Jak vyrobit dřevěný plot: pokyny krok za krokem (3 fotografické zprávy)

V posledních letech stále častěji uvidíte nejen nové dřevěné domy, ale i ploty.Lidé dělají takový krok vědomě: výrobky jsou velmi krásné.Dokonce souhlasí s pravidelným nádechem, a dokud to zůstane, tak to zůstane.Pokud jste milovníkem dřeva, mohou vám být užitečné fotografické zprávy o tom, jak lidé postavili dřevěný plot vlastními rukama.Obvykle se používají zajímavá řešení.Možná ne vždy 100% správné, ale funkční.

Fotoreportáž 1: obyčejný plot z prken (plotem)

Tento plot byl instalován pravidelně za pomoci zaměstnaných nebo dobrovolných asistentů, ale většinu plotu sestavilrukou majitele.Desky byly nejprve zpracovány a poté dodány na místo již připravené k použití.

Toto je pohled na místo s instalovanými sloupy

Hlavní práce byly provedeny před zimou - díry byly vykopány motorovou vrtačkou k pronájmu.Hlavní věcí je vidět, že vrták je nestabilní.Pak proces ztěžuje i na normální půdě.Bylo to tak s námi: první den bylo vyvrtáno a oslabeno pouze 6 děr: kolik všechno ostatní dělá?Soused navrhl vyměnit nůž.S novou řezací částí to udělali všichni ostatní během denního světla.Vrtali jsme o něco nižší než hloubku zamrzání půdy.Zamrzne o 1,2 metru, hloubka děr je 1,3 metru (zajištění „jen v případě“), vzdálenost mezi otvory je 3 m. Vytáhli lano mezi rohové značky, označené 3 m sekcí (hodili deskou).Výsledek je přesně.

Vrtání otvorů

Poté, co vylili trosky do otvoru v kbelíku, vložili rukáv z ruberoidu válcovaného do dvou vrstev.Do tohoto pouzdra byly vloženy sloupce 60 x 60 mm se stěnou 3 mm.K nim dříve byly segmenty výztuže přivařeny dole - aby lépe držely, a také roh „čtyřicet“ pro stanovení budoucích kmenů.Sloupy před instalací, nebo spíše dlouho před ní, jsou broušeny a nejprve pokryty antikorozní úpravou, poté dvěma vrstvami barvy.

Sloupky byly nainstalovány v otvorech

Nejdůležitější je správně nastavit sloupy.Také to udělali s kabelem.Rohové příspěvky jsme nastavili přísně na úroveň.Nejprve dali jeden, aby vystrčil 1,8 metru, pak byl přenesen pomocí laserové hladiny do druhé, která stojí na stejné úrovni.Tato operace byla opakována se všemi „kroky“.Výztuhy a zarážky prozatím pomáhaly držet klíčové sloupky, nalitím betonu M 200. Poté, co se malta zabavila, nitě byly taženy mezi sloupky - jeden nahoře, označil vrcholy sloupů, druhý uprostřed výšky - byly orientovány podél toho, když byly zbývající sloupky odkryty.

Poté, co nalili beton přes sloupy (za několik dní), začali nalévat základnu.Vyrobili jsme přenosné bednění z borovicových desek.Po přestavbě to postupně zaplavilo základnu.Nevykopávali hluboce - byl odstraněn pouze trávník.VVýsledkem byly póly, mezi kterými byla nalita betonová páska.

Před instalací shtaketinu

Asi , co je nejlepším základem pro plot, si přečtěte zde.

Dřevo bylo suché, natřeno antiseptickou sloučeninou, která barvu trochu zesvětlila.Světelné desky se ukázaly.K nainstalovaným sloupkům byly připevněny nosníky - klády - o průřezu 50 x 100 mm.Na vrchol položili lištu vědomě.Za prvé, navenek je to více podobné, za druhé, jsou chráněny konce desek s otevřenými póry.Tato tyč byla připevněna k první desce nainstalované na úrovni desky a pomocné, která byla instalována o tři metry později.Proto byly desky k sobě připojeny jeden po druhém.

