Jak udělat podlahové vpusti ve sprše, ve vaně

V posledních desetiletích se pojem „dobrá oprava“ rychle mění.Například, před časem sprchy byly velmi populární.Nyní vestavěné sprchy bez palety získávají na popularitě.Jejich uspořádání vyžaduje podlahu s odtokem a pro její organizaci vyžaduje instalaci žebříku - speciální zařízení pro sběr vody z podlahy.

Druhy odtoků

Odtoky pro odvodněnívoda je litáJsem na typu instalace.Existují tři typy:

 • Bod.Obvykle je vstup malý, gril je čtvercový a méně často pravoúhlý.Je nainstalován kdekoli.

  Bodové vypouštění do podlahy se provádí nejčastěji.Pro malé - je to nejlepší volba

 • Lineární.Tvar přijímací komory je obdélníkový, dlouhý a úzký.Nainstaluje se hlavně podél stěn a od nich se na určitou vzdálenost odchýlí.

  Lineární vodní žebřík se liší tvarem přijímací komory, samotné zařízení a instalace jsou podobné

 • Stěnalávka.Vypouštěcí otvor je také dlouhý a úzký, ale tato konstrukce se liší v tom, že je namontován nejen na podlaze, ale také na zdi.Instalace je zděná ve zdi, na stejném místě jsou za zdí kanalizační potrubí a samotný odtokový otvor je umístěn přesně u zdi.

  Nástěnná lávka pro vypouštění vody má jiné provedení

Nejčastěji se pro výrobu podlahy s odtokem používají bodové žebříky, mnohem méně často lineární.Instalace nástěnných odtoků je obecně velmi vzácná, protože instalace je možná pouze ve fázi velkých oprav, nejen podlahy, ale také stěn.Kromě toho jsou taková zařízení mnohem dražší.

​​

Druhy bran

Kromě různých strukturálních řešení má vypouštění vody do podlahy (bodové nebo lineární) brány různých typů.Uzávěrka je zařízení, které zabraňuje vniknutí pachů do kanalizace.

Nejjednodušší ventil je vodní těsnění.U těchto zařízení je ve výtlačném potrubí ohyb, ve kterém zůstává voda.Blokuje pachy.Nevýhodou tohoto systému je možnost vysoušení.To se stane, pokud voda nebyla vypuštěna po dlouhou dobu.Příčinou vysychání může být také nesprávná instalace (nesprávně zvolený sklon) nebo přítomnost podlahového vytápění - vytápěná podlaha v koupelně „zasychá“ vodu v hydraulickém zámku.

Suché brány pro žebříky jsou v tomto ohledu spolehlivější.Jsou několika typů:

 • Membrána.Je instalována pohyblivá pružinou zatížená membrána, která se snižuje pod tlakem vody a v její nepřítomnostiuzavírá vypouštěcí otvor a blokuje přístup k plynům z kanalizace do místnosti.

  Princip činnosti suché závěrky ve vypouštěcím žebříku

 • Membrána vyrobená z materiálu s „molekulární pamětí“.Princip činnosti je podobný membráně, ale spolehlivost je vyšší - pružiny se mohou zlomit, ale jednoduše se snaží vrátit do původního stavu, materiál je odolnější.
 • Float.Tento systém má plovák.V přítomnosti vody stoupá a když voda klesá, klesá a blokuje vstup do kanalizace.

  Princip činnosti „suché“ závěrky

 • Myatnikovye.Vypouštění do kanalizace uzavírá zařízení, které se při působení gravitace snaží obsadit polohu nad odtokem.

Suché žebříky jsou vyrobeny převážně z plastu, mříže jsou vyrobeny z nerezové oceli nebo také z plastu.Existují modely s integrovaným zpětným ventilem.Zabraňuje nárůstu vody při přetečení odpadní jímky.Při uspořádání podlahy s odtokem v nevyhřívané lázni hledejte modely, které lze provozovat za chladného počasí (některé jsou).

