Jak vybrat nejlepší ohřívač vody

K vyřešení problému s teplou vodou v bytě nebo soukromém domě je v zemi možné ohřívat vodu pomocí elektrických ohřívačů vody.Přicházejí v několika typech a pro rozhodnutí, který ohřívač vody je nejlepší pro vaši situaci, musíte znát jejich výhody, nevýhody a vlastnosti každého typu zařízení pro ohřev vody.

Ohřívače vody zvyšují komfort života

Co jsou to ohřívače vody pro domácnost a jak se liší

Nejprve se ohřívače vody lišípodle zásady jednání.Jsou to:

 • typ proudění - ohřejte vodu procházející zařízením;
 • typ skladování - voda v ohřívací nádrži je ohřívána;
 • flow-storage - mají dva režimy provozu;
 • hromadně.

Kterýohřívač vody je těžké říci lépe.Pokud mluvíme o vzhledu, pak hlavní vnější rozdíl je velikost.Kumulativní modely jsou velké, průtokové modely jsou malé.Ale velikost není vše, co je potřeba k pochopení toho, co je pro vás nejlepší.Musíte znát výhody a nevýhody každého typu zařízení.

Typy elektrických ohřívačů pro dům a zahradu

Skladovací modely

Akumulační ohřívač vody (druhé jméno - kotel)má kapacitu pevných velikostí - od 30 do 200 litrů.Uvnitř je topný článek - TEN.Může to být jeden nebo více.Topné články lze zapínat paralelně (vždy pracovat současně) nebo v kaskádách (zapínat podle potřeby).Při zapnutí kaskády existuje několik režimů vytápění - pro racionálnější využití elektřiny.

Mnoho dalších modelů obsahuje teploměr pro pohodlné řízení teploty vody a termostat k udržení nastavené teploty.Požadovanou teplotu nastavíte otočením knoflíku termostatu do určité polohy.

Struktura ohřívače akumulační vody

Určitý objem vody je neustále v ohřívači akumulační vody.Ohřívá se pomocí elektrických ohřívačů.Jsou dva typy:

 • TEN ( TžebrovanýEelektroNtopení).Levné klasické řešení.Jsou rychlé a snadno se mění, v každém specializovaném obchodě je k dispozici v široké škále.Nevýhoda je dostatečně dlouháteplá voda.
 • Spirálové topné těleso.Výkonnější ohřívače, které rychle ohřívají velké objemy vody, mohou přesně udržovat požadovanou teplotu.Jsou však dražší (ovlivňuje cenu ohřívače vody), jejich výměna je také obtížnější.

Princip činnosti

Bez ohledu na typ instalovaného ohřívače je princip provozu ohřívače vody stejný.Po dosažení nastavené teploty termostat přeruší napájení, topení se zastaví.Dále se teplota udržuje v automatickém režimu.Když se voda ochlazuje o 1 stupeň nebo se do nádrže přidá průtok studenou vodou, je zapnuto topení.Jakmile je dosaženo nastavené teploty (nebo spíše o stupeň vyšší než nastavená), topení se zastaví.Takto fungují akumulační ohřívače vody s automatizací.Jsou vhodné v tom, že se nepřehřívají (pokud automatizace funguje správně) a vždy máte horkou vodu, která se ohřívá tak, jak jste chtěli.Takové zařízení má obvykle dva provozní režimy - s nebo bez udržování teploty - v ručním režimu.

Vnitřní struktura kotle

Pro udržení co nejdelší teploty vody použijte ohřívač.Je položen mezi stěny nádrže a kryt.Při dobré tepelné izolaci i při horké vodě zůstává skříň studená, možná trochu teplá.Samozřejmě, pokud teplota trvá dlouhou dobu, náklady na její údržbu jsou nízké.I když vypnete funkci teploty, voda bude horká i po dni.

Existují velmi jednoduché elektrické ohřívače vody, ve kterých není termostat.Zapíná /vypíná přepínač - ručně.Jak víte, v tomto případě existuje možnost, že se ohřívač vody vaří a selže (pokud jej zapomenete vypnout).

