Jak snížit stropní lišty v rozích

Kvalita povrchové úpravy stropu výrazně ovlivňuje vzhled místnosti.Proto se snaží dělat všechno dokonale nebo velmi blízko tomuto.Dokončovací dotek během návrhu je stropní lišta.Dávají cíli kompletní a holistický vzhled.Samotné proužky jsou jednoduše připevněny na hladké povrchy: na speciální lepidlo bílé barvy, ale existují problémy s designem rohů.Aniž bychom věděli, jak opravit roh stropního soklu, spousta materiálu se zhoršuje.Řekneme, jak a jak jej snížit v rozích.

Z čeho jsou vyrobeny a co se jim říká

První soklové lišty na stropě byly vyrobeny ze sádry.Byly odlity ve speciálních formách a řešení bylo instalováno na strop.Nazývali takové kudrnaté ozdobné filé.Dnes je můžete vidět jen zřídka: jsou drahé, ale navenek se téměř neliší od levnějších možností.A jméno je téměř ztraceno.

Stropní lišty vyrobené z polyuretanu nebo polystyrenu jsou dnes nejoblíbenější.Jsou levné, vypadají skvěle, snadno se instalují, mají širokou škálu profilů a vzorů.Šířka může být od 5 mm do 250 mm.Používají se téměř v jakékoli místnosti zdobené v jakémkoli stylu.Výjimkou jsou dřevěné domy s vhodným interiérem. Zde se nejčastěji používají dřevěné výrobky - styl určuje jeho vlastní podmínky.

Část sortimentu ve specializovaném obchodě

Podobná povrchová úprava je také z plastu.Instaluje se hlavně v koupelnách.Ale i ve vlhkých místnostech můžete bezpečně instalovat polyuretanové lamely - nebojí se vlhkosti.

Ke snížení stropu v rozích jakéhokoli materiálu je nezbytné některým z níže popsaných způsobů.Výjimkou jsou pouze plastové lišty: takový roh můžete vyrobit pouze pomocí hotových rohů.

Co a jak řezat

Práce s lištami z různých materiálů vyžaduje použití různých nástrojů pro řezání.Při práci se stropním soklem ze dřeva je výhodnější pracovat s pilou na dřevo.Všechny ostatní, včetně plastových, vyrobené z polystyrénové pěny a dalších polymerů se nejlépe řezají kovovou deskou.Ukazuje se, že je řez ještě rovnoměrnější, méně otřepů.Pily se obvykle používají při práci s pokosovou skříní.

Správně tvarované rohy vypadají atraktivně

Při práci s deskami s pěnovou lištou bez speciálních nástrojů se řezají dobrým psacím nožem.Čepel je poměrně tenká a rovná, střih je hladký, ne zaseknutý.Pokud pracujete s polyuretanovou nebo polystyrenovou pilou, netlačte tvrdě: můžete rozmačkat.

Obecně platí, že pokud si chcete trochu zvyknout na nástroj a materiál, vezměte si na to kus a procvičte si: řezání, řezání, řezání.Takže v práci bude méně problémů.

Návrh stropu je uveden v tomto článku.

Jak získat pravý úhel

Většina problémů při práci se stropními lištami vzniká při zdobení rohů.Vzhledem k tomu, že povrch výrobků je složitý, nefunguje prosté vyříznutí v pravém úhlu: stále je třeba oříznout tak, aby do sebe zapadaly a pokud možno bez velkých mezer.Ve skutečnosti existuje několik způsobů, jak udělat roh stropního soklu perfektním (nebo téměř).

Použití pokosové skříně

Pokud jsou rohy a stěny v místnosti rovné, můžete použít speciální truhlářský nástroj - pokosovou skříňku.Jedná se o skluz ve formě obráceného písmene „P“, ve kterém jsou čáry pro řezání vyznačeny pod úhlem 90 ° a 45 °.Uvnitř je položena část, ve které je třeba provést průraz, do vodítek je vložena pila.Díl je držen na místě a řezán v požadovaném úhlu.

Takto vypadá pokosová skříňka.Může to být plast, dřevo nebo kov

V případě soklových desek to není tak jednoduché: musí současně přilnout ke dvěma povrchům, a proto musí být přitlačeny k jedné nebo druhé stěně pokosové skříně.Při práci se stropy se přitisknou na stranu, která je vám nejblíže.

Pořadí akcí pro dokončení vnějšího rohu je třeba provést průraz pod úhlem 45 stupňů.Postavte pokosovou krabici před sebe.Vyzkoušejte, jak bude umístěna základní deska, a určete, která část bude připevněna ke stropu.Aby nedošlo k záměně a odříznutí stropuzákladní deska je správná, lišta, která bude umístěna napravo, umístěna napravo, na levé straně - na levé straně.

