Jak si vyrobit trávník: druhy, příprava, výsadba, péče

Krásný, dobře udržovaný trávník v blízkosti domu - tento obrázek potěší nejen vzhled.Smaragdová tráva zdůrazňuje architektonická řešení, vyniká záhony, rabatki, vysokohorské kopce.Chcete-li vytvořit trávník pomocí vlastních rukou, nemusíte tolik času, ale musíte vědět, jak to udělat správně.

Základem téměř všech trávníků je tráva.Je různých typů, s různými charakteristikami, různými barvami.V klimatu středního Ruska se ne všichni cítí dobře.Pokud tedy budete kupovat hotovou směs, dávejte pozor na územní plánování: v první zimě riskujete ztrátu celého trávníku.

Zelený trávník pro kutily si můžete udělat za pět až sedm týdnů.

S ražnou trávou byste měli být obzvláště opatrní.Rychle stoupá, vytváří hustý krásný koberec, ale v našem klimatu netoleruje mrazy a mrzne.Při nákupu hotové bylinné směsi se podívejte na její složení: měla by být trochu žito.Pokud zamrzne, nebude z toho mnoho škod.

Kdy zasít trávu

Trávu můžete zasít od 1. května do 15. srpna.Při výsevu na jaře mírně zvyšte spotřebu osiva na plochu čtverečního (o 10-15%).Rychle tak získáte krásný trávník a v zimě bude trávník silný.Kvůli vysoké hustotě začnou rostliny spolu soutěžit a slabé budou vytlačeny.Až do pádu přežijí jen silní.

Při výsevu v létě dodržujte míru aplikace.Kvůli nedostatku času nebudou mít slabé rostliny čas na vysídlení, ale tento zápas bude oslaben pro všechny.Proto je pro letní trávníky důležitá dobrá péče.

Jaká je nejlepší travní tráva

Nejkrásnější barva a hustá bylina v kostrči a bluegrass.Jejich greeny jsou něžné a smaragdové.Při vytváření trávníku parthennoy se používají přesně.Ale pro jiné typy trávníků, na kterých budou chodit, je nelze použít: rychle se rozpadnou.Na těchto trávnících častěji zasévají pole různých odrůd.Není to něžné, dobře toleruje určitý stupeň zatížení.

Výběr trávníkové trávy je široký, ale nejčastěji se používá pět:

Pro stinné trávníky je vhodnější také kostrava.Ale ani ona nebude růst v hlubokém a neustálém stínu.Solné světlo je základem fotosyntézy.A alespoň na chvíli by měl být trávník osvětlen.

Druhy trávníků

Jsme zvyklí na to, že trávník nutně trávu pokrývá půdu.Lze uspořádat záhony, rabatki, vysokohorské kopce a dalšídekorativní prvky.To není úplně pravda.Existují nejméně tři druhy kvetoucích trávníků.Jsou nepochybně dekorativnější, ale chůze po nich je nepravděpodobná.

Kvetoucí trávníky

Jejich základnou jsou obiloviny, ale výrazně „zředěné“ trvalými nebo jednoletými kvetoucími rostlinami.Jsou vybíráni tak, aby kvetení procházelo celou vegetační sezónou - od poloviny jara do pozdního podzimu.V závislosti na tom, které rostliny jsou součástí kompozice, existují tři typy kvetoucích trávníků.

Lugovoi

Již z názvu je zřejmé, že složení rostliny lze vidět na skutečné louce.Pouze zřídka v plné síle a v přísně měřených proporcích.K obilovinám se přidávají takoví tradiční obyvatelé louky, jako je jetel, heřmánek, sedmikráska, můra, řebříček a jiné kvetoucí nebo listnaté rostliny.Přes hojnost květů jsou hlavními bylinkami.

