Jak vyrobit altán z polykarbonátu: fotografie, videa, kresby

V poslední době se budovy s polykarbonátem staly stále více populární.Materiál je levný, esteticky atraktivní, má vysokou tažnost, což jim umožňuje navrhnout nelineární povrchy.V letních chatkách nebo v blízkosti domu se stále více vyrábějí altány z polykarbonátu.Používá se pro střechy a /nebo jako dekorace na stěnu, některé pro zasklení.Existují jak úspěšné zkušenosti, tak nikoli.Řekneme vám, co musíte zvážit, aby byla vaše budova klasifikována jako „úspěšná“.

Na střeše je mléčný plast, „zasklení“ je vyrobeno z průhledného

Zkušenosti s používáním

Pokud se zajímáte o recenze týkající se altánů vyrobených z polykarbonátu, je pozorován velmi podivný obrázek: některé jsou spokojeny, jiné nikoli.Navíc jsou jeden a druhý kategorický, názory nejsou vyjádřeny jen takto, ale na základě své vlastní zkušenosti.Z těchto recenzí vyplynuly dva rozpory:

  1. Pod polykarbonátem je horké i v otevřeném altánu.Ale vůbec ne.Někdo tam dokonce i v poledne má stín „jako pod stromy“.
  2. Střecha byla rozbitá krupobitím a skrz a skrz.Někdo má krupobití a dokonce vydrží kameny vypuštěné „dobrými“ kolemjdoucími.

Polykarbonát je monolitický a buněčný

Pokud je vše pochopeno, vše je vysvětlitelné.Polykarbonát je dvou typů: buněčný(celulární) nebo monolitické (lité).To a další lze použít při individuální výstavbě.Monolitický je materiál, který byl dříve nazýván plexisklem.Pokud je dostatečně silný, jeho pevnost je velmi vysoká: zasklení v některých bankách je vyrobeno z monolitického polykarbonátu.Je pravda, že je pokryta speciální ochrannou fólií - aby nedošlo k poškrábání.Pokud položíte takový polykarbonát na střechu letního domu, vydrží i kameny.Ale.Stojí dvakrát až třikrát více než mobilní telefon.

Celulární nebo buněčný polykarbonát, jak název napovídá, sestává z buněk, které jsou poněkud podobné včelím plástům.Proto jméno přišlo.Je tvořena několika tenkými listy, které jsou propojeny propojkami.Vrstvy mohou být od dvou do šesti a buňky mohou mít různé tvary.Některé ze struktur jsou uvedeny na obrázku níže.Při pohledu na tento obrázek je snadné vysvětlit rozpory popsané výše, i když všichni recenzenti použili buněčný polykarbonát.

Nejlevnější materiál má dva listy spojené svislými propojkami.Tady to je - křehké a křehké.Lze jej snadno stisknout i prsty.Obzvláště pokud je buňka velká.Čím složitější je struktura, tím silnější je materiál.Jak víte, který z nich je před vámi?Podívejte se na jeho průřez.Je zde viditelná geometrie buněk.To je otázka síly a křehkosti polykarbonátu.

Struktura buněčného polykarbonátu

Nyní, když je někdo horký pod polykarbonátem, ale někdo ne.K tomu existují dva faktory.ovlivnit.První je regionální.V některých oblastech se slunce, dokonce ani v polovině léta, nepeče, ale zahřívá a ne moc.A i když je zvolen polykarbonát, který se používá ve sklenících - přenáší 80-90% slunečních paprsků - to lidi neděsí, ale dělá jim radost: je příjemné se zahřát.

Druhým faktorem je nesprávný typ materiálu.Jak již bylo zmíněno, existuje polykarbonát, který téměř úplně přenáší sluneční paprsky.Používá se pro skleníky.Existuje jeden, který přenáší asi 30% světla.Zde se musí umístit na střechy altánů nebo použít pro markýzy.To není všechno.Struktura a tloušťka materiálu ovlivňují vlastnosti tepelné izolace: čím více vrstev, tím lepší vlastnosti tepelné izolace.V případě altánu - pod tlustým polykarbonátem (8 mm) v altánu, ani v jižních oblastech není horký.Situace je obecně známá: levné materiály mají z nějakého důvodu nízkou cenu.Nezachraňujte tedy: bude horké, dokonce i krupobití.

