Jak vyrobit domácí zemní vrták (Yamobur, zemlebur)

Při stavbě domu a uspořádání místa je často nutné provést v zemi kulaté otvory.Jsou potřebné pro stavbu plotu - pro instalaci stožárů, při stavbě altánů, pro instalaci oblouků a jiných lehkých užitkových konstrukcí.Při instalaci pilotového základu se vyžadují stejné jámy, ale s větším průměrem a hloubkou.Udělejte z těchto šachet motorový nebo ruční vrták.V obchodech jsou v dostatečném množství, ale mnozí dávají přednost domácím výrobkům: jsou často produktivnější a spolehlivější než výrobky z továrny.Kromě toho může být vrtačka s vlastními rukama vyrobena z jakéhokoli designu a je jich mnoho.

Návrhy a aplikace

Existují tři hlavní struktury zemních cvičení:

 • Zahrada.Obvykle se jedná o dva půlkruhové lopatky svařované pod úhlem k sobě.Ruční vrtačka tohoto návrhu se používá k uspořádání děr pro výsadbu, proto se nazývá „zahrada“.Jímky však vytvářejí stejný nástroj při instalaci sloupů pro ploty, altány a další lehké budovy.

  Příklad domácí hliněné zahradní vrtačky

 • Vrtací vrták.Liší se tím, že má delší řeznou část.Používá se pro stejné účely - pro vytváření děr pod sloupy.Vzhledem ke své konstrukci - delší řezací část - je nutné ji odstraňovat méně často, takže vrtání je obvykle rychlejší.

  Šnekový vrták se liší spirálovitě vinutým o několik závitů spirály

 • Vrták pro hromádky TISE.Tato konstrukce je podobná zahradní vrtačce, ale má přídavnou skládací čepel, která vytváří rozpínání ve spodní části hromady, což je charakteristické pro založení tohoto typu.

  Sklápěcí čepel - vlastnosti vrtáku pro piloty TISE

Snadnější provádění zahradních zemních secích strojů.V závislosti na typu půdy, na které se vrtá, je jejich konstrukce mírně upravena.Toto je kouzlo domácích vrtáků - mohou být „naostřeny“ pro specifické podmínky a nejen co do velikosti - nože mohou být vyrobeny odnímatelné, přišroubované, ale také v konstrukčních prvcích.Ano, běžné vrtáky v obchodě jsou levné, ale jsou „univerzální“.Fungují dobře na „lehkých“ půdách. “Na hlíně, hlíně, slíně atd.jsou neúčinné.

Výroba zahradního secího stroje

Zahradní secí stroj je nejjednodušší, ale nejúčinnější konstrukce.Skládá se z:

 • Řezná část.Obvykle se skládá ze dvou ocelových půlkruhů s naostřenými hranami.Průměr ostří se volí v závislosti na průměru jám, které je třeba vrtat.Pro pohodlí čepele můžetevyrobit odnímatelné - šroubované.

  Vrták pro sloupy může být s prefabrikovanou tyčí

 • Prut.Jedná se o kulatou nebo profilovanou trubku (čtvercový průřez).Lze také použít šrot, ale je velmi těžký a s ním bude obtížné pracovat.Délka tyče je požadovaná hloubka jámy plus 50 - 60 cm. Pokud ji zkrátíte, budete muset vyvrtat poslední centimetry do hlubokého svahu, což není vůbec snadné.Pokud je v tomto výpočtu celková výška vyšší než 1,5 metru, má smysl vytvořit prefabrikovanou tyč.Potom je tyč zvětšena kousky potrubí stejného průměru, které mají kloubový systém.
 • Rukojeť.Nejčastěji je k tyči přivařen příčný nosník ve tvaru písmene T. Délka rukojeti je minimální - 40 cm, optimální asi 50 - 60 cm.
 • Vrták s hrotem.Toto je část, která je pod čepelí.Nejprve uvolní zemi a v počáteční fázi je zodpovědná za centrování vrtačky - je snazší ji držet svisle.

Toto je základní konstrukce a existuje mnoho vylepšení.Nejdříve ale pojďme mluvit o tom, z čeho lze provést vrták na zem.

Materiály

Jak již bylo uvedeno, tyč se nejčastěji vyrábí z trubky kruhového nebo čtvercového průřezu.Průměr - od 3/4 'do 1,5', profilovaná trubka může být odebrána od 20 * 20 mm do 35 * 35 mm.

Čepele listů mohou být vyrobeny z:

 • ocelového plechu o tloušťce nejméně 4 mm;
 • pilový list pro brusku vhodného průměru.

  Zemlebur s listy z pilového listu pro brusku

Je jednodušší vyrobit listy z pilového listu.V tomto případě řezáníhrany jsou připraveny.Boční okraje bude možné dále zaostřit tak, aby se půda snáze řezala.

