Jak vyrobit fontánu: 6 typů

Dekorace stránek je oblíbenou zábavou pro zahradníky a majitele domů.Krásné květinové záhony, květinové záhony a dokonce i postele jsou skutečnou ozdobou.Oko jako rybníky a jezírka obklopená krásnou vegetací však nic nepotěší.A pokud z ní stále teče proud vody, pak se roh změní v nejlepší místo k odpočinku.Pokud stále spravujete a děláte nejen fontánu s vlastními rukama, ale také krásné podsvícení, dejte houpačky nebo lavičky poblíž, večer se všichni obyvatelé shromáždí na tomto místě.

Tato fontána je vyrobena samostatně, jako podsvícení: vodotěsná LED svítilna s ovládacím panelem pro změnu barev

Fontánové zařízení

K vytvoření fontány v venkovském domě nejsou nutné žádné velké náklady.To samozřejmě záleží na velikosti rybníka a na tom, jak si to představujete.Podle způsobu stavby jsou fontány uzavřeny a otevřeny.Mluvíme o cyklickém používání vody.Uzavřený typ používá totéžobjem vody, jízda v kruhu.Otevřeno - stále nové.Zahradní a venkovské fontány dělají většinou uzavřený typ: jejich zařízení je jednodušší a úspornější.Voda se samozřejmě musí přidávat a pravidelně měnit - vypařuje se a znečišťuje se, ale náklady nejsou příliš vysoké.

Při instalaci otevřeného systému bude nutné promyslet systém zásobování vodou, kontrolu jeho hladiny, odvodnění a vypouštění.Můžete samozřejmě použít fontánový rezervoár jako nádobu pro ohřev vody před zavlažováním a provést kabeláž v zahradní zahradě z mísy, ale zalévání není potřeba nepřetržitě a fontána může pracovat v tomto režimu.

Je viditelná plastová nádoba a čerpadlo je dole, přímo na místě, kde se trubka vytéká z vody

V nejjednodušší verzi pro výrobu malých rozměrůKašna potřebuje nějaké utěsněné nádrže a ponorné čerpadlo.Lze přizpůsobit libovolnou kapacitu - speciální plast pro rybník, barel, starou vanu, umyvadlo, odřezanou pneumatiku, potaženou fólií atd.Čerpadla jsou o něco složitější.

Čerpadla pro fontány

Čerpadla pro fontány se prodávají speciálně se zabudovanými filtry.Aby byla fontána vlastními silami jednodušší, můžete si takové modely koupit.Práce s nimi je velmi jednoduchá: vložili ji do nádoby, zajistili ji tak, aby se nepohybovala, nalila vodu, provedla počáteční manipulace (popsáno v pokynech) a zaplala ji.

Fontánová čerpadla mají různé kapacity a zvyšují proud do různých výšek.V sadě jsou často výměnné trysky,které mění povahu trysky.Jsou napájeny ze sítě 220 V, existují modely, které pracují na solárních panelech.Vyrobeny hermeticky, takže při připojování nebudou žádné problémy, není nutné snižovat transformátory.Jediná věc, která neublíží, je stroj a RCD na lince, ke které bude čerpadlo připojeno.To je jen pro zvýšení bezpečnosti.Cena nejmenšího a nízkoenergetického plnicího čerpadla je 25–30 $.Produktivní modely stojí několik set nebo více.

Pro fontánu lze použít jakékoli ponorné čerpadlo.Je však třeba koupit nebo vyrobit filtr (můžete vytvořit pískový filtr) a transformátor typu down-down.Skupina zabezpečení ze stroje a RCD na lince zde nebude na místě.Tento okruh se vyplatí obtěžovat, pokud máte staré čerpadlo, které se momentálně nepoužívá.

Jak vyrobit bez čerpadla

Mohu vyrobit fontánu bez čerpadla?Je to možné, ale otevřený typ.Například do rybníka přiveďte vodovodní potrubí - centrální nebo zásobující vodu ze studny nebo studny.Voda opouštějící tlak bude dávat proud nějaké výšky.Instalací špičky na trubku můžeme změnit její tvar.Ale s takovou konstrukcí je nutné zjistit, kam odklonit vodu.Můžete - zpět do studny nebo do řeky, na místo pro zavlažování atd.I když u takové organizace je přítomno čerpadlo, ale čerpá vodu do domu a fontána je pouze jedním z průtokových bodů.

