Jak svařovat (pájet) polypropylenové trubky

Kovové trubky jsou nahrazeny plastovými trubkami, zejména polypropylenem.Mají dlouhou životnost (až 50 let), nehrdzaví, nehnijí, trošku váží a vše můžete také sestavit vlastníma rukama, aniž byste do toho zapojili specialisty.Svařování polypropylenových trubek vyžaduje určité dovednosti, ale přichází rychle.Dříve si můžete procvičit drobné kousky a levné kování a pak začít vytvářet vážnější věci.

Mimochodem, můžete nejen instalatérské nebo topenářské, ale také spoustu potřebných a užitečných věcí

Typy a účel

TrZtráta polypropylenu může být ve čtyřech barvách - zelená, šedá, bílá a černá.Pouze černé se liší svými vlastnostmi - mají zvýšenou odolnost vůči ultrafialovému záření a používají se při pokládání zavlažovacího systémuna zem.Všichni ostatní mají podobné vlastnosti a jsou položeni uvnitř nebo pohřbeni v zemi.

Podle účelu jsou polypropylenové trubky těchto typů:

 • Pro studenou vodu (teplota do + 45 ° C).Je snadné rozlišit je podélným modrým pruhem.
 • Pro přívod horké vody (ohřev na + 85 ° C).Výrazným rysem je pruh červené.
 • Univerzální (maximální ohřev až do + 65 - 75 ° C v závislosti na výrobci).Vedle sebe se nanáší dva pruhy - modrý a červený.

  Barvy nemají vliv na vlastnosti

Existují trubky s různými charakteristikami pro studenou i horkou vodu.To je uvedeno na označení:

 • PN10 se používají výhradně v systémech přívodu studené vody (do + 45 ° C) s nízkým tlakem (do 1 MPa).Mají malou tloušťku stěny.Pro výškové budovy nejsou vhodné.
 • PN16.Často označovány jako univerzální, ale častěji používané pro studenou vodu - vydrží zahřátí na + 65 ° C a tlak až 1,6 MPa.
 • PN20.Silnostěnné trubky, které mohou přepravovat médium s teplotami do + 80 ° C, odolávají tlaku až 2 MPa.Používá se při distribuci horké vody a topného systému.
 • ​​
 • PN25.Jedná se o zesílené polypropylenové trubky (fólie nebo sklolaminát).V důsledku přítomnosti výztužné vrstvy mají často menší tloušťku stěny než PN20.Teplota topného média je až + 95 ° C, tlak je až 2,5 MPa.Používají se pro zásobování horkou vodou a vytápění.

Všechny jsou k dispozici v různých průměrech - do 600 mm, ale v bytech a soukromých domech se používají hlavně ve velikostech od 16 mm do 110 mm.Vezměte prosím na vědomí, že je uveden vnitřní průměr, protože tloušťka stěny se může lišit.

Co je svařování polypropylenových trubek

Polypropylen se vyznačuje zvýšenou tuhostí a kování ze stejného materiálu se používá k vytvoření systémů požadované konfigurace.Jedná se o různé rohy, odpaliště, náboje, adaptéry, spojky atd.Jsou připojeny k trubkám pájením.Tento proces se také nazývá svařování, ale jeho podstata se nemění: dva prvky se zahřívají na teplotu tání a, pokud jsou horké, jsou vzájemně propojeny.Při správném provedení je připojení monolitické a slouží méně než samotné potrubí.

Kování pro polypropylenové trubky vám umožní vytvořit systém jakékoli konfigurace

Pro spojení polypropylenu s kovy existují kombinované tvarovky, v nichž je jedna část vyrobena z kovu a spojena pomocízávitové spojení a druhý - polypropylen - je svařen.

Jak pájet

Svařování polypropylenových trubek se provádí pomocí speciálního zařízení zvaného páječka nebo svařovací stroj.Jedná se o malou kovovou platformu, uvnitř níž je elektrická spirála, topná plocha.Z tohoto důvodu se tato jednotka nazývá také železo.

Dvě konstrukce zařízení pro svařování PP trubek

Aby se spojily dva prvky, spojované povrchy se zahřívají na teplotu tání (+ 260 °).Pro ohřátí prvku do požadované hloubky jsou na svařovací platformě nainstalovány dvě různé kovové trysky s teflonovým povlakem:

 • pro ohřev vnitřního povrchupoužitý trn (menší průměr);
 • vloží pouzdro pro zahřívání vnějšího povrchu.