Picovrták je vyroben z různých materiálů - spousta jeho provedení.Jednoduše vytvoří naostřenou tyč.Pak potřebujete kousek tyče velkého průměru.Druhou možností je udělat něco jako vrták z proužku.A přesto - kombinace obou.

Hrot pro zemní vrták vyrobený z ocelového pásu
Peak - jedna z možností špičky
Kombinovaná špička pro broušení hornin

A konečně o peru.Je výhodnější, pokud je vyrobena z kulaté trubky.Jeho průměr lze zvolit podle pokrytí dlaněmi.Základním požadavkem je, abyste se cítili dobře.

Nože a způsob upevnění

Nejprve se musíte rozhodnout, zda to uděláte sami s odnímatelnými nebo stacionárními noži.Jsou-li čepele snímatelné, jsou na jeden konec tyče přivařeny svary z silné oceli.Police jsou vyrobeny v úhlu - takže roviny nožů jsou rozvedeny v úhlu 25-30 °.

Poté, co byly police svařeny, jsou v nich vytvořeny dva nebo tři otvory - pod spojovací prvky.Poté bude třeba v lopatkách vytvořit stejné otvory a namontovat je na šrouby o solidním průměru.

Na jedné tyči můžete mít několik sad řezných kotoučů - pro šachty různých průměrů

Ve středu disků musíte vyříznout otvory ve středu - tak, aby těsně přiléhaly k tyči, ale totooperaceVyžaduje se také u monolitické verze - se svařovanými lopatkami.

Ocelový plech

Pokud se chystáte vyrobit čepele z ocelového plechu, vystřihněte šablonu z papíru a podél ní kruh oceli.Vyvrtat díru do středu - budete muset vložit a přivařit tyč do ní.Kruh nebo čtverec - v závislosti na vybraném pruhu.Rozměry otvoru jsou o něco větší než rozměry tyče.

Dále se musíte rozhodnout, jaký druh lopatek uděláte - ze dvou polovin kruhu (jako na fotografii nahoře) nebo ve formě otevřeného kruhu s posunutými hranami - jedné cívky spirály (na fotografii níže).

Ruční jednosměrné bouře

Hrany musí být také zvýšeny o 25-30 °.V takovém případě bude účinnost vrtání maximální.Pokud pracujete na hustých půdách (hlína, hlína s převahou hlíny), mohou se čepele pod zatížením snížit.Chcete-li tomu zabránit, přidejte zarážky z rohu nebo tlustého pruhu oceli.

Posílení ruční vrtačky pro vrtání v hustých půdách

Čepele se ohýbají kvůli skutečnosti, že ocel se používá neztvrdlá, ale je téměř nemožné ji najít v plechu, a pokudmožné, pak je nepravděpodobné, že by se mohla ohnout.

Z pilového kotouče

Pokud máte starý pilový kotouč vhodného průměru, našli jste téměř perfektní variantu.Používají tvrzenou ocel a jsou elastické a trvanlivé.Takový disk však nelze ohnout, protože je rozřezán na polovinu a tyto poloviny jsou chovány v požadovaném úhlu.

Disk je rozřezán na polovinu

Takový domácí vrták na zeminu vykazuje poměrně vysokou produktivitu.I použitá kola mají dobře naostřenou hranu.A aby bylo vrtání ještě snazší, je na stranách také naostřen vrták pro kutily.

Úpravy

V hustých půdách může být obtížné řezat půdu velkými lopatkami.V tomto případě je na tyč přivařeno několik lopatek různých velikostí.Dole, poblíž vrcholů, jsou nejmenší svary, výše, ustupují o několik centimetrů - velké.Mohou existovat tři takové úrovně, maximálně čtyři.Celá řezná část by neměla být větší než 50 cm, jinak je velmi obtížné fyzicky pracovat.

Řezné listy mohou být uspořádány v několika úrovních

Je-li pro mělké jámy zapotřebí vrták - pro instalaci sloupů atd., Pak je tato konstrukce optimální - má relativně malýhmotnost, práce s ním je snadná.Proces práce je tento - spustili jej do díry, několikrát ji otočili - vytáhli ji a vylili půdu uvíznutou mezi lopatkami.Ale pokud potřebujete vrtat hluboké jámy, budete mučeni tažením malého množství půdy z hloubky.V takových případech je přes nože přivařena skříňka pro sběr zeminy.

Domácí vrták s geodetem je vhodný pro instalaci sloupů a pilot

A to vše je vrták pro kutily.Všechny jsou vysoce efektivní - je mnohem snazší pracovat než ty zakoupené.

