Jak si vytápět v soukromém domě vlastníma rukama

V naší zemi je nepravděpodobné, že přežije bez zahřívání - příliš tvrdé zimy.Pokud si majitelé bytů nemusí vybírat - co je, zahřejí se, pak je vytápění soukromého domu soukromou záležitostí jeho majitele.Vyberte možnost, která vám nejlépe vyhovuje.

Bez topení v zimě neexistuje způsob, jak přežít v pronajatém klimatu

Typy topných systémů

V soukromé domácnosti může realizovat v podstatě jakýkoli topného systému, jakož i jejich kombinace.Pro výběr správného typu vytápění potřebujete znát všechny jejich vlastnosti, výhody a nevýhody.

Vytápění kamna

Již před stoletím byla většina domů vytápěna tímto způsobem - velké a ne příliš velké.Je to jen trouba bez dalších prvků.Jeden nebo více - záleží na velikosti domu a schopnostech majitelů.V chatkách byla obvykle velká ruská kamna, v domech inteligence a šlechty - sofistikovanější Holanďané nebo Švédové.

Holanďané a Švédové založili a nyní

topení kamny a nyní, ale z velké části již v chatkách, jako dočasné řešení ke zvýšení teploty v místnosti nebo jako alternativní zdroj tepla.Ve vesnických domech najdete topení kamny, ale to už je vzácnost.

Vytápění kamna ztrácí na oblibě, je tak cyklické: zatopené - horké, vyhoře - studené.To je velmi nepohodlné.Druhou vážnou minus je neschopnost regulovat teplotu.Intenzitu hoření lze do jisté míry změnit pomocí pohledů, ale ne dramaticky: pokud dřevo pálí, uvolňuje se určité množství tepla.Jeho uvolnění lze „natáhnout“ trochu, což omezuje průtok vzduchu, ale jen trochu.

Příklad vytápění sporáku dvoupodlažního domu

Třetí nevýhodou je nerovnoměrné rozdělení tepla.Tyto místnosti jsou vytápěny, ve kterých vycházejí boky sporáku, a dokonce i poté zůstává podlaha studená.Kromě toho, i ve vytápěných místnostech poblíž sporáku je teplá, může být dokonce i studená na druhém konci místnosti.Čtvrtá nevýhoda - potřeba neustálé údržby - ji nemůžete nechat dlouhou dobu.Je nutné neustále (nebo téměř) se nachází v blízkosti pece: udržovat spalování, čistit a zaplavovat novým způsobem.Všechny tyto důvody vedly k tomu, že kamna v soukromém domě se obvykle jeví jako jeden z možných zdrojů tepla a je zřídka hlavní.

​​

Vodyanoye

Nejobvyklejším topným systémem v naší zemi je ohřev vody a pokud říkají, že chtějí vytápět soukromý dům vlastníma rukama, v 98% to znamená přesnětakový systém.A to i přesto, že zařízení stojí hodně.Toto je snad nejdražší instalační systém.Má však slušné množství kladů, a proto je její popularita splatná.

Skládá se z bojleru na teplou vodu, potrubí a topných zařízení - topných radiátorů - kterými cirkuluje chladivo.Nejčastěji se jedná o vodu, ale může existovat i speciální nemrznoucí kapalina.Veškerá složitost při vytváření tohoto samotného systému potrubí - je nutné zajistit přenos tepla v požadovaném množství.

Ohřev vody je v zařízení nejdražší

Prvním pozitivním bodem je, že systém může pracovat v cyklickém i v konstantním režimu.Závisí to na výběru kotle.Pokud je zdrojem tepla pro takový systém konvenční kotel na pevná paliva (na dřevo nebo uhlí), pak je přítomna cyklicita.Abychom ji prakticky vyloučili, do systému se přidá tepelný akumulátor - velká nádrž s chladicí kapalinou, ve které se během intenzivního zahřívání hromadí teplo.A v noci, když kotel vyhoří, uložené teplo udržuje v domě příjemnou teplotu.

Pokud je v systému jiný kotel - plyn, olej, peleta - neexistuje cyklicita.Jakmile systém dosáhne provozní teploty, udržuje se s malým rozdílem (při správném výpočtu kapacit a designu).

Téměř hotovo

Druhý kladný bod: většina moderních topných kotlů je vybavena automatizací, kterářídí jejich práci a sleduje bezpečnost.Takové systémy mohou fungovat poměrně dlouho bez zásahu člověka (s výjimkou pevného paliva).Třetí plus - nutná vzácná služba.

