Jak si vyrobit koupelnu v dřevěném domě

Dřevěné domy se v poslední době stávají stále více populární - ze dřeva, kulatiny.Jsou krásné a útulné, ale dekorace takového domu je vážná věc.Příliš mnoho funkcí, které je třeba zvážit, je prostě nutné.Zvláštní pozornost by měla být věnována mokrým prostorům.Pouze řádně vyrobená koupelna v dřevěném domě se nestane zdrojem problémů.

Jak udělat podlahu

Podlaha v koupelně v dřevěném domě může být vyrobena z jakéhokoli vodotěsného materiálu.Tradičně se jedná o keramické dlaždice nebo porcelánové dlaždice, ale můžete si dát linoleum (ekonomická varianta), PVC dlaždice (kvalita a vlastnosti povlaku jsou podobné jako u linolea komerční kvality), lepící korek ] (je 100% těsné, protože je pokryto několika vrstvami laku).Můžete dokonce vytvořit dřevěnou podlahu, ale deska bude muset být ošetřena speciálními sloučeninami a postarat se o větrání podzemního prostoru.

V koupelně v dřevěném domě je prostor pro fantazii

Všechny nátěry kromě dřevěné desky jsou kompatibilní s teplou podlahou.Může to být voda nebo elektrické topení.Věnujte pozornost pouze při výběru podlahové krytinykompatibilita s podlahovým vytápěním.V tomto případě je lepší brát keramické dlaždice, které nejsou příliš silné - k urychlení zahřívání pole, ale v zásadě je vhodný každý.V vlastnostech jiných materiálů by měla být značka kompatibility s teplou podlahou.

V koupelně v dřevěném domě je nejčastěji kachlová dlažba.V každém případě je podlaha vyrobena hlavně z tohoto materiálu.Je to praktické, snadno se o něj pečuje.Keramické dlaždice nebo porcelánové kameniny lze pokládat na cementový nebo „suchý“ potěr.Jako podklad pro suché potěry se používají dřevotřískové desky GVL odolné vůči vlhkosti.K dispozici je také nový materiál, který lze použít v suchém potěru - Aquapanels od Knauf.

V případě potřeby můžete na suchý potěr umístit podlahové vytápění fólií a navrch - vybraný povrchový materiál.Cement lze pokládat podlahovým vytápěním nebo kabelovými rohožemi (stačí použít topný kabel).Je nežádoucí používat podlahovou fólii ve stěrce, protože betonová fólie se rychle ničí a zahřívání jednoduše přestane fungovat.

Jak lze vyrobit koupelnu v dřevěném domě

V rámci všech ostatních typů základů lze tyto dva typy základů použít také.Pro potěr platí pouze další požadavek: pro linoleum, PVC dlaždice a korek musí být podklad pevný a rovný.Přípustná odchylka je 2 mm x 2 metry.Proto se běžný potěr nalije do samonivelační směsi.Jinak

Cementový potěr na dřevěné podlaze

Obvykle pro dekoracikoupelna je připravena poté, co je podklad připraven.Pokud se rozhodnete pro výrobu cementového potěru, postup je následující:

 • Na podklad se položí vodotěsný válec.Může být válcován hydroizol, jiné podobné materiály.Jako ekonomická varianta je vhodná hustá plastová fólie (hustota 250 g /m nebo více).Hydroizolace je pokládána v souladu se všemi pravidly: s přesahy z jednoho listu na druhý, pečlivě lepené spoje s tmelem.Kromě toho nám stěny přinášejí asi 20 cm materiálu (také se potahují tmelem).

  Hydroizolace položená na hrubou podlahu a potažený potěr

 • Na hydroizolaci je umístěna výztužná síť.Protože je místnost malá, dostatečně dokončená výztužná síť z tyče o průměru 5 až 8 mm.K této mřížce můžete připojit vodovodní podlahové potrubí nebo topný kabel.
 • Síť je umístěna na zvláštních stojanech (lze použít oblázky vysoké asi 3 cm).Spodní linie spočívá v tom, že výztužná síť je silnější než beton a nehrdzaví a může ji chránit vrstva betonu 3 cm.
 • Nalije se betonovou maltou a vyrovná se.Minimální tloušťka betonového potěru je 5 cm.

