Jak umístit světla na strop

Správný design stropu vám umožní vytvořit harmonický design, ale kromě samotného toku je nutné správně uspořádat osvětlení.A to je ještě obtížnější úkol - je třeba vzít v úvahu potřebu světla a také zvolit umístění lamp na stropě, aby to všechno vypadalo krásně, organicky a nezatěžovalo vaše oči.

Trocha teorie

ZaPo celá léta se osvětlení pokojů v domech a bytech obvykle skládá ze dvou komponent - lustru, jako hlavního zdroje počítání, a malých reflektorů, které vytvářejí určitou atmosféru nebo dodatečně osvětlují určité oblasti v místnosti.V některých případech se přidávají nástěnné a /nebo stolní lampy, stojací lampy.Základem je ale obvykle stropní osvětlení.

Kromě různých tvarů a velikostí si můžete vybrat i jinou barvu záře

Místo umístění lustru je tradičně přísně ve středu stropu.Odchylte se od tohoto pravidlavelmi zřídka - pak je příliš těžké vytvořit harmonický design.Výjimkou je kombinovaný prostor v garsoniéra nebo v obývacím pokoji kuchyně.V tomto případě je lustr (obvykle jeden) umístěn ve středu jedné ze zón, zbytek je osvětlen bodovými světly nebo jinými světelnými zdroji.V tomto případě je nutné zvolit umístění lamp na stropě s ohledem na konstrukci a geometrii místnosti.A to není tak jednoduché.

Pravidla pro umístění bodových světel

Umístění bodových světel na stropě je věcí fantazie a vkusu, neměli bychom však opomíjet technické nuance.Za prvé, musí být umístěny s ohledem na požadované osvětlení různých částí místnosti: obvykle je zapotřebí více světla nad stolem, možná nad odpočívárnou atd.Ačkoli, pokud je to nutné, můžete "dostat" chybějící jas pomocí možností podlahy, stolu nebo zdi.Za druhé, je třeba instalovat reflektory s ohledem na bezpečnostní požadavky.To platí zejména pro podhledy.Jsou vyrobeny z materiálů, které jsou citlivé na teplotu, a protože většina osvětlovacích zařízení je zahřívána, je třeba to vzít v úvahu.

Nejlepší volbou jsou LED žárovky.Nezahřívají se a světlo nevstupuje do stropního prostoru

Zapuštěné bodové světlomety se také nazývají skvrny.Toto jméno není tak rozšířené, ale také nalezeno.

Zde jsou pokyny pro instalaci reflektorů na strop:

 • Při umístění podélstěny, minimální vzdálenost je 20 cm. Při bližším umístění se světlo špatně rozptyluje a v blízkosti zdí existuje možnost „přehřátí“.
 • Minimální vzdálenost mezi dvěma svítidly je 30 cm, ale obecně závisí na konstrukci, typu instalace, materiálu, ze kterého je strop vyroben.
 • ​​

Obecně se jedná o obecná omezení.Vztahují se jak na sádrokarton, tak na obvyklý - bělený nebo obarvený strop.Pouze strečové mají své vlastní vlastnosti.Budeme o tom mluvit dále.

Vlastnosti použití zapuštěných svítidel na zavěšených stropech

Hlavní nuansy souvisejí se skutečností, že materiály použité pro výrobu zavěšených stropů netolerují silné zahřívání.Proto existují omezení týkající se maximálního výkonu použitých žárovek:

 • kladou
  • žárovky na PVC fólii do 40 W;
  • halogen - až 20 W;
 • na saténových
  • žárovkách do 60 W;
  • halogen - až 35 wattů.

   Srovnávací charakteristiky různých svítilen pro zapuštěná svítidla ve stropu

I když je síla doporučených svítilen odlišná, osvětlení bude téměř stejné,protože halogenová světla dávají více.

Jiným typem svítilny používané k osvětlení natahovacího stropu je LED.Nejsou zde žádná omezení výkonu - prakticky se nezahřívají.Ale je tu ještě další „ale“ - pro napájení takových lamp je nutný speciální adaptér, ale je zahříván.Dobrou zprávou však je, že dokáže dodat dostatečně velké množstvížárovky.Lepší není umístit jej na strop, ale na přístupné místo - pro snazší opravu nebo výměnu.

