Jak si vyrobit pergolu vlastními rukama

Pod slovem „pergola“ podivným pro naše uši jsou skryty různé oblouky pro různé rostliny.Původně byly postaveny v jižních zemích jako podpora hroznů.A samotné slovo má italské kořenypergola - baldachýn, nástavec), kde vinice podporovaly kladivové tyče.Jednoduchost designu přispívá k jejich nezávislé výrobě a v tomto článku si povíme o tom, co to je a jak pergola, kterou vyrobíte, ozdobí váš dvorek, chalupu nebo zahradu.

Co jsou

Ve starýchPergolové časy nebyly pouze na vinicích.Takové struktury, jen ve velkém měřítku, byly vyrobeny na dvorech, aby byly chráněny před spalujícím sluncem.Nejžhavější polední hodiny byly pod nimi.Jednalo se spíše o markýzy, z nichž jedna část spočívala na zdi.Jejich konstrukce zůstala stejná, materiály se změnily: nyní pergola může být nejen dřevěná, ale také kovová, betonová nebo dokonce plastová.

Pergolový baldachýn v blízkosti domu hroznů je hustý stín i v poledne

Navíc je to užitečná budova - podpora hroznůvinné révy a stvořenístíny jsou také krásné.Architekti to ocenili.Postupně se pergoly stěhovaly do zahrad šlechty.Pouze tam měli rafinovanější tvar, drahé materiály byly použity až k mramorovým sloupům, nosníky vytvářely komplikované tvary.Stočili se vedle nich nejen tolik hroznů jako okrasné rostliny, růže, svlačec a popínavé rostliny.

Toto je také pergola, ale vzhled a design jsou naprosto odlišné, ačkoli konstrukční princip je stejný

Dělají to ve formě galerie,pokrývají od slunce celou cestu z jedné budovy do druhé.Tyto arkády slouží jako podpora trvalých révy vinné, lezení růží.Pokud nepřežijí kvůli drsnému podnebí, lze použít roční svlačec, neméně dekorativní, období květu lze zvolit tak, aby kvetení pokračovalo po celou teplou sezónu.

Celá galerie oblouků může uzavřít cestu z jedné budovy do druhé nebo na místo odpočinku

V moderním smyslu je to spíš jako baldachýn nebo otevřený letní altán., který místo střechy má síť paprsků, podél nichž se rostliny krouží.

Betonové pergoly vyžadují pečlivý výpočet
A to také.Je to spíš jako jet na letní altán na příjemnou zábavu
Vlastní design.Přesto je to také druh pergoly
Takže pomocí pergoly můžete zajistit vstup do domu - jedná se o baldachýn, který bezrostlinVypadá dobře, a když rostou, bude ještě pohodlnější

Upravená pergola je také obloukem, na kterém spočívají květiny nebo hrozny.Pokud řekneme „oblouk“, pak nejčastěji máme na mysli kovový produkt se zaobleným vrcholem.

Oblouk pro hrozny je také pergolou, ale se změněným horním tvarem
Oblouk pod vinutím růže je stejný pergola.Hmotnost růže je však menší než hmotnost vinné révy a dřevěné struktury ji stále pod ní umísťují
Zavěšené květináče s bohatými rostlinami shora -a oblouk se stává ještě elegantnějším
Výkonné sloupy jsou ztroskotány - rezervní zahrada
Zimolez kvetoucí na pergole

Pro základy a pravidla krajinného designu, čtěte zde.

Hlavní uzly

Navzdory skutečnosti, že konstrukce je jednoduchá, je nutné správně posoudit zatížení, které mohou rostliny vytvářet.Pro naši zemi nestojí za to snižovat tlak sněhu z vah.Zejména poté, co rostliny pletou strukturu.Protože všechna připojení, příslušenství zajišťují spolehlivost, je lepší hrát na bezpečí a zatáhnout rohy, než rozložit překážku z rostlin a zborcený oblouk.V tomto ohledu musí být nosné sloupy a nosníky klenby pevné a spolehlivé.