Jak zvýšit podlahu koupelny pro instalaci žebříku

Nejmenší žebřík pro odvodnění podlahy je vysoký 6-7 cm.běžně do ní proudí, je nutné zajistit předpětí směrem k vypouštěcímu otvoru nejméně 1 cm na metr.To znamená, že při vytváření podlahy s odtokem se výška podlahy zvyšuje ke stěnám.Nulový bod je v tomto případě horní částí instalovaného žebříku.Jak přesně stoupá podlaha, závisí na velikosti sprchykabinu nebo vanu úplně, pokud plánujete shromažďovat vodu z celé oblasti vany.

Rozložení žebříku pro vypouštění vody do podlahy

Existuje několik způsobů, jak zvýšit podlahu v koupelně nebo sprše.Při výběru metody je nutné vzít v úvahu únosnost podlahy, jinak můžete poškodit celou konstrukci.

Potěry různých typů

Nejviditelnějším způsobem, jak dosáhnout sklonu podlahy, je vypustit podlahu - nalijte potěr.Tato možnost však není vždy nejlepší.Za prvé, obvyklá směs cementu a písku má velkou váhu a za druhé „zraje“ po dlouhou dobu.Ale existují dobré možnosti.

 • DSP.Obvyklý cementový potěr.Možnost je jasná, ale velmi obtížná - 15–16 kg na 1 čtvereční.metr s tloušťkou vrstvy 1 cm. Ne každé překrývání vydrží takové zatížení.Zejména musíte být opatrní ve starých domech.
 • Nejprve naplňte vrstvu expandovaného jílu a zalijte směs cementu a písku shora (tloušťka nejméně 3 cm).Dobrá volba, ale musí být zvažována podle únosnosti překrytí - vydrží nebo ne.

  Připravené vodítka pro lití potěru

 • Vytvořte izolovaný plovoucí potěr.Desky eustrudované polystyrenové pěny se pokládají (nikoli polystyrenová pěna, ta se zhroutí pod hmotou potěru), nahoře nalijte DSP (minimální tloušťka je také nejméně 3 cm).Dobrá volba - podlaha nebude tak studená a celková hmotnost je relativně malá.Do této varianty lze snadno integrovat podlahové vytápění .Racionálnější je elektrický, s vodou se spoustou problémůinstalace.
 • Polystyrenový beton nebo jiné typy z lehkého betonu.Tato možnost je velmi dobrá, současně je také vyřešen problém „studené podlahy“ - protože tyto materiály mají dobré tepelné izolační vlastnosti.Zde bude nutné hledat kompromisní řešení - mezi hmotností potěru a pevnostními charakteristikami.

Nejběžnějším způsobem výroby podlahy s odtokem je použití potěru.Jen potěr se může lišit, zejména proto, že tloušťka „koláče“ je obvykle významná - zřídka méně než 12 cm - což vám umožňuje kombinovat ji.To vám umožní poskytnout požadovanou spolehlivost, ale snížit hmotnost.Podlaha s odtokem je nejčastěji izolovaná.Tloušťka izolace a potěru na maximum je 10 cm, což zjevně nestačí k instalaci většiny uliček.Zbývající centimetry se „dostanou“ do hrubého potěru, ale má smysl vyrobit jej z lehčeného betonu - snížit zatížení stropu.

Na polenech

Aby nedošlo k přetížení stropů, můžete si na polenech udělat pódium ve sprše nebo vany.Tato možnost je kontroverzní, protože vysoká vlhkost a dřevo se dobře nemíchají, ale někdy je to jediná cesta ven.Při výběru takového zařízení pro odvodnění podlahy musíte použít dobře vysušené dřevo.Před použitím je ošetřen ochrannými sloučeninami (podle pokynů, nejméně však dvakrát).Je vhodné si vybrat z těch impregnací, které jsou určeny pro venkovní použití nebo pro přímý kontakt s půdou - jejich stupeň ochrany je vyšší.Po vyschnutí kompozicedostat se do práce.

