Jak udělat vodopád pro chaty a doma

Design místa je zřídka vynechán bez nádrže.Voda je uklidňující a chladná v horkém dni.Je také dobré, že si můžete udělat vodopád sami, aniž byste do toho zapojili specialisty.Je důležité mít čerpadlo a místo pro jeho zapnutí.Zbytek si můžete udělat sami.

Mísa

Při stavbě i malého vodopádu vlastními silami budete muset házet hodně půdy: vše začíná prací na zemi.Je nutné vykopat jámu pro misku, ve které se bude shromažďovat voda.Poté musí být nádoba utěsněna.Existují dvě jednoduché metody:

 • Použijte film.Pokud plánujete dlouhodobý provoz, je zapotřebí speciální fólie pro bazény a jezírka (tzv. Butylkaučuková membrána).Stojí to hodně (na 1 metr čtvereční od 10 $), ale obvykle toleruje ultrafialové a mrazové, bude to trvat roky.Pro dočasný zkušební vodopád je vhodný film, který se používá pro skleníky.Jen si uvědomte, že by to mělo být za každého počasí se životností několik let, a ne několika sezón.Tato možnost je levnější, ale také provýkon je mnohem horší.
 • Vložte plastovou vložku.Jsou stále umístěny jako mísy pro rybníky a bazény.Jsou relativně levné - kapacita 120 - 140 litrů stojí 1 200 - 1 500 rublů.

  Jako misku použijte plastovou nádobu

Při použití hotové misky máte omezený výběr tvaru a hloubky: pouze ty, které jsou k dispozici.Ve verzi pro ekonomiku - pro vodopád v zemi - můžete použít jakoukoli nádrž k dispozici v domácnosti: starou koupel nebo koupel.Můžete dokonce přizpůsobit napůl řezanou hlaveň atd.

Pomocí filmu se volí libovolně tvar, hloubka a hloubka.Při práci s filmem však musíte být opatrní: i když je hustá, můžete ji roztrhat.

Jak vyrobit vodopád z filmu: fotoreportáž

Nejprve označte požadovaný tvar misky vodopádu na zemi.Formulář závisí na stylu vašeho webu.Přísné geometrické proporce jsou charakteristické pro secesní styl, mohou být v art deco.Zbytek se snaží dát přirozenější nelineární tvar.Nejčastěji se ukazuje rybník ve formě fazolí.

Nejjednodušší způsob, jak to označit, je písek.Nalije se do sáčku, roh je odříznut.Probouzení písku obrysy kontur.Je snazší zhodnotit, jak si vyberete správný tvar.Je-li to nutné, lze jej okamžitě opravit.

Sůl je odstraněna podél obrysu a poté je vykopána jáma.Okamžitě, v procesu, tvoří lišty.Optimální hloubka nádrže je asi metr.Kolik webů mátea jaká forma budou - záleží pouze na vaší touze.

Vykopejte základovou jámu v požadované hloubce, vytvořte lišty podél cesty

Ve vykopané základové jámě okamžitě odstraňte všechny předměty, které mohou film roztrhnout: oblázky, kousky kořenů atd..p.Dna, římsy, jsou zarovnány.Vyrovnaná zemina je zhutněna.Použijte k tomu manipulaci.V nejjednodušší verzi jde o kus kmene stromu s přibitou prknem.Paluba je zvednuta za lištu, pak je ostře spuštěna dolů.Tak kompaktní půda.Potom se nalije vrstva písku - 5-10 cm. Vyrovná se sklonem, rozlitý.Vezměte písek středně zrnitý.Je dobře utěsněn vodou.V opačném případě musíte pěchovat a pískovat.

Písek je nejprve vyrovnán hrábě

Pokud je to ve vodopádu upraveno, můžete okamžitě vytvořit skluz.Například, jako na fotografii níže.

Vodopád s formovaným malým hliněným kopcem

Dále se v jámě položí film.Pod ním je žádoucí šířit geotextilie (nejlevnější - 600–700 rublů v roli).Tento netkaný materiál zabrání klíčení kořenů a rovnoměrněji rozloží zátěž.Je položen na okrajích jímky, pokrývající strany a dno.Již nahoře je film.

