Jak vybrat reflektory

Správné osvětlení je klíčem k dobré náladě a pohodě.Díky bodovým světlům můžete udělat kompletní, pohodlné a krásné.Správný výběr velikostí, charakteristik a typů žárovek - to je to, co je potřeba.

Co je to reflektor

Stejný typ žárovek má několik jmen: bodové, zapuštěné, stropní.Existuje také jméno jako „spot“.To je také o centru pozornosti.Je to tak, že všechna tato slova popisují stejný typ osvětlovacích zařízení z různých stran.

Reflektory - tento název odráží vzhled tohoto osvětlovacího zařízení a velikost osvětleného prostoru

Když se říká „reflektor“, znamená to, že vytváří úzké zaostřeníproud světla, díky kterému se na podlaze vytvoří osvětlené místo, a na stropě svítící tečka.Když říkají „zapuštěná“ lampa, znamenají to způsob instalace - v podstatě jen malou ozdobučást a zbytek struktury je skrytý ve stropním prostoru.Pokud mluvíme o stropních bodových svítidlech, máme na mysli místo instalace, protože takové malé rozměry lze namontovat do nábytku - do skříní.Neobvyklé slovo „spot“ je pouze ruská verze anglického spotu, jehož jedním z významů je spot.To znamená, že jde také o to, že osvětlení bude mít podobu souboru „bodů“ světla.

Souhrnně lze říci, že bodové světlo je malé svítidlo pro zapuštěnou montáž, které osvětluje malou část místnosti.Pro uspořádání plnohodnotného osvětlení je nutné vytočit několik takových zařízení a určitým způsobem umístit zapuštěné lampy na strop.

Druhy, vzory, odrůdy

Neexistuje žádná úřední klasifikace a je možné podmíněně rozdělit celkovou hmotnost těchto osvětlovacích zařízení do několika kategorií podle různých kritérií.Takové rozdělení ve výběrovém procesu bude jednodušší pro navigaci, izolace konkrétní skupiny.Takové rozdělení nesleduje žádný jiný účel.

Rozmanitost se může vrhnout do stuporu

Označením

Tuto divizi lze také považovat za dělení podle návrhu,a také - podle způsobu instalace.Výběr reflektorů na tomto základěurčuje typ stropu v místnosti.Existují dvě velké skupiny:

Liší se strukturálně a způsobem instalace.U modelů pro sádrokartony jsou k tělu připevněny dvě pružiny.Během instalace je lampa připojena k vodičům, po kterých jsou pružiny tlačeny prsty, je pouzdro vloženo do předem vytvořeného otvoru.Pružiny se liší a upevňují zařízení ke stropu.

Osazená svítidla pro sádrokartonovou desku a způsob jejich instalace

Na tento upevňovací systém nelze instalovat reflektory pro instalaci do zavěšeného stropu.- únosnost fólie /textilie pro to je zjevně nedostatečná.Připevňují se k hlavnímu stropu pomocí speciální posuvné konzoly, pomocí které se nastaví požadovaný odstup od úrovně hlavního stropu.

Takže instalují bodová světla pod zavěšeným stropem

Existují modely, které jsou s touto konzolou okamžitě vybaveny, ale není jich mnoho.Existuje však mnoho modelů, do kterých můžete nainstalovat podobnou závorku tím, že si ji koupíte samostatně.A není vždy nutné použít pouze posuvnou konzolu: může být nahrazena perforovaným zavěšením pro sádrokarton.Tento design není tak snadno použitelný (výškatěžší nastavit), ale mnohem levnější.

Výškově nastavitelná konzola a její náhrada

Napájecí napětí a stupeň ochrany

Druhá věc, kterou potřebujetedávejte pozor při výběru bodových světel - to je druh jídla.V běžných místnostech je snazší instalovat elektrická zařízení pracující od 220 V. Pro místnosti se zvýšeným nebezpečím, které zahrnují vanu, plavecký bazén, lázeňský dům, je lepší zvolit modely, které jsou napájeny 24 V nebo 12 V. Když jsou připojeny, budete potřebovat převodník (ovladač), aležádné problémy se zabezpečením.

Rozdělení čísel ve třídě ochrany elektrických spotřebičů

Dalším bodem je stupeň ochrany případu.Je také důležitý pro místnosti s obtížnými pracovními podmínkami nebo pro venkovní použití.Třída ochrany je označena latinkou IP a dvěma číslicemi.První odráží stupeň ochrany proti průniku pevných těles, druhý - před vodou.V koupelně a kuchyni je žádoucí, aby třída ochrany nebyla nižší než IP44.

Otočné a ne

Většina svítidel neposkytuje schopnost změnit směr světelného toku.Existuje celá řada modelů, které vám umožňují otočit lampu v poměrně velkém rozsahu.Říká se jim rotační.