Existuje ještě jedna nuance - postupné zapínání topných článků.Obvykle se instalují v případě dvou nebo více, také provádějí několik režimů vytápění.Jeden - výkonnější, ve kterém jsou zapnuty všechny ohřívače, ostatní jsou měkčí - jeden nebo dva topné články mohou pracovat podle svého celkového počtu.K čemu to je?V létě můžete použít vytápění v šetrném režimu - voda se ohřívá tak rychle, v zimě obvykle používají všechny ohřívače - čekejte méně.Obecně je tímto způsobem možné regulovat rychlost ohřevu kotle.Uvolnili veškerou horkou vodu a potřebovali další dávku rychle - zapnutou na plnou kapacitu, není taková potřeba - nemůžete přetížit síť zapnutím na poloviční výkon.

Kde si můžete nainstalovat ohřívač vody, přečtěte si zde.

Z jakých materiálů jsou nádrže vyrobeny a jaké jsou rysy jejich údržby

Zásobníky na vodu jsou vyrobeny z nerezové a běžné oceli.Normální ocel je potažena ochrannými smaltovanými vrstvami, nerezová ocel je nepotřebuje.Z tohoto hlediska lze snadno říci, který ohřívač vody je lepší - s nádrží z nerezové oceli.Ale je také dražší.Životnost takového zařízení je však mnohem delší - smalt, dokonce i nejvyšší kvalita, se v průběhu času odloupne.

Akumulační nádržohřívač vody z nerezové oceli vypadá takto

Za účelem prodloužení životnosti smaltovaného povlaku se hořčíkové anody umísťují do akumulačních ocelových ohřívačů vody.Vyžadují pravidelnou výměnu - během provozu se taví a jejich stav je monitorován speciálním senzorem s indikátorem zobrazeným na předním panelu.Podle stavu indikátoru je monitorována potřeba vyměnit anodu.

Jak nainstalovat kotel (akumulační ohřívač vody) vlastníma rukama, viz zde.

Jak si vybrat a co je lepší

Ve většině případů jsou akumulační ohřívače vody instalovány v soukromých domech nebo v bytech vícepodlažních budov, kde není centralizovaný přísun teplé vody.Zařízení je vybráno podle objemu nádrže.Pokud se vám nelíbí omezení, můžete počítat na základě 50 litrů horké vody na člena rodiny.To by mělo stačit.V nádrži se zahřívá, řekněme, na 70 °.Použijte toto je nerealistické, zředíte jej.Výsledkem bude 100-150 litrů teplé vody na osobu (v závislosti na teplotě vody v přívodu vody).Tím se nezohledňuje skutečnost, že během spotřeby je voda také ohřívána.

Je snadné se zmást různými modely

O materiálu nádrží je vše jasné: pokud je to možné, je lepší vzít akumulační elektrický ohřívač s nádrží z nerezové oceli.Počet provozních režimů není tak kritický, ale také dobrý, i když takové modely jsou dražší kvůli složitějšímu obvodu.

Jméno Objem nádrže Výkon Rozměry(W * D * H) Doba zahřívání Nádrž Min./max. Tlak Ovládání Cena
Electrolux EWH 50 Centurio DL 50 L 433 * 255 * 860 mm 70 min nerezová ocel 0,7-6 bar elektronická 190 $
Ariston ABS VLS Evo PW 100 100 L 2,5 kW 506 * 275 * 1250 mm 91 min nerezová ocel 0,2–6 bar elektronická 185 $
Atlantic Vertigo 30 30 l 1 kW 490 * 290 * 601 mm 46 min email 0,5-6 Bar mechanický 240 $
Thermex Flat Plus IF 80 V 80 L 1,3 kW 493 * 270 * 1025 mm 80 min nerezová ocel elektronické 300 $
Zanussi Smalto ZWH /S 50 50 L 2 kW 470 *250 x 860 mm 95 min email 0,75-6 bar mechanický 180 $
Gorenje OTG50SLB6 50 L 2 kW 420 * 445 * 690 mm 115 min email 0,75-6 bar elektronický 155 $

O které společnostilépe si vybrat.Jaký druh ohřívače vody je lepší objektivně říct, že nikdo nemůže - různé potřeby a požadavky lidí.Zde je však možné vyvodit některé závěry z provozních zkušeností.Lidé dobře reagují na akumulační ohřívače firem:

 • Termeks.Pokud mluvíme o cenách ohřívačů vody s nerezovou nádrží, pak tato společnost nemá žádné konkurenční ceny.Těžko říci v kvalitě, recenze se liší.
 • Skutečné.Dobré skladovací kotle, hlavní věc je, že ve vašem městě jsou spotřební materiály.
 • OSO.Velmi dobré, ale drahé.
 • Electrolux (AEG).Známá společnost se stabilní kvalitou.

