Jak vařit tenký kov

Svařování tenkých kovů je problémem i pro některé svářeče se zkušenostmi.Začátečníci v oblasti svařování mají obecně těžké časy.Pravidla, která se používají při svařování silných výrobků, zde nefungují: Existuje mnoho funkcí a obtíží, které ztěžují výběr režimů a elektrod.U poloautomatických svařovacích strojů je to snazší, ale v každodenním životě jsou poměrně vzácné, střídače jsou mnohem běžnější.Jde o svařování tenkých kovových měničů a budeme si povídat.

A první problém při svařování kovu malé tloušťky spočívá v tom, že se nemůže příliš zahřát: vyhoří, vytvoří se otvory.Pracují proto podle principu „rychlejší, lepší“ a nemluvíme o trajektoriích elektrod.Plech je vařen vedením elektrody v jednom směru - podél švu bez jakýchkoli odchylek.

Při svařování tenkých kovů se plechy přehřívají a ohýbají

Druhou obtížností je, že musíte pracovat při nízkých proudech, což vede ke skutečnosti, že obloukmuset udělat krátký.S mírným oddělením to prostě vyjde.Mohou také existovat problémy se zapálením oblouku, proto používejte zařízení s dobrou voltampérovou charakteristikou (napětí otevřeného obvodu nad 70 V) a plynulým nastavením svařovaného proudu, který začíná od 10 A.

Další obtíže: se silným zahřívánímgeometrie tenkých listů se mění: jsou ohýbány vlnami.Je velmi obtížné zbavit se tohoto nedostatku.Jedinou možností je pokusit se nepřehřát nebopro odstranění tepla (o metodě s těsněním pro odvádění tepla, viz níže).

Při tupém svařování tenkých plechů na tupo se jejich okraje pečlivě zpracovávají a čistí.Přítomnost nečistot a rzi bude svařování ještě problematičtější.Proto pečlivě zarovnejte a vyčistěte vše.Listy jsou umístěny velmi blízko u sebe - bez mezery.Detaily jsou upevněny pomocí svorek, svorek a dalších zařízení.Poté jsou detaily zachyceny každých 7-10 cm krátkými švy - cvočky.Nedovolí posunutí součástí a je méně pravděpodobné, že se ohnou.

Jsou-li okraje dobře vyčištěny, lze získat dobrý šev

Jak svařovat tenký kov invertorem

DC svařovací stroje jsou dobréco můžeme vařit s obrácenou polaritou.K tomu připojíme kabel s držákem elektrody na „+“ a „-“ připojíme k dílu.S tímto připojením se elektroda zahřeje více a kov se zahřívá minimálně.

Informace o tom, jak vybrat svařovací střídač pro dům nebo letní sídlo, najdete zde.

Je třeba vařit pomocí nejtenčích elektrod: od 1,5 mm do 2 mm.V tomto případě musíte vybrat s vysokým koeficientem tání: pak i při nízkých proudech bude mít šev vysokou kvalitu.Proud je nastaven na malý.U elektrod o velikosti 1,5 mm by měl být řádově 30 až 45 ampér, pro "dvě" - 40 až 60 ampér.Vlastně někdy představují nižší hodnotu: je důležité, abyste mohli pracovat.

Proud, A
Tloušťka kovu, mm 0,5 mm 1,0 mm 1,5 mm 2,0 mm 2,5 mm
Průměrelektroda, mm 1,0 mm 1,6 mm - 2 mm 2 mm 2,0 mm - 2,5 mm 3 mm
10-20 ampér 30-35 ampér 35-45 mm 50-65 mm 65-100 mm

Aby se kov méně zahříval, jsou díly umístěny ve svislé nebo alespoňby byl nakloněný směr.Pak vařte od shora dolů a pohybujte špičkou elektrody striktně v tomto směru (bez vychýlení nebo návratu).Úhel sklonu je úhel vpřed, zatímco jeho velikost je 30-40 °.Zahřívání kovu bude tedy minimální a toto je jeden z nejdůležitějších úkolů pro svařování tenkých kovů.

Pozice elektrody při svařování a jejich použití

Obecné doporučení pro výběr elektrod pro svařování tenkých kovů: pro tuto práci nakupujte vysoce kvalitní dovážené elektrody.Bude méně problémů.

O výrobě kůlny na kovovém rámu si přečtěte zde.

Techniky a metody pro svařování tenkých plechů

Někdy je třeba tenké plechy svařovat pod úhlem.V tomto případě je vhodnější použít metodu lemování: okraje listu jsou ohnuty do požadovaného úhlu, upevněny krátkými příčnými švy každých 5 až 10 cm. Poté jsou svařovány, jak je uvedeno výše: souvislým švem shora dolů.