Poté, co beton získá pevnost (jeden až dva týdny v závislosti na teplotě), je možné lepit dlaždice na podlahu nebo položit jiný vhodný druh podlahy.

Existuje několik dalších bodů.Aby nedocházelo k úniku vody mezi potěrem a stěnou, je vhodné nejprve lepit spoj hydroizolačního spoje po obvodu.páska (dostupná od Knauf) a může být potažena hydroizolací.Příští okamžik: Než začnete pokládat dlaždice, povrch se odstraní z prachu (dobře očistit pomocí vysavače) a poté se připraví (na cementové podklady pod dlaždicí).Půda snižuje nasákavost, což umožňuje, aby lepidlo získalo pevnost a nevysušilo, protože veškerá voda přešla do betonu.V tomto případě nebude koupelna v dřevěném domě pro majitele představovat problémy - dlaždice na podlaze budou ležet roky a nebudou se odrazit.

Suchý potěr

Pro výrobu dlaždicové podlahy v koupelně v dřevěném domě není nutné použít cement.Můžete vytvořit tzv. Suchý potěr.Na hrubou podlahu je položen plech odolný proti vlhkosti.Může to být překližka, dřevotříska nebo GVL.Nejlepší volbou je překližka o tloušťce nejméně 14 mm.Dřevotřísková deska může být také použita, ale je náchylnější k deformaci se zvyšující se vlhkostí.GVL se v provozu neukázal velmi dobře - netoleruje rázová zatížení (při nárazu může prasknout).Proto je žádoucí dát překližku úplně stejně.

Je tedy správné pokládat překližku na podlahu

Je položeno odděleně - aby švy neodpovídaly.Mezi listy ponechte mezeru 3-4 mm.Je třeba kompenzovat tepelnou roztažnost se zvyšující se teplotou.Překližku připevněte po obvodu hřebíky k podkladu, poté uprostřed ve šachovnicovém vzoru (vzdálenost mezi spojovacími prvky je asi 15 cm).Spáry jsou utěsněny vlhkostí odolným tmelem, který po zaschnutí neztvrdne.

Takžeprotože dlaždice vyžadují pevný podklad, často položte druhou vrstvu stejné překližky.Pokládají to na stejném principu - s během, ale tak, aby se švy první a druhé vrstvy neshodovaly.Pravidla jsou stejná, pouze druhá řada je připevněna k první a ne k hrubé podlaze.

Po obvodu zhotovené základny je přilepena vodotěsná páska (Knauf ji má).Kromě toho, ačkoli je překližka odolná vůči vlhkosti, je žádoucí ji zakrýt vrstvou kapalné hydroizolace.Stačí si vybrat složení, na které můžete položit dlaždice.Po zaschnutí můžete okamžitě začít pokládat dlaždice.

Příprava zdí na ozdobu

Koupelna v dřevěném domě, stejně jako v každém jiném, je obvykle kachlová.Pokud je dům vyroben ze dřeva, kulatiny nebo je vyroben pomocí technologie rámu, nemůžete přilepit dlaždice přímo ke stěnám - povrch to neumožňuje.Pod dlaždicemi jsou stěny opláštěny plechem odolným proti vlhkosti:

 • GVL odolný vůči vlhkosti.
 • Aquapanel od Knauf.
 • Překližka odolná vůči vlhkosti.

  Varianta dokončení koupelny v dřevěném domě

Používají se také dřevovláknité a sádrovláknité desky, ale ze stejných důvodů (deformace a křehkost) jsou nežádoucí.Plechový materiál je připevněn k přepravce, která může být vyrobena z galvanizovaného kovového profilu pro sádrokartonovou desku nebo z dřevěných tyčí.Při použití brousků musí být ošetřeny antiseptickými sloučeninami.

