Jak vyčistit komín

Vytápění domu, chaty nebo vany je zřídka kompletní bez sporáku nebo kotle.Pro naše zimy je toto zařízení optimální: může produkovat požadované množství tepla.Ale pece i kotle vyžadují údržbu a jedním z požadovaných postupů je čištění komína.

Proč je komín zarostlý sazemi

Proces spalování paliva je oxidační proces, který vyžaduje kyslík a vysokou teplotu.Pokud není splněna alespoň jedna z těchto podmínek, objeví se saze - je to důsledek nedostatečné oxidace uhlíku.Navenek může být přítomnost sazí určena barvou kouře - pokud je černá, pak obsahuje částice sazí, ale většina z nich se usazuje v komíně, zejména v místech zatáčky.

Nyní něco o tom, co může způsobit aktivní tvorbu sazí:

 • Surové dříví.Pokud do ohně vyhodíte nezasušené palivové dříví, nejprve uschnou.To vyžaduje hodně energie, což výrazně snižuje teplotu v peci.Dostáváme se pod ohřev uhlíku, velký oblak černého kouře a po nějaké době používání surového paliva budeme mít ucpaný komín.

  Použití surového palivového dříví vede k hromadění usazenin sazí

 • Spalování odpadků - plastové a plastové sáčky.Už lepšíhodit do koše.Během pece se také tvoří velké množství sazí kousky překližky, dřevotřískové desky, dřevotřískové desky.Lepidlo obsažené v nich velmi rychle ucpává komín - za dva měsíce od použití takového paliva může komín zcela zarostnout.
 • Nedostatečná trakce.Mohou existovat dvě možnosti - přívod vzduchu je zastaven, aby se prodloužil proces spalování (palivové dřevo uvedou do doutnajícího režimu) nebo komín není dostatečně vysoký.No, tah se také může zhoršit kvůli skutečnosti, že se v potrubí již nahromadilo velké množství sazí.

Míra zarůstání sazí v komíně závisí také na druhu palivového dříví.V tomto ohledu nejsou pryskyřičné smrky a borovice tou nejlepší volbou, ale ne každý má možnost zahřát drahé dubové nebo jiné tvrdé dřevo.V každém případě se můžete ujistit, že palivové dříví je suché.Za tímto účelem stojí za to vybudovat palivové dříví prostornější, aby uložilo rezervu po dobu 2-3 let.Pak můžete použít nejokorenější a nejsuchlejší protokoly a nechat ty čerstvé ležet, dosáhnout stavu.

Jak vyčistit komín od sazí

Existují tři způsoby, jak vyčistit komín:

Čištění komína pomocí kominíka

]
 • Mechanické.Do komína je vtlačen límec, pomocí kterého snižují saze ze stěn.Nevýhodou této metody je, že musíte mít přístup k potrubí, což není vždy snadné.Ne každý je schopen lézt na střechu a pro čištění zdola jsou potřebné pružné tyče a přístup.Další nepříjemný okamžik: veškerý obsah se vylije, musíte sbírat a vyjmout jej a poté troubu umýt po dlouhou dobunebo saze krbu.Proto před začátkem čištění vložte nějaký druh nádoby, do které se bude vše nalévat.
 • Chemické čištění komínů - prášky a brikety (polena).Když se systém zahřeje, prášky se vlijí do ohně, polena se vloží do pece.Látky obsažené v nich zjemňují saze, postupně letí do dýmky, ale mohou padat dolů a obecně ucpávat průchod.Tyto prostředky se tedy nejlépe používají k prevenci, když je sazí stále ještě trochu.
 • Lidové metody.Problém přerůstání komínů sazemi není nový a naši předkové se s ním dokázali vyrovnat i bez chemie.Samozřejmě, že byly kominíci, ale pracovali ve městech a služby stály hodně.Přesto se vypořádali s problémem a velmi jednoduchými prostředky - solí nebo bramborových slupek.

Existuje další zásadní rozhodnutí - jít k hasičům a zavolat specialisty.Už se jim neříká kominík, ale vykonávají stejné funkce i jinými prostředky.Řešení není špatné, znají svou práci, protože saze jsou výbušné, pouze pokud jim nedávají přístup.Jediným negativním je cena těchto služeb.

Mechanické prostředky pro čištění komínů

Čištění komínu pomocí ruffů se používá již po staletí, nyní jsou.Na konci dlouhého elastického a ohebného kabelu je připevněn kartáč.Průměr - individuálně přizpůsobený velikosti komínu.Pod límec může být připevněna malá kovová koule - aby zbraň byla jednodušší.Tato struktura je spuštěna do komína, zvednuta, znovu spuštěna a znovu zvýšena.Takže dokud se průchod nezruší.Všechno funguje jednoduše - saze z potrubí jsou ztraceny štětinami.

Ruff pro čištění komína

Toto čištění komína má jednu vlastnost: pokud je dobrý průvan, většina drceného saze bude létat do komína.Zaprvé se proto musíme připevnit, abychom nespadli ze střechy před neúmyslným pohybem, a za druhé, používejte ochranné brýle a respirátor.Rukavice také neublíží, ale jsou potřebné, aby kabel nepoškodil ruce.