  Trysky pro pájení polypropylenových trubek

Na odpovídající trysky jsou současně vloženy dva spojené prvky, přičemž je zachována určitá doba (několik sekund) a poté jsou připojeny.Existuje tedy svařování polypropylenových trubek.

Jak svařovat

Konstrukce páječek pro polypropylenové trubky se mírně liší, ale zásady pro práci s nimi jsou běžné.Existují dva hlavní modely - s plochou plošinou nebo válcovým topením.Při normální kvalitě obě práce prakticky neexistují.Kdokoli je pohodlnější, pak zvolte.

Vypadá to jako dobře vytvořené spojení v kontextu - jako celek

Přípravné práce

Před zahájením prácezahřát páječku, ale není to tak jednoduché.Postup pro jeho přípravu je následující:

 • Nejprve se na plošinu namontují trysky vhodného průměru.
  • Do otvoru v plošině je navlečen kolík, trn a pouzdro jsou na něj z obou stran nasazeny, na obou stranách utažené maticemi.
  • Je-li topné těleso ve formě trubky, prodávají se jeho trysky namontované na desce.Deska se nasadí na topný článek, upevňovací šroub je utažen.
 • Požadovaná teplota topení se nastavuje na ovladači.U polypropylenových trubek je svařovací teplota + 260 ° C.Vystavujeme to na regulátoru a zapojujeme ho do sítě.
 • Čekáme, až signál nastaví nastavenou teplotu.Některé modely mají pípnutí, ale v zásadě se LED dioda rozsvítí nebo zhasne (jinak pro různé modely).

Páječka je připravena k práci.Stále však musíme připravit potrubí a tvarovky.První podmínkou kvalitního svařování je rovnoměrný řez.Řez by měl být přísně svislý, bez otřepů a trhlin.Takový řez lze získat pomocí speciálních nůžek.Na dně mají dvě široké čelisti, které upevňují trubku na místě a řezná část je nahoře.

Pokud bude řez takto proveden, bude řez rovný a hladký.

Druhou podmínkou dobrého pájení PP trubek jsou čisté, suché a beztukové části.Pokud chcete, aby přívod vody nebo vytápění sloužil po dlouhou dobu a ne proudil, tento postup by neměl být vynechán.Potrubní část a tvarovka se čistí alkoholem nebo vodou a saponátem na mytí nádobí.Pak čekají, až bude vše suché, a teprve poté začnou pájecí proces.

Jak dlouho trvá zahřívání

Při svařování musí být polypropylen ohříván přesně na požadovanou teplotu.Přehřátí a přehřátí výrazně snižuje kvalitu švu.Příliš přehřátá a změkčená trubka jednoduše nezapadne do armatury a nedostatečně zahřátý materiál nebude pojistit.

Doba ohřevu závisí na průměru potrubí, teplotě vzduchu a je uvedena v tabulce.

Průměr polypropylenové trubky Hloubka svařování Doba ohřevu Doba svařování Doba chlazení
16 12-14 mm 5 s 6 s 2 min
20 14 - 17 mm 6 s 6 s 2 min
2515-19 mm 7 s 10 s 2 min
32 16-22mm 8 s 10 s 4 min
40 18-24 mm 12 s 20 s 4 min
50 20-27 mm 18 s 20 s 4 min
63 24-30 mm 24 s30 s 6 min
75 26-32 mm 30 s 30 s 6 min

Obecně lze pájení provádět při + 5 ° C, ale údaje jsou pro + 20 ° C.Za horkého počasí se doba expozice prvků na pájce zkracuje o 30-60 sekund, zatímco v chladnějším počasí se prodlužuje.

V tabulce si poznamenejte sloupec „hloubka“ svařování.Tato značka je umístěna na potrubí.Před tím ho budete muset zasunout do armatury.V tomto případě je před okrajem kování vytvořen malý válec roztaveného plastu.To znamená, že šev je vytvořen správně.