Pokud plánujete stavět ze dřeva, podpírejte sloupy pro pergolu střední velikostipoužijte nejméně 200 x 200 mm.Nosníky - z desky o tloušťce nejméně 40 mm.Je nutné klást důraz a sečení: dávají tuhost.Pokud postavíte sloupy z cihel nebo kamene, jsou umístěny kolem potrubí - kulaté nebo čtvercové - podle vašeho výběru, ale mělo by to být.

Rozměry

Trochu o velikosti pergol.Musí být úměrné zápletce.Pokud je malý, může být vzdálenost mezi stojany jeden a půl metru.Nedělejte méně: s ohledem na listoví a pouze jedna osoba projde do takové pasáže.U rozsáhlejších sekcí je vyžadována široká šířka - příliš úzká bude vypadat jako kutsets.

Standardní výška zahradní pergoly je 2,2–2,4 metrů.Pak je celá struktura harmonická a listy a květiny se nedrtí.

Jak spojovat části nahoře

Při stavbě oblouku je třeba věnovat zvláštní pozornost připojovacím uzlům.Jak je přimět, aby se podívali na fotografii.

Jednoduchý způsob, jak připojit vzpěry k hlavním paprskům

Pro ty, kteří nejsou v tesařství příliš silní, může být obtížné proříznout vybrání pro instalaci paprsků.Bez této práce existuje jednoduchý a spolehlivý způsob: spojit stojany a hlavní paprsky pomocí ozdobné podložky.Nejde jen o dekorace, ale také o způsob, jak zvýšit spolehlivost spojení.

Na nosný sloupek (stojan) je položen paprsek a je přibit hřebíky nebo dlouhými šrouby.S postranními silami však mohou být zkrouceny.Chcete-li to eliminovat, po pomocnétrámy, ozdobná opěra je přibita.Drží pohromadě tři prvky.Ještě větší tuhost je daná vzpěrou umístěnou šikmo, která se často nazývá výložník.

V nejjednodušším případě jsou pergolou čtyři sloupky spojené hlavním a pomocným paprskem.

Nejjednodušší provedení pergoly

Konstrukce hrany nosníku

Vzhled se může mírně lišit v důsledku rozdílného designu koncůpomocné a dálkové světlomety.Na následující fotografii je uvedeno několik způsobů praní.Aby byly všechny stejné, vytvořte šablonu z malého kusu.Poté ji aplikujte na obrobek, kroužte jemně honovanou tužkou co nejblíže k šabloně.Vyřízněte podél této kontury.

Jak vyrobit hrany nosníků

Snížení nákladů na konstrukci

Nosník pro sloupy by měl být velký průřez, a tonení levné.Hlavní nosníky by neměly být menší, což dále zvyšuje náklady na strukturu.Můžete však ušetřit, pokud porazíte dvě silné desky na obou stranách sloupků.Jak to vypadá shora, viz následující obrázek.

Ke snížení nákladů na hlavní paprsky můžete použít dvě desky

Můžete je spojit pomocí hřebíků, šroubů nebo použít šrouby.Je to ještě spolehlivější: připojení šroubů lze v případě potřeby utáhnout.Vypadá to, že tato konstrukce je „živá“, viz foto.

Pergola s dvojitými deskami místo hlavních paprsků

Jakopostavit dřevěný altán číst zde.

Postupné montážní pokyny

Nejprve se musíte rozhodnout, jak namontovat podpůrné sloupky.Pokud máte modřínové příspěvky, neexistují žádné otázky, stačí je pochovat v zemi.S jiným dřevem je vše složitější: přímý kontakt s půdou je extrémně nežádoucí.Konce sloupů pochovaných v zemi můžete samozřejmě ošetřit antibakteriální impregnací typu SENEZH nebo Senezh Ultra a nechat je několik hodin cvičit.

Druhou možností je vyrobit betonovou hromadu s vloženým čepem (nebo několika čepy v závislosti na velikosti a hmotnosti konstrukce).Připojte stojan k čepu s vůlí 5-8 mm.

