Jak udělat slepou oblast doma pomocí vlastních rukou

Kterýkoli z majitelů domů (v úvahu se berou i koupele, garáže a další budovy) opravdu chce, aby jeho budova vyžadovala co nejmenší opravu.V první řadě se jedná o bezpečnost nadace.Z tohoto důvodu je důležité nejen správně plánovat a správně stavět, ale také musíte odvádět vodu - podzemní vodu a srážky.Drenážní systém je zapojen do odběru podzemní vody a dešťové srážky jsou odstraněny pomocí slepé oblasti.Toto zařízení není nejobtížnější zařízení: jakýkoli druh slepé oblasti lze snadno udělat vlastníma rukama.Práce a náklady nejsou příliš mnoho, ale řeší několik problémů.

Funkce a úkoly

Už dlouho jsme si zvykli na to, že kolem domu by měla být cesta: celý vzhled dává výslednému vzhledu.Zvláště pokud se kombinuje s dokončovacími materiály, kterými je budova zdobena.Navíc je to praktické: můžete se projít po cestě.A fakt, že stezka je slepá oblast a jejím hlavním účelem je odtok vody, je úspěšnou kombinací vlastností a kvalitmateriály a promyšlený design.

Hlavní funkcí základové dlažby je odvádět srážky z ní

Při pohledu z utilitárního hlediska odstraní slepý chodník dešť a roztavenou vodu z nadace.Druhým velmi důležitým praktickým úkolem, který lze vyřešit pomocí jeho pomoci, je izolovat základ.Pokud pod kolej umístíte topné těleso, bude to chránit dům před mrazem, což výrazně sníží náklady na vytápění.

Kdy potřebujete udělat slepou oblast?Ihned po dokončení vnějších stěn, ale před dokončením suterénu.Proč?Protože mezi žaluziemi a stěnou domu je nutná kompenzační mezera.Je to vynikající cesta pro vodu, která stéká po zdi domu (například přistává na stěnách se šikmým deštěm).Ale tuto mezeru nemůžete udělat - nadace se zhroutí.Utěsnění mezery je také nerealistické.Cesta ven je zajistit, aby se voda v žádném případě nedostala do mezery.Toho lze dosáhnout pouze v případě, že základní obložení visí přes šev.Voda odtéká o několik centimetrů dále od švu a poté spadne do drenážních drážek.To lze provést pouze tehdy, pokud nejprve uspořádáte slepou oblast a poté si uvědomíte základnu.

Proč potřebujeme slepou oblast nadace, když se s tím vypořádáme, zjistili jsme, že zbývá pochopit, jak ji napravit.

Rozměry slepé oblasti

Je nutné odstranit srážky z nadace po celém obvodu.Proto je kolem domu vytvořen ochranný pás.Je určena šířka slepé oblastiv závislosti na typu půdy na místě a délce převisu okapu.Obecně by měla být o 20 cm širší než přesah střechy, ale SNiP stanovila minimální standardy: na normálních půdách není slepá plocha menší než 60 cm, na pokleslých půdách - nejméně 100 cm.

Šířkaslepé oblasti domu - nejméně 60 cm na běžných půdách a nejméně 100 cm na poklesech

Také v manuálu k SNiP 2.02.01-83 je odstavec 3.182 .. Existují takové pokyny:

Slepá místa podél obvodu budov by měla být připravena z místní zhutněné půdy o tloušťce nejméně 0,15 m. Slepá místa by měla být uspořádána se sklonem v příčném směruSRI není menší než 0,03.Okrajové označení slepé oblasti by mělo překročit plánovací plochu nejméně o 0,05 m. Voda vstupující do slepé oblasti by měla volně proudit do sítě nebo vaniček pro dešťovou bouři.

Z této pasáže je zřejmé, že hloubka závisí na zvolené technologii, ale nesmí být menší než 15 cm.

Technologie zařízení

Jakákoli slepá oblast se skládá ze základní vrstvy a ochranného povlaku.

