V soukromém domě, v venkovském domě, v garáži a dokonce v bytě je všude mnoho prací, které vyžadují svařování kovů.Tato potřeba je obzvláště akutní během stavebního procesu.Zde je obzvláště často vyžadováno něco vařit nebo krájet.A pokud stále můžete brusku odříznout, spolehlivě připojte kovové části kromě svařování.A pokud je konstrukce provedena vlastními silami, svařovací práce mohou být prováděny nezávisle.Zejména na místech, kde není vyžadována krása švu.O tom, jak vařit svařováním, řekneme v tomto článku.
Základy elektrického svařování
Svařované kovové spojednes je to nejspolehlivější: kusy nebo části jsou sloučeny do jednoho celku.K tomu dochází v důsledku vystavení vysokým teplotám.Většina moderních svařovacích strojů používá k tavení kovů elektrický oblouk.Ohřívá kov v zóně vlivu na teplotu tání, a to se děje na malé ploše.Protože se používá elektrický oblouk, svařování se nazývá elektrický oblouk.
To není úplně ten správný způsob, jak svařovat)) Alespoň vypotřeba
Druhy elektrického svařování
Elektrický oblouk může být tvořen jak stejnosměrným, tak střídavým proudem.Svařovací transformátory se vaří se střídavým proudem, střídače - s konstantním proudem.
Práce s transformátorem je složitější: proud se střídá, proto svařovaný oblouk „skáče“, přístroj je sám o sobě těžký a objemný.Stále trochu nepříjemný hluk, který způsobuje během provozu a oblouku i samotného transformátoru.Existuje ještě jedna nepříjemnost: transformátor silně „sedí“ síť.Kromě toho jsou pozorovány významné přepětí.Sousedé nejsou z této okolnosti šťastní a vaše domácí spotřebiče mohou trpět.
Střídače pracují hlavně na síti 220 V. Navíc mají malé rozměry a hmotnost (3–8 kilogramů), pracují tiše a téměř nemají žádný vliv na napětí.Sousedé nebudou vědět, že jste začali používat svařovací stroj, pokud jej neuvidíte.Kromě toho, protože oblouk je způsoben stejnosměrným proudem, neskakuje, je snazší ho míchat a ovládat.Pokud se tedy rozhodnete naučit svařovat kov, začněte svařovacím střídačem. Přečtěte si o výběru invertorového svařovacího stroje zde.
Svařovací technika
Pro vzhled elektrického oblouku jsou zapotřebí dva vodivé prvky s opačným nábojem.Jedna je kovová část a druhá je elektroda.
Elektrody, které se používají pro ruční obloukové svařování, jsou kovové jádro potažené speciální ochrannou směsí.Jsoudokonce i grafitové a uhlíkové nekovové svařovací elektrody, ale používají se ve zvláštních pracích a nováček svářeč pravděpodobně nebude užitečný.
Když se dotknete elektrody a kovu s rozdílnou polaritou, vzniká elektrický oblouk.Po svém vzhledu se v místě, kde je nasměrován, začne kov roztavit.Současně se roztaví kov elektrodové tyče, který se elektrickým obloukem přenáší do tavicí zóny: svařovaný bazén.
Jak se vytváří svařovací bazén.Bez pochopení tohoto postupu nebudete rozumět tomu, jak správně vařit kov (Chcete-li zvětšit velikost obrázku, klikněte na něj pravým tlačítkem)
V tomto procesu ochranný povlak také spálí, částečně roztaví, částečně vypaří a uvolní určité množství horkéhoplyny.Svařovací bazén obklopují plyny, které chrání kov před interakcí s kyslíkem.Jejich složení závisí na typu ochranného povlaku.Roztavená struska také pokrývá kov, což přispívá k udržování jeho teploty.Abyste správně svařili, musíte zajistit, aby struska pokrývala svařovací bazén.
Svar se získá, když se vana pohybuje.A pohybuje se, když pohybuje elektrodou.Toto je celé tajemství svařování: musíte elektrodu pohybovat určitou rychlostí.Je také důležité, v závislosti na požadovaném typu připojení, správně zvolit úhel sklonu a aktuální parametry.
Při ochlazování kovu se na něm vytváří strusková kůra - výsledek spalování ochranných plynů.Chrání také kov předkontakt s kyslíkem ve vzduchu.Po ochlazení to kladivo s kladivem.Současně odlétají horké fragmenty, proto je nutná ochrana očí (noste speciální brýle).