Lišta vyrobená z dřevěných bloků se obvykle vyrábí pod obložením dřeva (koupelna v dřevěném domě může být obložena dřevem a potéimpregnované ochrannými látkami).Pod dlaždicí se snaží vytvořit rám z pozinkovaného profilu.Ale to není pravidlo.Je to jednodušší připojit dřevo ke dřevu a galvanizace je snadnější pro montáž GVL a dalších listových materiálů.

Jak vyrobit bednu

Při výrobě bedny v dřevěném domě je třeba si uvědomit, že neustále mění rozměry.Několik let po výstavbě se aktivně posadí - předpokládá provozní rozměry.Ale pak se po celou dobu provozu trochu změní.Tento jev se nazývá sezónní výkyvy.Proto není nutné bednu pevně fixovat - může se zlomit a celý povrch spadne.Pokud dekoraci provedete bez zohlednění této funkce, bude v dřevěném domě zdrojem problémů koupelna - dlaždice ze stěn se rozpadnou nebo prasknou.

Prkna bedny jsou proto o něco kratší - takže nedosahují podlahy a stropu.Druhý bod - nejsou připojeny přímo ke zdi, ale pomocí speciálních zařízení.K upevnění dřevěných tyčí jsou na jedné z polic kovové rohy s drážkami.Toto je držák pro plovoucí přepravku (na obrázku vlevo).Jsou pevně připevněny k liště bedny a ke zdi dřevěného domu - skrz štěrbinu se samořezným šroubem s velkým plochým kloboukem nebo šroubem s podložkou.Ukazuje se, že při vertikálních pohybech dřevěné stěny bude bedna na jedné pozici.

Koupelna v dřevěném domě: jak vyrobit plovoucí bednu

Druhý způsobudělejte plovoucí bednu v dřevěném domě - v bloku pomocí ruční frézy vytvořte několik průřezů o délce asi 10 cm. Tímto řezem připevněte paprsek ke zdi pomocí stejného tetrovačky s podložkou.Chcete-li zabránit vytržení hlavy šroubu, vytvořte pro frézu vybrání.Jeho hloubka se rovná (nebo mírně více) výšce hlavy šroubu a šířka je velikost podložky (na fotografii vpravo).U nově postaveného domu jsou upevňovací prvky instalovány v horní čtvrtině řezu, u zavedeného domu - přibližně uprostřed.

Uspořádání stěn koupelny v dřevěném domě

Pokud jde o pozinkované profily, jsou namontovány na stejných rozích pro plovoucí bedny.Druhou možností jsou perforované zavěšení.Tento typ držáku není tak spolehlivý, ale stále dává určitou svobodu pohybu.Perforované zavěšení lze použít v dobře zavedeném dřevěném domě, kde je pohyb již malý.

Základna pro dlaždice

Plechový materiál odolný vůči vlhkosti je připevněn k přepravce.Prioritou je sádrokarton odolný proti vlhkosti.Někdy je připevněn ve dvou vrstvách - pro zvýšení únosnosti a pro lepší izolaci proti teplu a parám.Před položením listů druhé řady jsou spáry první řady zatmeleny a sádrokartonová deska je umístěna tak, aby se švy obou řad neshodovaly.

Ale stále je to GCR - nedokonalá základna, protože jak karton, tak sádra jsou hygroskopické a jejich nasákavost se snižuje impregnací.Pro větší spolehlivost je proto GCR odolný vůči vlhkosti impregnován ochranným prostředkemsložení.Například FLACHENDICHT (Flechendicht).Jedná se o hydroizolaci, která je určena pouze pro hydroizolaci GVL a dalších sádrových podkladů.

Rám je opláštěn GCR odolným vůči vlhkosti

Stále můžete používat Aquapaneli od Knauf.Jsou vyráběny podle stejného principu jako GCR, ale jádro je cement s plnivem a „zábal“ je sklolaminát.Oba materiály se nebojí vlhkosti bez předúpravy.Jejich rozdíl je v tom, že jsou vyrobeny absolutně rovnoměrně, bez drážek na okrajích, které má GCR.Jsou spojeny end-to-end, na spojené hrany se nanáší speciální lepidlo.Ihned po instalaci je povrch rovný, připraven k dalšímu zdobení.Nemusí to být ani tmel.Kromě toho je jedna strana aqua panelu vyrobena rovnoměrně - pro lepení tapet nebo maleb a druhá drsná - pro pokládku dlaždic.