Chyby, ke kterým může dojít při svařování polypropylenových trubek

Další sloupec potřebuje objasnění - „doba svařování“.To je doba, po kterou je třeba stlačit a upevnit svařované prvky.

Obecně platí, že pokud se pokusíte vložit studenou trubku do armatury, měla by se dostat s velkými obtížemi - vnější průměr trubky je o něco větší než vnitřní průměr armatury.To se provádí úmyslně, aby se zajistil přebytečný materiál, z něhož je lem vytvořen na švu.Aby bylo svařování polypropylenových trubek spolehlivé, je lepší odebrat všechny komponenty od jedné společnosti.Takže zaručené velikosti budouzápas.V opačném případě je nutné vyzkoušet - tak, aby kování „neklouzlo“, ale bylo obtížně taženo.

Technologie

Jak již bylo uvedeno, při svařování polypropylenových trubek musí být jejich trubky a tvarovky očištěny, odmaštěny a vysušeny.A teprve potom můžete začít pájet.

Tento přípravek je vhodný pro všechny typy trubek kromě vyztužené fólie.V tomto případě se po odříznutí požadovaného kusu odřízne řez na fólii pomocí speciálního zařízení - holicího strojku.Do něj se vloží trubka a několikrát se točí.Tím se odstraní vrchní vrstva plastu, po které můžete odmaštění a pájení.

U trubek vyztužených fólií se polypropylen rozřeže na fólii

Po zaschnutí povrchu se na trubce nakreslí značka označující vzdálenost, kterou musí být vtlačena do armatury.(Nejjednodušší způsob je tenká značka nebo naostřená jednoduchou tužkou).

Zaznamenáváme hloubku svařování

Pájení polypropylenu krok za krokem

Technologie pro svařování trubek z pp je dále následující:

 • Položíme odříznutou část trubky na trn a vložíme tvarovku do pouzdra.To musí být provedeno současně, v extrémních případech je kování nasazeno dříve, protože má velkou tloušťku stěny.Zpoždění by mělo být velmi malé.

  Nasaďte trysky

 • Postavíme prvky po požadovanou dobu.
 • Vyjměte z trysek a připojte jej zatlačením trubky do tvarovky ke značce.Spojení je výhradně lineární, vzhledem k němu nelze prvky otáčethorizontální osa (nekroutit se, i když opravdu chci).Můžete si vyrovnat vodorovnou rovinu okamžitě po spojení, pokud je zaznamenána neshoda.

  Stanovujeme, že svařování polypropylenových trubek je spolehlivé

  ​​
 • Při připojování je třeba vyvinout poměrně velké úsilí.Stejná síla je uložena na několik sekund (v tabulce ve sloupci „doba svařování“).
 • Po uplynutí zadaného času je tlačení zastaveno a spojení nelze přerušit na několik minut (v tabulce sloupec „doba chlazení“).Poté můžeme předpokládat, že pájení polypropylenové trubky je dokončeno.Můžete přejít na další šev.

Jedna poznámka: ihned po svařování zkontrolujte trysky na páječce.Pokud se vyskytnou zbytky materiálu, odstraní se měkkým hadříkem, který nezanechává vlákna (bílé).Na páječku nemůžete ponechat plast - další fragment se přilepí, bude obtížné ho odtrhnout.Je nemožné vyčistit trysky pomocí brusiva - mají teflonový povlak, snadno se poškrábají.A dokonce i mikroskopické škrábance způsobí, že se fragment na páječce (železo) přilne.

Mimochodem, lépe pracovat s niťovými rukavicemi - bude méně popálenin.

Před uvedením systému do provozu musí být zkontrolován.Udělejte to pomocí krimpování.Co to je a jak na to, čtěte zde.

Vedení polypropylenových trubek

Polypropylenové trubky se používají k montáži hřebenu na studenou nebo horkou vodu, topení.Volba průměru je v každém případě individuální - závisí na objemutekutina, která musí být čerpána za jednotku času, požadovanou rychlost jejího pohybu (vzorec na fotografii).

Vzorec pro výpočet průměru polypropylenu

Výpočet průměrů trubek pro otopné soustavy je samostatným tématem (je nutné určit průměr po každé větvi), pro systémy zásobování vodou je to jednodušší.V bytech a domech se pro tyto účely používají trubky o průměru 16 mm až 30 mm, z nichž nejoblíbenější jsou 20 mm a 25 mm.

