo sádrokartonu položte EPSP (extrudovaný polystyrenová pěna) o tloušťce 50 mm, vysoké hustotě (nejlépe nejhustší).Protože akrylové vany jsou nejčastěji nelineární, vyžadují spolehlivější podporu než fólie ze sádrokartonu.Extrudovaná polystyrenová pěna o vysoké hustotě je poměrně odolný materiál,které vydrží tlak stěn vany naplněné vodou.

Budete také potřebovat brusku nebo nůžky na kov, dva nebo tři válce s montážní pěnou.Postup je následující:

 • Řezali jsme profil PN 27 * 28 o požadované délce (změřte stranu lázně) a ponechejte pouze jednu polici.Řezáme zhruba po 3 cm.
 • Řezný profil nanášíme na okraj vany, jeden okraj připevňujeme páskou.
 • Jemně a postupně dejte profilu požadovaný tvar.Poté, co jste ohnuli malou plochu, přilepte ji na stranu lepicí páskou.Je důležité formulář správně zopakovat.
 • Po dokončení ohybu vezmeme pásku a zalepíme profil ze strany, kde jsou okvětní lístky řezány.Musí být bezpečně upevněny.Aby se tvar nezměnil, lepte dvakrát.

  Instalujeme kousky EPSP

 • Odstraňujeme lepicí pásku, která upevňuje profil ke straně vany.
 • Upevňujeme jej na podlahu (hmoždinky).Aby bylo možné obrazovku propláchnout stranou, musí být profil posunut do vnitrozemí o určitou vzdálenost.Tato vzdálenost se rovná součtu tlouštěk dlaždic (změřte se), lepidla na dlaždice (v průměru 2-3 mm) a tmelu (2-3 mm).
 • Připevňujeme části profilu ke stěnám.
 • EPSP jsme rozřezali na proužky malé šířky.Je těžké přesně říci, co závisí na zakřivení ohybů.
 • Na místě je řez EPSS na požadovanou velikost.Začínáme to zespodu v profilu, shora - pod boční koupelnou.Nahoře, aby také taška nevyčnívala, na přední stranu jsme dali těsnění požadované tloušťky.
 • Umístěním desky svisle vyplníme mezeru mezi stěnou vany pěnou aEPSP.Aby se list pěny nepohyboval, měl by stát pevně a ujistěte se, že těsnění spolehlivě upevňuje v požadované poloze.
 • Postupně jsme vystavili obrazovku a ponechali jsme prostor pro revizní dveře.
 • Po polymeraci pěny se přebytek odřízne.Dali jsme revizní šrafování zvoleného designu.

  Před tmelem

 • Puttym.Je lepší vzít vodotěsný tmel.Po zaschnutí pleť.
 • Položili jsme dlaždice.Pro zakřivené vany jsou vhodné i pro velmi malé velikosti dlaždice nebo mozaiky.

Tato technika je vhodná pro výrobu obrazovky pro akrylovou vanu vlastními rukama.Polyuretanová pěna bude podporovat stěny a také je izolovat.V takové vaně zůstane po dlouhou dobu v teple.

Síť pro vanu vyrobenou z PVC panelů​​

Tento produkt nelze označit jako trvanlivý, ale je postaven rychle a náklady jsou zanedbatelné.Budete potřebovat dva proužky PVC panelů, počáteční vodítka, rohy, tekuté nehty.Z nástrojů - pravítko nebo metr, látkový podlahový kov, nůžky.

Výsledkem je takové stínítko pro vanu

Pro snadné použití jsou stěny nakloněny dovnitř.Tato konstrukce určovala pořadí montáže: pokud nalepíte profil - ihned do nich nelze vložit PVC pásky.Proto nejprve sestavíme stěnu z plastu do profilu, pak položíme celou zeď na místo, lepíme profil (naneseme lepidlo, lehce zatlačíme stěnu zpět, pak ji zasuneme na místo).Toto zaměření bylo úspěšné s krátkou koncovou stěnou.

Společněstěny vyrobené z PVC panelů

S délkou stěny bylo nutné postupovat jinak.Nejprve byly všechny kusy sestaveny lokálně do jediného hadříku (bez výchozího profilu níže).Prkna spočívala na podlaze a na bočním vybrání.Potom pod hotovou zeď dali průvodce.To se stalo možným, protože proužky jsou ořezány o 1-2 mm kratší, než je nutné.Obecně byly všechny rozměry měřeny velmi přesně, všechny lišty mají stejnou délku.Stěna stojí bezpečně a bez lepidla.Nepřilepili to, protože je dlouhá a není jasné, jak ji vrátit na své místo.

Zbývá uzavřít spáry stěnami a dokončit roh obrazovky.Opatrně změřte chybějící kousek, převeďte jeho rozměry na plast, odřízněte jej.Vložte řezané části na místo.

Zavřeme roh

Nyní musíme klouby vylepšit.Pod lamelami, které přiléhají ke stěnám, jsou vodítka profilů sklouznuta.Mohly být dodány okamžitě během instalace - bylo by méně problémů.

Spoj byl uzavřen segmentem výchozího profilu

Musel jsem se hýbat rohem.Je nutné do něj najet současně dvě letadla.To bylo možné pouze pomocí ocelového pravítka.Trvalo to hodně času.

Tento úhel zabral hodně času.

Je snadné vyrobit tuto obrazovku pod vanou vlastními rukama.Pouze s ním je třeba zacházet opatrně - plast se lisuje velmi jednoduše.Další mínus této možnosti je nedostatek revizního poklopu.Protože se vyskytnou problémy - musíte část rozebrat.