Jak udělat schodiště do 2. patra

Pokud je v soukromém domě více než jedno patro, bez schodů se neobejdete.Ale kromě toho, že musí spojovat podlahy, musí schodiště ještě zapadat do interiéru.Při výběru designu je proto třeba věnovat pozornost nejen rozměrům a velikosti prostoru v místnosti, ale také zohlednit styl.Schodiště do druhého patra, které si sami vytvoříte, bude nejen funkčním prvkem, ale také dekorací interiéru.Práce je obtížná a zodpovědná, ale zvládnete ji.

Druhy schodů do druhého patra v soukromém domě

Pokud mluvíme o zařízení, potom jsou schody mezipokojů tří typů:

 • Spirála nebo spirála.Zabírají nejméně místa, vypadají dobře, ale nejsou příliš pohodlné.Nejčastěji se používá jako volitelný.

  Nejkompaktnější schodišťová schodiště

 • Na hřbetech.Schody se montují na speciální kovové šrouby - šrouby.VKonstrukce postrádá těžké připevňovací prvky, a proto struktura vypadá vizuálně snadno.

  Schody na schodech - vypadají velmi zajímavě

 • Pochodující.Nejběžnější typ.Může se skládat z jednoho, dvou nebo více pochodů (prvků).Pokud je mezi nimi několik pochodů, dělají se místa - rotační nebo ne - záleží na výběru vlastníků, ale je to určeno hlavně rozměry místnosti a přidělenou oblastí.

  Existují dva typy pochodů - na kosoura a bowstrings

Všechny tyto struktury mohou být vyrobeny z kovu, dřeva, betonu, skla, mramoru ajiné dekorativní kameny a často používají kombinace těchto materiálů.Nejčastěji jsou však schody do druhého patra vyrobeny ze dřeva vlastníma rukama, o něco méně často - z kovu nebo z kombinace kovu a dřeva.

Kromě toho existují dva druhy stupňů - otevřené a uzavřené.Na otevřených schodištích je pouze vodorovně umístěná část - samotný schod, v uzavřené - také vertikální část - stoupačka.

Kroky mohou být otevřené a uzavřené

Normy pro návrh

Při navrhování schodiště je důležité tak učinit.takže je pohodlný a bezpečný.Existují poměrně konkrétní čísla a doporučení, která se týkají parametrů schodů a celkového úhlu sklonu:

 • Úhel sklonu by měl být v rozmezí 30–50 °.Optimální sklon je 45 °, je vhodné chodit s menším úhlem, ale zabere hodně místa, s větším příliš strmým stoupánímpotíže.

  Je žádoucí, aby úhel sklonu schodiště zapadl do tohoto sektoru.V tabulce jsou uvedeny standardní velikosti běhounu a stoupačky pro každý úhel sklonu

 • Počet kroků je lichý.
 • Šířka stupně (běhoun) je v rozmezí 22 - 30 cm. Nejvhodnější kroky mají šířku asi 25 cm - stanete se na nich celou nohou.S užšími patami visí a hlavní zatížení padá na špičku.
 • Výška stoupačky (vzdálenost od jednoho kroku k jinému) je 15–20 cm. Při příliš nízké výšce je často nutné přeskupit nohy, což je nepříjemné, s velkou výškou je těžké zvednout nohy (zejména u starších lidí).
 • Výška zábradlí je 90 - 120 cm.
 • Minimální šířka schodiště je 80 cm.

Počet schodů se určuje elementárním dělením výšky plánovaných schodů zvolenou výškou stoupačky.Například výška místnosti je 285 cm. Bylo rozhodnuto vytvořit úhel zvedání 40 °.Podle tabulky vidíme, že stoupací výška je 19 cm. Rozdělte 285 cm /19 cm = 15 kroků.Pokud je částka sudá, upravte velikost tak, aby bylo liché číslo.

Pokud se ukáže, že jeden z kroků je o několik centimetrů menší, je tato výška převzata od prvního kroku.Všichni ostatní, včetně těch druhých, by měli být stejní.

Při výběru velikosti schodů lze zkontrolovat pohodlí.Je-li zdvojená výška stoupacího pruhu složena s vybranou šířkou kroku, měl by být výsledek od 60 ms do 64 cm. Druhou možností testu je součet délek běhounu a stoupacích stupňůoptimálně 45 cm, ale odchylky 2 cm v obou směrech jsou přípustné.

Jak zkontrolovat pohodlí a bezpečnost schodů

Všechny tyto parametry by měly být stanoveny při navrhování domu.Pokud již byl dům postaven, musíte postupovat od toho, co je, a přizpůsobit rozměry existujícím rozměrům.