Informace o tom, jak jak vyrobit páječky z válce nebo sudu.Jen trénuj.
Jak se naučit vařit svařováním
Všechno to začíná přípravou pracoviště.Zvýšená pozornost musí být věnována bezpečnosti při práci s elektrickým svařováním: existuje možnost zranění jak elektřinou, tak vysokými teplotami.Proto berte přípravu vážně.
Naučit se vařit s elektrickým svařováním je vhodnější na tlustém kusu kovu: je lepší ho praktikovat.Kromě něj a svářečky budete potřebovat kamaše (silné rukavice) a masku svářeče.Také husté oblečení, které chrání celé tělo, robustní boty se silnou kůží.Musí odolávat jiskrám a měřítku.K odstranění strusky budete také potřebovat kladivo a kovový kartáč.K ochraně očí budou zapotřebí brýle.
Jak připojit elektrodu
Svařovací práce pro začátečníky bude snazší provádět, pokud si vezmete univerzální elektrodu o průměru 3 mm (3,2 mm, pokud přesně).Jsou dražší, ale s nimi se snáze pracuje.Poté, co se naučíte, jak vařit kov, můžete zkusit použít levnější, ale je lepší začít s nimi.
Elektroda je vložena do držáku připevněného k jednomu ze svařovacích kabelů.Existují dva typy svorek - pružina a šroub.Pokud je držák elektrodypružiny, stiskněte klíč na rukojeti a vložte elektrodu do zdířky, která se objeví.Rukojeť se pomocí šroubové svorky otáčí.Odviňte ji, vložte elektrodu a svorku.V žádném případě by se neměl potáčet.Instalací elektrody můžete připojit kabely.
DC svářeč má dva výstupy: kladný a záporný.Existují také dva svařovací kabely:
- jeden konec s kovovou svorkou - svorkou - je připojen k součásti;
- druhý je držák elektrod.
Která polarita pro svařování závisí na druhu práce.Pokud mluvíme o střídačích, pak je častěji plus připojeno k součásti a mínus je přiváděn na elektrodu.Tato možnost zahrnutí se nazývá přímá polarita.Existuje však seznam prací, ve kterých je použita obrácená polarita: mínus - pro část plus - pro elektrodu (například pro svařování nerezové oceli).
Přímá a zpětná polarita spojení na svařovacím střídači
Přímá polarita zajišťuje nejlepší ohřev kovu, který je nezbytný pro většinu spojení.Důvodem je skutečnost, že elektrony se pohybují od záporně nabitého pólu - s přímou polaritou je to elektroda - k kladnému - k části.Navíc přenášejí svou energii na kov a zvyšují jeho teplotu.
Začátek svařování: zapálení oblouku
Přišli jsme na to, jak připojit elektrodu k měniči.Nyní o tom, jak zapálit oblouk.Vyskytuje se při přímém kontaktu elektrody a součásti.Existují dva způsoby:
- zasažením;
- klepnutím.
Z názvu je vše zřejmé: v jednom případě je třeba natáhnout elektrodu podél švu (aby nebyly stopy), ve druhém případě několikrát poklepat na špičku elektrody na součásti.
Když je elektroda nová, její hrot je odkrytý, zapalování je snadné.Pokud už byl v práci, kolem tyče se vytvořila zeď několik milimetrů od ochranného povlaku.Tento povlak musí být odpuzen několikrát poklepáním na špičku.
Používají se obě metody zapalování, zde si každý vybere, kdo je pohodlný.Tato dovednost je první, kterou musíte zvládnout, pokud se chcete naučit používat elektrické svařování.
Proto si vezmeš několik elektrod, silný kus kovu a pokusíš se zapálit oblouk.Jakmile se ukáže, můžete přejít do další fáze školení.
Sklon elektrody
Hlavní poloha elektrody je mírně nakloněna k sobě - v úhlu 30 ° až 60 ° (viz obrázek).Hodnota sklonu se volí v závislosti na požadovaném svaru a na exponovaném proudu.Zaměřte se na stav svarového bazénu.
První poloha se nazývá „zadní úhel“.V tomto případě se lázeň a roztavená struska pohybuje za špičkou elektrody.Jeho úhel sklonu a rychlost by měla být taková, aby struska měla čas na zakrytí roztaveného kovu.V této poloze dostaneme kov do větší hloubky.