Šneková vrtačka

Šroubová vrtačka vytváří značný odpor díky velkému počtu závitů, to znamená, že funguje hodnětěžší než zahradní vrtačka.Šrouby se však používají hlavně v přítomnosti mechanizovaného pohonu - když dělají vrták do hlubokých studní - do vody, instalaci podzemních sond pro tepelné čerpadlo atd.

Takto vypadá vrtací vrtačka

K výrobě vrtačky pro domácí výrobu potřebujete několik kovových disků.Počet disků se rovná počtu otáček.Kotouče jsou vyříznuty stejně, v nich je ve středu vyříznut otvor pro tyč a stejný sektor - takže je můžete svařovat.

V prstencích je vyznačen sektor, vystřižený

Kotouče jsou přivařeny na jedné straně, a poté mírně protahují výslednou harmoniku, na druhé straně je svar svařován.Na krajních discích jsou kroužky svařeny.Svařované kotouče jsou nasazeny na tyč, spodní okraj je svařen.

Ukázalo se, že taková velká pružina

Dále je vyžadován naviják.Polotovar pro šroub je upevněn, hák navijáku přilne k kroužku a natahuje se na požadovanou délku, po které se šroub vaří.

Téměř hotovo

Vrták pro piloty TISE

V autorské verzi je vrták TISE čepel s rypadlem a skládací širšínůž, který tvoří prodloužení ve spodní části hromady.Je však nepohodlné pracovat s takovým projektilem - skládací nůž výrazně zasahuje.Proto je v některých provedeních odnímatelný, ale obecně se doporučuje vyvrtat jámy samotným běžným zahradním vrtákem a rozšířit jej, vyrobit samostatně skládací nůž s pozemním přijímačem.Tak práceJe to snazší a rychlejší.

Jednou z možností je vrták pro kutily pro piloty TISE

Oříznutá lopata zde působí jako nůž a přijímač půdy je vyroben ze sledě.Nůž je upevněn pohyblivě, při spouštění do jámy je tažen nylonovým kabelem přivázaným ke konci.Po dosažení dna je kabel oslabený, lopatka začne řezat strany jámy a vytvářet tak nezbytnou expanzi.

Na fotografii níže - druhá verze provizorního vrtáku pro piloty TISE.Návrh je složitější, ale také efektivnější.Radlice pluhu je vyrobena z kusu pružiny, broušeného a přivařeného k závěsné konstrukci na šroubových spojích.

Složitější konstrukce

Bagr pochází ze staré propanové nádrže.Shromažďování půdy probíhá zdola, protože přijímač je vytvořen se zaobleným dnem.Má dva otvory, jejich okraje jsou naostřené.

Pohled zdola

Tento projektil funguje dobře i na hustém jílu.Aby se však snížilo tření, musí být jamka neustále navlhčena vodou.

Výkresy

Samohybná vrtačka, kterou si vyrobíte, je dobrá v tom, že její konstrukce je „vlastníkem“ pro majitele.Ve výrobním procesu každý dělá své vlastní změny, pak mnoho dalších modifikuje produkt.Ale bez základních výkresů to může být obtížné.Tato rytina obsahuje několik výkresů s velikostmi různých vrtaček.Jak víte, velikosti jsou libovolné, mohou se a měly by se měnit, přizpůsobujíc se velikosti požadovaných jamek.

Lopatová vrtačka

Nemá vážnou strukturu pro výsadbu rostlinvýznam.V tomto případě můžete provést zahradní vrtačku z lopaty.Vyberte si kvalitní lopatu vyrobenou z dobré oceli, použijte označení, jak je znázorněno na obrázku.Podle označení bude nutné vystřihnout dva malé fragmenty, snížit spodní část uprostřed do hloubky 30 cm (na fotografii).

Bur z lopaty

Dále se okraje ohýbají dopředu, druhý dozadu a okvětní lístky vytvořené ve spodní části se k nim skládají.Výsledné švy se vaří z vnějšku a zevnitř.

Vrták na měkké půdy

Pokud je půda měkká, obvyklá konstrukce nefunguje dobře.Pro tyto případy existuje speciální vrták s protáhlou řeznou částí.Je to druh skla se štěrbinami po stranách.Řezy jsou vybaveny řeznými hranami.Jsou nejlépe vyrobeny z dobře kalené oceli.

Vrták na měkké půdy

Tento obrázek ukazuje zajímavou konstrukci držadla - lze ji přeskupit s rostoucí délkou tyče.

Základní výkresy vrtacího a zahradního secího stroje

Obě tyto jednotky fungují dobře, ale zahradní se musí často odstraňovat a šroub se obtížněji otáčí.Vyberte si podle svých vlastních preferencí.

Vrtací a zahradní vrtačka pro pozemky různých hustot

Podrobný nákres v projekcích vrtacího vrtačky

Výkres zahradní vrtačky

Video materiály