Zásyp: jaké materiály použít

Úkolem podkladové vrstvy je vytvořit rovnoměrný základ pro pokládku ochranného povlaku.Jeho tloušťka je asi 20 cm. Pro tyto účely se často používá písek a štěrk, ale lze použít i nativní zeminu nebo jíl.

Nejjednodušší konstrukce slepé oblasti z hlíny

Na dobře odvodněných půdách se používá písek a štěrk.V tomto případě je písek nejprve položen, rozlit a zhutněn.Pak - vrstva drceného kamene, která takékondenzovat

Pokud je půda hlína nebo hlína, je lepší použít nativní půdu.Pokud se s takovými půdami, sutí nebo pískem položí kolem základu, bude v blízkosti domu určitě voda.Protože se ukázalo, že hustota půdy mimo podkladovou vrstvu bude vyšší.To povede k tomu, že se pod slepou oblastí hromadí voda.Pokud je u tohoto provedení odtoková trubka položena kolem obvodu podestýlky, bude problém vyřešen.A je to efektivní.Bude však více práce a náklady na slepou oblast s odvodněním jsou vyšší.

Druhy ochranného povlaku

Povlak pro slepou oblast musí splňovat mnoho požadavků:

 • nesmí propustit vodu;
 • musí být mrazuvzdorné;
 • mají zvýšenou odolnost proti oděru;
 • nesmí být ničeno vodou.

Může to být dlažební deska nebo dlažba.Tvar a barva se mohou velmi lišit - vyberte si na základě celkového návrhu území, domů sousedních budov.Tloušťka těchto materiálů je alespoň 6 cm, pouze v tomto případě vydrží tvrdý provozní režim.

Ochranný povlak může být vyroben z přírodního nebo umělého kamene

Můžete použít desky nebo dlaždice vyrobené z přírodního nebo umělého kamene, můžete pokládat stopy s velkými oblázky nebo na všechny vrstvynalít štěrk.

Existuje stále více oblíbený druh - je to měkká slepá oblast.Má několik vrstev, ale funguje efektivně.Na vrcholu jakékoli pevné a nepromokavé vrstvy mohou anebýt: můžete posypat půdu a zasadit trávu nebo květiny.Zajímavé řešení pro letní nebo venkovskou chalupu.

Zásada konstrukce měkké slepé oblasti

Všechny tyto možnosti nejsou špatné, ale náklady na jejich uspořádání jsou poměrně vysoké.Pokud je potřeba nebo touha učinit levné a veselé - váš výběr konkrétní slepé oblasti.Bude toho hodně práce, ale celkové náklady jsou nízké.

Obecné zásady

V závislosti na půdě na místě a účelu budovy mohou být použity různé materiály a struktury vrstev, ale vždy existují určité body:

  84) slepá oblast má obecný sklon „z domova“, minimální hodnota je 3% (3 cm na metr);
 • mezi ochranným nátěrem a základem by měl být dilatační spára 1-2 cm (střešní materiál položte ve dvou vrstvách, polystyren nebo EPS, vyplňte pískem, vyplňte těsnicí hmotou);
 • při hydroizolaci a zahřívání základny materiál stoupá na úroveň slepé oblasti;
 • základna by měla viset nad dilatační spárou a neměla by přijít do kontaktu s ochranným nátěrem (mezera 1-2 cm).

  Dalším populárním typem ochranného nátěru pro bednění domu jsou dlažební kostky nebo dlažební kameny

Jak vytvořit slepou oblast doma pomocí vlastních rukou[Návrh 91]

Zaprvé se značení provádí po obvodu budovy pomocí kolíků a tkaniček.Dále je pořadí prací následující:

 • Rostlinná vrstva a část půdy jsou odstraněny.Hloubka výkopu závisí na velikosti podkladové vrstvy a tloušťce ochranného povlaku.Obvykle 25-30 cm.
 • Dno je ošetřeno herbicidy.To je nezbytné, aby na tomto místě rostliny nerostly.Jsou schopni zničit i beton a asfalt a okamžitě vyklíčí mezi dlaždice nebo dlažbu.
 • Spodní část příkopu je vyrovnána, vytváří požadovaný sklon a zhutněna.
 • Podkladová vrstva je položena, narážející, udržující sklon.Je žádoucí utěsnit vše vibrační platformou.Ruční manipulace je neúčinná.Hustota je zvláště důležitá při pokládce betonu, ale je vhodné ji hustě zhutnit pod dlaždice nebo dlažbou: nepropadne a nebude se zdeformovat.
 • Nanáší se ochranná vrstva.
 • Je vytvořena drenážní drážka.

