Jak sušit sklep: zbavte se vlhkosti, kondenzace, plísní

Zvýšená vlhkost ve sklepě se objevuje z různých důvodů.Nejprve je nutné zjistit, proč se zvýšila, podniknout opatření k jejímu odstranění a poté ji vrátit zpět do normálu.V poslední fázi - v případě potřeby dezinfikujte.V každém případě, bez řádně organizované ventilace a hydroizolace, se problém objeví znovu a znovu.Proto před sušením sklepa zkontrolujte, zda nejsou ucpané ventilační potrubí nebo zda není poškozena hydroizolace.

Zabraňte vzniku vlhkosti

Jako obvykle, "onemocnění" je jednodušší (a levnější), aby se zabránilo než léčba.Ve fázi návrhu se stále řeší:

 • Materiál stěn a podlahy by měl mít nízký stupeň hygroskopičnosti, je obtížné vést vodu v kapalném i plynném stavu.Nejlepší z tohoto hlediska je vysoce kvalitní beton - od M400 a výše.Ale hodně staví.Můžete přidat speciální látky, které zvyšují normální M200 nebo M250vodoodpudivé vlastnosti.( pro konkrétní třídy a jejich složení zde )

  Je obtížnější odstranit kondenzát ve sklepě, než zabránit jeho výskytu

 • Pokud podzemní vodablízko nebo na jaře /na podzim jejich hladina výrazně stoupá, je nutná vnější hydroizolace.Kapalné přípravky se nanášejí na stěny z vnějšku (lepší) nebo se ukládají válce (levnější, ale méně účinně).
 • Je-li sklep stavěn na svahu, musí být v zemi položena drenážní trubka, která vypouští srážení stékající po svahu.
 • Kolem sklepa (nebo budovy, pod níž je umístěn) je slepá oblast, která odstraňuje srážky, které teče ze střechy.
 • Uvnitř sklepa v protilehlých rozích musí být dvě ventilační trubky o průměru nejméně 125 mm.Jeden z nich končí v úrovni podlahy - o 10 cm výše.Vzduch z ulice nebo z budovy (přívod vzduchu) jím prochází.Druhý konec je téměř pod stropem - 10 cm pod jeho úrovní.Toto je kapuce řady.Potrubí pro venkovní větrání musí být zakryta deštníky, aby nedošlo k listoví a dešti.Výfuková trubka (ta, která končí blízko stropu) by měla být vyšší a pro aktivaci tahu je lepší na ni nainstalovat deflektor.Může být natřen černě: díky zahřívání ze slunce by měla být lepší trakce.Další jemnost: pro dobrý průvan by ventilační kanály s přirozeným pohybem vzduchu měly být rovné.Je-li třeba provést větvení do strany, měl by být jeho úhel sklonu vůči obzoru alespoň 60 °, délka sklonuplocha by neměla přesáhnout 100 cm.

  Sušení sklepa bez větrání je obtížný úkol.Obrázek ukazuje uspořádání ventilačních kanálů pro udržení normální vlhkosti ve sklepě

 • Mezi místnost umístěná nahoře a suterénu by měla být umístěna parotěsná zábrana, aby se zabránilo vnikání vlhkosti jak do suterénu, tak do suterénu.
 • ​​

Prohlédneme podlahu

Ve sklepě je podlaha často velmi často hliněná.Často je zdrojem nadměrné vlhkosti.Skrze to se uvnitř dostane vlhkost obsažená v půdě.Chcete-li snížit vlhkost ve sklepě, musíte vyrovnat hliněnou podlahu, pěch a pokrýt silným plastovým obalem.Můžete použít střešní krytinu, ale často se rozbije.Ačkoli se zdá být trvanlivější, zlomí se kvůli menší pružnosti.

Na film není třeba nalévat písek nebo zeminu.Někdy v suterénu je velké množství vody (náhodné zaplavení).Pak jednoduše vyjměte film, část vody jde do země, částečně se vypařuje větráním.Jakmile vlhkost zmizí, můžete znovu položit podlahu.Pokud je na vrcholu země nebo písek, budete se muset v této bahně strkat kolem a získat film.

Pokud je podlaha v hliněném sklepě místem, kde to prochází většina vlhkosti

Pokud se po položení filmu hladina vlhkosti ve sklepě snížila, zjistili jste důvod.Můžete nechat všechno tak, jak je, jen pravidelně měnit „podlahu“, nebo můžete vytvořit betonovou podlahu s plnou hydroizolací.Volba je na vás.Aby se film neroztrhl, kdyžchodit, srazit dřevěné štíty a hodit je na podlahu.