Točité schodiště

Jak již bylo zmíněno, točité schodiště v soukromém domě zabírá nejméně místa.Má však vážnou nevýhodu: je nepohodlné po ní chodit a zvednout něco objemného do druhého patra je téměř nemožné.Nejsou tak moc populární, i když vypadají dobře a dobře zapadají do jakéhokoli interiéru.

Vlastnosti výpočtu

Při navrhování točitého schodiště je třeba vzít v úvahu, že v některých polohách jsou nad hlavou další kroky.Proto, aby malé stoupačky nebude fungovat.

Další funkcí je, že všechny kroky mají nerovnoměrnou šířku - s jedním užším a širším s druhým.Úzká část je připevněna k centrální podpěře (sloupu), široká - ke stěnám nebo sloupkům.Standard pro šířku běhounu se měří ve střední části a široký by neměl být větší než 40 cm.

Šířka rozpětí je od 50 cm do 100 cm. Celá struktura je zdvojnásobena - je nutný čtverec se stranou 100 cm až 200viz

Provedení na prefabrikovaném sloupu

Tento typ točitého schodiště je nejsnadnější vyrobit: na potrubí se položí dřevěné prvky - schody, vložené válce atd.

Zařízenítočitá schodiště na středním sloupku

Pokud se podíváte podrobněji, pak kromě kovové trubky (v tomto případě 40 mm v průměru), schodů a sloupků (k dispozici v jakémkoli provedení) jsou zde vyřezané dřevěné válce (segmenty), které definujívzdálenost od jednoho kroku k druhému.

Prvky točitého dřevěného schodiště

Na druhé straně je vzdálenost mezi schody udržována pomocí mezer na sloupcích.V těchto drážkách jsou upevněny stupně (pro lepidlo + upevňovací prvky).

Stejné zařízení, ale v kovu

Samostatná instalace schodů do druhého patra začíná instalací sloupku.V podlaze prvního patra a ve druhém patře se vytvoří díra, která se rovná průměru sloupku.Trubku vložíme do otvoru, nasadíme na zvětšenou podložku a utáhneme matici.Kromě toho je montáž jednoduchá: odpovídající prvky jsou namontovány na tyč, paralelně s instalací stolku je předřadník umístěn a upevněn.Rozměry kroků pro toto točité schodiště s danými parametry jsou na výkresu.

Výkres prvků točitého schodiště s rozměry

Schody jsou vyříznuty z lepené desky nebo nábytkového panelu.Můžete použít pole, ale kvalitu nábytku, tj. Bez jakýchkoli vad a sušených, s obsahem vlhkosti nejvýše 8–12%.I když je lepené dřevo považováno za spolehlivější: prostě nevede a během sušení nepraská.

Viz příklad sestavy podobné konstrukce ve videu.Má prefabrikovaný příspěvek, ale můžete také použít solidní, i když bude obtížné sestavit kroky - pokaždébude muset vyšplhat po schodech.

Návrh točivého schodiště vyrobeného z kovu je uveden v následujícím videozáznamu.Pro ty, kteří jsou přátelé se svařováním, bude tato možnost snazší.

Točité schodiště do druhého patra: fotografie zajímavých možností

Spirálová schodiště mohou mít futuristický vzhled.Takové modely dobře zapadají do stylů minimalismu, špičkových technologií a dalších moderních trendů při navrhování prostor
S a bez zábradlí- vaše volba.Na fotografii vpravo je obtížné provést dřevěné točité schodiště na ohnuté kosourě
Původní tvar stupňů půlkruhu je velmi vhodný prochůze
Kovaná točitá schodiště - klasika žánru
Při stejném provedení může být dojem odlišný
Barevné provedení je také důležité
Pochodové schody do druhého patra

Pochodové schody jsou nejoblíbenější.Za prvé, je vhodné je používat, a za druhé, technologie jejich konstrukce byla dlouho propracovaná.Výpočet má několik funkcí.Je důležité určit počet pochodů.V jedné sekci by měla být 3 až 15 stupňů.Nejpohodlnější mají 11-13 kusů.Pokud se ukáže, že by mělo být více kroků, jsou rozděleny do několika sekcí, mezi kterými jsou stránky vytvořeny.Rozměry míst jsou násobky délky schodů (600 - 630 mm).Potom stoupání a klesání nezpůsobí nepříjemnosti.

Pohledy

Schodiště s plošinami zabírají dost místa.Pokud není dostatek místa, přidejte odbočky.Nejběžnější možností je umístit schodiště do dvou sousedních rohů stěn.Chcete-li místo ušetřit místo, můžete také provést křížové (otočné) kroky.Pouze jeden bod: úsek s úpatím je nejtraumatičtější.Pokud má rodina malé děti nebo starší lidi, je lepší si zahrát dětské hřiště.