Pokud se rozhodnete udělat límec pro čištění komína sami, zavěšte míč pod a vystředěný.Závaží nebo klíče se nehodí - dříve nebo později se v komíně stanou spory.Budete mít štěstí, pokud bude možné tento nástroj vytáhnout bez rozdílu.

​​

Koule může být zavěšena na dně

To není vždy komín, takže může být vyčištěn shora - sendvičová trubka může stoupat několik metrůpřes střechu.Nemůžete na to dát žebřík, nemůžete se dostat jiným způsobem.V tomto případě se komín čistí zespodu.K tomu jsou pružné tyče na pružných tyčích.Úlomky prutu jsou vzájemně spojeny, límec se pohybuje podél potrubí.V tomto případě je část sazí také odváděna tahem, ale část je posypána dolů, a to musí být také zohledněno.Profesionální kominíci používají ke sběru speciální vysavače (nikoli domácí, protože je výbušné saze), samočištění bude muset být sestaveno ručně.

Čištění komína zespodu

Pokud máte krb, vše je jednoduché - přístup je zdarma, ale pokud se jedná o kotel nebo saunový sporák,záležitost je složitější.Pokud má komín sklenici, která shromažďuje kondenzát a odstraňuje jej, můžete snadno do potrubí vtáhnout límec.Pokud nedojde k žádným revizím, budete se muset pokusit dostat k potrubí přes topeniště.Pokud to není možné, musíte komín rozebrat.Pak je lepší to okamžitě opakovat vložením odpaliště se sklenkou.

Prostředky pro chemické čištění komínu

Komín můžete čistit pomocí chemikálií, dokud není příliš ucpaný.Pokud je trubka zděná, pomáhají tyto nástroje vzácnějšímu mechanickému čištění.Jako samostatný nástroj je lze použít pro keramické komíny nebo z nerezové oceli.Všechny tyto prášky nebo protokoly pro odstraňování sazí z potrubí jsou preventivní.Není vždy možné od nich vyčistit komín od velkého množství sazí.Byly případy, kdy saze, které padly po spálení prášku, pevně ucpaly komín.Musel jsem si vzít kartáč a vyčistit ho ručně.

Navzdory těmto nedostatkům se výrobky používají, a proto: saze, které jsou v kotli, sací kamna nebo kouřové kanály během zpracování změkčí.Rozdrcení rukou je trochu potěšení a pravidelné používání dělá dobrou práci.

Existuje mnoho nástrojů pro čištění komínů od sazí v obchodech, ale nejoblíbenější jsou:

 • Kominichke.Toto je lék vyrobený v Čechách.Balení obsahuje papírové sáčky v nich balené.Tento odstraňovač sazí je umístěn v dobře zahřáté troubě bez roztržení vaku.Celý papírový sáček je položen na dřevo, nemusíte ho roztrhat.Podle recenzí to funguje dobře.Nejúčinnější vrstva sazí není větší než 2 mm - čistí komín k čištění stěn.

  Prášek na čištění komínů „Kominichek“

 • Protokoly na čištění komína.Nejčastěji se říká „Kominík“, ale existují i ​​jiná jména.Jsou vyráběny různými společnostmi, protože krabice se liší designem.Bez ohledu na výrobce jsou pravidla použití stejná: do dobře vytápěného kamna se ukládá protokol pro čištění komínů.To je všechno, v procesu spalování, látky obsažené v kouři změkčují saze a zmizí nebo se zhroutí.

  Protokol pro čištění komínů

 • Práškové výrobky pro čištění potrubí od sazí z domácí produkce.Je jich spousta, spousta různých jmen.Většina obsahuje slovo „kominík“: Veselý kominík, Kominík šťastný letní rezident, Kominík Express atd.Existuje mnoho jmen a společností, podstata je stejná - prášek je balen do sáčků, sáčky jsou umístěny v hořící peci.

Po použití všech chemikálií musí být místnost odvětrána a sporák nebo krb by měl být vyčištěn.Mějte na paměti, že po zpracování se mohou saze za pár dní vylévat - zbytky odlétají.

Alternativní metody čištění komína

Nejjednodušší způsob, jak zabránit tvorbě sazí, je zahřát již zahřátá kamna osika.Hoří velmi horkým plamenem, v komíně shoří saze.Akce je účinná, ale nebezpečná - pokudNashromáždilo se velké množství sazí, při vznícení exploduje a může prasknout potrubí.

Když je pec spálena, položte několik polen a bylo provedeno preventivní čištění komínu od sazí

Existují bezpečnější lidová léčiva, pomocí kterých je čištění komína účinné a bezpečné.Do roztavené a dobře zahřáté trouby se přidá půl kilogramu soli nebo asi kbelík bramborových slupek.Je lepší vysušit čisticí prostředky nebo přidat trochu syrového materiálu, aby nedošlo ke snížení teploty v peci.Akce je přibližně stejná jako při použití chemikálií, z potrubí po dobu dalších tří dnů letí jen trochu jemnější - saze.