Zlepšení hydroizolace

Druhým důvodem, proč vlhkost v suterénu stoupá, je nedostatek parotěsnosti nebo hydroizolace stěn.K tomu obvykle dochází, pokud je sklep obložen cihlou, zejména křemičitanem.Materiál je velmi hygroskopický a umožňuje vodním parám dobře procházet.Usadí se v kapkách na strop a všechny předměty.

Tento problém lze vyřešit, pokud je provedena dobrá vnější hydroizolace: vykopejte stěny a naneste bituminózní tmel ve dvou vrstvách.Dříve byl potažen pryskyřicí, ale tmel je účinnější a snadněji se používá.

Zdi z cihel vyžadují dodatečnou hydroizolaci

Avšak výkop není zdaleka radostí a stěny nelze vždy objevit.V tomto případě můžete provést vnitřní hydroizolaci stěn sklepa.K tomu existují impregnace na bázi cementu: Pnetron, Kalmatron, Hydrotex atd.Pronikají do hloubky půl metru do tloušťky materiálu (beton, cihla atd.) A blokují kapiláry, kterými voda prosakuje.Propustnost vody se občas snižuje.Jejich jedinou minus je cena.Ale jsou opravdu efektivní.

Všechna tato opatření zabrání výskytu nadměrné vlhkosti v suterénu.Ale co když už je vlhkost, jak vysušit sklep?Dále zvažte způsoby snižování vlhkosti.

Jak si sami uspořádat kapkové zavlažování zahrady, přečtěte si zde.

Přípravné práce

Veškeré zásoby, jakož i veškeré dřevo, jsou vyňaty ze suterénu.vzory, dobře se čistí.Na ulici zkontrolujte dřevo - police /zásuvky /krabice.Pokud nejsou zraněni a neexistuje houba ani plíseň, jsou jednoduše položeny na slunci, aby zaschly. Jsou-li stopy poškození, je dřevo napuštěno roztokem síranu měďnatého (koncentrace 5 až 10%, ne více).

Vápno vápno poskytuje dobré výsledky - také „shromažďuje“ vlhkost ze vzduchu.Proto před vypuštěním suterénu má smysl vybělit vše.Prostě to udělejte jinak než zvnějšek.Na stěny je nutné nanést silnou vrstvu vápna.K tomu připravte kbelík hustého vápna a přidejte trochu zředěný síran měďnatý.Je to vynikající dezinfekční prostředek, ale koncentrace by neměla být vyšší než 5%, maximální - 10. Výsledná hustá kapalina se nalije do poloviny do dvou nádob.

Vypadá to, jak vypadá bělící štětce

První polovina je spuštěna do suterénu, oblečená ve starých šatech, nasazena na brýle, se zavřenýma rukama.Berou bělící štětec (vypadá to spíše jako malá košťata) a rohy s ním jsou dobře rozmazané.Potom štětcem odstřelíte kal a postříkáte jej na stěny a strop.Jen ponořte do hustého vápna a stříkejte na zdi.Jsou pokryty kapkami, hlízami vápna.

Poté, co je vše pokryto vápnem, počkejte den, dokud nezaschne.Opakujte s druhým kbelíkem.V důsledku toho jsou stěny a strop porézní a nerovnoměrné.Kondenzace na nich však zřídka visí: vápno udržuje uvnitř dobře vlhkost.Po zaschnutí vápna můžete začít sušit sklep.

Zde je popsána stavba skleníku pro kutily.

Vypouštění suterénu s ventilací

Někdy se to stane takto: ve sklepě bylo suché a najednou tam byla vlhkost.Jedním z důvodů je špatná ventilace.Nejprve zkontrolujte čistotu ventilačních potrubí.V případě potřeby očistěte.Pokud je vše v pořádku, ale vlhkost neodchází, pak výfukové potrubí nefunguje dobře.K tomu dochází, když je vzduch ve sklepě chladnější než na ulici.Těžký a chladný, on sám nebude stoupat po potrubí.Na první pohled vzniká paradoxní situace: na ulici byla zima a vlhkost - ve sklepě byla suchá.Zahřál se - na stropě, stěnách a objektech visely kapky vlhkosti, objevila se zatuchlá vůně.V takovém případě je nutné sklep vysušit, aby se aktivoval pohyb vzduchu.Existuje několik řešení.