Ve většině případů je proto vytápění v soukromém domě a dělají vodu.Majitelé někdy ani neuvažují o možnosti zařízení jiného systému.

Vzduch

Střed topného systému vzduchu je také zdrojem tepla a je to obvykle kotel, pouze neohřívá vodu jako ve vodním systému, ale vzduch.Zdrojem tepla může být výkonný konvektor, který běží na plyn, elektřinu nebo kapalné palivo.

Aby mohl ohřátý vzduch vstupovat do jiných místností, je potrubní systém veden ze zdroje tepla.Pohyb vzduchu nad nimi může být přirozený (gravitační systémy) a nucený (s ventilátory).

Tepelný generátor a vzduchové kanály z něj přicházející

Ve srovnání s ohřevem vody je zde zapotřebí mnohem méně peněz.V malých domech - pro jednu dvě místnosti (obvykle dachy) - obecně stačí jeden generátor tepla bez vzduchových kanálů.V tomto případě vstupuje teplý vzduch otevřenými dveřmi do jiné místnosti a zahřívá je.

Nevýhody zde jsou zřejmé: zatímco tepelný generátor pracuje - přestal se ohřívat - okamžitě se ochladil.Žádná tepelná setrvačnost, jako ve vodním systému (dokud se voda v domě chladně neochladí).Druhým bodem je sušicí vzduch.Vysychá s jinými typy vytápění, ale možná je i vytápění vzduchu v soukromém doměvůdce v tomto ohledu.

Elektrické

Vytápění soukromého domu elektrickou energií je jednou z nejjednodušších instalací.Stačí si koupit konvektor a pověsit je na klíčových místech.Je možné pod okny, je to možné - pod stropem.Oba systémy fungují.Nevýhodou těchto systémů jsou značné náklady na udržování stabilní teploty.

Systém se skládá z několika konvektorů, které jsou schopny kompenzovat tepelné ztráty.V tomto případě neexistují žádné problémy, s výjimkou zapojení vhodné sekce a přiřazení požadovaného výkonu pro vytápění.Konvektor má topný prvek, kterým proudí vzduch.Vzduch prochází ohřátým prvkem a vzduch se zahřívá a šíří teplo po celé místnosti.

Takové konvektory jsou instalovány v soukromých domech

Pohyb vzduchu v konvektoru je organizován dvěma způsoby: s ventilátorem nebo bez ventilátoru v důsledku přírodních procesů.Účinnější vytápění s nuceným pohybem vzduchu.Taková síla však zdaleka není nutná (a fanoušci vytvářejí hluk), protože mnoho modelů má dva režimy provozu - s ventilátorem i bez něj.

Tento typ vytápění je docela pohodlný - moderní konvektory mohou udržovat danou teplotu s přesností na dva stupně.Jejich práce je řízena automatizací, která je podle potřeby zapíná a vypíná.Pokud je k dispozici napájení, nevyžadují žádnou údržbu.

Nevýhoda - přenosy konvekcí (pohyb vzduchu)hodně prachu.Druhá mínus je sušení vzduchem, ale to je nevýhoda všech topných systémů.Pokud se jako topný článek použije konvenční spirála, spálí kyslík ve vzduchu (zahřeje se na červenou záři).Ale takové prvky se nyní používají pouze u nejlevnějších modelů s malými podlahami.Vážnější zařízení ohřívá vzduch keramickými ohřívači, které nespalují kyslík (téměř).

Existuje také takový systém, jako je vyhřívaná podlaha, ale jedná se o samostatné téma a zde jsou popsány podlahy vytápěné vodou a elektrické - v tomto článku.

Jaký systém zvolit

Druh vytápění soukromého domu ve skutečnosti závisí na klimatu a způsobu využívání prostor.Většina zemí s mírnými zimami používá elektrické topení nebo vzduch.V naší zemi se ohřev vody používá na většině území.Má smysl stavět takový složitý systém v domovech s trvalým pobytem.Poté jsou takové materiální investice oprávněné.

Aby byl dům v zimě pohodlný, potřebujete spolehlivý systém vytápění

Pokud zvolíte systém vytápění pro letní sídlo, kde se v zimě budete objevovat pouze při krátkých návštěvách a neplánujete údržbuplus teplota, nejlepší volbou je ohřev vzduchu.S nebo bez potrubí - to již záleží na velikosti chaty.Proč ne elektrický?Protože v zimě je dodávka elektřiny ve venkovských oblastech extrémně nestabilní.Takže je to lepší typ sporáku Buleryana.

