Jak vybrat nejlepší polypropylenové trubky

Mnozí považují polypropylenové trubky za nejlepší.Mají velmi dobré technické a provozní vlastnosti: nekorodují, neinteragují s vodou, nemění své složení a chuť, mají dlouhou životnost až 50 let, mají velmi hladké stěny, na nichž se netvoří srážky.Obecně existuje mnoho výhod.Zbývá rozhodnout, které polypropylenové trubky jsou lepší, ale není to snadné.Bude muset pochopit některé jemnosti.

Rozhodování, které polypropylenové trubky jsou lepší, není snadné

které jsou a které jsou lepší

Ve své struktuře jsou tři typy polypropylenových trubek:

 • Jednovrstvá.Stěny jsou kompletně vyrobeny z polypropylenu.
 • Třívrstvý:
  • vyztužený skelným vláknem - vlákno ze skleněných vláken utěsněné mezi dvěma vrstvami polypropylenu;
  • vyztužená fólie - konstrukce je podobná.

Nyní stručně o tom, proč jsou polypropylenové trubky vyztuženy.Faktem je, že tento materiál má velký koeficient tepelné roztažnosti.Jeden metr jednovrstvé trubky se při zahřátí na 100 ° C prodlouží o 150 mm.To je hodně, i když je nikdo tolik nezahřeje, ale ani při deltách nižší teploty není prodloužení neméně působivé.Proneutralizace tohoto jevu vložila kompenzační smyčky, ale tento přístup ne vždy zachrání.

Druhy dilatačních spár pro trubky z polypropylenu

Výrobci našli jiné řešení - začali vyrábět vícevrstvé trubky.Mezi dvěma vrstvami čistého propylenu kladou laminát nebo hliníkovou fólii.Tyto materiály nejsou potřeba k posílení ani k žádnému jinému účelu, ale pouze ke snížení tepelného prodloužení.Pokud je vrstva ze skleněných vláken, je tepelná roztažnost 4 až 5krát menší a s vrstvou fólie - 2krát.Kompenzační smyčky jsou stále potřeba, ale jsou umístěny méně často.

Vlevo je trubka vyztužená skelnými vlákny, vpravo je obyčejná jednovrstvá trubka

Proč je vyztuženo sklolaminátem a fólií?Jde o rozsah provozních teplot.Ti se skleněnými vlákny vydrží teplo až 90 ° C.To je dost pro teplou užitkovou vodu, ale ne vždy pro vytápění.Trubky z polypropylenu vyztužené fólií mají širší teplotní rozsah - vydrží i zahřátí na + 95 ° C.To již postačuje pro většinu topných systémů (s výjimkou těch, které mají kotle na pevná paliva).

Které trubky SPR jsou vhodné pro které systémy

Na základě výše uvedeného je zřejmé, které polypropylenové trubky jsou pro ohřev lepší - fólie vyztužená, pokud se očekává vysokoteplotní provoz systému (od 70%).° C a vyšší).U nízkoteplotních topných systémů lze použít výrobky vyztužené skelnými vlákny.

Pro chladjakékoli PPR trubky jsou vhodné pro přívod vody, ale nejracionálnějším řešením jsou běžné jednovrstvé trubky.Stojí to docela dost, a tepelná roztažnost v tomto případě není tak velká, stačí jeden malý kompenzátor dodávky vody v průměrném soukromém domě a v bytě s krátkou délkou systému to nedělají vůbec, nebo spíše vytvářejí tvar „G“.

Příklad systému zásobování vodou z polypropylenu

Pro pokládku systému horké vody je nejlepší použít polypropylenové trubky s vyztužením ze skleněných vláken.Jejich vlastnosti jsou zde optimální, ale lze je také použít s fóliovou vrstvou.Upozorňujeme, že jsou vyžadovány kompenzátory.

Snadnější instalace

Při rozhodování, které polypropylenové trubky jsou lepší, věnujte pozornost takovým parametrům, jako je složitost instalace.Všechny typy jsou spojeny svařováním a pro zatáčky, větve atd.používat kování.Svařovací proces sám o sobě je stejný pro všechny typy, rozdíl je v tom, že v přítomnosti hliníkové fólie je nutné předběžné zpracování - je nutné fólii odstranit do hloubky pájení.

Takto vypadá vnější výztuž polypropylenové trubky s fólií

Hliníková výztuž může být obecně dvou typů - vnější a vnitřní.S vnější stranou je fóliová vrstva blízko vnějšího okraje (1 až 2 mm), přičemž vnitřní výztužná vrstva je přibližně uprostřed.Ukazuje se, že je na obou stranách potažen téměř identickou vrstvou polypropylenu.V tomto případě spočívá příprava pro svařování také v odstranění vnějšího povrchuvrstva je propylen do celé svařovací hloubky (a také fólie).Pouze za těchto podmínek lze dosáhnout požadované pevnosti svaru.Celá tato příprava zabere hodně času, ale nejnepříjemnější je, že s chybou získáme velmi nespolehlivé spojení.Nejnebezpečnější možností je, když voda proniká do fólie.V tomto případě se polypropylen dříve nebo později rozpadne, spojení bude probíhat.