 1. Na výfukové potrubí nasaďte silný ventilátor, který bude nasávat vzduch.Zajistěte průtok vzduchu - otevřete poklop, pokud jsou - okna nebo tlumiče.Za pár dní (od tří do deseti) všechno vyschne.

  Organizace suterénu větrání v garáži s vyhlídkou

 2. Použijte starou „dědečkovou metodu“ se svíčkou.Je vhodné, pokud není k dispozici elektřina a není kam zapnout ventilátor.To se stane, pokud je sklep postaven samostatně na ulici.V komíně (ten, který končí pod stropem) jej dočasně usuší, takže se téměř dotýká podlahy (5-10 cm výše).Vložili do něj hořící svíčku, ale položili ji na nějaký nehořlavý podklad.Kvůli vzduchu v potrubízahřívá se, dochází k normálnímu tahu, surový vzduch čerpá z podlahy.Vyměňte svíčku, dokud sklep nezaschne.Místo svíček můžete použít tablety suchého alkoholu.Někdy k zahájení pohybu vzduchu nestačí plamen svíčky.Nejprve dejte do dýmky kousek hořících novin (pouze pečlivě, nespalujte a neroztavte ventilaci), poté, co vyhoří, zatlačte hořící svíčku.

Zvýšený pohyb vzduchu někdy vede k tomu, že se vlhkost ve sklepě nesnižuje, ale zvyšuje.To lze často pozorovat v horkém počasí.Důvod je tento.Zahřátý vzduch nese značné množství vlhkosti ve formě par.Jakmile je v chladném sklepě, vzduch ochlazuje a vlhkost kondenzuje na nejchladnějších plochách: stropu, zdech a někdy na policích a březích.Pokud máte právě takový případ, zastavte ventilaci.Dokonce uzavřete přívodní trubku a dobře zabouchněte kryt, čímž omezíte průtok teplého vzduchu.

Jak v tomto případě sklep vysušit?Vyčkejte do podzimu a když ještě neprší, ale teplota je již kolem + 10 ° C, zahajte větrání jednou z výše uvedených metod.Funguje to.Pokud jsou letní noci chladné, můžete v noci zapnout ventilátor a během dne zavřít ventilační kanály.V létě tedy můžete postupně snižovat vlhkost ve sklepě.

Zahříváme sklep

Pokud potřebujete odstranit vlhkost i za teplého počasí a větrání zhoršuje pouze situaci, musíte zahřát vzduch v suterénu tak, aby vycházel venodebíránívlhkost (čím vyšší je teplota vzduchu, tím více výparů může obsahovat).

Za tímto účelem vezměte starý kbelík nebo jiný kovový obal o stejném objemu.Dělají v něm spoustu děr (můžete použít sekeru) ve dně a stěnách.Takový netěsný kbelík je vázán na kabel (bezpečně jej upevněte).Uhlí na grilování se nalije dovnitř (můžete zasáhnout sami), kbelík by měl být téměř plný.Uhlí zapaluje a dosahuje stabilního spalování (pro urychlení spalování můžete vysavač přizpůsobit jeho vyfukováním).Kbelík s zářícími uhlíky je spuštěn na kabelu uvnitř sklepa, upevněn tak, aby visel nad dnem, zavřel víko.

Víko na sklepě v domě by mělo být prakticky vzduchotěsné

Pravidelně musí být víko sklepa otevřeno a nechat přidávat další část kyslíku (každých 20–30 minut).Můžete připojit ventilátor na přívodní potrubí nebo pravidelně zapnout stejný vysavač.Pokud však uhlíky přesto vyjdou, jsou opět zapáleny.

Pozor! Je lepší nevlézt dovnitř, dělat všechno shora.Za prvé je zde vysoká teplota (asi 2 x 3 metry v místnosti asi 70 ° C) a za druhé se uvnitř hromadí kouř a případně oxid uhelnatý.

Když uhlí shořelo, vytáhli kbelík a zavřeli víko.Nedívejte se dovnitř po dobu tří dnů: kouř a plyny zabijí plísně a zároveň sušením dezinfikujete sklep.Jeden takový krb obvykle postačuje k vysušení suterénu v domě nebo na ulici.Stejně tak se můžete zbavit vlhkosti v suterénu pod garáží.

Někdy místo dřevěného uhlí, koksu nebouhlí.Poskytuje vyšší teplotu a trvá déle, než se „zpracovává“, ale hoří to těžce, vyžaduje více kyslíku, často nucené foukání (přizpůsobte starý vysavač a vlnitou manžetu, ale zapněte ji kvůli foukání).Teplota však stoupá ještě výš a vysychá ještě účinněji.Ale cena koksu je vysoká, přinejmenším z důvodu nákupu kbelíku nebudete rozbité.

