Jak vykopat studnu v zemi, nedaleko domu

I když je v domě centralizované zásobování vodou, studna nebude nadbytečná: zalévání zahrady nebo květinových záhonů vodou z vodovodu je příliš nákladné a dokonce i v případě odstavení bude velmi užitečné.V zemi je to obvykle hlavní a jediný zdroj životodárné vlhkosti.Jeho hodnotu je tedy těžké přeceňovat.Vybudování studny pomocí vlastních rukou není snadné, ale můžete.I když se rozhodnete najmout brigádu (je to fyzicky obtížné), budete je muset ovládat.Ne každý dělá správnou věc.Častěji jako jednodušší a rychlejší.Musíte tedy vědět, jak by to mělo být.

Jak vybrat místo

Nejspolehlivějším způsobem je objednání hydrogeologických studií.Získáte přesné místo, kde budete muset kopat s analýzou vody, která tam bude.Tato služba však není levná a ospravedlňuje-li se vodaplánovat použití jako nápoj, tj. poblíž domu trvalého pobytu.V zemi to potřebujete hlavně pro technické potřeby a před pitím bude možné vyčistit pouze tu část, která jde do domu.

Pokud si neobjednáte studie, podívejte se na několik příznaků:

 • poloha studní v sousedních oblastech;
 • analýza pěstování rostlin;
 • pozorování hmyzu a zvířat;
 • ​​
 • lidové metody.

Všechny tyto metody jsou pouze způsoby, jak přiblížit, kde mohou ležet zvodnělé vrstvy.Žádná z nich neposkytuje záruky, ale pokud v důsledku několika metod získáte více či méně konkrétní místo, má smysl pokusit se zde kopat studnu.

Studny v sousedních oblastech

Pravděpodobně víte, že skalní vrstvy se vyskytují poměrně nerovnoměrně, stejně jako zvodnělé vrstvy.Pokud mají sousedé vodu ve vzdálenosti 6 metrů, neznamená to, že ji budete mít přesně tam.Může to být vyšší nebo nižší, nebo to může ostře někde na stranu.Jedná se tedy pouze o přibližné „zaměřování“ na zemi.

Vodonosný květ se může vyskytovat na různých úrovních

Rostliny

Tato metoda je vhodná, pokud místo ještě nebylo oráno.Prohlédněte si „místní“ vegetaci a odhalte ostrovy charakteristické trávy.Ne jednotlivé rostliny (lze náhodně zavést), jmenovitě ostrůvky, mýtiny atd.

Rostliny označující hloubku zvodnělé vrstvy

Pozorování živých tvorůa příroda

Nejlepší předpovídači jsou malé středničky.V teplém období, v klidném počasí, večer, před západem slunce, se podívejte na místo.Existují-li místa, kde se v sloupech „visí“ středové sloupy, pravděpodobně na tomto místě a spíše blízko, je tam voda.

Spletitá kadeře v místech, kde je voda nejblíže

Chcete-li to vidět, můžete toto místo sledovat ráno.Pokud je voda opravdu blízko, víří se zde mlha.

Z „koncentrace“ mlhy lze určit, kde je voda blíže

Lidové metody

Najdeme hliněnou nádobu.Nejlépe zasklené.Ale teď je těžké ho najít, takže každý džbán nebo hrnec udělá.Ani to?Můžete použít běžnou pánev, pouze u široké.

Do misek se nalije silikagel sušený v troubě.Ne, nevíte, kde to získat?Vezměte keramické cihly, rozdělte je do stavu drobných drobků (nikoliv mouky, ale drobků) a několik hodin je sušte v troubě.Nalijte do nádoby nahoře, přivažte suchý bavlněný hadřík.Jen proto, aby se to nevázalo.Odvážte a zaznamenejte výsledek.

Na určené místo /umístění vody vykopat díru 1-1,5 metru hluboko, dát do ní pánev a posypat zemí.Odejděte na jeden den.Potom vykopat a znovu zvážit.Čím silnější se hmota změnila, tím více vody na daném místě (nebo blíže k povrchu je).