Rotační modely

Pokud mluvíme o ceně, pak jsou rotační modely dražší -složitější upevňovací systém vyžaduje přesnější výrobu a dražší materiály.Proto je účelné je používat pouze na místech, kde je nutné pravidelně měnit stupeň osvětlení určitých zón.

Nad hlavou

Ne všechny modely bodových světel jsou namontovány „v jedné rovině“ s úrovní stropu.Existuje poměrně velká skupina faktur.V tomto případě jde do stropního prostoru pouze drát a tělo je pod stropem.Téměř ve všech je lampa upevněna trvale, ale existují i ​​otočné modely.

Reflektorové reflektory

Používají se jako součást designu, ale umožňují také téměř nesnižovat strop vzhledem k základně, což je v některých situacích velmi důležité.Druhým pozitivním bodem je, že většina tepla z lampy se v prostoru liší.Při montáži pod kryt můžete také položit tepelně izolační těsnění - pro ještě lepší ochranu před teplem.

Počet žárovek

Většina zapuštěných svítidel je navržena pro připojení jediné žárovky.Existují však modely, kde v jednom krytu jsou dvě až deset lamp.

Počet lamp v jednom krytu se může lišit

Tyto modely jsou k dispozici v různých stylech a rozloženích.Není jich tolik jako jednovrstvé, ale také hodně.Potížemůže nastat, pokud potřebujete pět nebo více lamp.Budou muset být hledány, zejména pokud je vyžadován nějaký konkrétní design, a často jsou dodávány na zakázku - poptávka je příliš omezená.

Rozměry

Při výběru bodových světel věnujte pozornost jejich rozměrům.Kromě vnějšku, které určují velikost děrovaných děr, je třeba se podívat i na výšku.Tento parametr určuje, kolik budete muset snížit nový strop vzhledem k základně.Od nejvyššího bodu svítidla k základnímu stropu musí být vzdálenost nejméně 5 cm.

V prvním případě stačí strop snížit o 10 cm, ve druhém - o 16 cm

Tato vůle je nezbytná pro účinné odvádění tepla pracovních lamp.Kabely jsou také položeny ve stropním prostoru, jsou namontovány vestavěné desky pro montáž lustrů atd.

Typ použitých žárovek

Pro osvětlení lze použít čtyři typy žárovek:

  • žárovky;
  • halogen;
  • kompaktní luminiscenční;
  • LED.

Žárovky se dnes používají velmi zřídka.V tomto případě se nejedná o tolik, že „vytáhnou“ hodně elektřiny, i když je to také důležitý faktor, zejména pokud je na stropě instalováno tucet nebo více lamp.Mnohem horší je skutečnost, že jsou velmi horké a zahřívání ovlivňuje materiál špatnějehož strop je vyroben.Podíváte-li se na sortiment pevného internetového zdroje, pak pod žhavicími lampami bude jen stěží tucet reflektorů, ale existují stovky dalších pozic, někdy i více než tisíc.

[[PDN 104]

Ze stejného důvodu je málo použitíPoužívají se halogenové žárovky, ale jejich sortiment je stále větší - jsou hospodárnější a díky metalizaci části krytu mohou část tepla odvádět dopředu.Kompaktní zářivky jsou nicméně běžnější a LED diody jsou stále populárnější.Ty jsou obecně hospodárné a teplé mnohem méně než všechny ostatní, a existují lampy s různými zásuvkami, různými kapacitami.Stále je dobré, že LED žárovky mohou mít různé úhly rozptylu - od 30 ° do 360 °, což umožňuje dosáhnout různých efektů vosvětlení.Existují také LED reflektory, ve kterých nejsou lampy, ale vestavěné LED diody.Mají malou tloušťku, což vám umožňuje snížit dokončovací strop do velmi malé výšky.To je opravdu dobrá volba.

Reflektory s integrovanými LED diodami

Jedinou minus LED diod je, že blikají.Přibližně stejné jako zářivky.Vizuálně je to nepostřehnutelné, ale říkají, že je to pro oči škodlivé.Ačkoli z osobní zkušenosti řeknu, že v takovém světle je mnohem snazší číst a oči méně unavené (stál před hospodyní).Stejně jako dříve lze tento efekt vyhladit instalací jedné žárovky v místnosti.

Při výběru reflektoru zjistěte, s jakými typy lamp pracuje.Vezměte prosím na vědomí, že existují možnosti, ve kterých je lampa již zahrnuta v ceně, ale v mnoha je třeba zakoupit samostatně.

Žárovky Luminiscenční a energeticky úsporné LED Světelný tok
20 W 5-7 W 2-3 W 250 Lm
) 40 W 10-13 W 4-5 W 400 Lm
60 W ) 15-16 W 6-10 W 700 Lm
75 W 18-20 W 10-12 W 900 Lm
100 W 25-30 W 12-15 W 1200 Lm
150 W 40-50 W 18-20 W 1800 Lm
200 W 60-80 W 25-30W 2500 Lm