Jak vyříznout roh na stropu lišty: správně jej namontovat do pokosové skříně

S částí, která se objeví na stropě, zatlačte ji ke spodní části pokosové skříně.Druhá strana je vám blíže a zvednutá.Opřete se o zeď zařízení tak, aby se při řezání nezakrývala.To znamená, že přední část základní desky je od vás odvrácena.Proveďte směr řezu, jak je znázorněno na obrázku níže.Když spojíte oba kousky dohromady, vyčníváte - vnější nebo vnější roh.

Jak vyrobit vnější roh stropního soklu pomocí stoličky

Řezané části se nejprve umístí „suché“, bez nanesení lepidla.Pokud geometrie úhlu nebyla tak dokonalá, můžete ji mírně opravit nožem.Malé chyby se snáze pokryjí speciálním tmelem.

Situace je velmi podobná u vnitřního rohu stropního soklu.Nejprve zkuste, na které straně bude na stropě, zatlačte tuto část na dno pokosové krabice, druhou část položte na stěnu nejblíže k vám a proveďte výřezy, jak je znázorněno na fotografii níže.

Jak vyrobit vnitřní roh stropního soklu pomocí pokosové skříně

A znovu zkuste nejprve bez nanesení lepidla, pokud je to nutné, mírně upravit.Poté naneste na oba povrchy tenkou vrstvu lepidla, která přilne ke zdi nebo ke stropu.

Jeho vlastní verze, jak používat pokosovou skříňku,ve videu.

Jak vyrobit roh stropního soklu bez pokosové skříně

Jen málo lidí v bytech nebo domech má úhly přesně 90 °.Malé odchylky lze po montáži snadno opravit.Ale ne vždy.Pak musíte označit vše „na místě“ - pod stropem.

Budete-li pracovat s bagetami vyrobenými z polyuretanu (polystyrenu), budete potřebovat tenkou nakreslenou tužku (tvrdou - není vidět na stropě, ale zanechává poměrně jasné stopy), malý kousek soklu, pravítko a dobrý papírnický nůž nebokovová pila pro práci s jinými materiály.

Naneste základní desku na roh a táhněte tužkou podél vnější hrany.Připojte k druhé straně rohu, také označte.Na stropě máte kříž, jehož střed označuje místo, kde by se měla sbíhat prkna stropního soklu (viz foto).Po nainstalování kusu soklu v rohu, který tam bude přilepen a spočívající na zadku na zdi, přeneste značku na něj.

Jak vyrábět rohy na stropních lištách bez použití speciálních nástrojů

Nyní vezměte pravítko a spojte okraj lišty se vyznačenou značkou.Pokud jednoduše položíte podlahovou desku na stůl a odříznete ji v řadě, v rohu nebudou dvě části fungovat. Vnitřek bude rušit.Lze ji oříznout později a pokusit se o strop.Druhým způsobem je nainstalovat kus, který chcete oříznout na stůl, část, která bude na strop.Řezejte podél linie, ale držte nůž v úhlu asi 45 °.Stále budete muset upravitale mnohem méně (a méně pravděpodobné, že udělá chybu).

Opakujte stejnou operaci s druhou lištou.Přiveďte na požadovanou zeď, dosedněte na zadek na sousední stěnu, označte místo, kde je kříž nakreslen, nakreslete čáru a poté ji odřízněte.Oprava se provádí „sucho“ bez nanesení lepidla.

Stejné kroky, jaké opakujete pro vnější (vyčnívající) roh.Nyní znáte další způsob, jak vyrobit roh stropního soklu, bez drhnutí nebo jiných speciálních zařízení.

Zde si můžete přečíst, jak instalovat posuvné vnitřní dveře.

Používání ozdobných rohů

Existuje i nejjednodušší způsob.Pro lišty vyrobené z polyuretanu nebo polystyrenu používejte hotové, dekorativní dekorativní rohy.Jsou umístěny v rohu, prkna jsou k nim těsně přilepena.V případě potřeby je řezání velmi jednoduché: několik milimetrů běžným papírnickým nožem.

Příklady hotových rohů pro zaoblení

Jak se spojit v rozích

Pokud je instalace prvního rohu dokončena, můžeme zvážitže jste se téměř všichni naučili dělat.„Téměř“, protože se stále musíte naučit, jak spojit rohy a oříznout okraje po celé délce.Když je některá část již přilepená a na rohu zůstává malá vzdálenost, jak se nedá udělat chyba s délkou?Odpověď je jednoduchá: opusťte sklad.

Nejprve si můžete snížit kus o 10-15 cm delší: bude-li něco hned nefungovat, bude možné jej několikrát opakovat.Pak udělejte úhel, jak je popsáno výše,zkuste na suchu, přizpůsobte vše tak, aby vám výsledek vyhovoval.Teprve poté můžete vložit již ořezanou lištu do rohu a poznamenat si místo, na které ji lze zkrátit.Ořízněte přesně 90 °.Není nutné používat pokosovou skříňku.Jen zkuste položit nůž (pila) kolmo na povrch.