Nejlepší čas

Při vykopávání studny jsou nejlepší dvě období: toto je druhá polovinaSrpen a polovina zimy - po dvou týdnech mrazu.V této době je hladina podzemní vody nejnižší, není zde žádná voda nad hlavou.Bude to tedy fungovat jednoduše a nebude vám chybět definice průtoku - v tuto chvíli je minimální a nebudete muset detailně trpět nedostatkem vody.

Zima a pozdní léto jsou nejlepšími dobami pro kopání studní

Pokud tým pracuje, může to udělat za pár dní: dva nebo tři, někdy i více.Pokud plánujete pracovat samostatně, možná nebude v srpnu dost času.Toto je příhraniční zóna - před deštěm.Pak musíte začít pracovat dříve.Možná od začátku srpna.V tuto chvíli není dostatek nadzemní vody a do poloviny měsíce (i když ve večerních hodinách pracujete) budete již poblíž aquiferu.Obecně se pokuste vypočítat tak, že výstup do zvodnělé vrstvy padá na čas „nejvíce bezvodý“.Je také žádoucí dokončit hydroizolaci stěn.

Druh a struktura

Pokud jste se rozhodli pro místo, zbývá si vybrat, které z nich si uděláte.Můžete kopat pouze důlní vrt a habešský vrták.Technika je zde úplně jiná, takže se dobře zaměříme na důl.

Typ šachty šachty

V dnešní době se nejčastěji jedná o betonové prstence.Běžné - protože je to nejjednodušší způsob.Ale má to vážné nedostatky: klouby jsou zcela neprodyšné a déšť, voda z nich proniká do vody a spolu s tím, co se v něm rozpustí a co se utopí.

Nedostatek studny odkroužky a polena

Klouby prstenů se samozřejmě snaží zalepit, ale použijí se ty metody, které nebudou účinné: voda by měla být vhodná alespoň pro zavlažování.Ale pouhé potahování sloučenin roztokem je velmi krátké a neúčinné.Trhliny neustále rostou a pak skrze ně vstupuje nejen déšť nebo roztavená voda, ale také zvířata, hmyz, červi atd.

Existují kroužky se zámkem.Mezi nimi se říká, že je možné položit gumová těsnění, která zajistí těsnost.Prsteny se zámky jsou, ale jsou dražší.Ale těsnění téměř nikdy nenastanou, stejně jako studny s nimi.

Hřídel kulatiny také trpí stejnou „nemocí“, ale je zde ještě více trhlin.Ano, stejně tak i naši dědové.Za prvé však neměli jinou možnost a zadruhé nepoužívali na polích tolik chemie.

Z tohoto hlediska je monolitický betonový důl lepší.Odlévá se přímo na místě a umisťuje odnímatelné bednění.Vylili prsten, vykopali ho, znovu nasadili bednění, přilepili kování a nalili další.Čekali, až se beton „uchopí“, znovu odstraní bednění, vykopáme.

Snímatelné bednění pro monolitický betonový vrt

Proces je velmi pomalý.To je hlavní chyba.Jinak jen profesionálové.Za prvé, ukázalo se, že je velmi levný.Náklady pouze na dva plechy galvanizace, a pak na cement, písek, vodu (poměry 1: 3: 0,6).Je to mnohem levnější než prsteny.Za druhé, hermeticky.Žádné švy.Plnění se provádí přibližně jednou denně a díky nerovnoměrnému hornímu okraji se získá téměř monolit.Těsně předtímpo nalití dalšího prstence seškrábněte povrch zvýšeného a téměř zabaveného cementového mléka (šedý hustý film).

Jak určit vodonosné vrstvy

Při použití technologie je půda odebírána uvnitř a pod prstencem.V důsledku toho se pod svou váhou usadí.Zde je půda, kterou vyndáte a bude sloužit jako vodítko.

Voda se zpravidla nachází mezi dvěma vrstvami odolnými vůči vodě.Nejčastěji se jedná o hlínu nebo vápenec.Vodonosnou vrstvou je obvykle písek.Může být malý, jako mořský, nebo velký s rozptýlenými malými oblázky.Často existuje několik takových vrstev.Jak písek šel, znamená to, že se brzy objeví voda.Když se objevila na dně, je třeba kopat ještě déle a vytáhnout již mokrou půdu.Pokud voda přijde aktivně, lze to zastavit.Vodonosná vrstva nemusí být příliš velká, takže existuje riziko, že projde.Pak musíte kopat do dalšího.Hlubší voda bude čistší, ale není známo, jak hlubší.