Uvažujeme o tvarovkách

Po určení průměru se uvažuje celková délka potrubí, v závislosti na jeho struktuře, se zakoupí tvarovky.S délkou potrubí je vše relativně jednoduché - změřte délku, přidejte asi 20% k chybě a možné vady v práci.K určení toho, které armatury jsou potřebné, je zapotřebí schéma potrubí.Nakreslete jej a označte všechny kohoutky a zařízení, ke kterým se chcete připojit.

Příklad zapojení polypropylenových trubek v koupelně

Pro připojení k mnoha zařízením je nutný přechod na kov.Existují také takové polypropylenové kování.Mají mosazný závit na jedné straně a obvyklý pájecí tvar na druhé straně.Okamžitě se musíte podívat na průměr potrubí připojeného zařízení a typ závitu, který by měl být na armatuře (vnitřní nebo vnější).Aby nedošlo k záměně, je lepší zapsat vše do diagramu nad větev, kde bude tato armatura nainstalována.

Dále se podle schématu zvažuje počet sloučenin ve tvaru „T“ a „G“.Pro ně se kupují odpaliště a rohy.Stále existují kříže, ale používají se jen zřídka.Rohy, mimochodem, jsou nejen při 90 °.Je zde 45 °, 120 °.Nezapomeňte na spojky - jedná se o armatury pro spojení dvou kusů potrubí.Nezapomeňte, že polypropylenové trubky nejsou zcela elastické a neohýbají se, protože každé otočení se provádí pomocí kování.

Při nákupu materiálů se dohodněte s prodejcem na možnosti výměny nebo vrácení části příslušenství.Problémy obvykle nevznikají, protože ani odborníci nemohou vždy okamžitě přesně určit požadovaný sortiment.Kromě toho je během instalačního procesu někdy nutné změnit strukturu potrubí, což znamená, že se mění sada armatur.

Kompenzátor pro přívod teplé vody a ohřev z polypropylenových trubek

Polypropylen má poměrně významný koeficient tepelné roztažnosti.Pokud je instalováno potrubí z polypropylenové horké vody nebo topný systém, je nutné vytvořit kompenzátor, pomocí kterého bude vyrovnáno prodloužení nebo zkrácení potrubí.Může se jednat o tovární kompenzační smyčku nebo kompenzátor sestavený podle schématu z koncovek a trubek (viz výše).

Způsoby pokládky

Existují dva způsoby, jak instalovat polypropylenové trubky - otevřené (na zdi) a uzavřené - do bran ve zdi nebo ve stěrce.Trubky z polypropylenu jsou upevněny na držácích sponek podél stěny nebo v záblescích.Jsou jednoduché - pro pokládku jedné trubky jsou dvojité - když dvě větve jdou paralelně.Namontují se ve vzdálenosti 50 - 70 cm. Trubka se jednoduše vloží do spony a drží se díky elastické síle.

Upevnění polypropylenových trubek ke stěnám

Při pokládce v potěru, pokud jde o teplou podlahu, jsou trubky připevněny k výztužné mřížce, není zapotřebí žádné další dodatečné upevnění.Pokud monolit způsobí radiátory, potrubí nelze upevnit.Jsou tuhé, nemění svoji polohu, ani když jsou naplněny chladivem.

Varianta skrytého a vnějšího vedení v jednom potrubí (pro koupelnové rozvody vytvořené bez práce)

Nuance pájení

Jak jste viděli, proces svařování polypropylenových trubek nezanechává mnoho práce, ale existuje spousta jemností.Například není jasné, jak namontovat úseky na spoji trubek tak, aby trubky přesně odpovídaly požadované délce.

Dalším bodem svařování polypropylenových trubek je pájení na těžko přístupných místech.Na páječku není vždy možné na obě strany položit trubku a tvarovku.Například pájíme v rohu.Páječka musí být zatlačena do rohu, na jedné straně tryska přiléhá přímo ke zdi, kování nelze přes ni přetáhnout.V tomto případě nasaďte druhou sadu trysek stejného průměru a zahřejte je.

Jak pájet polypropylenové trubky na těžko přístupném místě

Jak přepnout ze železné trubky na polypropylen.