Jaké jsou trny z polykarbonátu

Ve formě - jakékoli.Je obtížné vytvořit velmi ostrý ohyb - minimální poloměr je šestkrát větší než tloušťka plechu, ale to není nutné při stavbě altánů.Všechny ostatní formy mohou být obaleny.

Pokud mluvíme o celulárním polykarbonátu, pak je namontován na nějakém druhu rámu.Vlastní únosnost, kterou postrádá.Monolitický s dostatečnou tloušťkou - od 8 mm - lze namontovat bez jakýchkoli opěr.Ale používá se velmi zřídka, protože diskuse o něm nebude.

Polykarbonát je připojen k jakémukoli trnu, ale častějicelkem - na kov.Vypadá to obzvláště krásně u kovaných.Střecha vyrobená z jiného materiálu „strukturu“ přistane a průsvitný plast vypadá beztížně a nepřitahuje pozornost, pouze zdůrazňuje krásu vzorů.Několik fotografií stromů z polykarbonátu se shromažďuje ve fotogalerii, která je umístěna níže (posouváním šipek nebo kliknutím na ikony ji můžete zvětšit na celou obrazovku).

Velmi atraktivní altán byl vyroben z tmavě lakovaného dřeva a mléčného polykarbonátu.Střecha v této verzi je vyrobena z měkkých tašek
Jedná se o uzavřený trn vyrobený z kovu zaskleného na rámu
Jsou to dva v jednom: otevřené z uzavřených altánů
Kov opláštěný oranžovým polykarbonátem - altán bude i za oblačného dne „slunečný“.To je vynikající volba pro regiony, kde je slunce vzácným hostem
Dřevo a polykarbonát - pár, který se vyskytuje zřídka
Modrá vypadá skvěle, ale tváře lidí, kteří sedí v takovém altánu, jsou podivné barvy ...
Sloupy s vysokým vzorem, ozdobné oblouky.Konstrukce se ukázala jako beztížná
Kámen, dřevo, polykarbonát - kombinace krásné a stylové
Díky flexibilitě materiálu můžete vytvářetkulaté tvary
Altán s kovanými prvky
)
Polykarbonátová klenutá střecha je nestandardní.Ukázalo se neobvyklé pouzdro
Vynikající varianta dřevěného altánu se střechou z celulárního polykarbonátu
)
Neobvykle tvarovaná kupole na velké ploše
Otevřenoaltán na louce
Velmi zajímavá varianta: design sleduje tvar domu
Pavilony se šikmou střechou nejsou běžné

Jsou zde uvedeny druhy a vlastnosti altánových a kamenných altánů.

Vlastnosti instalace

Během jakékoli výstavby vždy existuje boj: na jedné straně chcete ušetřit peníze, na druhé straně, aby byly krásné, vysoce kvalitní a spolehlivé.V případě polykarbonátu je lepší neukládat.Za prvé, kvalita je velmi závislá na výrobci, a za druhé, i nákup tenkého plechu vám nakonec nakonec trochu ušetří.Koneckonců, krok bedny závisí na úhlu rampy a tloušťce polykarbonátu: čím menší je tloušťka, tím častěji je třeba bednu instalovat.No a řadu důvodů, proč to nestojí za to, jsme diskutovali výše.

Každý výrobce má podobnou tabulku.Ale už z tohoto je vidět, že čím tenčí je plachta, tím častěji je nutné vytvořit bednu

Co by mohlo býtpolykarbonátová báze?Jakýkoli materiál: dřevo, plast, kov.Pokud je polykarbonát připevněn na strom, musí být ošetřen antiseptiky, které nedovolí množení hub a bakterií.Je to způsobeno kondenzací mezi plastem a dřevem.Vysoká vlhkost a vytváří podmínky pro vývoj plísní.