Co jiného lze použít k osvětlení stropu

Další typ žárovky je zářivka.Používají se velmi zřídka - vypadají mírně „ne ve skutečnosti“ a rozměry jsou pevné.Pouze pohled je rozmazlený.Mohou být připevněny za strop natažený na zdi.V tomto případě je účinek velmi zajímavý - rozptýlené osvětlení je intenzivnější poblíž stěn a postupně klesá na minimum ve středu.

Varianta skrytého osvětlení v chodbě

Kromě zářivek existují i ​​dlouhé LED žárovky.Lze je také použít pro skryté osvětlení.Tato možnost je ještě lepší.Za prvé, protože LED mají delší životnost, za druhé, prakticky se nezahřívají a zatřetí dávají rovnoměrný proud světla bez blikání, které je vlastní luminiscenčním světelným zdrojům.LED osvětlení má dvě nevýhody.První z nich již byl vysloven - potřebujeme speciální napájecí zdroje.Druhým je vysoká cena samotných lamp a jejich zdrojů energie.Můžete však vytvořit velmi zajímavé kompozice, které je obtížné uspořádat s jinými světelnými zdroji.

Neobvyklé pomocné stropní osvětlení

Existují také jejich poddruhy - úsporné žárovky.Mají základnu jako obvykle, se stejnou spotřebou energie dávají více světla, ale jsou velké velikosti a nejsou schopni soustředit světelný tok.

Co jiného lze použít k osvětlení stropních neonových trubic aLED pásek.Je velmi obtížné pracovat s trubicemi, ale LED pásky lze připojit samostatně.Díky jejich flexibilitě můžete vytvářet zajímavé kompozice.

Neobvyklé možnosti lze vytvořit pomocí proužků LED

Existuje další požadavek na umístění lamp na strop od fólie - minimální vzdálenost od zdroje světla k švu je 15 cm., protože kloub se může během zahřívání rozbít.

Jak vypočítat požadovaný počet bodových světel

Při navrhování systému vždy vyvstává otázka: kolik svítidel je zapotřebí.Obecně se předpokládá, že k osvětlení jednoho čtverečního metru podlahové plochy je zapotřebí 20 wattů.Při výpočtu je třeba zvážit, kolik energie lampy plánujete použít.Pokud je to 30-35 W, pak se ukáže, že jedna lampa může osvětlit 1,5 čtverce (30 W /20 W /m2 = 1,5 m2).Další vydělte plochu místnosti 1,5, dostanete počet lamp, které bude třeba nainstalovat pro normální osvětlení.V tomto případě bude světlo dostatečné pro plné osvětlení.

Umístění reflektorů na stropě není snadné zvolit

Při sestavování rozvržení svítidel na stropě lze toto číslo mírně upravit v obou směrech a přizpůsobit se typu místnosti.Například v ložnici lze počet snížit - nevyžaduje příliš jasné světlo, ale v obývacím pokoji je možné chodbu zvýšit - je lepší mít přebytek.V tomto případě je však žádoucísvětla byla zapnuta po částech - je žádoucí měnit stupeň osvětlení.Měly by existovat alespoň dvě možnosti: plné a částečné osvětlení.K tomu jsou lampy - prostřednictvím jednoho nebo jiného schématu - spojeny se dvěma klávesami spínačů.

Při použití žárovek ve světlometech můžete nainstalovat stmívač, který vám umožní plynule změnit jas světla otočením knoflíku.Obecně existuje mnoho možností.A ještě jsme nedosáhli rozmístění bodů na stropě.

Umístění svítidel na stropě

Umístění svítidel se vyvíjí samostatně.Je nutné vzít v úvahu geometrii místnosti, umístění oken, potřeby různých zón v místnosti.A to vše by mělo vypadat krásně.Obecně se jedná o poměrně obtížný úkol, který můžete vyzvednout pouze na místě.

Uspořádání lustru a reflektorů kolem zavěšeného nebo zavěšeného stropu

Mezi hlavní možnosti umístění podsvícení patří přítomnost ve středu lustru.Skvrny jsou vybírány ve stejném stylu nebo neutrálně, nepřitahují pozornost.

V některých interiérech se lustry nepoužívají (v malých chodbách, koupelnách atd.).V tomto případě se počet potřebných svítidel vypočítá podle výše uvedeného vzorce a lze je upravit pouze směrem nahoru, jinak bude tmavý.Některé příklady jsou schematicky znázorněny na níže uvedené fotografii.