Je nutné správně svařovat trubky vyztužené fólií

Na základě těchto údajů lze dojít k závěru, že pokud to podmínky dovolí, je lepší použít jednovrstvé nebo skleněnými vlákny vyztužené polypropylenové trubky..Příznivci hliníkové výztuže říkají, že fólie dále snižuje množství vzduchu, který vstupuje do systému stěnami.Fólie je však často děrovaná a nemusí nutně přecházet do souvislého pruhu pokrývajícího celý průměr trubky.Často má podélnou mezeru.Koneckonců, jeho úkolem je snížit hodnotu tepelné roztažnosti a dokonce i pásy stabilnějšího materiálu se s touto úlohou mohou vyrovnat.

Výrobci vysoce kvalitních polypropylenových trubek

Poté, co jste se rozhodli pro typ trubek PPR, které potřebujete, musíte se rozhodnout, která z nich je lepší.Úkol není snadný, i když existují jednoznační vedoucí postavení na trhu v kvalitě - Němci.Zvláštní, ale velmi často se ukazuje, že německé stavební materiály jsou nejlepší a polypropylenové trubky nejsou výjimkou - německé výrobky jsou z hlediska kvality lídrem.Zde je seznam firem, které majívelmi dobrá pověst:

 • (Beringer).Trubky jsou vyrobeny z náhodného kopolymeru, takže je lze použít k napájení pitné vody.

  Trubky z polypropylenu Banninger (Baringer) mají charakteristickou zelenou barvu

 • Aquatherm (Aquatherm).Tato kampaň se neustále vyvíjí a využívá nejnovější materiály a technologie.V posledních letech se objevily trubky ze „zelené“ řady - naprosto bezpečné.
 • Wefatherm.Pod touto značkou se vyrábí nová generace vyztužených fóliových trubek.Liší se tím, že během svařování není nutné je čistit, což výrazně urychluje a zjednodušuje instalaci topného systému nebo přívodu teplé vody.

  Další německá polypropylenová trubka Wefatherm (Wefaterm)

 • Rehau (Rechau).Známá společnost se širokou nabídkou produktů a kvality, která byla v průběhu let testována.

Nelze dokonce říci, že některé výrobky jsou lepší, některé jsou horší.Všechny jsou zhruba stejné.Celá otázka je, která z firem je zastoupena ve vašem městě /regionu.Mají pouze jednu nevýhodu - více než slušnou cenu.Ostatní si nevšimli.

České polypropylenové trubky nejsou o nic méně populární.Pokud jde o ukazatele kvality, nejsou téměř německé, ale mají o něco nižší ceny.Na trhu jsou hlavně dvě značky:

 • FV-Plast (FV-Plast).Při výrobě se používá především náhodný kopolymer 3. typu (označený PPR, dnes je zdaleka nejlepší).Výrobky vhodné pro přepravu vody do + 90 ° C mají dobré vlastnostiflexibilita.To vám umožní použít méně armatur, což znamená, že náklady na potrubí budou nakonec nižší (armatury jsou drahé).
 • Wavin Ekoplastik (Wayne Ecoplastik).Použijte kopolymery s různými přísadami.Tato kampaň má svůj vlastní „trik“ - při vyztužení potrubí se používá perforovaná fólie.Tím se dosáhne lepší přilnavosti všech vrstev.

  Sortiment a označení trubek PPR Wavin Ekoplastik

Tyto trubky mají rovněž dobrou pověst a vynikající hodnocení.Pokud je máte ve svém obchodě, můžete si je bez váhání vzít.

Turecké polypropylenové trubky jsou umístěny ve středním cenovém segmentu.Pokud pojem „nejlepší“ zahrnuje také nepříliš vysokou cenu, musíte si vybrat produkty těchto společností:

 • Pilsa (Pilsa).K dispozici jsou třívrstvé trubky vyztužené skelnými vlákny.Rozsah - přívod studené a teplé vody, topné systémy.
 • TEBO (Tebo).V sortimentu běžných polypropylenových trubek jsou také vyztuženy laminátem a fólií.Vhodné pro přepravu studených a horkých kapalin, plynů.
 • Valtek.Při výrobě se používá polypropylen PPR-100, který má zvýšené pevnostní vlastnosti.K dispozici je kompletní sada - jednovrstvá, vícevrstvá, vyztužená skelným vláknem a pevná hliníková fólie.
 • Kalde (Calde).Používá se náhodný kopolymer třetího typu (PPR), který se vyznačuje zvýšenou pevností a flexibilitou.Může být použit pro vytápění, přívod teplé a studené vody, odpadní vody.
 • Vesbo (Wesbo).Tato turecká společnost vyrábíjednovrstvé polypropylenové trubky pro studenou a horkou vodu (do 70 ° C) vyztužené perforovanou fólií jsou vhodné pro ohřev a ohřev teplé vody.