Druhy systémůohřev vody

Protože ohřev vody v soukromém domě je uváděn ve většině případů, budeme zvažovat, k jakým typům to dochází.Existují poměrně významné rozdíly.

Podle způsobu cirkulace chladicí kapaliny

Existují dva typy ohřevu vody: s přirozenou a nucenou cirkulací.Systémy s přirozenou cirkulací využívají známý fyzikální jev: teplejší kapaliny stoupají, chladnější padají.Protože je systém uzavřen, vytvoří se cyklus.

Výhodou takového systému je to, že je energeticky nezávislý, to znamená, že k provozu není vyžadována elektřina.To je důležité v mnoha venkovských oblastech, kde zimní přestávky s elektřinou jsou spíše normou než výjimkou.

Systém s přirozenou cirkulací

Existuje více minusů:

 • Trubky musí být použity s větším průměrem - rychlost chladicího média je proto malá propřenos dostatečného tepla vyžaduje větší objem chladicí kapaliny.musí být položeny s konstantním poměrně velkým sklonem (asi 3%), což do místnosti nepřidává estetiku.
 • V případě přirozené cirkulace jsou trubky umístěny buď ve výšce asi jednoho metru, což místnost nebarví.Druhou možností je zrychlovací smyčka, která také není příliš atraktivní.Situace je lepší u dvoupodlažních domů.Druhé patro v nich je jakousi zrychlovací smyčkou.
 • Vyžaduje se také energeticky nezávislý kotel, což je pevná paliva na dřevo nebo uhlí.Všichni ostatní vyžadují napájení.
 • Střed radiátorů by měl být vyšší než střed kotle (aby byla zajištěna cirkulace).Pokud dům nemá suterén, musíte buď vytáhnout topná tělesa, nebo provést výklenek pro kotel.Také nejzábavnější úkol.
 • Neschopnost regulovat rychlost chladicí kapaliny a teplotní režim v místnosti.

Nucené oběhové systémy mají oběhové čerpadlo.Nevytváří nadměrný tlak, pouze tlačí vodu potrubím při dané rychlosti.Takové čerpadlo může být zabudováno do kotle (plynové topné jednotky) nebo instalováno samostatně na zpětném potrubí před vstupem do kotle.

Cirkulační čerpadlo je hlavním rozdílem mezi topným systémem soukromého domu s nuceným oběhem

Výhody tohoto řešení:

 • Trubky jsou pokládány dole -na podlaze nebo pod podlahou.
 • Rychlost chladicí kapaliny může být nastavena (více rychlostní čerpadlo), a tím regulovat teplotu v místnosti.
 • Průměr trubek je malý.U středně velkého soukromého domu je to obvykle asi 20 mm.
 • Kotel může být instalován v libovolné automatizaci.Automatizace poskytuje vyšší úroveň pohodlí a schopnost přesně udržovat požadovanou teplotu.

Nevýhodou je potřeba elektřiny.A nejde o to, že to zabere hodně, právě naopak, systém spotřebovává 100-250 W /h jako normální žárovka.Faktem je, že bez elektřiny je nefunkční.Pro vzácné případy odstavení je vhodný stabilizátornapájení z baterie, a pokud je napájení často vypnuto, potřebujete záložní zdroj - generátor.

Podle typu zapojení

Existují dva typy systémů:

 • monotrubice;
 • Dvou trubka.

Monotrubkové systémy

V monotrubkovém systému potrubí opouští kotel, postupně obchází všechny topné radiátory a z jeho výstupu vstupuje do vstupu kotle.Hlavní výhodou je minimální počet trubek.Nevýhody takového zařízení pro vytápění soukromého domu jsou více:

 • Radiátory nejblíže výstupu z kotle jsou vždy horké, zatímco vzdálené jsou téměř studené.A vyřešit problém úpravou je nemožné.Je možné pouze pro ty vzdálené, aby zvýšily přenos tepla zvýšením počtu sekcí, pro sousedy jej tedy snížily.
 • Jedno trubkový systém ve své čisté podobě (bez obtoků) neumožňuje vyjmout radiátory bez zastavení a vypuštění systému.