Světelná schémata z bodových světel

Jak víte, proces je kreativní,ale existují určitá doporučení pro umístění lamp na stropě pro každou z pokojů.Nejedná se o pravidla, a pokud je to žádoucí, mohou být porušena, ale jsou formulována na základě zkušeností, takže je v nich racionální zrno.

V ložnici

V ložnici by atmosféra měla podporovat relaxaci a jasné světlo je obvykle zbytečné.Měl by být měkký, nenápadný, teplý.Proto si zvolte lampy, které dávají světle trochu nažloutlé, ale ne jasně bílé a ne s modrým nádechem.

Fantasy kadeře v jednom z rohů
)
Často se používá ovál
Kombinace různých typů osvětlení
Lustr ve středu, čtvercová bodová světla jsou zarovnána podél stěny

Umístění svítidel na stropěv ložnici častěji ve formě kruhu nebo oválu.Někdy jsou skvrny uspořádány přímo podél zdi naproti posteli - pokud je na něm TV.Pro lakonický design v moderním stylu, ve stylu minimalismu nebo hi-tech, je vhodné klasické schéma - lustr ve středu, reflektory jsou postaveny podél dlouhých stěn.

V obývacím pokoji

V obývacím pokoji je třeba vícenásobné osvětlení.V některých okamžicích by to mělo být jasné, jindy - tlumené, někdy se obecně vyžaduje soumrak.To vše lze realizovat pomocí zabudovaného nebo režijního spotupříslušenství.Jak již bylo uvedeno, jsou rozděleny do skupin a spojeny s různými klávesami spínače.V jiných situacích dali stmívač, který mění jas záře lamp.

Pokud má obývací pokoj dvě zóny, lze jejich oddělení zdůraznit různým osvětlením.Můžete si vybrat nejen různé formy instalačních schémat pro příslušenství, ale samotná zařízení mohou být různá, dávat světelné proudy různých tvarů.

Různé osvětlení zdůrazňuje územní plánování

Pokud mluvíme o tom, jak zvolit umístění svítidel na stropě, je to do značné míry dáno obecným stylem dekorace.Pro romantické styly, ovály, kruhy, linie vinutí jsou vhodnější, pro ty rigidnější - moderní, hi-tech, minimalismus - je lepší lineární uspořádání, ale podél zdí, ve tvaru písmene X nebo nějak jinak - to se již dívá na situaci.

Další příklad územního plánování pomocí osvětlení
Pro přísné styly je lepší zvolit lineární uspořádání lamp na stropě
Složité zaoblené tvary jsou vhodné proprostorné pokoje.Na malé ploše „rozdrtí“ a zaplní interiér
Pro zdůraznění tvaru místnosti můžete uspořádat podsvícení na stropu čtverci
Středem tohoto interiéru je pohovka, která podtrhuje složení na stropě

Dalšítip: v malých místnostech byste neměli implementovat příliš složitá schémata bodové instalace.Jsou dobré ve velké a prostorné místnosti.V malém je lepší zvolit jednodušší variantu.Vizuální zvýšení malého stropu pomůže vnořit do sebe navzájem kruhy, ovály nebo čtverce.Efekt se zintenzivní, pokud se středové světlomety použijí o něco menší než na vnějším obvodu.

Mateřská školka

Mateřská školka je poměrně obtížně navržitelná místnost, protože bude vyžadovat ještě rozmanitější osvětlení.Dítě bude muset být zasazeno a v této zóně je vyžadováno jasné světlo.K dispozici je také hřiště, v tom by mělo být dostatečné osvětlení, ale vždy není potřeba mnoho světla.A třetí stupeň osvětlení je, když se dítě připravuje na lůžko.V tuto chvíli je potřeba tlumené měkké světlo.To je obtížný úkol, který bude nutné vyřešit výběrem umístění lamp na strop pro dětský pokoj.

Stropní světla v dětském pokoji by měla poskytovat dostatek světla
Nejčastěji, jsou-li stropy dvě nebo více úrovní, jsou na okraji „druhé úrovně“ umístěny zapuštěné přípravky a uprostřed prvního lustru je instalován lustr,
Zajímavá varianta se skvrnami po obvodu stropu
Vícezónové osvětlení, anostále používají žárovky různých velikostí a výkonu
S tímto uspořádáním svítidel na stropě existují alespoň tři možnosti stupně osvětlení

Pokud plánujete strop na dvě nebo více úrovní, má to smysl.umístěte reflektory podél hranice dvou úrovní.Vypadá to docela organicky.Pokud je strop plochý, budete si muset vybrat ze stávajících schémat nebo přijít s vlastním.