​​

Video ukazuje, jak svařovat tenký plech s elektrodou pomocí svařovacího střídače.Používá se metoda lemování: okraje částí jsou nehybné, poté jsou zachyceny na několika místech krátkými švy.Pak přichází svařování tenkou elektrodou o tloušťce 2 mm.

Při svařování bez oddělení není vždy možné se vyhnout spálení.Potom se můžete pokusit na několik okamžiků odtrhnout oblouk, pak znovu spusťte elektrodu na stejné místo a posuňte ji o několik milimetrů dále.Takže, trhá a vrací oblouk a vaří.U této metody se ukázalo, že kov se během oddělení oblouku ochladí.Ve videu uvidíte, jak se barva svarového bodu mění po odstranění elektrody.Hlavní věcí je nenechat kov příliš vychladnout.

V první části videa je demonstrováno svařování tenkých kovů se separací obloukem.Metoda spojování se překrývá (jedna část se překrývá s druhou o 1-3 cm), používá se elektroda s rutilovým povlakem (pro konstrukční a nízkolegované oceli).Poté je znázorněno svařování nerezové oceli s nerezovou elektrodou s hlavním povlakem a na konci je spoj ze železného kovu svařen se stejnou elektrodou z nerezové oceli.Mimochodem, šev se ukázal být lepší než při použití doporučených elektrod.

O výběru elektrod pro svařování měničem si přečtěte zde.

Pokud při svařování tenkých kovů není nutný trvalý svar, použije se bodový svar.U tohoto způsobu svařování malé velikosti je lepicí páska umístěna v krátké vzdálenosti, jedna vedle druhé.Tato metoda se nazývá přerušovaný šev.

Vypadá to jako přerušovaný šev na tenkém kovu

Obecně je obtížné svařovat tenké železo svařováním.Kolo je snazší: detaily nejsou přehřáté a existuje menší šance, že vše „povede“.

Přečtěte si o typech svarů a spojů.

Kdytupým svařováním tenkých kovů můžete mezi plechy položit tenký drát o průměru 2,5–3,5 mm (můžete poškodit elektrody a použít je).Je umístěn tak, že na přední straně je v jedné rovině s povrchem kovu a na spodní straně vyčnívá téměř polovina průměru.Při svařování oblouku vede tento vodič.To vyžaduje hlavní tepelné zatížení a svařované plechy jsou zahřívány obvodovými proudy.Zároveň se nepřehřívají, nejsou zdeformované, šev je hladký, bez známek přehřátí.Po odstranění drátu je obtížné zvážit stopy toho, že byl přítomen.

Toto je šev při svařování tenkých kovových tupých drátů vedených teplem vedených zespodu

Dalším způsobem je umístění měděných desek pod spoj.Měď má velmi vysokou tepelnou vodivost - 7-8krát vyšší než ocel.Naskládané pod svařovací místo zabírá podstatnou část tepla a zabraňuje přehřátí kovu.Tento způsob svařování tenkých kovů se nazývá „obložením chladičem“.

Jak svařovat altán z kovu, čtěte zde. Možná vás bude zajímat, jak si vyrobit grilování z plynové láhve nebo kovu ?Tato věc je nezbytná a vhodná pro rozvoj svařování.

Galvanické svařování

Galvanizovaná ocel je stejný tenký plech, potažený pouze vrstvou zinku.Pokud potřebujete svařovat, budete muset na okrajích pro svařování tento povlak zcela odstranit, abyste vyčistili ocel.Existuje několik způsobů.První jemechanicky odstranit: brusným kotoučem na brusce nebo brusce, brusném papíru a kovovém kartáčku.Existuje další způsob - spálit svařováním.V tomto případě elektroda prochází dvakrát podél švu.V tomto případě se zinek odpařuje (odpařuje se při 900 ° C) a jeho páry jsou velmi toxické.Tyto práce tedy mohou být prováděny buď na ulici, nebo pokud je na pracovišti odsavač par.Po každém průchodu je třeba srazit tok.

Je lepší provádět galvanizační svařování na čerstvém vzduchu: odpařování zinku je velmi škodlivé

Po úplném odstranění zinku začíná svařování samo.Při svařování pozinkovaných trubek bude zapotřebí dvou průchodů s různými elektrodami, aby se dosáhlo dobrého svaru.První šev se vaří elektrodami potaženými rutilem, například MP-3, ANO-4, OZS-4.Kromě toho mají oscilace velmi malou amplitudu.Horní šev - širší.Je přibližně rovna třem průměrům elektrody.Je důležité nespěchat a vařit dobře.Tento průchod používá elektrody se základním povlakem (například UONI-13/55, UONI-13/45, DSK-50).

Zde si přečtěte více o výběru elektrod pro svařování střídačem.