Organizace fontány bez ponorného čerpadla

Druhou možností je umístit do ní nějaký kontejner ve výšce.přivádět vodu a odtud je vedeno do fontány dole.Chcete-li vytvořit více či méně slušnou výšku trysky, musí být kapacita zvýšena o 3 nebo více metrů.Otázkou však zůstává: jak tam dodávat vodu.Opět pomocí čerpadla, ale již ponorné.Jsou levnější, ale vyžadují filtr.Rovněž bude potřebná jáma, ve které je zařízení nainstalováno.Potrubní systém je spojuje s mísou fontány.

Přečtěte si, jak udělat vodopád.

Fontánová světla

V této oblasti se s příchodem LED dařilo všechno.Jsou napájeny 12 V nebo 24 V, což je mnohem bezpečnější než běžná síť.Existují dokonce i solární baterie.

Plnicí podsvícení

Podsvícení lze provést pomocí vodotěsných LED pásek nebo stejných světlometů a lamp.K jejich napájení potřebujete adaptér, který převádí napětí 220 V na 12 nebo 24 V, ale obvykle se prodávají na stejném místě jako LED diody, takže by neměly existovat žádné problémy.Instalace je jednoduchá: reflektory mají montážní držáky, pásku lze ze střižníku „vystřelit“, pouze držáky je třeba najít více velikostí pásky: není nutné děrovat, aby nedošlo k přerušení těsnosti.

Existují LED diody, které mění barvu.Odstíny od 8 do několika tisíc

Schémata fontán různých konfigurací a fotografie jejich designu

Určitě víte, že hlavní složkou fontány je její šálek.Ve skutečnosti je to stejný rybník, ale s přídavným zařízením - čerpadlo.Rybníklze provést alespoň tuctem různých způsobů a některé z nich jsou popsány v samostatném článku, protože nebudeme popisovat, jak vyrobit misku pro bazén.Věnujeme maximální pozornost organizaci fontán a jejich výzdobě.

Malá fontána

Pro toto zařízení je třeba zařízení a čerpadlo.Dekorace je umístěna na trubici, která vychází z čerpadla.Mohou to být kamenné desky, do kterých je třeba vyvrtat šroub, o průměru o něco větším než je průměr trubky.Tyto talíře jsou navlečeny jeden na druhého v typu dětské pyramidy.

Organizace dekorativní fontány pro letní rezidenci

Aby se předešlo přetečení vody, je nutné zajistit odvodňovací systém - do nádoby vložte trubku těsně pod maximální hladinou, jejíž druhý okraj by měl být veden dokanalizace, drenážní systém nebo zahrada.Můžete to udělat jiným způsobem: uspořádat kolem mísy sběrač vody - udělat betonovou drážku nebo kopat plastovou.Shromážděná voda by měla být také někde odstraněna.Obvykle v uzavřených systémech není problém přetečení, ale nedostatek vody - odpařuje se, ale můžete hrát bezpečně.

Do-it-yourself fontána: foto report 1

A nyní foto reportáž o tom, jak je mini fontána vyrobena pomocí tohoto schématu.Ukázalo se to zajímavé.

Vytvoření této ozdobné kašny trvalo několik hodin

Vytvoření této fontány trvalo:

  • čtvercový plastový květináč pro květiny bezdíry;
  • malé fontánové čerpadlo;
  • plastová trubka dlouhá 0,7 m, s takovým průměremnasaďte vývod čerpadla;
  • pytel ozdobných oblázků;
  • tři cihly;
  • Červená žula řezaná na desky.

Z nástroje - vrtací stroj k vrtání děr do žuly o průměru o něco větším než je průměr trubky.

Instalace nádoby na fontánu

Do připraveného otvoru instalujeme misku, do ní vložte cihly blíže k okrajům.Jsou nezbytné pro stabilitu struktury a za účelem snížení množství oblázků.Slouží také jako podpora pro kamennou strukturu.Mezi instalované cihly nasadíme čerpadlo s trubkou, nalijeme vodu a zkontrolujeme, jak to funguje.

Otvory byly předvrtány do desek v dílně.Měly by být umístěny přibližně ve středu tak, aby kameny neobrátily strukturu vzhůru nohama.