Kuchyně

Umístění zařízení na zavěšeném stropu v kuchyni podléhá stejným pravidlům - v některých oblastech by osvětlení mělo být jasnější.V tomto případě je ostrov jasného světla obvykle vyroben nad stolem.Zde můžete zavěsit lustr (nebo i několik lustrů) na dlouhé šňůry přímo nad stolem.

V kuchyni nad jídelním stolem můžete zavěsit lustr a osvětlit zbytek prostoru vestavěnými lampami

Druhou nejčastější možností je, že instalace reflektorů na strop sleduje obrysy ) kuchyňský set.Pouze v tomto případě by měly být lampy vysunuty 15 až 20 centimetrů hluboko do místnosti od okraje nábytku.Pak se světlo rozptýlí rovnoměrněji.

Umístění bodů podél kuchyňských skříní je logickým krokem

Obecně platí, že výběr umístění svítidel na stropě také více závisí na stylu místnosti jako celku a na vkusu majitelů..Pokud chcete interiéru přidat jemnost a intimitu, zvolte zaoblené vzory.Pokud máte rádi stručnost, jsou vhodnější geometrické vzory.Můžete si také pohrát s velikostí a typem lamp.Několik fotografií je zajímavou možností umístění reflektorů do kuchyně, abyste se mohli inspirovat.

Kombinace přímky a zakřivené čáry
Můžete hrát s velikostmi
Jasnější identifikace zón kvůli osvětlení
Přísně navržený chaos
) Tradičně - po obvodu místnosti
Hladká křivka dává interiéru větší měkkost

)Koupelna

Při výběru příslušenství v koupelně je třeba dbát zvýšené opatrnosti: musí být vysoce chráněnypáteř - nebojte se výparů a šplouchání.A výběr umístění závisí na tom, jaké další zdroje světla plánujete použít.

V konvenčních koupelnách malých rozměrů, i když jsou kombinovány, nebudete nijak zvlášť zrychlovat - oblast je příliš malá.Poté jsou obvykle do koupelny nebo sprchové kabiny ve zbývající části stropu instalovány dvě nebo tři lampy a několik kusů.Aby se takové schéma nezdalo příliš jednoduché, můžete si vybrat zajímavé příslušenství nebo použít dva typy, které dávají světelné paprsky s různými vzory.

Existují zapuštěná bodová světla, která vytvářejí různé světelné efekty

Pokud budou bodová světla v koupelně umístěna rovnoměrně v celé oblasti, bude v oblasti zrcadla nezbytnédalší osvětlení.Jinak tam bude příliš tmavá.Další možností je přidat několik světelných bodů na správné místo.To by mělo stačit, i když pro „jemné“ operace, jako je bití nebo „práce“ s obličejem, je stále vhodnější směrové osvětlení na zdi.

Ideální je ovál nebo kruh
]
V malých místnostech si neumíte představit mnoho
Vodotěsná svítidla
)
Plus nástěnné osvětlení pro maximální pohodlí

Chodba a chodba

Pouze některé nové budovy se mohou pochlubit opravdu pohodlnou a dobrou chodbou.Ve většině případů je chodba úzká, malá a stísněná, nebo dlouhá a nepohodlná.Může to být přímé nebo ve tvaru písmene „G“, ale liší se v tom, že je velmi obtížné přijít s něčím srozumitelným pro svůj normální design.V chodbách je umístění svítidel na stropě obvykle lineární - podél stěn na jedné nebo dvou stranách ve tvaru písmene „X“.Je vzácné najít křivku jako písmeno S.

Složité struktury lze vytvořit v relativně prostorných chodbách
Zajímavé lampy pomohou diverzifikovat interiér
obvod nebo uprostřed podél dvou nejčastějších metod
Zdá se, že chaos pomůže učinit design zajímavějším.

Ve čtvercových chodbách jsou skvrny obvykle upevněny po obvodu, někdy vytvářejí složité tvary.Přesto ve velmi malých oblastech vypadají jednoduché tvary lépe.