Jak vybrat záclonové tyče

Okna v obytných a administrativních budovách jsou jednou z nejdůležitějších částí, která tvoří styl výzdoby prostor.A jejich vzhled je tvořen záclonami a římsami.V této části si povíme o tom, co mohou být záclonové tyče.

Druhy, typy, způsoby instalace

I takové nekomplikované řešení, jako jsou římsy, má mnoho typů.Nejde o vzhled, ale o návrh, způsob instalace.Obecně o technických detailech.

Existují různé typy záclonových tyčí pro záclony

Způsobem instalace

Nejprve jsou záclonové tyče různépodle způsobu instalace.Jsou zde stěny a stropy.Volba závisí na vaší touze a typu stropu.Nosnost stěn obvykle postačuje k namontování římsy, a to i pod silnými závěsy.Problémy mohou nastat, pouze pokud jsou stěny vyrobeny z pórobetonu nebo opláštěny sádrokartonem.Ale pro takové situaceexistují standardní řešení - použití hypotéky, chemické kotvy nebo speciální hmoždinky.

Nejběžnější typ záclonových tyčí

Existují různé situace se stropy.Se standardními problémy nevznikají, ale s napětím nebo zavěšením je třeba myslet předem.V případě napětí obvykle používají stropní římsu pro záclony a pro upevnění stropu z dřevěné tyče nebo kovových kolejnic postaví strukturu s dostatečnou nosností.

A ani není možné nainstalovat římsu na všechny zavěšené stropy.Můžete jej připojit k sádrokartonu, ale samotná sádrokartonová deska nevydrží těžké záclony.To je možné pouze u světelných záclon, jako je tyl.U těžších tkanin se používají stěnové římsy nebo stropní stužky, ale na samotný strop.

U zavěšených stropů se obvykle používají závěsné tyče pro závěsy připevněné ke stropu

Dalšími typy zavěšených stropů jsou plastové panely, armstrong atd.- obecně nejsou schopny nést žádné nadměrné náklady.Nejlepší způsob, jak - i během opravy, před instalací stropu, nainstalovat hypotéku - další profil nebo dřevěný blok, dobře připevněný ke stropu.Potom k němu připojte závěsovou tyč.

Spony upevňujeme spolehlivě a často za předpokladu, že budou mít při zatahování /otevírání záclon konstantní zatížení několika kilogramů plus ostré trhnutí.Takže se nemusíte utahovat za spojovací prvky.

Podle typu

Kromě způsobu připevnění se závěsné tyče liší tvarem.Existuje:

 • Tubular.Obvykle jsou kulaté v průřezu, ale objevily se také čtvercové.Tradiční typ záclonových tyčí, známý od starověku.Také je nazývají „kulaté římsy“.Jejich zvláštností je, že jsou součástí výzdoby, takže při výběru musíte také zvolit design.Podle způsobu připevnění jsou stěny a strop (zřídka).Existuje také taková rozmanitost jako rotační trubkové římsy.

  Třířadá trubková římsa vyrobená z kovu, plastu, dřeva - nejčastější možnosti

 • Řetězec.Jedná se o sadu dvou držáků, mezi nimiž je nataženo několik ocelových strun.Mohou být namontovány jak na zdi, tak na strop, ale modely stropů jsou běžnější.Řetězcové římsy jsou levné.Subtilní, skryté nebo otevřené.

  Závěsy pro záclony jsou vhodné pro lehké a střední tkaniny

 • Profil nebo kolejnice.Pro tyto římsy je vytvořen speciální profil, ve kterém je vytvořena jedna, dvě nebo tři drážky.Do těchto drážek jsou vloženy běžce, ke kterým jsou připevněny závěsy a tyl.Pokud potřebujete záclony otevřít /zavřít, zatáhněte je a jezdce se pohybují podél drážky.Podle typu provedení jsou profilové závěsy:
  • tuhé.Používají se jako obyčejné přímé (lineární) římsy.