Poté je studna čerpána - vyhazují ponorné čerpadlo a čerpají vodu.To se používá k jeho čištění, prohloubení a také k určení jeho průtoku.Pokud vám rychlost příjezdu vody vyhovuje, můžete se tam zastavit.Pokud to nestačí, musíte tuto vrstvu rychle projít.Při spuštěném čerpadle pokračujte ve vyjímání půdy, dokud neprochází touto vrstvou.Pak se vykořenili k dalšímu vodnímu nosiči.

Spodní filtr v studně

Spodní filtr v studně

Pokud jste spokojeni s rychlostí přiváděné vody a jejíkvalita, můžete udělat dnofiltrJedná se o tři vrstvy portrétu různých frakcí, které jsou položeny na dno.Jsou potřeba, aby se do vody dostalo co nejméně bahna a písku.Aby spodní filtr pro studnu fungoval, je nutné kameny správně rozložit:

 • Velké kameny jsou umístěny na samém dně.Měly by to být docela velké dlažební kostky.Chcete-li však vybrat příliš vysoký sloupec vody, použijte plochější tvar.Rozložte alespoň ve dvou řadách a nesnažte se je postavit blízko, ale s mezerami.
 • Střední frakce se nalije vrstvou 10 až 20 cm. Rozměry jsou takové, že kameny nebo oblázky nespadají do mezer mezi spodní vrstvou.
 • Horní, nejmenší vrstva.Oblázky nebo malé kameny s vrstvou 10-15 cm, v nich se usadí písek.

S tímto uspořádáním frakcí bude voda čistší: nejprve se největší inkluze usadí na velkých kamenech a poté, jak se pohybují vzhůru, se zmenšují.

Metody kopání

Existují dvě technologie, pomocí kterých se vykopává studna.Používají se obě metody, jen v různých hloubkách.A obě mají nedostatky.

Alternativní instalace kroužků

První kroužek je umístěn na zemi, která je postupně odstraňována zevnitř a ze strany.Postupně prsten klesá.Jedná se o velmi důležitý bod: je třeba zajistit, aby klesal přísně, bez zkreslení.Jinak se ukáže, že důl bude nakloněn a dříve či později sediment prstenů přestane.

Aby se předešlo zkosení, je třeba řídit svislost stěn.Udělej to vázánímolovnice a položit ji na prsten.Navíc můžete ovládat nejvyšší úroveň.

Nástroje nezbytné pro hloubení vrtu

Je-li horní okraj prstence ve vodorovné poloze se zemí, otočte následující.Je umístěn přísně nahoře.Práce pokračuje.Pokud lze na první prstenec házet přes palubu lopatou se zkrácenou rukojetí, pak ji musíte odstranit pomocí brány nebo stativu a bloku.Měli by tedy pracovat alespoň dva lidé a nejméně tři nebo dokonce čtyři musí kroužky otočit.Takže kopat studnu sami, v jedné ruce, je nemožné.Pokud naviják nepřizpůsobíte.

Hloubka vrtu se tak postupně zvyšuje.Když prsten klesne do úrovně terénu, položí se na něj nový.Pro klesání použijte poháněné držáky nebo žebříky (přesněji držáky).

Výhody této metody kopání studny:

 • Můžete určit, jak pevně a rovnoměrně se prsten stal.
 • Je možné pokládat stejná gumová těsnění, která zajistí těsnost nebo je umístí na maltu.
 • Stěny se nerozpadají.

To vše jsou plusy.Nyní o nevýhodách.Práce uvnitř prstenu je nepříjemná a fyzicky náročná.Proto podle této metody kopají hlavně do mělké hloubky - 7-8 metrů.A v důlní práci zase.

Struktura „nože“ pro snazší průnik do půdy při vykopávání studní

Další bod: při vykopávání paluby kroužky urychlete proces klesání a usnadněte průchod půdy,možné nožem.Je vyroben z betonu, na začátku se nalévá do země.Chcete-li jej vytvořit, vykopejte drážku v kruhu.V řezu má trojúhelníkový tvar (viz obrázek).Jeho vnitřní průměr se shoduje s vnitřním průměrem použitých kroužků, vnější je o něco větší.Poté, co beton získal sílu, položili na tento prsten „pravidelné“ a začali pracovat.