Luční trávník je vysoce dekorativní.Různé rostliny kvetou v různých časech a druh se neustále mění, paleta se mění

Je zřejmé, že takovou krásu nebudete často sekat, ale pro obnovu a omlazení ji musíte jednou nebo dvakrát stříhat.Rostliny jsou trvalé, proto při správném zalévání rychle obnovují dekorativnost.Výsev celého území takovou směsí není vždy vhodný, ale některé oblasti jsou pro oko velmi příjemné.

maurské

Liší se tím, že květiny se používají každoročně.Protože takový trávník není posekán vůbec.Obiloviny vyzvednoutzakrnělé, méně než květiny.Maurskému trávníku dominují květiny.Výška i množství (viz foto).

Takto vypadá maurský trávník - nepokoje barev během sezóny

Jsou vybírány tak, aby kvetení bylo co nejdéle.Obvykle jako součást máku-samoseyka, chrpy, měsíčku, matioly, lnu velkého květu, eschscholzie a dalších světlých letniček.

Čistá tráva

Jedná se o zcela neobvyklé složení trávníku, které se skládá z rostlin na zakrytí půdy.Výsev je na volné půdě nekompromisní, pěstování sazenic je dlouhé a nákup je hotový drahý.Proto se trávník bez trávy pěstuje déle než jeden rok a ne dva: rostliny se vysazují v malém množství a čekají, až dorostou.Je nejobtížnější pěstovat takový trávník vlastníma rukama: výsledky práce jsou viditelné až po několika letech, ale úsilí stojí za to.

Netradiční trávník - netrávný vyrobený z přízemní arstenie

Travní trávníky

Podle názoru laika různé druhy trávníkůtrávy jsou téměř stejné: barva se může mírně lišit.Ale kromě jiného odstínu zeleně mají různé vlastnosti: člověk může chodit, jeden je kontraindikován, rychlost výsevu je jiná, vyžaduje se jiná péče.Přirozeně se používají různé byliny s různými vlastnostmi.

Obyčejné

Nejodolnější vůči šlapání, můžete po něm chodit.Byliny jsou vybírány tvrdě, zdánlivě hrubě.Je však snazší se starat o některé, méně pravděpodobné plevele,které se často provádějí se samočinným očkováním, nejsou viditelné.Běžný trávník je vynikající volbou pro letní sídlo.

Parterre

Toto je jeden z nejvíce dekorativních a slavnostních trávníků.To se vyznačuje vysokou dekorativností, byliny jsou vybírány jemné, krásné květiny.Tráva je nízká a hustá, s náležitou péčí vypadá jednoduše nádherně.Takové trávníky jsou uspořádány na otevřených místech, ale kam nikdo nebude chodit: příliš měkké trávy nemohou takovému zatížení odolat.Zemní tráva (viz foto) je tedy zasetá tam, kde chodí pouze po stezkách.

Půdní tráva je jednou z nejvíce dekorativních a „nejelegantnějších“

Speciální

Přistává na svazích.Jako součást svých bylin má rozsáhlý kořenový systém, který může zabránit vyluhování půdy.Dekorativnost takového povlaku je průměrná, ale dobře plní svůj hlavní účel.Pokud je na vašem pozemku takový trávník, můžete jej vysadit na svahu vedoucím k řece nebo jezeru.

Sporty

Směs je složitější - kromě tradičních odrůd obilovin jsou zvláštní, odolnější vůči oděru.Dekorativnost sportovního trávníku není jeho hlavní charakteristikou, protože i když je velmi dobře udržovaný, vypadá mnohem hůř než běžný a zejména přízemí.Má však velmi vysokou odolnost proti oděru.

Vzhledem k použití zvláštních bylin jsou její náklady vyšší a těžší na péči.Proto je pro pěstování takové směsi vhodné zóny, které budou aktivně využívány: platforma pro hry,oblast, kde budou aktivně chodit - v blízkosti altánku, sportoviště, houpačky.Zbytek oblasti je nejčastěji přidělen na obyčejný trávník.