  Monotube konvenční

V tomto ohledu je lepší vylepšený systém - Leningradka.Každý radiátor má v sobě obtok - kus potrubí připojený paralelně s topným zařízením.V tomto provedení mohou být kulové ventily nainstalovány na vstupu a výstupu radiátorů, pomocí kterých můžete radiátory vypnout.Chladivo se v tomto případě bude pohybovat po obtoku.

Leningradka vám umožňuje umístit dva kohoutky na každý radiátor a v případě potřeby vypnout radiátory

Dvou trubkové kabely

Btento systém má dvě trubky, ke kterým jsou rovnoběžnépřipojené radiátory.Horká chladicí kapalina je přiváděna jednou trubkou, zatímco chladicí kapalina je vypouštěna druhou.

Příklad dvoutrubkového systému pro dva okruhy

Nevýhody - velký průtok trubek, ale na vstupu každé chladicí vody je dodávána při stejné teplotě, je možné nainstalovat na každý z nich regulátor.topná zařízení, aby byl systém vyrovnaný (nastavte požadovaný odvod tepla pro každý radiátor).

Existuje několik druhů dvou trubkových topných systémů:

 • Dead end.Jeho zařízení vyžaduje nejmenší počet trubek, ale jeho nevýhodou je, že s velkou délkou okruhu jsou poslední radiátory umístěny daleko od kotle, což komplikuje vyvažování (mohou se zhoršovat oteplování).Proto je vytápění soukromého domu podle tohoto schématu provedeno, pokud je okruh malý - až 6-7 radiátorů.

  Dvoutrubkové vytápění soukromého domu: slepá ulička a Tichelmanovo schéma

 • S projíždějícím provozem nebo Tichelman.Je zapotřebí velké množství trubek, které nejsou pro oko příliš příjemné, ale obvod je snadno vyvážený.U dlouhých obvodů je lepší použít tento typ zapojení.
 • Záření nebo sběratel.Vyžaduje to nejvíce potrubí a dokonce i samostatné potrubí, což je velmi drahé.Každé zařízení má samostatnou přívodní a vratnou linku.Dobrým systémem je, že je možné nezávisle nastavit přenos tepla každého radiátoru, aniž by byla věnována pozornost těm, které jsou v blízkosti.

  Radiační schéma topného zařízení vsoukromý dům

Jak si vybrat trubky z polypropylenu zde.

Podle způsobu přivádění chladiva

Existují systémy s horním a dolním tokem chladiva.Všechna výše uvedená schémata mají nižší distribuci.Špičkové systémy podávání jsou vzácné.Většinou se prodávají ve dvou (nebo více) podlažních domech za účelem hospodárnější výstavby systému.

Dvou trubkový systém s horním vedením

Podle typu systému: otevřený a uzavřený

Protože teplota chladicí kapaliny jesystém se mění a jeho objem se mění.Aby měli co do činění s přebytky, instalují do systému expanzní nádrže.Tyto nádrže jsou otevřené (obyčejné nádrže) a uzavřené (membrány).Podle toho se systémy nazývají otevřené a uzavřené.

Otevřená expanzní nádrž je obvykle umístěna v podkroví soukromého domu.Je to samozřejmě levné, ale v takovém systému dochází k postupnému odpařování chladicí kapaliny.Proto musí být monitorováno množství kapaliny nebo musí být vytvořeno automatické zařízení, které bude reagovat na nižší úrovně.Obvykle se jedná o plovákový mechanismus (jako na záchodě), který otevírá /uzavírá přívod vody.Systém je jednoduchý a dosti spolehlivý, ale v něm může cirkulovat pouze voda.Je zakázáno doplňovat nemrznoucí směsi, protože jejich koncentrace není povolena (a to se děje během odpařování).Většina nemrznoucích látek je navíc toxická a jejich výpary nejsou také terapeutické.

Otevřený systém vytápění soukromého domu

Kde lze tyto nádrže použít,Je to tedy v systémech s přirozenou cirkulací - membrána prostě nebude fungovat s tak malým tlakem.

Uzavřená expanzní nádrž je elastickou membránou rozdělena na dvě poloviny.Při nedostatku chladicího média jej vytlačuje z nádrže a při nadměrném tlaku (zvýšení tlaku) chladicí kapalina protahuje membránu a zabírá větší objem.

s membránovým zásobníkem

Tyto systémy fungují dokonale s nucenou cirkulací a udržují stabilní tlak.