Okamžité ohřívače vody

Okamžité ohřívače vody mají skromnější rozměry.Toto je malá krabička, která je připevněna ke zdi.Uvnitř je také nádrž s topnými články, ale jejich rozměry jsou velmi malé a topné prvky mají obvykle tvar spirály - aby se lépe ohřála protékající voda.

Jedním z nezbytných prvků je snímač průtoku.Sleduje výskyt pohybu vody v zařízení (kohoutek byl otevřen) a vydává příkaz k zapnutí topení.Když se ventil uzavře, snímač průtoku vypne napájení.

Vnitřní struktura okamžitého ohřívače vody

K dispozici je také termostat, který nastavuje teplotu vody.Možná to může být rotační typ s váhou, existují modely s elektronickým displejem s tlačítkem nebo dotykovým ovládáním.

Tlakové a beztlakové průtokové ohřívače vody, jejich připojení

Existují dvě verze okamžitých ohřívačů vody - systém a individuální.Systém narazí do stoupaček studené a horké vody, nazývají se také tlaková hlava.Několik bodů může poskytnout najednou - například sprcha, umyvadlo a umyvadlo.Existují 220V systémové ohřívače vody s relativně nízkou spotřebou energie (asi 8-9 kW), ale mohou ohřívat malé množství vody.Existují instalace, které jsou velmi výkonné - až do 32 kW, ale jsou třífázové - při 380 V.

Instalace systémového (tlakového) okamžitého ohřívače vody

Existují dvě velké třídy potravin.

Jednotlivé průtokové ohřívače vody - bez tlaku - jsou připojeny ke studené vodě.Na výstupu mají ohebnou hadici s tryskou nebo, jako alternativu, kohout pro mytí.Tato zařízení jsou vhodná pro období odstavení horké vody nebo jako řešení problému horké vody v zemi.

​​

Připojení průtokového průtokového ohřívače vody

Vezměte prosím na vědomí, že uzavírací ventil je pouze při dodání a horkou vodu můžete zavřít pouze s pomocí.Připojení uzavíracích ventilů na výstupu dříve nebo později povede k prasknutí nádrže, ve které je voda ohřívána.K tomu dochází, když automatické vypnutí nefunguje.Není určen ke sledování toku vody, ale sleduje pouze jeho vzhled /zmizení u vstupu.Takže dříve nebo později dojde k selhání.

Při připojování tlakových a beztlakových variant je uzemnění povinné.Obecně je vhodné vytáhnout přívod energie do těchto oddílů v samostatném vedení - velká spotřeba energie, kombinace vody a elektřiny - nebezpečná kombinace.Normální kabeláž nemusí odolat.Proto je zapotřebí samostatný řádek od elektrického panelu, na kterém stojí stroj a RCD.

Proč potřebuji pojistný ventil pro ohřívač vody, přečtěte si zde.

Typ řízení

Existují dva typy regulace pro průtokové ohřívače vody:

 • Hydraulické.Pokud je na vstupu snímač průtoku (první fotografie v sekci), jejíž signál se zapíná /vypínátopný článek.Nevýhodou takového systému je to, že se vždy zapíná se stejnou energií.Některé modely mají několik režimů napájení, ale musí být pokaždé násilně změněny (stiskněte tlačítka).
 • Electronic.Činnost je řízena mikroprocesorem, který monitoruje stav zařízení pomocí několika senzorů.Tyto systémy umožňují udržovat požadovanou teplotu.