Je lepší vysadit sportovní trávník

Přírodní

Pro tento typ nátěrových směsí se nekupují, neprovádějí žádnéjakákoli práce.Jen nakrájejte ty bylinky, které jsou.V zahradě je nejčastěji ponechán přírodní trávník: chrání půdu před vyschnutím a požadavky na dekorativnost zde nejsou příliš vysoké.Příliš velké rostliny, které se nevejdou na požadovaný obrázek, se odstraní ručně.Zbytek v procesu srážky se zmenšuje a vytváří trávník různých barev.

Jak vytvořit krásný trávník

Kultivace trávníku se skládá z několika fází:

  • Příprava půdy - odstranění plevelů a v případě potřeby úprava kyselosti azvýšení plodnosti.
  • Výsev trávy, pravidelné zalévání.
  • První sestřih.Provádí se po dosažení určité velikosti trávy.
  • Pravidelná péče o vlasy a pravidelné srážky.

V tomto procesu budete muset sledovat vlhkost půdy a včasně odstraňovat plevele, občas hnojit a plešatá místa rostlin, která se mohou objevit po příliš suchých létech nebo příliš drsných zimách.Toto je zkrátka celá technologie pěstování trávníku a poté podrobně v bodech.

Příprava půdy

První věcí, kterou musíte udělat, je zhodnotit úrodnost půdy.Pokud je půda hlína nebo hlína,obvykle tráva na tom nebude růst.Budete muset provést seriózní přípravu půdy.Existují dvě možnosti: vyplnění pozemku nahoře úrodnou půdou nebo odstranění půdy a vyplnění půdy ve výsledné jámě.

Samozřejmě je snazší jednoduše usnout, ale to nelze vždy realizovat: vrstva Země by v tomto případě měla být asi 20 cm. Zvýšení trávníku do takové výšky není nejrozumnějším řešením: budou problémy s odtokem vody, velmi dobřezesílené okraje a vzhled je podivný.Proto se hlinité půdy často odstraňují do hloubky 15–20 cm, a pak se Země dostane do vytvořené jámy.

Pokud zvolíte druhou možnost, můžete položit geotextilie na dno jámy.Nedovolí to, aby plevele rostly, a nebudete mít problémy s plevelem.

Půda se odstraní do hloubky 20–25 cm a poté se pokryje půdou

Pokud je půda normální, není příprava půdy na trávní trávu tak obtížná.Nejprve odstraňte všechny plevele.To lze provést mechanicky - pomocí sekačky a /nebo rukou lze použít herbicidy.Chovají se podle pokynů, zalévají místo budoucího trávníku.Po několika dnech je vegetace žlutší a zaschlá, odstraní se.Současně s uvolňováním plevelů jsou odstraněny kameny, kořeny a další fragmenty, které mohou narušovat růst koňského systému.

Dalším krokem je kontrola kyselosti půdy.Téměř všechny byliny, které jsou součástí travních směsí, rostou dobře na neutrálních půdách.Pokud chcete mít krásný trávník,musíte upravit její kyselost.Proto v obchodě pro zahradníky vyhledejte sadu pro stanovení kyselosti půdy a zkontrolujte, jaká půda je na vašem webu.Jedná se pouze o lakmusový test, který musí být položen na zeminu, počkejte, až bude natřen, a určete kyselost vaší půdy z barevné tabulky na obalu.Pokud je půda kyselá, přidejte vápno, pokud je reakce zásaditá - posypte rozdrcenou rašelinu.Další je kopání.Současně s uvolněním odstraňte ty kameny a kořeny, které padají.

V bažinaté půdě, aby se pěstoval krásný trávník, je nutné vytvořit normální podmínky pro odklonění vody

Dalším krokem je přidání úrodné vrstvy.Úrodná sypká a lehká půda se přivede a rozloží po celé ploše rovnoměrnou vrstvou o tloušťce 6 až 10 cm. Vrstva se nejprve vyrovná lopatami a poté hrablíkem.V tomto případě je žádoucí vytvořit mírný sklon k plotu: takže nebudete mít problémy s zamokřením trávníku ve sprchách: voda bude odtékat z místa.Sklon je minimální - 1 cm na metr nebo jeden a půl.To je dost pro zajištění odtoku vody, ale navenek to nebude patrné.