  Výrobky Vesbo mají dobrou pověst.

 • Firat.Používá se kopolymer 3. třídy, který má dnes nejlepší vlastnosti.Vyrábí se jak jednoduché (jednovrstvé) trubky, tak zesílené (vícevrstvé) trubky.
 • Jakko (Jaco).S kvalitní výrobky mají dostupnou cenu.K dispozici je kompletní sada - jednovrstvá, vyztužená skelným vláknem a hliníkovou fólií.

Téměř všichni turečtí výrobci polypropylenových trubek působí ve středním cenovém rozpětí.Kvalita produktů je dobrá, sortiment je slušný.Pokud to finanční prostředky umožňují, vyberte si z těchto výrobců.Pokud potřebujete ještě více rozpočtových řešení, podívejte se směrem ruských a čínských výrobců:

 • Čínské trubky PPR BLUE OCEAN mají dobrou pověst.Mohou být bezpečně použity, problémy se zřídka vyskytují.
 • Ruská společnost PRO AQUA (Pro Aqua) vyrábí sanitární výrobky z náhodného kopolymeru třídy 3 (PPR).Vyrábějí se dva typy trubek - jednovrstvé a foliové (kontinuální vyztužení, křížové sešívání).
 • Společnost RVK z Orenburgu vyrábí polypropylenové trubky v kompletním sortimentu - běžných i zesílených.Za nízkou cenu mají normální kvalitu.Samozřejmě ne Němec, ale za peníze - není to špatné.

  RVK potrubí

 • Heisskraft (Hyscraft).Tato německá společnost spustila v Rusku dva závody - v roce 2007Petrohrad a Krasnodar.Kvalita produktů je vysoká - Němci kladou vysoké nároky a ceny jsou mnohem nižší než čisté "Němci".
 • Ruská společnost Politek (se sídlem v Moskevském regionu) vyrábí polypropylen pro přívod studené vody (z PPR-80), jakož i kanalizační polypropylenové trubky pro vnější a vnitřní zapojení.

Výrobky všech těchto značek jsou na trhu již mnoho let a firmy mají stabilní pověst.Pravidelně se však objevují zprávy, že některé produkty se ukázaly být velmi nízké kvality.Když začnou rozumět, ukáže se, že byl nakoupen falešný.Podle počtu padělků, mimochodem, lze měřit popularitu konkrétní značky: mnoho padělků je velmi populární produkt.Jak neudělat chybu při nákupu - čtěte dále.

Jak se nedopustit chyby

Pokud jste si vybrali polypropylenové trubky pro sebe lépe, před nákupem přejděte na oficiální web výrobce.Budete muset:

 • Pamatujte, jak logo vypadá, jaké písmo se používá, jaké jsou v něm písmena, jakou barvu jsou napsány, kolik velkých písmen.Obecně je třeba studovat logo a jeho pravopis.Ti, kteří dělají padělky, konkrétně udělají v názvu chybu, změní /přeskočí /zdvojnásobí nějaké písmeno.Děje se tak, že není možné uplatnit nárok - dopis je jiný, jiná značka.
 • Dále je třeba prostudovat rozsah, vybrat, co chcete koupit.Poté pečlivě zkontrolujte barvu a umístění označení.Pokud jste v obchodě, vynabídnou zboží požadované kampaně jiné barvy, velikosti atd., ale to není na oficiálních stránkách - prodávají vám faleš.Raději jít pryč a hledat další obchod.

  Všechny stěny by měly být perfektní.

 • Před nákupem zkontrolujte vzorky produktů.Potrubí a tvarovky běžných firem mají hladké stěny (vnější i vnitřní).Nemělo by docházet k žádným přítokům, depresím a dalším známkám špatného odlévání.
 • Podívejte se na část potrubí nebo tvarovky.Tloušťka stěny by měla být stejná.Pokud se jedná o vyztužené výrobky, je vyztužovací materiál obklopen kroužky z polypropylenu stejné tloušťky.Pokud je rozdíl patrný dokonce i „okem“, neměli byste takové produkty brát.

Obecně byste měli mít pozitivní dojem na kvalitu produktů.Pouze v případě, že všechny "testy" prošly, můžete si koupit.