Jak již bylo uvedeno, je lepší použít membránu z butylového kaučuku.Lze jej objednat v jakémkoli formátu a fontánu získáte bez problémů.Rozměry filmu se počítají jednoduše: největší šířka + dvojnásobná hloubka + 60-80 cm na okraj na okrajích.Pokud váš vodopád bude mít velikost 2 * 3 m (v nejextrémnějším provedení)bodů) a hloubkou 1,2 m, bude film potřebovat:

 • 2 m široký + 2 * 1,2 m + 80 cm = 5,2 m
 • 3 m dlouhý+ 2 * 1,2 m = 0,8 m = 6,2 m

Nejprve ji rozložte na dně, narovnejte ji a vytvořte záhyby.Po vyrovnání drtěte kameny po obvodu.Poté můžete pokračovat v zarovnání na římsech.

Rozložte kameny

Je lepší položit římsy úplně kameny.Dno je také žádoucí, ale lze použít oblázky a malé balvany.A římsy jsou nejlépe zdobeny vrstvenými kameny.Ačkoli jsou ve vodě, jsou jasně viditelné.Vodopád děláme umělým, ale chci, aby to vypadalo harmonicky.

Často se vyskytující chyba při navrhování vodopádu - boky mísy nejsou lemovány kamenem a fólie kazí dobrý nápad

Skládací balvany jeden po druhém, mohou a měly by být upevněny pomocí řešení.Můžete použít velké i střední nebo malé kameny.Vše záleží na konfiguraci a výšce kroků.V důsledku toho budou svahy nerovnoměrné, ale také s římsami.Vypadá to mnohem lépe než vykukující film.Takový domácí vodopád přináší spokojenost majitelům.

To by se mělo stát - kameny svítí po stranách vodou, nikoli filmem

Celá objednávka konstrukce mísy, všechny technologické a nuance se zcela shodují s konstrukcí rybníka..O tom, jak a z čeho lze vyrobit, si přečtěte zde.

Jak nainstalovat plastovou misku

Při stavbě vodopádu vlastníma rukama pomocí připravené nádoby nejprve otočtejejí vzhůru nohama, nastíněné obrysy.Vykopejte jámu.

Obrysy

Měl by být o něco větší než velikost mísy.Při práci se řídí existujícím tvarem, měřícími lištami a vytvářejí podobné obrysy.Je žádoucí opakovat vyobrazené výčnělky s dostatečně vysokou přesností: aby našli normální oporu.

Zkuste na plastových římsách najít oporu

Rímsy a spodní úroveň, bahno, nalijte vrstvu písku 5-10 cm, vyrovnejte její vrstvu, ale nerozlévají se a nezasahují: pod tíhou mísy se zhutní.Po instalaci misky si všimneme, že mezi její stěnou a stěnou jámy je mezera.Plníme jej také pískem.Zde je však žádoucí jej zhutnit.Budou to muset udělat Poláci nebo podobně.Pokud půda dobře vypouští vodu, může se rozlitý písek zbavit.

Pokud je nádoba plastová, s tenkými stěnami a objem je velký, je lepší zaplnit mezeru pískem tak, že se naplní vodou.Nebudete tedy moci deformovat zdi, pískat příliš tvrdě.

Naplnění mezery a zdobení strany

Poté je pouze dekorace na straně a zařízení skluzavky, ze které voda skutečně klesne.

O konstrukci fontán si přečtěte zde.

Jak udělat skluz pro vodopád

Pokud plánujete ozdobit okraje vodopádu kameny a chcete skluz vysoký a velký, podél kterého teče voda, potřebujete pevnou základnu - zesílenou plochu.Bez ní se kameny sklouznou do mísy.V blízkosti jámy nadace je vyčištěno aplošina pod kopcem je vyztužena.

Vytvořte standardní monolitickou desku.Nejprve vykopou jámu.Jeho rozměry by měly ve všech směrech přesahovat kopec o 40-50 cm.Vykopejte jámu s hloubkou 20–25 cm a poté následující pracovní řád:

 • Štěrk se nalije vrstvou o tloušťce 10-15 cm, je dobře zhutněn.
 • Položit výztuž o průměru 12–15 mm.Je položen nahoru a dolů v krocích po 20 cm, v průsečíku jsou přitahovány plastovými svorkami.
 • Vyplňte betonem.