Kroky pro běžkaře lze ještě popsat jako otočné

Jak již bylo uvedeno výše, pochodové schody se vyrábějí na jehle (trámy s hranou pilového hrotu) a na dvorech (jednoduše nakloněné)paprsek).Kroky k připevnění k bowstringům vyžadují více času a dovedností.Obvykle je pod každým krokem vyříznuto „přistávací“ místo - v desce je vybrána drážka.Pro větší spolehlivost jsou tyče stále přibity zdola nebo jsou nastaveny úhly.Možnost s rohy je spolehlivá, ale z estetického hlediska velmi kontroverzní.Pokud je celé schodiště ze dřeva, jsou kovové detaily velmi „řezané“.Úhledně vytvořené tyče vypadají mnohem ekologičtěji.Avšak s dostatečnou tloušťkou desek pro schůdky a šířkou bowstringu se můžete obejít bez dalších upevňovacích prvků.V tomto případě je důležité, aby se kroky neohýbaly, jinak mohou vyskočit z drážek.

Pochodové schody na bowstrings

Montáž schodů na copech je jednodušší: mátedvě nebo tři podpěry, na které jsou řezané části.Hlavním úkolem je správně označit a oříznout copánky.

Toto schodiště v Kosourě je jedním z fragmentů sestavy

Instalace schodiště s fotografiemi krok za krokem

Kosouraz široké desky o tloušťce 75 - 80 mm a šířce 350 - 400 mm.Pokud neexistuje masivní suchá deska, můžete použít lepené.Jak vypočítat kosour, je popsáno ve formě, ale je možné sestavit schody do druhého patra nejen jako samostatné.

Příklad montáže schodiště na bočních stěnách proti stěně dále.Nejprve upevníme podpůrné sloupy, na kterých spočívají běžecké kroky.K těmto sloupkům připevňujeme horní výztuhy.

Nastavení horního kosouru

Potom nastavíme spodní.Kosour připevňujeme ke stěně přes dekorativní desku - je snazší praní a nečistoty jsou méně viditelné než na zdi.

Upevňujeme spodní vzpěry - jeden k sloupku, druhý k cílové desce

Mezilehlý vzpěry jsou nainstalovány jako poslední.Je snazší ukotvit všechny prvky.

Kosoura nainstalován

Začne se instalace kroků.Po řezání, leštění a malování je vše jednoduché: nasaďte jej, zašroubujte otvor pro závitořezný šroub a potom jej otočte.

Instalace stupňů

Dalším krokem je upevnění sloupků.V tomto případě jsou vyrobeny z nerezové trubky s dřevěnými vložkami.Pod každým balusterem, do kterého je trubice zasunuta, je vyvrtána díra, která je upevněna na vlásence nebojakýmkoli jiným dostupným způsobem.

Otvory pro instalaci sloupků

Samotné sloupky a zábradlí

Pohled shora

Fotografie zajímavých pochodových schodů do 2. patra

Možnost pro ty, kteří nemají rádi honosnost
Kov a sklo jsou zajímavou kombinací
]
Neobvyklé provedení meziplošního schodiště
Dřevěné schodiště s kovacími prvky
Varianta využití prostoru pod pochodovým schodištěm
Zajímavý nápad, ale od konce - spíž
​​

Schody došrouby

Nejobvyklejším vzhledem jsou schody meziprostoru na šrouby.Šrouby jsou speciální typ kovového upevňovacího prvku, který je připevněn k nohám jednou hranou a druhý k podpěře.

Některé typy šroubů

Provedení je velmi lehké, ale únosnost takových zařízení je značná - asi 220 kg.

Schodiště na zábradlí - vzduchová konstrukce

Na jedné straně lze schody připevnit přímo ke zdi (také ke zábradlí), stejně jako k bowstringu nebo kosouru.Opačná část je obvykle připevněna k rámu upevněnému na podlaze.To je nosný prvek.Z toho sestupují šrouby, které jsou poté připevněny k určité části schodů.Ty, které nebyly podporovány, jsou drženy přerozdělováním nákladu.Vlastní kalkulace a návrh je v tomto případě velmi problematický, je spolehlivější objednat vývoj projektu.

Fotografie některých schodů do 2. patra na schodech

Perfektně se hodí do moderních interiérů
Letecký design je přesto spolehlivý
Malíři sami vytvářejí zajímavé efekty
modely mohou být také na zdi
V kombinaci se sklem je vzhled neobvyklý
)
Kování vždy přitahuje pozornost
Zatížení je hlavnětolerovánona podlaze
[269]
Schodiště mají nejvíce „vzdušný“ vzhled
]