Příprava půdy na trávník - vyrovnejte ji hrábě

Jedna rada: dovážená země obsahuje kořeny, kameny, větve atd.Chcete-li je odstranit, prosévá se velkým okem (jak je tomu při konstrukci, když je prosetý písek).A ten prosévaný je již na místo transportován.

Další krok v aranžovánído-it-yourself trávník - manipulace nebo válcování.To vám umožní zhutnit půdu, a když člověk nestoupá na trávník, půda pod nohou nevynechá, ale zůstane rovná.Tento proces také umožňuje identifikovat nesrovnalosti, které se nutně objeví v důsledku všech prací na zemi.

Pokud neexistuje zvláštní válec, může být vyroben z kusu azbestu nebo železné trubky.Proveďte tyč uvnitř potrubí, připojte k ní držadla (i když lano jednoduše svítejte).Vyrobili jste celý trávník pomocí vlastních rukou.Nyní ho táhnou kolem místa a stlačí půdu, dokud se nezastaví.

Válcování trávníku je důležitým krokem k odhalení nesrovnalostí.Chcete-li to provést, použijte válec na trávu (nebo jej vyrobte z potrubí, sudů)

Při válcování trávníku se nutně objeví hrboly a jámy.Odstraňujeme přebytek z hrbolů, vyplňujeme jamy.Poté, co jsme vyrovnali povrch, vezmeme sekačku na trávu a znovu projedeme místo.Chcete-li získat dokonale rovný povrch, můžete vzít dlouhou desku a natáhnout ji k sobě podél místa a odříznout okraje hrbolů.Nebo vytvořte zařízení ze dvou desek - jako na obrázku níže.Mohou pracovat sami.

Příprava pozemku pro trávník zahrnuje pečlivé vyrovnání půdy

Hnojení

Hnojení lze provádět v několika fázích(jeden z nich).V zásadě pokud nalijete 6-10 cm dováženého materiálu na normální půdu, nemůžete použít hnojiva.Ale pro aktivnější růst - můžete přidat:

  • po rozptýlení dovážené půdy kolem místa a před vyrovnáním hrábě;
  • pokud se používají suchá hnojiva, lze je smíchat se semeny;
  • pěstovat a zalévat půdu.

Nejoptimálnějším způsobem je zalévání.Zaručuje rovnoměrnější distribuci živin.Ale s touto metodou málokdy chce někdo problémy sám, ledaže existuje automatický zavlažovací systém.Zbývající dva jsou ekvivalentní.Je vhodnější aplikovat spolu se semeny: zabere méně času.

Zasadíme trávu

Nejprve je třeba trochu zhrabnout zeminoucí se zemí.Stačí chodit na lehký hrábě a mírně uvolnit horní vrstvu.Nyní můžete zasít trávu.

Je stěží rozumné koupit secí stroj, který stojí asi 200 - 300 $ na jedno použití, protože vyléváte semena pro trávník do kbelíku a rozptýlíte jej na povrch starou metodou dědečka: vezměte hrstku a trochu projeďte prsty, rozptylte více -méně rovnoměrně.Pro ty, kteří chtějí alespoň nějakou mechanizaci, můžete nabídnout dvě možnosti pro nejjednodušší secí stroje pro secí stroje na trávu, které lze snadno vyrobit vlastními rukama.Jedná se o plechovou nebo plastovou láhev, ve které dělali díry (viz foto).

Domácí secí stroje pro trávník

Aby se zabránilo situaci, kdy je hustý v jednom rohu a prázdný v druhém, je žádoucí rozdělit pozemek a semena na části.Spotřeba osiva je uvedena pro každou směs.Jaká je osevní plocha, můžete na místě odhadnout a změřit množství,být rozptýlen.Pro ty, kteří tráví trávník v zemi poprvé vlastními rukama poprvé, je lepší rozdělit naměřené množství na dvě stejné části a nejprve projít úsekem a potom napříč.Semena jsou tedy rozložena rovnoměrněji.