 • Naplňte dřevěný zpoždění.Protokoly jsou instalovány „obálkou“ se středem v místě vypouštěcího žebříku.Obecně řečeno, technologie je následující: otvory pro instalaci kolíků (M14-M16) jsou vyvrtány do podlahového potěru, instalační krok je asi 30 cm. Protokoly jsou připevněny k kolíkům (40 x 60 mm nebo 45 x 90 cm - v závislosti na velikosti postaveného pódia).Protokoly jsou naskládány (můžete zavěsit) s ohledem na vytvoření požadovaného sklonu.Na nich - překližka odolná proti vlhkosti 12 mm nebo silnější, pak GVL, hydroizolace, na ní - dlaždice.

  Přibližné rozložení kulatiny s „obálkou“

 • Vytvořte na klády rovnou dřevěnou podlahu a položte dlaždici se sklonem kvůli různé tloušťce lepidla.Tato možnost je dobrá v malých oblastech - pokud vypouštíte pouze v malé sprchové kabině.

  Můžete vyrovnat podlahu a nastavit sklon tloušťkou lepidla

Výhodou těchto metod je minimální hmotnost, nevýhodou je složitost provedení, protože je třeba věnovat pozornostna malé věci, vysoce kvalitní hydroizolace.

Jak vidíte, podlaha s umyvadlem v koupelně nebo ve sprše může být provedena různými způsoby.Vyberte možnost, která nejlépe vyhovuje vašim podmínkám.

Kritéria výběru

Kromě výběru konstrukce závěrky je žádoucí zvolit velikost mřížky, takže je vhodné položit dlaždici na podlahu: je žádoucí, aby velikost odpadu byla násobkem velikosti dlaždice (včetněčíslo a mozaiky).Věnujte pozornost materiálu pouzdra.Pro sprchu v bytě nebo domě je plast vhodný.To je nejvícedostupné možnosti.Podlahové vpusti z polypropylenu jsou dražší a nerezová ocel je ještě dražší.

Existují dokonce i rohové modely

Stojí za to zvolit výšku žebříku.Minimální hodnota je asi 6-7 cm, maximum je až 20 cm. Z technických vlastností tohoto zařízení má pouze maximální výkon - kolik litrů může vypustit za minutu času.Vyberete v závislosti na maximálním tlaku, který může vaše sprcha vydat: kapacita vypouštěcího žebříku by neměla být menší než maximální množství vypuštěné vody.Oba parametry jsou měřeny v litrech za minutu (l /min), takže by neměl být problém.

Podlahy: pořadí prací

Ačkoli je konstrukce ramp odlišná, všechny modely namontované na podlaze jsou instalovány podle stejného principu - sled prací je stejný.

Ve sprše je mnohem příjemnější stát na teplé podlaze, protože podlaha s odtokem se nejčastěji provádí vrstvou tepelné izolace.Nejlepší tepelně izolační materiál pro tento účel je extrudovaná polystyrenová pěna o vysoké hustotě.Neabsorbuje vodu, nehnije, má vynikající tepelně izolační vlastnosti, normálně toleruje zatížení (hmotnost potěru a obkladů bez problémů vydrží).

Můžete si sami vytvořit podlahu s odtokem ve sprše

Je vhodnější pracovat s hladinou (laserová hladina), která má funkci stavitele letadel.To práci značně usnadní.

Přípravné práce

Nejprve se odvozují odkanalizační stoupačka, kde bude voda odtékat.Kanalizační potrubí je pokládáno s požadovaným sklonem (2 cm na 1 metr), zvonek je umístěn na určeném místě pro připojení žebříku.Po instalaci odtoku z kanalizace proveďte uličku, proveďte předběžné označení - na stěnách sprchové kabiny je nutné vyznačit výšku potěru:

 • Úroveň instalujeme tak, aby označovala osu stažené kanalizační trubky.
 • Postavili jsme žebřík tak, aby jeho osa byla asi o 1,5 cm vyšší než osa kanalizační trubky (viz foto).