Jako základnu pro obklady na stěnách dřevěného nebo srubového domu můžete použít překližku GVL odolnou proti vlhkosti.Jsou také namontovány na rámu a zanechávají mezery ve švech, které jsou vyplněny silikonovým nevysušovacím tmelem.

Strop

Strop v koupelně dřevěného domu je obvykle vyroben zavěšený - z GVL odolného proti vlhkosti, který se ukládá a poté natírá.Další možností je vyrobit z hliníkových panelů napětí z hliníkového plechu a lemovat krásně vytvořenou desku.Problém není, ale jak zabránit překrývání páry.K tomu se používají parotěsné membrány.Jsou připevněny ke stropu obvykle sponkami ze sešívačky konstrukce.

Hlavní úkolpři instalaci parotěsné zábrany - zajistěte těsnost.Za tímto účelem se materiál navíjí na stěny, membránové pásy se překrývají a oboustranně lepí oboustrannou páskou.Rovněž se pomocí lepicí pásky lepí všechna umístění upevňovacích prvků.Všechno se dělá opatrně.

Povrchová úprava v koupelně v domě: jak vyrobit strop

Druhou součástí, zajišťující normální mikroklima, je dobré větrání.V koupelně dřevěného domu by to mělo být přirozené i nucené - s ventilátorem.S tímto přístupem se ventilátor v koupelně zapne v těch okamžicích, kdy přirozená ventilace nezvládne.

Jak vyzdobit koupelnu v dřevěném domě

V této kapitole hovoříme o metodách výzdoby, výběru materiálů a technik designu.Tradiční způsob povrchové úpravy - stěny a podlaha v dlaždicích nebo porcelánovém kameni - mi už trochu naplnil ústa.A ne každý chce uzavřít dřevěné stěny takovým „studeným“ materiálem.Pokud dříve neexistovaly téměř žádné alternativy, dnes jsou a v dostatečném množství.

Již jsme psali o materiálech odolných vůči vlhkosti pro podlahu - jedná se o PVC dlaždice, linoleum, lepicí korek.Všechny jsou běžně provozovány v koupelnách.Další možností je vyrobit prkennou podlahu a zakrýt ji lakem nebo olejem.Druhá možnost nevytváří na povrchu tvrdý film, ale horší ho chrání.

Podlaha v koupelně v dřevěném domě může být vyrobena z korku nebo PVC dlaždice

Dlaždice není nutné pokládat na stěny koupelny.Rovnoměrnétaková možnost, jako je mozaika, se používá hlavně fragmentárně - upřednostňují oříznutí stěn dlaždicemi v oblasti přímého postřiku - poblíž vany, ve sprše, poblíž umyvadla.Další možností je vyrobit panely s dlaždicemi do výšky 120 - 150 cm a dokončit veškerý prostor bez keramiky dřevem.Borovice není pro tyto účely příliš vhodná - je příliš pryskyřičná.Častěji používají modřín nebo dražší druhy.Nejčastěji napodobují paprsek, ale je to záležitost vkusu.V každém případě je dřevo na stěnách v koupelně také zpracováváno a můžete také použít olejový lak nebo impregnaci.

Nejmokřejší oblasti jsou upraveny dlaždicemi

Obecně lze použít jakýkoli dokončovací materiál vhodný pro koupelny.Je to jen trochu procvičené - přírodní dřevo se stalo příliš vzácným materiálem pro konečnou úpravu, který by používal obvyklou tapetu nebo barvu v dřevěném domě.

Pouze spodní část může být dýhována materiály odolnými vůči vlhkosti

Olejová vrstva zdůrazňuje ušlechtilost dřeva

Kombinace - vždy zajímavé

Koupelna v dřevěném domě - dřevovšude

Dlaždice dřevěné stěny jsou praktické

Povrch modřínové vany - krásná textura, vynikající vlastnosti