Instalace kroužků po dosažení vodonosné vrstvy

Nejprve je vykopána šachta bez kroužků.Zároveň sledují stěny.Při prvních známkách prolévání vložili prsten dovnitř a pokračovali v prohlubování podle první metody.

Pokud se půda nerozpadne až k vodonosné vrstvě, zastaví se.S pomocí jeřábu nebo manipulátoru jsou v šachtě kladeny kroužky.Poté prohloubte další pár prstenů podle první metody, čímž se zvýší průtok.

Nejprve vykopou důl do zvodnělé vrstvy a poté do něj vloží prsteny

Technika výkopu je zde stejná: pokud to hloubka dovoluje, jednoduše se vyhodí lopatou.Potom dali stativ a bránu a zvedli je do kbelíků.Po instalaci kroužků se mezera mezi stěnami hřídele a kroužkem zaplní a narazí.Současně může být několik horních kroužků utěsněno zvnějšku (například bitumenovou impregnací nebo jinou hydroizolací nátěru).

Během provozu je nutná také kontrola svislosti stěn, ale může být nastavena v určitých mezích.Metoda ovládání je podobná - olovo, svázané s tyčí a spuštěné do šachty.

Výhody této metody:

 • Důl je širší, je výhodnější v něm pracovat, což vám umožní provádět hlubší studny.
 • Je možné provést vnější těsnění několika horních kroužků, což minimalizuje možnost vstupu nejvíce znečištěných vod.

Existují další nevýhody:

 • Je obtížné zkontrolovat těsnost spoje kroužků: během instalace je zakázáno v hřídeli.Je již nemožné otočit již nainstalovaný kroužek.Váží stovky kilogramů.
 • Na okamžik můžete přeskočit a hřídel se rozpadne.
 • Hustota zaplnění mezery mezi stěnou šachty a kroužky zůstává nižší než „původní“ půda.Výsledkem bude, že tající a dešťová voda bude prosakovat dovnitř, kam se dostanou skrz trhliny.Aby se tomu zabránilo, je kolem studny vytvořen ochranný kruh z nepromokavého materiálu (hydroizolační membrána) se sklonem od stěn studny.

Uvedení do provozu

Pokud si myslíte, že jste vykopali studnu a to je po všem, vůbec ne.Stále máte sérii denních cvičení.Zde to můžete udělat sami, bez pomoci.Nejprve musíte zevně vodotěsné stěny, poté vyčistěte a umyjte stěny zevnitř a odsajte vodu - vyčistěte studnu.

Poté, co byla vykopána studna, pár dní se kruhy usadily a zaujaly své místo.V tuto chvíli není nutné nic dělat uvnitř, ale můžete provést vnější hydroizolaci.

Hydroizolace

Pokud byla studna vyrobena podle druhé metody - nejprve vykopali důl, pak dali prsteny - tato fáze je trochujednodušší.Budete muset mírně rozšířit mezeru, aby se hydroizolace.Pokud prsteny položíte okamžitě, musíte kopat slušnou příkop.Alespoň - do středu druhého prstenu.Po odstranění půdy přistoupíme k izolaci.

Nejlepší je použít povlak.Je možné - asfaltový tmel, je to možné - další struktury.V zásadě je možné hydroizolaci svitkem roztavit nebo slepit, v nejextrémnějším případě - zabalit do fólie.Film je nejlevnější, ale netrvá déle než dva roky a poté, pokud je drahý a zesílený .

Hydroizolace, na kterou je položeno topení (pěnový plášť)

Protože jste stále vykopali studnu, izolovejte ji.Předpokládejme, že se v zimě na dacha neobjevíte, ale možná přijdete a zima.Proto se předem postarejte o dostupnost vody.

Čištění stěn a vnitřní utěsnění spár

Pár dní poté, co vykopali studnu a „posadili se“, odešli dovnitř koštětem, zametejte zdi.Potom umyjte zdi: nalijte přes to, zamete je čistým koštětem.Znovu doused - s koštětem.Voda byla odčerpána, vypuštěna.Následující den byl postup opakován.Takže - pět sedm sedm dní.Dokud nebude vnitřek a voda čisté.