Po výsevu musí být semena pokryta zeminou.Existují dva způsoby, jak toho dosáhnout:

  • Procházka po stanovišti se sklonem, pokusit se posypat semena zeminou.Tato metoda je méně spolehlivá - mnozí zůstávají venku, ptáci na ně čurají a klíčení se zhoršuje.
  • Posypeme zbytky dovážené půdy.Vrstva - 3-5 mm.Všechna semena jsou pokryta zemí, jsou v lepších podmínkách, sazenice jsou lepší.

Na tomto základě můžeme předpokládat, že jste trávníkem vytvořili vlastní ruce.Zůstává ve vodě a čeká na sazenice.

Zavlažovací zařízení na trávníky, které lze koupit v obchodě

Zavlažování a čekání

Musíte zavlažovat trávníkv závislosti na podmínkách: půda by neměla vyschnout, ale neměla by být velmi mokrá.Voda by neměla zasáhnout velkým proudem, neměly by tam být žádné potoky nebo louže.Rozdělte proud na malé proudy: nainstalujte stříkačku nebo postřikovač, pokud zaléváte ručně, nasaďte na hadici trysku.Na výše uvedené fotografii uvidíte několik možností, které vám pomohou vyřešit problém zalévání.Prodávají se v obchodech.

Existuje také několik možností domácího postřikování pro zalévání trávníku.Ve většině z nich je to plastová láhev s děrami, která jsou připojena k zavlažovací hadici.Může ležet a zavlažovatsousední pozemek.Pokud je v systému dostatečný tlak, můžete jej připojit ke sloupci.V tomto případě bude oblast zavlažování větší.Samojízdné postřikovače pro zalévání trávníku jsou velmi jednoduché.Podívejte se na fotografii.

Není obtížné vyrobit postřikovače pro zalévání trávníku vlastními rukama z lahví: vezměte láhev, spálte hřebík, udělejte díry (průměr se volí experimentálně, ale začněte malými)

) Další způsob, jak dosáhnout jemného postřiku: udělejte díry v kusu plastové trubky nebo udělejte tenký řez.Ukázalo se, že tenké trysky nebo ventilátor (na fotografii vpravo dole).

​​

Proč by se voda měla stříkat?Protože pro normální vývoj kořenového systému by měla být půda vlhká (ale ne mokrá) do hloubky asi 6-10 cm. Pokud je jednoduše zaplavena shora, zhorší se pouze: voda vytlačuje kyslík a kořeny nemají co dýchat.Takže postřik nebo kapkové zavlažování je nejlepší způsob, jak zalévat trávník.

Po sedmi až deseti dnech se objeví první výhonky.Jsou stále vzácné, ale nebuďte naštvaní.Pouze semena některých odrůd se právě vylíhla, ve kterých se sazenice rychle objeví.Zbytek vyklíčí později.Při správné péči po 20–30 dnech dosáhne výška trávy 10-15 cm. V tomto okamžiku je třeba provést první sečení.Nechte poprvé asi 5 cm na výšku.V této výšce bude tráva aktivně růst.Za dalších 10 až 12 dní bude opět vysoká asi 12 cm. Nyní můžete trávu zkrátit - ponechat 3-3,5 cm.

Jak se starat o trávník

Základní péče - včasné zalévání, odstraňování plevelů a pravidelné sečení.Pokud ji zaléváte postřikováním, bude v půdě obsaženo dostatek kyslíku a rostliny by se měly vyvíjet normálně.

Jak zkontrolovat, kolik vody dostává vaše tráva \

Problémy s nedostatkem kyslíku se mohou vyskytnout po dlouhotrvajících deštích, kdy je voda v kaluži v oblasti nebo pokudzalévání se stejným výsledkem.Pak potřebujete provzdušnění trávníku.Chcete-li to provést, použijte kluziště podobné tomu, které se používá pro utužování půdy, ale toto má body, které propíchávají trávník.Prostřednictvím těchto vpichů kyslík vstupuje do půdy, rostliny začnou růst lépe.