Toto je velmi krátké a schematické schéma.Každý povlak má své vlastní vlastnosti a každý by měl být projednán samostatně.

Betonová slepá oblast kolem domu

Nejrozšířenějším povlakem je beton.Ukázalo se, že nejlevnější.Podkladová vrstva se tradičně skládá z rozlitého zhutněného písku (10 cm) písku, na který je položen zhutněný drcený kámen (10 cm).Jak již bylo uvedeno výše, takový režim funguje dobře na dobře odvodněných půdách.

Výstavba betonové slepé oblasti domu pro různé půdy

Pokud je kolem domu hlína nebo hlína, vytvořte podkladovou vrstvu z nativní půdy.Aby se snížil účinek zvedání a aby se zabránilo praskání na zhutněné půdě, nalijte 10 cm písku a položte na ni beton.Beton tedy praskne méně, ale nebudete se úplně zbavovat trhlin: zejména v regionech sdrsné zimy.V takových podmínkách je lepší vytvořit slepou oblast štěrku nebo oblázků - s praskáním nebudou problémy.Pokud to finanční prostředky umožňují - udělejte to z dlaždic.Pro těžké zimy se správně zvolenými vrstvami podkladu stojí dobře.

Obecně je na těžících půdách žádoucí provést drenáž, která bude odvádět vodu tekoucí z pásky.Bude to efektivní a spolehlivé řešení.Všechny ostatní jsou pouze polovičními opatřeními.Vypouštěcí trubka je umístěna tak, aby do ní vnikla voda z povlaku.

Betonová pravidla pro slepé chodby

Bednění je instalováno a upevněno po obvodu vyznačené oblasti.Nejčastěji je deska dostatečné výšky upevněná kolíky a vzpěrami.

Zesílení se často používá ke snížení trhlin na povrchu.Za tímto účelem je na hotové podkladové vrstvě položeno pletivo z ocelového drátu s buňkou 10 - 25 cm.

Rozložení železobetonové slepé oblasti kolem domu

Na horní straně sítě (pokudona je) rozvrhnout Dřevěná prkna ošetřená antiseptiky.Tloušťka prken je 2,5 cm a lze je zpracovat horkým sušicím olejem.Tato prkna jsou tlumicí spáry, které zabraňují praskání betonu se změnami teploty.

Lamely jsou nastaveny tak, aby udržovaly sklon od domu.Poté „vytáhnou“ pravidlo a zarovná řešení.

Aby byl povrch pevný a rovný, provádí žehlení.Téměř okamžitě po nalití, zatímco je na povrchu ještě cementové mléko, je beton posypán cementem (můžete ho několikrát rozdrvit) atřel se špachtlí nebo sádrovým strouhačem.Na vrcholu se vytváří tenký, ale silný, rovnoměrný a mírně lesklý povrch.Je velmi odolný vůči oděru.

Betonová dlažba pro kutily.Aby se kompenzovala změna velikosti betonu v závislosti na teplotě, položí se prkna

Poslední fází je péče o beton.Trať je pokryta vlhkým hadříkem.Během týdne je pravidelně zvlhčován (stříká se z hadice nebo konve).Tkanina by měla zůstat vlhká.Abys netrpěl zaléváním, můžete jej zavřít filmem, ale je obtížnější ho držet na jednom místě.

Beton pro slepou oblast

Pro slepou oblast se používá standardní písek a štěrk.Sláva není s výhodou nižší než M150.Je to možné a vyšší: čím vyšší je značka, tím odolnější je ochranný povlak.Poměry řešení pro slepou oblast lze vybrat z tabulky.Jsou uvedeny pro beton M400 - nejsou příliš drahé, mají normální výkon.