   Profil nebo kolejnice mohou být z plastu nebo kovu

  • Měkké.Jsou vyrobeny ze speciální hliníkové slitiny, kterou lze ohnout, alekterý zároveň zůstává dostatečně tuhý, aby unesl hmotnost záclon.Druhým materiálem, z něhož jsou flexibilní římsy vyrobeny, je plast.Z těchto profilů vytvořte rohová nebo arkýřová okna pro záclony.
 • Rámování.Je to spíše varianta všech výše uvedených.Rámová záclonová tyč pro záclony má čelní ozdobný proužek (bageta), který uzavírá záclonovou tyč samotnou bez ohledu na to, jaký je typ: trubkovitý, provázek nebo kolejnice.

  Bagetové římsy - jakýkoli typ pokrytý ozdobným pruhem

Obecně se jedná o všechny typy záclonových tyčí.Není tak těžké určit typ - vaše preference a přání jsou důležité.Dále budete muset hledat model, který je vhodný speciálně pro váš případ, a to jak z hlediska technických charakteristik (ano, tam jsou některé), tak z hlediska jeho vzhledu.

Což je lepší

Říkat, že nějaký typ záclonových tyčí je lepší pro záclony a některé horší špatně.Každý je dobrý svým vlastním způsobem a každý má své vlastní nedostatky.Typ záclonové tyče by měl být vybrán na základě několika kritérií: design místnosti, typ okna a záclon a požadovaný účinek.

Například pro lakonické záclony bez lambrequinu je vhodný jakýkoli typ římsy, včetně trubkovnice nebo kolejnice.Trubky jsou vhodnější pro místnosti s vysokými stropy nebo alespoň tam, kde je vzdálenost od horní části okna ke stropu větší než 20 cm a lepší - 30 cm nebo více.Jinak vypadají „ne moc“.

Pro záclony do interiéru je nutné zvolit záclonovou tyč, ale nezapomeňte na technické detaily

Prozáclony s trubkovitými jehňatami nejsou příliš vhodné, protože příliš vyčnívají, navíc tento typ záclon v kombinaci s trubkami a kroužky vypadá „ne příliš“.Pro jehněčíky je vhodnější verze s kolejnicemi nebo řetězci.V tomto případě je samotná římsa skrytá, takže na její estetické hodnotě nezáleží.U některých stylů bude verze bagety vypadat lépe.

Římsy pro záclony: určujeme parametry

Nejprve je nutné určit délku římsy.Volba závisí na tom, zda chcete vizuálně zvětšit nebo zmenšit otevření okna a na celkovém osvětlení místnosti.Pokud nepotřebujete zvětšit okno, v místnosti je hodně světla, záclonové tyče se berou buď rovné šířce okna nebo trochu víc.Faktem je, že pokud si v soupravě kupujete trubkové římsy pro záclony, přicházejí ve standardních délkách: 1,6 m, 2,0 m, 2,4 m, 3,0 m. Proto musíte vzít nejbližší větší.Cesta ven je hledat obchody, ve kterých se potrubí prodává za metr.Jsou tam taky.

Délka římsy je stanovena na základě vašich přání

Pokud potřebujete propustit co nejvíce světla nebo vizuálně rozšířit, otevřete závěsy.na sousední stěně vpravo, vlevo nebo na obou stranách.V závislosti na hustotě záclon a počtu záhybů to vyžaduje 30 až 60 cm na jedné nebo obou stranách.Proto pro výpočet délky záclonových tyčí pro záclony se k šířce okna přidá 60 nebo 120 cm (více nebo méně je možné, podle vaší touhy).Pak je úkolem najítzadaná délka římsy nebo blízko nalezené postavy.

Pro které jsou záclony určeny

Než si konečně vyberete záclony pro záclony, věnujte pozornost tomu, pro které obrazy jsou určeny.Popis obvykle říká „pro lehké a střední“ nebo „pro lehké, střední a těžké závěsy“.Poslední možnost je univerzální, při správné instalaci vydrží jakékoli zatížení.

Viz popis toho, které záclony jsou určeny pro záclonové tyče

Pokud jste pro záclony vybrali kovové záclonové tyče, nemůžete ani prozkoumat vlastnosti: mohou odolat jakémukoli.Ale s plastem a dřevem musíte být opatrní.Poměrně málo modelů je pouze pro střední závěsy.