  Osa žebříku by měla být o něco vyšší než osa kanalizační trubky

 • Poté zvedneme nivelační paprsek do výšky instalace roštu uličky (s ohledem na to, že bude instalován další rošt).- přidat jeho tloušťku).
 • Protože je pro normální průtok vody nutný sklon.Vyrábí se 1-2 cm na metr.Z existující linie mříže žebříku nahoru odložíme požadovanou vzdálenost.

  Označíme čáru pro pokládku potěru na stěny

 • Nastavíme paprsek úrovně na nalezenou značku.To bude úroveň potěru, který musí být udržován podél zdí.Tuto čáru můžete nakreslit tužkou nebo značkou.

Nyní můžete změřit výšku, o kterou musíte zvednout podlahu ve sprše.V mnoha ohledech záleží na parametrech žebříku (jeho výška).Na základě získaného obrázku bude nutné naplánovat potěrové vrstvy a jejich tloušťku.

Stanovení tloušťky potěrových vrstev

Obvykle se předpokládá, že do potěru je umístěn expandovaný polystyren.Tloušťka potěru je 5 cm. Minimální tloušťka potěru je 3 cm (více je možné, méně není).Je ve středu u odtoku, k okrajům je silnější (vytváří se požadovaný sklon).Z existující linie výšky potěru položte výsledný obrázek (přidejte tloušťku pěny z polystyrenu a potěru).Na této úrovni bude nutné přinést hrubý potěr.

Ze stávající výšky potěru položte tloušťku izolace a DSP

Hrubý potěr je vyroben z lehkého betonu, aby se snížilo zatížení.Může to být pěnový beton nebo expandovaný jílový beton.Mokrá práce může být minimalizována.K tomu je možné umístit pěnové bloky do chybějící výšky, upevněné výztužnou sítí.Nahoře můžete DSP vyplnit vrstvou 3 cm.

Při instalaci takové základny je po stěnách zapotřebí tlumicí páska.Protože v přítomnosti expandovaného polystyrenu nebo jakékoli jiné izolace se podlaha může trochu prohýbat, musí být nesouvislá se stěnami.K tomu potřebujeme tlumicí pásku.Je umístěn po obvodu základny.Na výšku by měla být 1-2 cm nad všemi vrstvami.

Můžete použít speciální tlumicí pásku, můžete použít tenkou pěnu (tloušťka 1 cm nebo méně).Vhodná je i vlnitá lepenka.Zbylá páska se potom ořízne v jedné rovině s potěrem.Dokončila svou práci - máme plovoucí kamna.

Litý potěr by měl být schopen stát alespoň týden - beton by měl získat alespoň 50% pevnosti.Poté můžete pokračovat v práci.

Hydroizolace

Aby se zabránilo úniku podlahy, musí být sprchadobrá hydroizolace.Je lepší, aby byl vrstvený.V této fázi lze provést jednu z vrstev.

Obvykle se používá vodotěsný povlak.Může to být bitumenový tmel nebo speciální hydroizolace pro bazény.Nanáší se štětcem v několika vrstvách, s přístupem ke stěnám nejméně 30 cm, které vytvářejí na povrchu elastickou nepromokavou fólii bez švů a spojů.Tento typ hydroizolace je vysoce spolehlivý.

Zvláštní pozornost by měla být věnována zpracování rohů.Mohou být dokonce přilepeny pásem válcované hydroizolace (jako je Hydroizol atd.).Na stěny naneste první vrstvu hydroizolace nátěrové hmoty, poté spárovou stěnu a podlahu přilepte válečkovou hydroizolací (položte na stejné složení) a naneste další vrstvu navrch.