Přidáme fontánu

První deska je nesena položenými cihlami, zbytek je navlečen tak, aby se těžiště nepohybovalo.Po položení prvního vyplníme zbývající prostor oblázky.Po položení posledního kusu se na trubce vytvoří značka.Úplně poslední kámen je odstraněn, trubka je odříznuta těsně pod značkou a poslední fragment je vrácen na své místo.Když je voda zapnutá, zdá se, že vytéká přímo z kamene.Velmi neobvyklé a nekomplikované.

Photo Report 2

Další verze malé fontány je vyrobena podle stejného principu, místo trubky byla použita pouze flexibilní hadice a místo kamene naplavené dříví.Účinek byl prostě úžasný.

Vyrábíme malou fontánu vlastníma rukama

Všechno je tak jasné, že není třeba komentovat.Od předchozího návrhu se liší pouze v přítomnosti ok.Tím se zvýší objem vody: pánev má malou velikost.

Zdobení fontány

Dokud to neuvidíte, je těžké si představit, jak snadné je udělat věci úžasné krásy.Pokud jde o trubky - je lepší používat polyethylen - jsou dobře ohnuté a nebojí se ultrafialového záření.

Podívejte se, jak vyrobit fontánu z pneumatiky ve videu.

Místnost nebo stůl

Mini fontány se vyrábějí na stejném principu, pouze čerpadla používají velmi nízkoenergetická čerpadla.Vhodné i pro akvária, ale bez provzdušňování.Dokonce pracují téměř neslyšitelně.Vyrobíme fontánu v japonském stylu.Kromě čerpadla budete potřebovat malou keramickou nádrž.V našem případě je to ovál pálené hlíny.Kus bambusu je asi 70 cm dlouhý (zakoupený v květinářství, prodávaný jako podpora pro lezecké rostliny), banda živě rostoucího bambusu a některé malé oblázky.Z toho všeho se ukazuje taková krása.

Mini-domovská kašna pro domácí kutě

Nejprve jsme rozřezali kousek bambusu na kousky různých délek.Je uvnitř dutý - jedná se o přírodní trubky, které navíc dlouho nehnit.Jedna ze stran by měla mít šikmý řez, druhá - sudá.Řezejte tak, aby nejdelší kus blízko rovnoměrně řezaného konce měl „kloub“.Dolní řez je přibližně 5 mm pod tímto zahuštěním.Je to jen uvnitřoddíl, s jeho pomocí bude snadné umístit tento segment do výstupu čerpadla.Je obtížné řezat, ale ukázalo se, že řezá tenkou hlaveň kovovou čepelí.

Viděli jsme bambus na tři kusy různých délek

Do misky jsme vložili malou pumpu, dali na ni nejdelší kousek bambusu - jeho délka je asi 35 cm. Na druhé straněpo stranách položte hromadu živého bambusu a vyplňte prostor mezi nimi oblázky.

Naplnění mini fontány

K naší „dýmce“ připojíme dva zbývající kousky suchého bambusu.Můžete použít konopné lano.To je vše, vyrobili si mini-fontánou svými vlastními rukama.Zbývá doplnit vodu a zapnout čerpadlo.

Na stejném principu lze vyrobit i jiné modely.Nyní chápete, jak a bude snadné změnit design.Několik fotografií pro inspiraci.

Další vnitřní bambusová fontána v japonském stylu

Žulová mísa a bambusová pouliční fontána

Jiný typ, který je pro nás tradiční a známý, používá téměř stejný nápad a stejné nástroje.Rozdíl v designu.Můžete si vzít velkou keramiku nebo dokonce plastovou nádobu.Je důležité pouze to, aby neobsahovaly drenážní otvory.Dále je to technická záležitost: rozdělte ji plastovou přepážkou na dvě nebo tři zóny, nalijte více půdy do jedné a zasadte jednu z hygrofilních rostlin.

Jak vyrobit mini fontánu

Druhou částí bude nádrž.Pouze při organizaci oběhu je nutná vícestupňová filtrace: velmi kontaminovanávoda dopadá.Proto vkládají sklenice jeden po druhém z filtračních materiálů s odlišným článkem - nejprve drátěnou nebo plastovou sítí, poté látkou s jiným článkem a uvnitř této konstrukce je malé čerpadlo.