Počet prutů (trubek)

Musíte také zvolit, kolik prutů /trubek /vedení potřebujete záclonové pruty.Závisí to na typu záclon.Existují:

 • svobodné;
 • dvojitá;
 • jsou trojí.

  Jeden, dva a tři řady

Jednotlivé se používají, pokud jsou zavěšeny pouze tyly nebo závěsy.Double - pokud jsou vyžadovány obě komponenty.U modelů s jehňatami jsou zapotřebí trojité římsy.S tím je možná vše jasné a problémy mohou nastat, pouze pokud se rozhodnete záclony vyměnit.Pokud se ukáže, že jeden řetězec /trubka je zbytečný, nejedná se o problém, ale s nedostatkem se obvykle vyžaduje výměna římsy.

Trubkové okapy pro závěsy: typy, foto.

Jsou vyrobeny z kovu, plastu a dřeva.Kovové trubkové římsy mohou být vyrobeny z hliníku, bronzu, oceli a dalších slitin.Jsou kulatétrubkovité římsy vyrobené ze železných kovů nebo hliníkových slitin, laminované tenkou vrstvou napodobující druhy dřeva.Jedná se o nejlevnější z této kategorie.

Ústí z trubek - tradiční způsob dekorace oken

Průřez: kulatý nebo čtvercový

Většinou trubkovité okapypro záclony mají kulatý průřez.To je klasika.Existuje však také čtvercová část s odpovídajícími čtvercovými „kroužky“ pro zavěšení záclon.Vypadají stylově a jsou vhodné pro interiéry zdobené moderními trendy : art deco, loft, minimalismus.

Čtvercové trubkové okapové závěsy vypadají stylově.

Otázkou však je, jak pohodlné jsou, jak dobře se tyto „prsteny“ sklouznou.Všechno může být dobré, pokud jsou povrchy dokonale obroušeny a namontovány.Pokud jsou tam i ty nejmenší hrboly ... V tomto ohledu je to jednodušší s dřevěnými závěsovými tyčemi.Mohou být lakovány.Pak je zajištěno normální klouzání.Přestože se nikdo neobtěžuje lakováním a kovem ...

Formy prodeje

Existují dvě formy prodeje okapů na závěsy z trubek.První z nich je hotová sada, ve které jsou držáky, trubky, prsteny, oka.Takže obvykle prodávají dřevěné nebo plastové římsy, nějaký kov.

Můžete si vybrat potrubí libovolné barvy a průměru a poté vyzvednout hroty

Druhý tvar je samostatný.To je typičtější pro kovové modely.Kupte si trubku správného průměru a držáky.Podzávěsy obvykle berou potrubí tlustší - 22 mm nebo více, méně pod tylem.Chcete-li je vyzdobit, existuje mnoho různých tipů.Liší se cenou, tvarem ... Pro tenké, pod tylem, vezměte obyčejné pahýly, ale v první řadě si můžete vybrat něco propracovanějšího (pokud taková dekorace vyhovuje stylu místnosti).

Existuje mnoho tipů, různých stylů, barev, cen

U této formy prodeje existuje také několik typů prstenů a sponek pro připevnění záclon.Nakupují se také samostatně.Koneckonců, tyto prsteny nejsou vždy nutné, protože existují způsoby, jak zavěsit závěsy bez dalšího upevnění - na průchodkách nebo smyčkách.

Řetězcové římsy: způsoby instalace a vlastnosti volby

Nikdo neví, kdo vynalezl použití kovového drátu pro zavěšení záclon, ale mnoho lidí si tento nápad oblíbilo.Je levný, spolehlivý a vejde se do každého interiéru.Problémy se mohou vyskytnout pouze u těžkých záclon: drát se může ohýbat pod hmotností.Většina strunových říms je navržena pro lehké a střední.Pro těžké, budete muset hledat jinou možnost.