Průtokové ohřívače vody s hydraulickým ovládáním mohou k teplotě vody přidat pouze určitý počet stupňů.Který přesně závisí na výkonu topného článku, ale v průměru je to okolo 20-25 ° C.To znamená, že v létě budete mít na výstupu docela teplou vodu - asi + 40 ° C, a v zimě to bude jen mírně teplejší + 20 ° C, protože příchozí je velmi studená a jednoduše nemůže zařízení zahřát na vyšší teploty.

Výkonnější modely - ty systémové, s předponou Sistem - jsou elektronicky řízeny a mohou zvládnout úkol udržovat nastavenou teplotu.Jejich nevýhoda spočívá v tom, že je nutný vysoký výkon a vysoké náklady.Pokud však máte takovou příležitost, automatizace bude udržovat konstantní (nastavenou) teplotu v každém ročním období.Instalace zřídka funguje na plný výkon, ale stále musíte vytáhnout elektrické vedení na maximální výkon a vypočítat stroj a RCD pomocí něj.

Jaké průtokové ohřívače jsou vyrobeny z

Vnitřní náplň může být:

 • Vyrobeno z mědi.Tyto modely se liší velmi dobrými vlastnostmi -rychle ohřejte vodu.Měď má vysokou tepelnou vodivost, rychle přenáší teplo.
 • Nerezová ocel.Dobrá volba, odolná (pokud voda není tvrdá).
 • Vyrobeno z plastu.Nejlevnější a ne nejodolnější.Přestože se používá speciální plast, je lepší takové kupce nekupovat.

Volba okamžitého ohřívače vody na tomto základě je zřejmá.Pokud je to možné, kupujte s měděnou „výplní“, ale nerezové fungují dobře.

Napájecí zdroj vytáhněte měděným drátem o průřezu nejméně 3,5 mm (se spotřebou energie do 7 kW) a 4 mm - až 12 kW.Podle hodnoty spotřebovaného proudu je vybrán automatický stroj, RCD jsou o krok vyšší s svodovým proudem 10 mA.S tímto způsobem připojení a normálně fungujícím uzemněním nebudou problémy.

Vlastnosti volby

Při volbě okamžitého ohřívače vody by se měl jeden řídit několika ukazateli:

 • minimální /maximální pracovní tlak;
 • spotřeba energie - na dům nebo byt není přiděleno tolik kilowattů, takže ne každý může připojit zařízení o výkonu 12-20 kW;
 • materiál, ze kterého je vyrobena nádrž a topný článek;
 • stupeň ochrany - zda může být namontován v bezprostřední blízkosti kohoutku nebo sprchy;
 • s jakou vodou může pracovat (je přijatelné používat váš typ vody - tvrdý, s vysokým obsahem železa atd.);
 • stupeň zahřívání - na jakou teplotu a kolik vody se může zahřát za 1 minutu.

  Jeden způsob instalace

Všechny tyto parametry by měly být v popisu.Po vyzvednutí několika modelů můžete podle recenzí nebo na základě technických specifikací rozhodnout, který ohřívač vody je lepší.Pokud mluvíme o společnostech, pak německá a italská zařízení mají lepší kvalitu.S Číňany - jako štěstí, i když mnoho firem přestěhovalo výrobu do Číny.A nyní má většina domácích spotřebičů dvojí „občanství“ - obvykle píšou - domovskou značku a místo výroby.Většina z těchto zařízení pracuje spolehlivě, protože firmy si cení jména a zavádějí přísnou kontrolu nad kvalitou výrobků.

]
Název Výkon Rozměry Produktivita Počet bodů ) Typ řízení Provozní tlak Cena
Thermex System 800 8 kW 270 * 95 * 170 mm 6 l /min 1-3 hydraulický 0,5-6 bar 73 $
Electrolux Smartfix 2.0 TS (6,5 kW) 6,5 kW 270 * 135 * 100 mm 3,7 l /min 1 hydraulický 0,7-6 bar 45 $
AEG RMC 75 7,5 kW 200 * 106 * 360 mm 1-3 elektronické 0,5 - 10 BAR 230 $
Stiebel Eltron DHM 3 3 kW 190 * 82 * 143 mm 3,7 l /min 1-3 hydraulické 6 bar 290 $
Evan B1 - 9,45 9,45 kW 260 * 190* 705 mm 3,83 l /min 1 mechanický 0,49 - 5,88 Bar 240$
Electrolux NPX 8 Flow Active 8,8 kW 226 * 88 * 370 mm 4,2 L/min 1-3 elektronický 0,7–6 bar 220 $