Místo kbelíku s hořícím uhlí lze použít i jiná ohřívače:

 • propanový hořák (spalte hořící na drát, ujistěte se, že nic nesvítí a nechte ho viset uprostřed, když je unavený, zavřete ventil), víko lze otevřít pouze každý druhý den);
 • tepelná pistole slušného výkonu (3-5 kW);
 • kyrogy;
 • Spusťte bambusovou pec do suterénu a roztavte ji.

Lze použít všechny tyto metody, musíte však jít dolů do sklepa, abyste mohli znovu roztavit plynový nebo potbellový sporák.A to je nebezpečný podnik a tuto metodu nepoužívejte samostatně.Je nutné, aby vás někdo nahoře pojistil.Pokud jde o tepelnou pistoli: je také lepší ji spouštět kabelem, než ji sami spouštět.

Jak se suší sklep v garáži, je popsáno ve videu.

Přečtěte si, jak si vyrobit vysoké postele (ke zvýšení produktivity).

Jak sušit sklep bez ventilace

Pokud ventilace nebyla provedena během výstavby, je vhodné ji nyní uspořádat.Alespoň některé: zbavení se vlhkosti bude snazší.Je lepší mít dvě potrubí - jednu pro přítok, druhou pro odtok - jak je popsáno na začátkučlánky.Pokud je sklep jednodušší zorganizovat na ulici - děrovali zemi a střechu sklepa, vložili potrubí, naplnili vše betonovou maltou.

S garáží je to složitější, ale nikdo se zde nerozhoduje o estetice.Ale pokud je suterén bez větrání pod domem, je obtížnější to udělat: je lepší nerozbít základ a mnoho podlah nedostanete do místnosti.Ale i v tomto případě vytvořte alespoň jednu trubku.Dokonce i přes víko, vložte jej do zdi nebo stropu, vložte přívod a odtahový ventilátor.Lze jej zapnout buď pro servírování nebo pro extrakci a tímto způsobem alespoň nějakým způsobem vysušit sklep.

Po alespoň takovém větrání lze použít kteroukoli z výše popsaných metod.Můžete také zkusit shromáždit více vlhkosti.Za tímto účelem jsou uvnitř uspořádány hygroskopické materiály:

 • Nalijte suché piliny;Sušení tohoto suterénu nevyschne, ale vlhkost se sníží.Kapky kondenzace na stropě nebudou přesné.
 • Vápenaté vápno.Je rozloženo po obvodu, podél zdí a na stojanech.Shromažďuje nejen vlhkost, ale také ničí houby ve dvojicích.

  Pro snížení vlhkosti ve sklepě lze použít hasené vápno.

 • Chlorid vápenatý.1 kg sušiny absorbuje 1,5 litru vody.Koupíte pár desítek kg, rozložíte, shromáždíte za den, zahřejete (kalcinujete) a můžete je znovu použít.Také musíte pracovat opatrně: výpary chloru a vápníku jsou také toxické.
 • Suché kartonové krabice.Bez ohledu na to, jak vtipné, ale takédobře absorbovat vlhkost.Položte několik suchých, po 12–20 hodinách jsou tak mokré, že se ve vašich rukou téměř plazí.Vyhoďte, zahoďte nové.Levné a veselé.Sklep nebude zcela vyschnout, ale bude shromažďovat kondenzaci ze stropu a stěn.

Pokud všechny tyto tance s tamburíny nevyvolávají důvěru (i když fungují), můžete sklep vysušit pomocí moderní technologie.Existují takové domácí spotřebiče -sušičky vzduchu pro domácnost .Často jsou umístěny v bazénech, aby se zbavily vlhkosti uvnitř.Budete potřebovat model střední síly.Stojí kolem 20-30 tisíc rublů, pracují z domácí sítě 220 V. Během procesu shromažďují vlhkost ze vzduchu ve speciální nádobě.Budete muset vodu pravidelně vypouštět.

Jedním ze způsobů, jak vysušit mokrý suterén, je instalace sušičky vzduchu pro domácnost

Dezinfekce a regulace hub a plísní

Vysoká vlhkostve sklepě je to o tom, že na stěnách, regálech stropu se objevují plísně, houby různých typů a barev.V tomto případě je provedeno vše, co může být ze sklepa vyjmuto a usazeno.Po zaschnutí dřevěné police, krabice, desky, police, vápno s přídavkem roztoku síranu měďnatého.Lepší dvakrát.