Příklad popisu římsové římsy

Řetězové římsy pro záclony lze namontovat na stěnu nebo na strop.V každém případě se používají závorky, jsou to jen různé typy.Při výběru dbejte na následující parametry:

 1. Vzdálenost od referenční roviny (strop nebo zeď), ve které budou řetězce po instalaci.Existují modely pro bagetu s malou vzdáleností, existují - s velkou, abymohl snížit závěsy dolů.
 2. Délka římsy.Pokud potřebujete více než tři metry, potřebujete tři závorky - dvě na okrajích a jedna uprostřed.
 3. Počet řetězců.Existují jeden, dva a tři řady.
 4. Průměr řetězců.Pro lehké tkáně stačí 2 mm, pro střední je potřeba více.

  Dvouřadá strunová římsa pro montáž na zeď

Existují také strunové římsy pro zapuštěnou a otevřenou instalaci.Liší se dekorativními závorkami.Pokud je celá struktura skrytá za bagetou, vyberte nejjednodušší a nejjednodušší.Nejčastěji se jedná o obyčejný držák s několika otvory.Stejně tak bude skryta, takže se jen obává o její sílu.

String curtain tyčky pro otevřenou instalaci mají propracovanější vzhled.Obvykle je tento kartáčovaný kov bílý nebo žlutý, může mít dekorativní prvky.Princip volby je známý: kromě technických parametrů se vybírá pro danou situaci.Přestože jsou závorky malé, je lepší, pokud nejsou v rozporu s interiérem.

Profil nebo kolejnice

Jedna z nejzajímavějších a nejrůznějších skupin.Tyče záclonové závěsy mohou být vyrobeny z kovu nebo plastu.Plast s dobrou kvalitou se při provozu chová dobře, ale je vhodný pouze pro lehké tkáně.

Typy profilových říms pro zapuštěnou montáž

Kov je obvykle vyroben z hliníku a slitin.Z hlediska spolehlivosti jsou dobré, ale pokud je kov ve vodítku špatně pískován, vytáhněte jej zpět nebo otevřeteZáclony mohou být problematické.Ale to časem zmizí: stávající hrboly jsou vyhlazeny.Pokud chcete tento proces urychlit, můžete se vyzbrojit brusným papírem na kov s velmi jemným zrnem a vyrovnat všechny chyby.Měl by pomoci.

Způsob instalace

Existují modely kolejnicových říms pro závěsy namontované na stěně a modely existují na stropě.Některé lze namontovat pouze na zeď nebo pouze na strop, jiné mají možnost zvolit si způsob instalace.

Existuje ještě jedno kritérium pro rozdělení: vzhled.Existují velmi jednoduché profily určené pro zapuštěnou montáž.Může být namontován na strop stropu, pokud je instalován zavěšený nebo zavěšený strop, skrytý za bagetou (pro montáž na zeď nebo strop - na tom nezáleží.

Profilová závěsná tyč

Existují modely pro otevřenou instalaci. Obvykle se zdobí ozdobným proužkem. Připevňují se ke zdi nebo stropu pomocí konzol. Počet konzol je určen délkou - až 3 metry, na hranách jsou potřeba pouze dvě, více než tři jsou již vloženy.

Rohové rohové profily pro záclony

Pro arkýře nebo rohová oknaPokud jsou pro rohová okna stále možné spojit dvě lineární záclonové tyče, pak takové zaostření neprochází s arkýřovými okny. Jejich linie se hladce ohýbá, musíte se spojit s mnoha krátkými segmenty, což vypadá, mírně řečeno „ne moc“. Proto je flexibilnířímsy.

K získání takového designu okna potřebujete flexibilní římsu

Dokonale se ohýbají v horizontální rovině.V tomto případě je možné použít jednu nebo dvě velké plátna pro závěsy a ne mnoho úzkých.Pro tato okna existují tři řešení:

 • pružný hliníkový profil pro záclonové tyče;
 • pružný plastový profil;
 • prefabrikovaný plast.

  Něco takového vypadá jako prefabrikovaný plastový stropní profil

Při výběru nejprve hledejte, pro které závěsy je tento profil určen.Dále by mělo být vzato v úvahu, že prefabrikovaná plastová rohová římsa musí být namontována přísně v jedné rovině, jinak by se kolejnice zasekly do spár.Obvykle se montuje na strop, proto je žádoucí, aby nebyl bez výrazných kapek.