Technika ručního obloukového svařování: poloha elektrod dopředu a dozadu
Existují situace, kdy kov není příliš zahřátýpotřeba.Pak se úhel sklonu obrátí, šev a koupel se „natáhnou“ za elektrodu.V tomto případě je topná hloubka minimální.
Pohyby elektrod
Odpověď na otázku „jak vařit elektrickým svařováním“ je jednoduchá: musíte ovládat svařovací bazén.K tomu je nutné udržovat elektrodu ve vzdálenosti 2-3 mm od kovového povrchu a kontrolovat stav a velikost svarové lázně.To je dovednost svářeče.
Obtížnost spočívá ve skutečnosti, že několik parametrů musí být řízeno současně:
- pohybují elektrodou podél jedné z trajektorií znázorněných na fotografii,
- ji při vypalování mírně snižujíudržování konstantní vzdálenosti 2-3 mm;
- pro sledování velikosti a stavu svarové lázně, zrychlení nebo zpomalení pohybu elektrody;
- sleduje směr švu.
Pohyby hrotu elektrody jsou znázorněny na obrázku.Ti, kteří se chtějí naučit elektrickým svařováním pro domácí použití, se nemusí učit všechny, ale budete potřebovat dva nebo tři pohyby: pro různé situace, švy a kovy.
Další prvek techniky ručního svařování elektrickým obloukem: hrot elektrody by se měl pohybovat podél jedné z těchto cest (nebo podél některých podobných cest)
Jak se naučit vařit s elektrickým svařováním?Vypracujte pohyby na tlustém kusu kovu.Pak se ukázalo, že to nejsou švy, ale válečky.Tato fáze je počáteční.Na něm se naučíte základní dovednosti svářeče: naučíte se ovládat vzdálenost od špičky elektrody k dílu a současně pohybovatho podél dané trajektorie, sledujte svarový bazén a strusku v něm.
Chcete-li to provést, vezměte tlustý kov, nakreslete na něj čáru křídou: musíte na něj položit váleček.Kindle oblouk a začít ovládat pohyb, zatímco se učí ovládat koupel.Nebudete uspět od prvního a dokonce ani od desátého času.Pravděpodobně dostanete tucet elektrod.Když je vypracována technika ručního obloukového svařování: válec bude jednotný, jeho šířka a výška je konstantní (nebo téměř), můžete se pokusit spojit součásti.
Podobné válečky byste měli získat od vás.Takže se můžete naučit, jak správně vařit svařováním elektrodami
Jak vyrobit altán na kovovém rámu, přečtěte si tento článek a zde je popsána konstrukce kůlny na kovovém rámu.
Jak správně svařovat kov
Naučit se, jak držet elektrodu a správně pohybovat lázní, nestačí pro dobrý výsledek.Musíte znát některé jemnosti chování spojovaných kovů.Zvláštností je, že šev „táhne“ detaily, díky nimž mohou zkosit.Výsledkem je, že tvar výrobku se může velmi lišit od zamýšleného.
Technologie elektrického svařování: před zahájením švu jsou díly spojeny spojkami - krátké švy se nacházejí ve vzdálenosti 80–250 mm od sebe
Proto před prací na díluupevněte pomocí svorek, spojek a dalších zařízení.Kromě toho dělají cvočky - krátké příčné švy proložené několikadesítky centimetrů.Upevňují díly a dávají produktu tvar.Při svařování spojů jsou překrývány ze dvou stran: vznikající napětí jsou tedy kompenzována.Až po tiché přípravě začnou svařovat.
Jak zvolit proud pro svařování
Není možné naučit se vařit s elektrickým svařováním, pokud nevíte, který proud nastavit.Závisí to na tloušťce svařovaných částí a použitých elektrodách.Jejich závislost je uvedena v tabulce.
Ale s ručním obloukovým svařováním je vše propojeno.Například pokles napětí v síti.Střídač jednoduše nemůže dodat požadovaný proud.Ale i za těchto podmínek můžete pracovat: můžete pohybovat elektrodou pomaleji a dosáhnout dobrého zahřátí.Pokud to nepomůže, změňte typ pohybu elektrod - několikrát projeďte na jednom místě.Dalším způsobem je vložení tenčí elektrody.Kombinací všech těchto metod můžete dosáhnout dobrého svaru i za těchto podmínek.
Nyní víte, jak správně vařit svařením.Zbývá rozvíjet dovednosti.Vyberte svařovací stroj, kupte elektrody a svařovací masku a začněte cvičit.
Chcete-li informace konsolidovat, podívejte se na video tutoriál o svařování.