Spolehlivější vícevrstvé hydroizolace

Pro ty, kteří rádi dělají všechno s bezpečnostní rezervou, lze první hydroizolační vrstvu pokládat i pod první opravný potěr.Všechna pravidla zůstávají stejná, jak je popsáno výše.

Namísto hydroizolace nátěrem lze použít hydroizolaci navinutím.Stále je ale nutné položit na bitumenový tmel, dobře promazat a stlačit švy.Přístup ke stěnám je přibližně stejný - asi 30 cm. Pokud šířka jednoho válce nestačí, panely se pokládají s přesahem 15 cm, jsou dobře pokryty tmelem.

Výběr místa pro instalaci odtokového žebříku

Aby dlaždice na podlaze sprchové kabiny vypadaly alespoň normálně, je lepší uspořádat odtokovou mřížku symetrickyvzhledem k dlaždici.Nejprve tedy na sucho položíme dlaždice na podlahu (s přihlédnutím k švům).Při pokládce se ujistěte, že jste trochu ustoupili od stěn - k tloušťce dlaždic a lepidla.

Vůbec není nutné provést odtok ve středu - lze jej snadno přesunout na jakoukoli zeď.V tomto případě byla vzdálená zeď od vchodu zvolena tak, aby byla menší pravděpodobnost, že voda vyteče z kabiny

Dále vybereme polohu žebříku tak, aby všechno vypadalo, a současně je nutné provést minimální podbízení.Nejenže potřebují čas, ale také kazí pohled.

Instalace žebříku a izolace

Dalším krokem je instalace žebříku a instalace tepelné izolace.Žebřík je umístěn na vybraném místě, je připojen potrubím k odtoku do kanalizace (při instalaci nezapomeňte na sklon).Poté se položí izolační desky.Ořízne se tak, aby bylo možné překrýt nainstalovaný žebřík.Kolem obvodu je také zapotřebí tlumicí páska.Tentokrát je lepší jej vyrobit také z expandovaného polystyrenu, ale stačí užít tloušťku menší než -2-3 cm.Na této úrovni bude expandovaný polystyren stále bránit přenosu tepla na stěny.

Instalace žebříku

Spáry polystyrénové pěny jsou slepeny páskou (aby nedocházelo k úniku vlhkosti z betonu).Pokud jsou velké mezery, mohou být pevně ucpány kousky a poté utěsněny.

Naplnění potěru

Na položenou izolaci je položena výztužná kovová síť.Dostatek hotového pletiva z ocelového drátu o průměru 3 mm a rozteči 10 cm.položený na expandovaný polystyren.Dále pokračujte v instalaci majáků.

Podlaha s odtokem musí být provedena se sklonem směrem k odtoku.Za tímto účelem nastavte majáky.Můžete použít standardní majáky (v železářství) nebo dřevěná prkna.Jsou nastaveny tak, aby jejich povrch nastavil požadovaný sklon.

Po dokončení přípravných prací je žebříková miska orientována podél stěn.To lze provést pomocí čtverce.Současně je nutné sladit měření tak, jak jste určili během montáže.

Podlaha se nalije odtokem a instalovaným žebříkem s obvyklou cementovou maltou (na 1 díl cementové třídy ne nižší než M400), 3-4 díly hrubozrnného písku.Chcete-li dát vodoodpudivým vlastnostem, můžete přidat vhodné přísady.

Vylitý roztok se nechá „dozrát“.To obvykle trvá 28 dní.V takovém případě dbejte na potěr: udržujte stabilní vlhkost, vyhýbejte se snižování teploty (optimálně - v oblasti + 20 ° C), přímému slunečnímu světlu.Nejjednodušší způsob je zakrytí rohože (starou taškou) a /nebo filmu.Prvních 4-5 dní by měl být povrch navlhčen denně.Je vhodnější to udělat pro matování - neexistují žádné stopy po kapkách.Po 28 dnech můžete dokončit povrch - položit dlaždice.