  Pod takovým vodopádem v blízkosti domu je nutná vyztužená základna

Po vytvrzení betonu (po několika týdnech) můžete začít rozkládat skluzavku.Tento postup je nutný, pokud je výška skluzu nad úrovní terénu asi metr.

Pokud je vodopád plánován jako malý, můžete jednoduše odstranit zeminu a nalít rozdrcený kámen (můžete pod něj položit geotextilie, abyste zabránili mytí rozdrceného kamene do země).Je dobré zhutnit rozdrcený kámen, položit na něj malý písek a položit kovovou síť tlustého drátu.Položte balvany na to, ozdobte menšími kameny, oblázky, písek, rostlinné rostliny.Ukáže se zvláštní kopec květin s vodopádem.

S malou výškou vodopádu se můžete obejít bez betonáže

Existuje druhá možnost - provést vodopád kaskádového typu pomocí výškového rozdílu na místě.Dokonce i mírný sklon několika stupňů velmi usnadní úkol: na svahu se vytvářejí kroky, které kladou kameny ve formě desek.Pokud není svah, budete muset opatrně nalít hliněný kopeczhušťování každé vrstvy, nezapomínáme na římsy.Ke zpevnění svahů můžete použít polymerní síť.Je rozprostřená, pokrytá zemí.Zabrání sklouznutí půdy.

Na vytvořené římsy se umístí film, který je přitlačen k kanálu kameny.Musí být rozloženy tak, aby voda z tohoto kamene padla do jiného a ne na film.A pak je to otázka navrhování

Zařízení kaskádového vodopádu

Při vytváření skluzavky pro vodopád je vhodné spojit kameny dohromady, i když jsou velké, centrální,- Písková malta (na 1 díl portlandského cementu, 3 díly písku a 0,5 - 0,7 vody).

Plánování a uspořádání místa je popsáno v tomto článku.

Instalace čerpadla

Čerpadlo pro vodopád v venkovském domě nebo na místě v blízkosti domu se vybírá podle dvou parametrů: výšky, do které může zvedat vodu a jeho výkonu..

S výškou je stále jasnější: neměl by být menší než výškový rozdíl ve vašem domácím vodopádu.Rozdíl se měří od dna nádrže (čerpadlo tam bude) a do bodu, kde by ho mělo zvednout.V malých domácích rybnících je to zřídka více než 1,5 až 2 metry.Ale stále sledujte tento indikátor.

Výkon čerpadla udává, kolik vody může čerpat za minutu.Síla toku závisí na tomto indikátoru.

Čerpadlo je ponořeno do vody

V takových nádržích se používají ponorná čerpadla.Jsou položeny na dno, zasazeny do koše s kameny,nebo jen rozdrtit tělo několika balvany.Odebírá vodu z nádrže a dodává ji do hadice, která je připojena k výstupní trubce.Položte tuto hadici na místo, odkud bude voda stékat.

Aby bylo možné vytáhnout hadici, je do šoupátka zabudována plastová trubka slušného průměru.Aby do ní bylo možné bez problémů spustit gumové pouzdro.

Lepší vložte čerpadlo do koše.Funguje to dobře s čistou vodou a ve vašem vodopádu mohou být listy, všude tam nevyhnutelně spadnou všechny druhy medvědů, prach a jiné znečištění.Košík, nebo spíše, krabička může být pokryta několika vrstvami filtrů různých hustot.Za prvé, s jemnou sítí a podlahou s něčím hustším, alespoň se stejnou geotextilií.Tento filtr zachytí hlavní kontaminanty.

Po instalaci tohoto zařízení, jeho naplnění vodou a jeho uvedení do provozu můžeme předpokládat, že vodopád byl postaven vlastními rukama.Zůstává taková „maličkost“, jako je design pobřeží.

Jak vytvořit plochý proud

Pokud chcete široký proud vody, nikoli proud, budete muset nainstalovat další nádrž na horní část skluzavky, ale je již obdélníkový.Jeden z jeho okrajů by měl být nižší než druhý.

Zahradní vodopád se širokým potokem

Existují speciální kontejnery, ale můžete je vyrobit libovolným z nich oříznutím okraje a vytvořením plochého podnosu, ze kterého bude vodanalil zeď.