Poměry materiálů pro beton různých tříd

Izolovaná slepá oblast

Je rozumné uspořádat izolovanou slepou plochu pouze v domě stopení.V budovách sezónního bydliště, kde není podporována zimní teplota, to nedává smysl.Význam přidání dvojité izolační vrstvy:

 • k vytvoření dodatečné ochrany proti zamrznutí a snížení pravděpodobnosti zimních přehánění;
 • snižují náklady na vytápění.

  Jak funguje izolovaná slepá oblast - posune mrazicí zónu od základu

Pokud je izolovaná slepá plocha domu položena ve fázi návrhu, přidává se další důvod: pokud je tato část přítomna, při výpočtu hloubky základu se použijí redukční koeficienty.To znamená, že nadace má nižší výšku a tudíž i náklady.

Na videu je zobrazena varianta konstrukce izolovaného betonu s drenážním systémem.Všechno je natřeno normálně, nespecifikovali jen to, co dělat, pokud je vrstva volné půdy větší než 40 cm, což je nutné na slepé ploše.V tomto případě je nutné ji naplnit zeminou, která má hustotu vyšší než to, co je na místě.Pokud je hlína na webu, můžete ji použít pouze.Pokud je to hlína, můžete si vzít hlínu nebo hlínu.

Jeden okamžik: položit hlínu ne v suchém stavu, ale zředit do stavu pasty.Tato technologie je stará, ale nepřinesli nic lepšího.Je rozložen ve vrstvách, aby se zabránilo vytváření vzduchových kapes - voda v nich jistě stagnuje (nebo se někdo usadí).

Slepá oblast štěrku nebo oblázků

Jedná se o typ měkké slepé oblasti.Je snadné to udělat sami.Takový systém se používá, pokud existuje drenážní systém nebo pokud půda dobře odvádí vodu a pod rostlinnou vrstvou není žádná hlína nebo hlinka.

Měkká slepá oblast z drceného kamene

Pořadí prací je následující.Vrstva geotextilie se pokládá do vykopaného příkopu na vyrovnaném a zhutněném dnu.Tento materiál není tlustý, ale velmi elastický.Nenechá se tlačitdrcený kámen nebo kamínky v zemi.A trať nebude klesat.Drcený kámen je nalit a zhutněn shora.Tloušťka vrstvy 10-15 cm, frakce 10-80 mm.To je vše.

V případě potřeby lze štěrkovou slepou oblast izolovat.Poté se v příkopu na kompaktní a vyrovnanou půdu položí EPPS (extrudovaná polystyrenová pěna) o tloušťce 50 mm, na vrchol se položí geomembrána o vysoké hustotě a na ni již mohou být položeny oblázky nebo štěrk.Je však nežádoucí chodit po takové cestě.

Do-it-yourself slepá oblast vyrobená z dlaždic nebo dlažebních kamenů

Existuje několik možností zařízení, ale „koláče“ používající geotextilie budou nejoptimálnější a nejuniverzálnější.

Například jeden z nich je zobrazen na obrázku.Může být použit k založení slepých oblastí na těžkých půdách s těžkými zimami.Vezměte prosím na vědomí:

 • obě vrstvy jsou připevněny ke zdi pomocí přítlačných proužků;
 • na druhé straně nadace se geotextilie zvedne na úroveň terénu.

  Instalace slepých ploch pro těžbu zemin

Je žádoucí použít geomembrány jako hydroizolaci.Jsou vyrobeny z polyethylenu o vysoké hustotě.Podle značek: můžete vzít Tefond, Izostud, Fundalin, Technonikol Planter Standart atd. Stojí v oblasti 150 - 250 rublů /m2 .

Geotextilie mají různé stupně a různé hustoty a mají různé funkční účely.Vyberte si na základě geologie webu.Jejich cena je od 15 do 50 rublů /m2 .

Při stavbě slepých oblastí vlastníma rukama je třeba zajistit, aby voda opouštěla ​​základ, a neshromáždili v pískové nebo štěrkové vrstvě poblíž domu.Co se stane, když se půda zvedne (hlína nebo hlína), spodní vrstva je vyrobena z písku a štěrku a nedochází k žádnému odtoku.