Jiným způsobem je, když je staveniště zabetonováno nebo položeno na něj podlaha.Pak vezměte kovová axiální ložiska.Nejčastěji se vyskytují ve formě obráceného písmene "P", připojují jej k povrchu webu.Upevněte sloupek skrz šrouby skrz tyto desky.Tento typ svítidla je vhodný do zahrady, kde je chyba uzavřena rostlinami.Pokud je konstrukce na otevřeném místě, použijí se další axiální ložiska.

Způsoby upevnění sloupů (stojanů)

Po zvolení způsobu instalace sloupů je veškeré dřevo, které bude použito ve stavebnictví, potaženo ochrannou kompozicí - antibakteriální aod hmyzu.Kompozice by měly být určeny pro venkovní použití (nikoli pro vnitřní použití, ale pouze pro venkovní použití).Po zpracování můžete začít s konstrukcí:

 1. Označení místa.Pomocí kolíčků, tkaniček, metrů a úrovně budovy je označena stránka požadované velikosti.Ve svých rozích je místo pro sloupy, zvoleným způsobem jsou instalovány.

  Označení místa a instalace sloupů

 2. Na přesně exponované sloupky jsou přibity dva hlavní paprsky.Pro snížení ceny konstrukce používáme místo nich dvě desky, které jsou umístěny těsně pod vrcholem - o 5 až 6 cm níže.Paprsky by měly být upevněny striktně vodorovně.Jak již bylo zmíněno, můžete použít hřebíky, šrouby nebo šrouby.Pokud se připojíte k šroubům, vezměte bílou, ne černou: jsou mnohem silnější a vydrží těžké zatížení.

  Upevňujeme hlavní paprsky.Vyrábíme je složené - ze dvou desek o tloušťce 50 mm

 3. Nyní jsou namontovány pomocné nosníky.Pokud je to možné, proveďte řezy pro hlavní: bude snazší je opravit.Jinak budete muset použít rohy, které budou připevněny ke spodnímu nosníku jednou částí a druhý bude držet příčný.

  Instalace pomocných nosníků

  Tvar nosníků

 4. Ve skutečnosti zůstala instalace nosníků.Budově dodají budově větší stabilitu.
 5. Aby byl stín nejprve tlustší, mohou být nahoře vyplněny ještě jemnější proužky - tlusté 5-7 cm. Aby byly dobře udržovány, pod každým pomocným paprskem se provádějí zářezy o hloubce 2 až 3 cm.
]

Instalace příčných nosníků

Dřevěná pergola je sestavena sama sebou.Zobrazitpořadí sestavení je možné také v dalším videu.

Vlastnosti pergol připojených k domu

Pergoly sousedící s domem jsou otevřené letní terasy.Jedna část nosníků spočívá na držácích namontovaných na zdi domu, druhá - na nosnících ležících na podpěrných sloupcích.Existuje několik způsobů, jak je upevnit na zeď.První, který vidíte na fotografii níže: nosný paprsek je přibit ke zdi, přistávací hnízda jsou vyříznuta v nm.Kromě toho je pevnost spojení zajištěna úhly, které jsou upevněny na obou stranách.

Nosníky na jedné straně spočívají na sloupech, druhé na zdi budovy

Druhý způsob - speciální zarážky jsou namontovány na stěně: ocelové desky odpovídajícího tvaru.

Upevnění nosníků ke zdi

Hlavní kroky konstrukce jsou podobné, ale mají určité nuance:

 1. Označte místa instalace sloupků a nainstalujte jeje.Tyče jsou instalovány v určité vzdálenosti od domu, rovnající se šířce (hloubce) terasy pergoly.Druhá část značení se provádí na zdi domu - tam jsou nainstalovány druhé konce pomocných nosníků.Tam jsou také upevněny nosné nosníky nebo desky.
 2. Na exponované sloupy připojte shora dvě prkna nebo nosnou tyč.
 3. Na ně položte pomocné nosníky, které jsou z jedné strany připevněny k podpěře na zdi.

Vše.To, čeho byste měli dosáhnout, je uvedeno na obrázku níže.