Specifické modely

Existují okamžité ohřívače vody nestandardního formátu.Nejběžnější je vodovodní kohoutek s tekoucí vodou.Je to například zajímavá volba pro letní sídlo, ale je těžké říci, jak je opravitelná - zatím není takových uživatelů příliš mnoho a provozní zkušenosti jsou velmi malé.

Okamžitý ohřívač vody na kohoutku

Který ohřívač je lepší: okamžitý nebo akumulační

Rozhodněte se, který ohřívač koupit -kotel (akumulační) nebo průtokový stroj v zásadě není obtížný.Především je omezujícím faktorem spotřeba energie: pro skladování je to maximálně 3-4 kW, pro okamžité ohřívače vody menší než 7-8 kW nemá smysl brát - mohou zajistit ohřev pouze velmi malého množství vody.Ne každý má možnost instalovat takové výkonné zařízení.

Za druhé, musíte sledovat, zda budete trvale používat elektrický ohřívač vody nebo jen pravidelně.Při pravidelném používání, zejména v létě, jsou vhodné okamžité ohřívače vody, takže otevřený typ (individuální, které jsou instalovány vedle dřezu).Je to například skvělý způsob, jak ohřát vodu v letních sprškách v chatě na příjemnou teplotu, pokud by slunce nemohlo tento úkol zvládnout.Je to také způsob, jak vyřešit problém v bytech při vypínání horké vody pro opravy.

Pro konstantu apravidelné používání úspornějších a pohodlnějších ohřívačů vody.Moderní modely „udržují“ teplotu déle než jeden den, takže spotřeba elektřiny zde bude poněkud menší než větší.

Okamžité akumulační ohřívače vody

Toto je kombinace dvou výše popsaných zařízení.Pracují ve dvou režimech.Pokud je průtok vody malý, je voda dodávána ze zásobní nádrže, pokud se zvyšuje, je také připojeno ohřev vody.Zařízení je velmi pohodlné, ale drahé.Není mnoho možností.Jedná se o SHD Stiebel Eltron o objemu 30 litrů a 100 litrů.Cena - 1500 - 1750 $.

Technické údaje o okamžitém akumulačním ohřívači vody

Plnící ohřívače vody

Vynikající řešení pro letní chatu nebo v nepřítomnostivoda z vodovodu.Velkoobjemový ohřívač vody je nádrž s víkem, ve které je ohřívač namontován.Nádoba může být nerezová, plastová, obyčejná ocel, potažená smaltem.Teplota je regulována regulátorem teploty.K tělu je připojena sprchová hadice.

Existují dva typy zařízení - gravitační průtok a malé vestavěné tlakové čerpadlo (Alvin EVBO).Samoproudé ohřívače vody musí být zavěšeny nad hlavou.Můžete se osprchovat, pak bude proud vody slabý.U modelů s čerpadlem je tlak větší, ale kapacita nádrže by měla být slušná a pochodování tohoto modelu nelze nazvat.

Funkce zde mohou být:

 • udržování nastavené teploty;
 • automatickévypnutí po zahřátí;
 • přítomnost baterie a čerpadla pro vytvoření tlaku;
 • ukazatele stavu sledování.

  Zařízení ohřívače vody

Samostatné ohřívače vody jsou skutečným ruským vynálezem a výrobci jsou všichni ruští.Existují podobné elektrické ohřívače vody následujících značek:

 • Úspěch;
 • Alvin Evbo;
 • Vodnář;
 • Elbeth;
 • Pan Heath Cottager;
 • Příběh.

Zařízení pracují ze sítě 220 V, výkon je asi 1–2 kW, cena je od 20 do 100 USD - v závislosti na funkčnosti a materiálu nádrže.Který ohřívač vody je v této kategorii lepší?Odolnost proti korozi tlakem, ale to jsou jen nejdražší modely.