Zahájení instalace plotu

Při instalaci plotu je důležité nainstalovat první desku přísně svisle.Zkontrolovali jsme to pomocí olovnice (několikrát jsem podváděl úroveň, takže teď, kdykoli je vertikální důležitá, zkontrolujeme ji olovnicí).Další je otázka technologie.Neupevňovali desky těsně, ale s mezerou 1,2 cm. Aby byla mezera stabilní, byla nalezena deska (podšívka) takové tloušťky a kus stejné délky, jako byl ořezaný plot - 1,8 m. Práce vypadá takto: připravte shtaketin apodšívka.Podšívku aplikujeme na již přibitý, vyložíme ji shtaketinem, vyrovnáme horní část a poté připevníme dva šrouby na každé zpoždění.Výsledkem je stejná mezera.Ale takový trik je možný, pokud má deska dokonalou geometrii.

Mezery jsou všude stejné

Pokud jde o mezeru.Velikost (1,2 mm) byla perfektní.Pokud se díváte zvnějšku - nic nevidíte, alezevnitř je ulice dobře viditelná.

Pohled z místa

Pokud jde o výhody dřevěného plotu: sousedé, kteří mají plot z vlnité lepenky, jsou závistliví: v létě na mém dvořebylo to v pohodě, oni - jako v peci, všechny květiny byly spálené.Až do pozdního podzimu máme nepokoje.

Toto je pohled z boku

Foto reportáž 2: horizontální plot vyrobený z neokládané šachovnice

]

Tento plot je jako pohádka.Majitel místa byl částečně sestaven samostatně.Najatí dělníci vykopali jámy, postavili stožáry.Kovovýroba - řezné sloupy a varné desky - zásluha přítele.Vše ostatní, včetně zpracování desky a sestavení částí plotu, bylo provedeno rukama majitele a jeho manželky (malování).

Použila se nebroušená deska o tloušťce 20 mm, hladké hrany byly broušeny na pile (po dohodě), sběrač byl samostatně odstraněn a poté pískován strojem, načež byl potažen vodou dezinfekčním „Duf“, barvou teaku.Aplikuje se širokým štětcem ve dvou vrstvách.Tady je výsledek práce.

Nezkryté ploty

Na sloupcích byly použity kovové čtvercové trubky s profilem: 60 x 60 mm, tloušťka stěny 3 mm.Hraněné desky 150 x 30 mm jsou připevněny na obou stranách.Byly připevněny ve vzdálenosti 10 cm od vrcholu, pak ve vzdálenosti 100 cm a 190 cm. „Byl vytvořen sendvič ze dvou desek, vyvrtaný, vše bylo upevněno šroubem se samostředící podložkou.

Jak byly vyrobeny sloupy

Sloupy o celkové výšce 3 m na 1 mzabetonováno do země.Odkryté podél kabelu nataženého mezi předinstalovanými kontrolními sloupky.Postup je standardní, je neobvyklé, že horní část (2 metry, které zůstanou nad zemí) je zabalena fólií.Řešení se ukázalo jako správné: po přepravě a betonování byl film špinavý a dřevo pod ním bylo čisté.Po zaschnutí betonu film odstranili.

Zarovnání sloupů a sestavení prvního vedení

Postup montáže je následující:

  • Vyberte první desku plochým spodním okrajem.
  • Změřili jsme vzdálenost mezi sloupky, odřízli kus z hrací desky o 1 cm kratší než změřená vzdálenost (aby se stala normální).
  • Natírejte řezanou pažbu antiseptikem.
  • První desku postavte 5 cm nad zemí, upevněte ji svorkami.V každé hraně zevnitř zatočíme dva samořezné šrouby (45 mm).
  • Nastavte vertikální polohu.Najdeme střed, vložíme lištu, nespočíváme na zemi, hrana visí.Upevňujeme dvěma šrouby v horní části instalované desky.
  • Nastavení nové lišty.Měla by překrývat i největší římsu dna.Zavře také šrouby, které drží prostřední tyč.

Tato sekvence je udržována až na vrchol.Takže běh je postupně přijímán.Všimněte si, že bývalé zametání má zkosené hrany, všechny vypadají „venku“: takže se kapky deště rozevírají.