Konce desek musí být uzavřeny

Při pokládání na kov může nastat další problém.Pod sluncem se velmi zahřívá, z toho v malých oblastech se plast zahřívá.Tento jev vede k tomu, že se otáčí nad kovovým rámem.Aby nedošlo k lokálnímu přehřátí, je na kov nalepena tenká vrstva tepelně izolačního materiálu.Pokud si koupíte polykarbonát od známého výrobce, jsou v sadě samolepicí tepelné izolační pásky.Pokud je materiál „neznámý“, lze použít jakýkoli hustý a flexibilní materiál s odpovídajícími vlastnostmi.První, kdo přijde na mysl, je guma a korek, ale může se objevit pás plsti, tenký pěnový polyethylen atd.Přilepte na tmel.

Pokud jsou základem plastové trubky, neexistují žádné problémy: materiály mají podobné vlastnosti, koexistují bez problémů.

Zde je popsán výrobní postup vrchlíku pro polykarbonátový stroj .

Co a jak řezat

Polykarbonátové desky můžete řezat jakýmkoli nástrojem, který pracuje se dřevem.Toto je ruční pila, skládačka, bruska s kotoučem na dřevo.

Můžete řezat jakopodél a napříč plástev.Konce průřezů musí být utěsněny.Při nákupu značkových materiálů vám bude nabídnuta těsnicí páska (přilepená k hornímu řezu) a perforovaná páska (uzavře řez ve spodní části a perforace pro odstranění vodní páry nebo kapiček kondenzátu), které jsou k řezu přilepeny.Pokud takové pásky nemáte, můžete plástev zakrýt průhledným tmelem, ale nedochází k mezerám.

Řezané listy pomocí skládačky nebo brusky

Proč nemohou zůstat otevřené?Zaprvé se do nich dostane prach a trosky, což nakonec způsobí, že střecha nebo stěny jsou uklizené a téměř neprůhledné.Za druhé, když vstupuje vzduch, na stěnách se tvoří kondenzace a mikroskopické zelené řasy se v něm dokonale reprodukují ve světle.Polykarbonát se stává zvláštní barvou a vzhled je ... ošklivý.

Po oříznutí plátu musí být voština očištěna od prachu, který se do nich dostal.To se nejlépe provede pomocí vysavače.Pak zavřete plástev.

O tom, jak stavět altány ze stromu, si přečtěte zde.

Jak opravit

Při montáži je důležité si uvědomit, že polykarbonát pro střechu na jedné straně má ochranný povlak proti ultrafialovému záření.Odřízne škodlivé spektrum.Na této straně výrobci drží film s logem.Při montáži střechy nebo stěn by měl být tento film nahoře.Odstraňuje se ihned po instalaci.Není to „do“ - aby se nepoškrábal a ani o týden později - ve světle se film bude držet a bude obtížné jej odstranit.

Pro spojovací prvky se používají speciální jímky se zátkami nebo šrouby s povinnou kovovou a pryžovou podložkou.Pro každé příslušenství je předvrtán otvor.Jeho průměr by měl být o 3-4 mm větší než průměr spojovacích prostředků.Pokud je použita termální pračka, má poměrně silnou nohu.Průměr otvoru by proto měl být také větší.

Nádrže zajišťují spolehlivé upevnění polykarbonátu

Při montáži upevňovacích prvků není hlavní věcí příliš utahovat.Plast by se neměl ohýbat.Při použití tepelné myčky slouží její noha jako omezovač a se samořeznými šrouby budete muset ovládat sílu.

Pro spojování desek se používají speciální profily.Vyrovnávají tepelnou roztažnost (přibližně 3 mm na metr délky) a současně zaručují bezpečné uložení.Podrobnosti o profilech a všech složitosti úprav jsou popsány ve videu.

Výkresy

Jakýkoli z dřevěných nebo kovových trnů může být pokryt polykarbonátem.Proto prakticky neexistují žádné samostatné projekty.Toto je pouze zvláštní případ dekorace.Několik kreseb, které lze vyrobit ze dřeva i kovu, zveřejníme ve fotogalerii níže: přejděte, vyberte.

]
Pravoúhlý altán se čtyřmi střechami
]