Je snadné vyrobit takový podnos

Suchý vodopád

Pravděpodobně jste už viděli tajemné vodopády bez mísy,do kterého spadá.Stékající po římsách někde zmizí.To není rybník s vodopádem.Není viditelná žádná nádrž.

Voda unikající přes kameny zmizí

Samozřejmě existuje nádoba na shromažďování vody.Je to jen maskované.Ukázalo se, že jde o jakýsi „suchý“ vodopád.Ať už to není složitější než obvykle.

Struktura skryté mísy

Kapacita je rovněž vykopána: v základové jámě.Pouze nahoře se překrývá s kovovou sítí s jemnými oky (nejlépe z nerezové oceli).Pokud jsou rozměry kontejneru velké, můžete jako základ položit výztužné tyče nebo dřevěné bloky (nezapomeňte napustit tak, aby nehnilo).

Jemnější z nich je nanesena na kovové pletivo a polymerní to udělá.Zpomalí víceméně velké znečištění.Na kameni jsou umístěny malé kameny, které zdobí toto zařízení.Ukazuje se tedy, že voda padá do země ...

Zajímavý efekt: voda zmizí

Dekorativní vodopády

Ne vždy existuje místo pro tak masivní strukturu, několik metrů.Malý vodopád lze umístit poblíž laviček, altánů, v oblíbeném rohu zahrady.Taková dekorativní zařízení vyžadují čerpadla s velmi nízkým výkonem, jako jsou akváriová čerpadla.

Jako kryt lze použít jakýkoli vhodný kontejner.Až na keramické a dokonce i plastové hrnce.Jsou jeden na druhém.Dolní musí být těsný, ale horní závisí na konstrukci.

Dekorativní vodopád z květináčů

Ve výše uvedené verzi je malé čerpadlo umístěno v dolní největší lodi.Je zakryt plastovým krytem.Průměr je vybrán tak, aby se plast stal 3-5 cm pod okrajem a mohl být zakryt malými oblázky.V tomto krytu (s vrtákem) je vytvořeno mnoho děr.Oni také dělají díru ve středu pro trubku, který půjde z pumpy.

Podobná díra byla vytvořena ve středu dvou dalších nádob.Jsou sestaveny podle typu dětské pyramidy a jejím středem je trubice, která pochází z pumpy.Aby se zabránilo tomu, že konstrukce bude velmi těžká, je do každého hrnce vložena plastová vložka.je pokryta malými oblázky.Nalijte vodu do výsledné pyramidy, zapněte čerpadlo.Připravena je malá soda kašna.

Tuto technologii lze navíc použít k výrobě malých domácích vodopádů.Například tento bude vypadat skvěle na balkoně.

Další verze zahradního vodopádu v jiném stylu

S použitím stejného principu můžete vodopády vytvořit jiným způsobem.Princip je stejný.V největší nádrži maskujeme čerpadlo.Trubice nebo hadice se přivádějí.

V moderním stylu

Vodopád na skle pro domácnost

Skvělý v interiéruvypadá voda stékající po skle.V moderních bytech je problém suchého vzduchu relevantní.A takové zařízení je skvělý způsob, jak zvýšit vlhkost bez použití zvlhčovačů.Udělej si sám vodopád je snadné.Konstrukce je jednoduchá, vypadá skvěle.Potřebujete pevnou paletu.Najdete nějaký plastový obal.Vytvořte rám ve velikosti, ve které na jedné straně přeskočte trubici z čerpadla.V horní části je trubka připevněna k rámu, v ní je vytvořeno mnoho otvorů.

Namočte dřevěné prvky do tónovaného dřeva.Dokonale chrání před vlhkostí a poskytuje vynikající vzhled.

Zařízení vodopádu na skle.Rám pro skleněný vodopád může být dřevěný nebo kovový

Podobné zařízení může být provedeno vzduchotěsně.Práce je trochu složitější, ale také proveditelná.Je nutné rám rozšířit, s možností upevnění druhého skla.Nejprve se namontuje jeden skleněný panel, položí se hadice a po zkušebním provozu se může nainstalovat druhé sklo.Těsnosti je dosaženo pomocí tmelu.Stačí vzít neutrální silikon (akryl rychle zžloutne).

Vodopád vlastníma rukama: nápady na fotografický design​​

)

)