Ve sklepě vyčistíte všechny výrůstky od stěn a stropu, vápno dvakrát síranem měďnatým dvakrát (technologie je popsána na začátku článku).Před hlavním sušením můžete provádět speciální události, které zničí spory (nebo na nějakou dobu)neutralizovat).

V párech vápna

Do sklepa vložte sud, abyste nalili pálené vápno.Vápno se odebírá v množství 3 kg na 1 m3 objemu.V sudu z vápna by mělo být maximum, něco víc než polovina.Nalijte vše po vodě.Nezasahujte.Rychle vystupte a pevně (pevně) zavřete víko a všechny ventilační kanály.Můžete ji otevřít za dva dny, dobře se větrat, pak můžete jít dolů.

Opakujte ošetření po 7–10 dnech.Páry vápna by měly spálit plísně a houby, ničit hmyz a jejich larvy.Účinně se také vypořádají s pachy vlhkosti a hořkosti.Je pravda, že pár dní ve sklepě bude cítit jako vápno.

Dezinfekce sklepa vápennými parami

Sírová (kouřová) bomba

Použijte sírovou bombu.Prodávají se v obchodech, kde se prodává semena nebo vybavení domácnosti.Každý má instrukci.Ale zkrátka, musíte postupovat podle následujícího schématu:

 • odstraňte všechny kovové věci, pokud to není možné, zakryjte je vrstvou maziva - tuhého oleje nebo něčím podobným.
 • Zapálit knot síry bloku, začne doutnat.
 • Rychle ukončete, pevně uzavřete víko a ventilační kanály a nechte je 5-6 hodin.

Je-li suterén v domě, je vhodné jej během léčby opustit: několik dechů s nedostatečnou těsností a plíce bude muset být na dlouhou dobu v pořádku.

K dezinfekci dochází v důsledku tvorby kyseliny sírové.Získává se reakcí anhydridu kyseliny sírové a vody.Protože plíseň je účinnější sírovás šavlí je zabita ve vlhkých sklepech.

Umístěte blok síry na kov, zapálte jej, rychle opusťte a zavřete všechny otvory

Po 5-6 hodinách (nebo po uplynutí doby uvedené na obalu), otevřete ventilační kanály a kryt (v tomto pořadí).Nechte otevřené po dobu nejméně 12 hodin.Během této doby erodují zbytkové plyny.Můžete přijít.

Ze zkušeností s provozováním takových konceptů lze říci, že musí být osvětleny dvakrát tolik, než je obvyklé.Pak bude vše skutečně neutralizováno.

Prostředky pro odstraňování plísní

Někdy se na dřevě nebo na stěnách objevují bílé nadýchané výhonky.Toto je druh houby.Můžete to vyřešit pomocí výše popsaných metod, ale pokud je přítomen pouze na stavebním trhu, najdete nástroj pro odstranění pevné montážní pěny (prodáván na stejném místě jako pěna).Zkumavku vložte do montážní pistole a naneste houbu na místo.Okamžitě se začne stočit.A pak se na tomto místě neobjeví.

Tuto spodinu můžete zbavit prostředky pro odstranění montážní pěny

Překrytí podlahy

Pokud máte zemní podlahu, položte jina to hustou plastovou fólii (pro kterou - popsanou výše), srazte dřevěné mříže a hodte je na podlahu.Pod nimi posypte kousky haseného vápna.A bude shromažďována vlhkost a houby vytvoří „špatné“ podmínky.

Jak vysušit suterén po zaplavení

Pokud došlo k náhodnému zaplavení - je třeba jakýmkoli způsobem odčerpat vodu aPoté pokračujte podle standardního schématu:

 • Ze svého sklepa vyjměte vše, co je možné.
 • Nechte víko a ventilační kanály chvíli otevřenou.
 • Když zaschne více či méně, odeberte ze stěn a podlahy zbytky, houby, plísně.
 • Whitewash.
 • Jeden způsob sušení.

Pokud je záplav pravidelný - například na jaře budete muset provést kompletní drenážní systém, což je samostatná konverzace.

Všechny výše popsané metody sušení sklepa jsou většinou založeny na praktických zkušenostech.Používají se všude a velmi často.V jednom případě jedna metoda funguje, v druhé - druhá.Vaším úkolem je najít nejúčinnější pro vaši situaci.