Schematické znázornění připojené pergoly shora

Zobrazitsled akcí během konstrukce pergoly sousedící se stěnou je vidět v následujícím videu

Stejným typem, ale se střechou, jsou postaveny verandy.Jak - číst zde.

Konstrukce kovové pergoly

Zvláštností použití kovu jako stavebního materiálu je to, že je spolehlivější, vyžaduje méně údržby.Kov je okamžitě nalakován a poté natřen.U vysoce kvalitního nátěru s dobrým nátěrem to stačí na několik let.

Se stromem je více problémů.V našem klimatu musíme každý rok obnovovat pokrytí.Proto je lepší nepoužívat laky: praskají, bělí, zanechávají po částech.Chcete-li aktualizovat pokrytí, musíte vyčistit vše a znovu zakrýt.Proto je lepší nepoužívat i ty nejlepší laky pro venkovní zahradu nebo přístavby.Pro zpracování dřeva, který se nachází na ulici po celý rok, jsou oleje, ve kterých se přidává barva.Nedávají lesk, ale dokonale chrání povrch před povětrnostními vlivy.Nejhorší, co se může stát, je, že to trochu zmizí.Pro přepracování musí být povrch očištěn od nečistot a usušen.Můžete malovat.Vysychání je obvykle několik hodin.Pohodlné, krásné, spolehlivé.

Rozdíl mezi kovem je stále ve způsobu montáže.Jedná se o svařování nebo sestavu šroubů.Každý si vybere metodu pro sebe.Vzhledem k tomu, že odolnost lakovaného kovu vůči korozi je poměrně vysoká, lze jej jednoduše betonovat.Kvůli obtížím s instalací sloupů méně.Je mnohem obtížnější s ním pracovat kvůli hromadě.Ale všudeexistují nevýhody.

A různorodost kovových pergol je možná ještě více než dřevěná: lze ji kovat, lze vyrobit ohnuté formy.Kov je kombinován s kamenem, cihlou, dřevem.Na kovový rám je zatažena markýza, položeny proutěné rohože, pevné rolety.Podívejte se na příklady ve fotogalerii (otevře se v plné \ faucet, pokud ji potřebujete).

Samotná pergola není vidět ani pod tímto kobercem.Je postaven jako altán: rám z trubek je svařen, všechno ostatní jsou rostliny.Na stejném principu můžete vyrobit altán pro hrozny
Jak spojovat kov a dřevo
Rohože rohoží byly upevněny na kovovou pergolu.Upravte stupeň otevřenosti, jak si přejete
Další oblouk pro růže je zahradní pergola, kterou nejčastěji vidíme
Toto je pergola, kterou jsme nazvali „oblouk pro květiny nebo hrozny
Další příklad použití markýzy.Hlavní vrchol v kontrastu
Další kombinace dřeva a kovu, ale design je odlišný, jiný pocit.Taková pergola může být uspořádána na otevřeném balkonu
Kovací prvky jsou vždy relevantní.Zarostlé rostliny změní tuto pergolu na nejpohodlnější místo
Kombinace kovu a polykarbonátu.Oba materiály umožňují vytvářet zakřivené tvary.I nepatrná nelinearita přemění banální baldachýn v zajímavý doplněk
Lehká pergola nad vchodem - nad kovovým rámem je tažena markýza
Čisté geometrické linie, silné sloupy, jednoduché a stylové
Stojany a hlavní nosníky vyrobené z kovu, pomocné nosníky vyrobené ze dřeva

Jak číst zde kovový altán.

Výkresy

Za zmínku stojí, že všechny uvedené možnosti mohou být vyrobeny ze dřeva nebo kovu nebo sloupy mohou být vyrobeny z kamene, betonu nebo mramoru.Myšlenka je důležitá a provedení se může lišit.

Jednoduchý obdélník s výkonnými paprsky
Čínský styl
Kresba pergoly s rozměry
(2801
Sloupy jsou zajímavě navrženy - skvělá volba pro instalaci v blízkosti domu
)
Můžete udělat vchod do zahrady nebo do růžové zahrady
Místo dřevěných sloupů byly použity ocelové sloupy,podšívka se dřevem