Další bod.Ne všechny týmy okamžitě postrádají klouby prstenů.Po prvním očištění je třeba klouby namazat roztokem (cement: písek v poměru 1: 3).Pro zlepšení efektu můžete přidat PVA nebo tekuté sklo (místo některé části vody nebozředit PVA vodou).Je také vhodné zajistit proti vodorovným posunům prstenců.Obzvláště pokud jsou bez zámků.K tomu jsou sousední kroužky upevněny kovovými deskami, které jsou namontovány na kotvě.Toto opatření je nezbytně nutné na nestabilních volných nebo silně zvlněných půdách.

Spojení prstenců s kovovými (nejlépe nerezovými) deskami

Po omytí stěn je voda několikrát přečerpána, můžete použít vodu.Ale aby nic neútočilo dovnitř, je nutné ji zavřít.Asi , jak si udělat dům pro studnu, si přečtěte zde.

Některé funkce kopání jamek a jejich čištění jsou uvedeny v videu.

Bezpečnost při práci

​​

Kopání studny (vlastními rukama nebo brigádou) je těžká a nebezpečná práce, zejména po vykopání prvních tří prstenů.Kbelíky musí být vytaženy navijákem, límcem nebo pomocí bloku, ale je to těžké.Může se zlomit - lano nebo držadlo nemusí stát.Z tohoto důvodu je nezbytné dodržovat bezpečnostní pravidla:

 • Pracovník níže si musí na hlavu položit přilbu.
 • Kbelíky by měly mít silnou rukojeť, lépe svařenou, z tlustého drátu v několika vrstvách.
 • Vázejte kbelíky na silné lano, na jehož konci je upevněna silná karabina se spolehlivým fixačním systémem.
 • Pravidelně kontrolujte stav lana, kliky kbelíku a karabiny.
 • Při zvedání kbelíků musí být pracovník dole na opačné straně.
 • Střídavě pracujte níže.

  Hlavní věc je dodržovat bezpečnostní opatření

Věřte mi, bezpečnostní opatření nejsou zbytečná.Lepší bezpečí než líto.

Jak kopat studnu: foto report

První kopali vykopali - hned dali prsteny.Pracovali tři lidé, kteří se střídali jeden po druhém: nikdo nebyl uvnitř víc než jeden prsten.Toto jsou stručně všechny nuance.Zbytek je na cestě.

Nejprve byly prsteny dovezeny a rozloženy na místě.Z dřevěných desek zvláštního tvaru byl sestaven nůž.

Prsteny pro studnu v oblasti

Takto vypadají prkna pro nůž

Prsten se ukázal podlejehož velikost začala kopat na vybraném místě.

V pozadí leží dřevěný nůž pro kopání studny kruhy

Kopání přísně podle velikosti nože

Na tento kroužek je položen první betonový kroužek.Zpočátku byla půda zlikvidována - zatímco hloubka byla povolena.

První je připraven

Dal druhý, zmeškal švy dovnitř a ven a pokračoval kopat dále.

Byl nainstalován druhý kroužek

Když druhý šel do úrovně terénu, postavili stativ s navijákem a blokem.Tak zvedl a spustil kostrče a kbelíky s plemenem.

Stativ byl umístěn před instalací třetího kroužku

Nyní: jeden je kopání, druhý je „otáčení“ na navijáku, třetí skládání půdy.Na stejném navijáku byl spuštěn do šachty studny.

Pojďme))

Pohřbili šestý prsten a potom se objevila voda.Když se podíváte napůda, ukázalo se takto: chernozem, písek, jíl, aquifer.To znamená, že vrstva, kde voda teče, je oddělena hlínou, která je špatně vodivá.To je velmi dobré - voda by měla být dobrá, jak se ukázalo později.

Jsou vidět záblesky vody

Poté jsou nainstalovány další tři kruhy.Jeden byl ponechán na konci srpna, když je voda nižší, studnu spusťte o další metr.pak standardní postup - umyjte zdi, vypusťte vodu.Takže šestkrát - sedm.Poté, co osedlali hlavu na studnu a nainstalovali celou výplň - bránu, vytáhl kabel z domu, dal zásuvku.Plány - přivést vodu do domu.

Takto vypadá dobře „v domě“