Postupně, jeden po druhém běhu, se vyvíjí plot

K získání rovnoměrného horního okraje byly vybrány, oříznuty,byly obarveny antiseptikem a pak byly připevněny - pod finále, zarovnání všech vrcholů v jedné linii.

Foto reportáž 3: plot proutí ze stromu

Další možností bylo téměř „sólo“.Proutěný dřevěný plot se sestavuje téměř bez vnější účasti.Někdy manželka pracovala v asistentech - na malování tyčí, druhým asistentem - pes.

Výsledkem byl takový dřevěný plot))

Následující materiály byly použity pro vodorovný plot z ohýbaných desek, který se také nazývá proutěný, někdy - proutěný rakouský:

]
  • pro sloupy, profilové potrubí 60 x 60 mm, instalační rozteč 2,7 m;
  • deska s hranami, hoblované 100 x 20 mm, délka 6 m;
  • mezilehlý paprsek 50 x 50 mm, ale je lepší vzít méně - je vhodnější ohnout;

Bylo rozhodnuto natřít desky antiseptikem tmavým pigmentem a sloupky světle šedou.Z dálky na tmavém pozadí jako stehy.Kdokoli se to nelíbí - malovat tónem s deskami.

Malované sloupy a první tři prkna splétané mezi dvěma extrémními

Většinu času je potřeba na malování a vysoušení desek.Pokud jsou připraveny, všechno jde docela rychle: upevňovací prvky jsou minimální, pouze první deska je připevněna k úrovni, zbytek je nastaven na ni.Šestimetrové desky jsou opleteny kolem tří sloupů.Mezi sloupy je vzdálenost asi 5,4 - 5,5 m, zbytek vyčnívá, ale výsledek vypadá originální.

Je vhodnější sbírat proutěný plot z desek, nikoli vodorovně, ale vodorovně - několik desek tkaných po celé délce

Hlavní zaměření jetkát první tři prkna.Bez mezilehlých tyčí jednoduše padnou: dvě na jedné straně na hraně, jedna na druhé.Pak musí být uspořádány tak, aby byly nad sebou.Jsou-li dva pomocníci, přidržují desky na dvou nejbližších místech a třetí osoba desky ohýbá a vkládá prostřední paprsek.Po instalaci prvních tří desek se spodní deska nastaví podle úrovně a přišroubuje k sloupkům (vyplňte otvor, potom zašroubujte samořezný šroub).

Jak to vypadá blízko a pod úhlem

Pokud si proutěný dřevěný plot vytvoříte z prken vlastními rukama, je vhodnější je při sestavování sklopit rozpětím, ale vodorovně.Nejprve byly spodní tři desky opleteny v plné délce, nastaveny na úroveň a upevněny.Pak shromáždili zbytek - jak barva schne.

Toto je čelní pohled.Můžete vidět „ocasy“, kde desky končí a začínají, ale nezkazí obrázek, ale přidají twist

Ve ​​videu je zobrazena jednodušší varianta - pouze tři sloupce a kratší desky.Zde jsou sloupy vyrobeny ze dřeva, je ukázána technologie jejich instalace.Dobré video - celý proces instalace je jasný.

Závěry

Ve všech třech příkladech jsou jasně vysledovány dvě fáze, které, pokud si z vlastních rukou vytvoříte dřevěný plot, zabere hodně času.Prvním je instalace sloupů a nalití základu nebo základny.Druhým je práce na přípravě dřeva.Pokud je web nový, neobyvatelný, existují problémy s bezpečností a procesem lakování, a zejména broušení,dlouhotrvající.Má smysl kupovat dřevo předem a připravovat je v dílně nebo v garáži.Když přijde čas položit dřevěný plot, vezměte hotový materiál na místo těsně před instalací.

Pokud jsou všechny materiály připraveny, můžete si udělat vlastní dřevěný plot docela rychle.Samotná instalace dřeva netrvá dlouho.Z celé doby výstavby se 40% času věnuje přípravě desek, dalších 20% na přípravě stožárů, pokud jsou kovové, a 10%, pokud se jedná o dřevo, dalších 20% na jejich instalaci (stožáry).Sestava tedy nemá moc času.