Stolní mini fontána

Svými vlastními rukama si můžete vytvořit nejen složení takové stolní fontány, ale také čerpadlo.Jak?Podívejte se na video.

Oblázková fontána

Velmi zajímavá stavba fontán s oblázky.Jejich mísa je maskovaná, takže vypadá jako suchá fontána bez mísy.Ve skutečnosti existuje mísa, ale je zdobena oblázky, které jsou položeny na mřížce zakrývající nádrž.

Suchá oblázková fontána - schéma zařízení

Ve vykopané jámě je instalována určitá kapacita.Jeho objem a velikost by měla být docela slušná: shromáždit všechny postříkání nebo alespoň většinu z nich.Vložili do nádrže čerpadlo, zakryly jej kovovou nebo plastovou mřížkou a nahoře malou buňku.Slouží k ochraně před velkými kontaminanty před vniknutím do vody a na tuto jemnou síť lze položit tlustou drátěnou síť.To je, pokud používáte oblázky.Pokud budete pokládat kamenné desky, můžete použít desky nebo tyče.

Jak si vyrobit „suchou“ fontánu vlastníma rukama

U oblázků je asi lepší udělat pravý opak: nejprve na ni položte mřížku s velkou buňkou -s mělkým.Nemusíte se tedy starat o výběr velkých oblázků a odpadky se nedostanou do vody.

Rockery withzdroj - tato fontána může vypadat takto

Pro navrhování zahrady v moderním stylu je tato varianta vhodnější

Pokud zahrnete fantazii, můžete přijít na tomto základěvelmi zajímavé skladby.Například jedna z možností se zahradní konev.Pokud je vaše zahrada vyzdobena v klasickém stylu, je nepravděpodobné, aby se fontána konev dobře hodila, ale ve venkovském stylu - velmi.

Zahradní fontána z konve

Jak vidíte, voda je shromažďována ve stejné lodi, skrytá pod oblázky, a odtud pumpuje do konve s malým čerpadlem.

U zdi

Toto je klasická verze - ze zdi protéká malý nebo velký proud vody, který teče do mísy.Jak jste možná uhodli, v misce je čerpadlo, které přivádí vodu potrubím k výstupnímu bodu vody.Všechno je jednoduché, pokud víte jak.Je to jen otázka implementace a dekorace.

Schéma uspořádání vodopádu u zdi

Aby se čerpadlo objevilo, je přišroubováno k nějaké těžké desce.Alespoň na chodník, pokud se vejde pouze velikost.Pouzdro má obvykle odpovídající montážní otvory, ale při výběru byste měli věnovat pozornost.

Klasický design nástěnné fontány

Pokud plánujete udělat něco podobného zdi domu nebo plotu, postarejte se o jeho hydroizolaci.I když voda neodteká stěnou, spadne na ni stříkající voda a zvýší se vlhkost.Minimálně je nutné několikrát potahovat hydrofobní kompozicí.Pokuste se najít ten, který se moc nezměnípovrch.

Další verze fontány u zdi

Styl designu se může lišit.V horní misce vytvořte plochý povrch, kterým voda stéká po zdi.Účinek je velmi zajímavý.Je důležité, aby povrch, ze kterého voda padá, byl zrcadlový a absolutně vodorovný.

​​

Krásná fontána pro letní rezidenci ve stylu minimalismu nebo secese

Kaskádová fontána

Duhové trysky vypadají velmi zajímavě.Fontány tohoto typu se nazývají kaskády nebo kaskády.S touto organizací přetéká voda z jedné mísy do druhé.V případě venkovské nebo zahradní fontány můžete přijít se zajímavými formami.Například fontána kbelíků, konve, konvice a dokonce i staré zahradní vozíky.

Kaskádová fontána ze zahradních vozíků

Princip organizace takové kaskády je jednoduchý: několik plavidel nebo misek je upevněno na sobě tak, že z jedné vody padá proud vodyv jiném.Níže je největší nádrž a to je čerpadlo.Přivádí vodu hadicí k nejvyšší nádobě.

Další dekorativní zahradní fontána

Jak vyrobit misku pro fontánu

Pokud potřebujete klasický tvar - kulatý, čtvercová nebo oválná mísa, ze které zasáhne proud vody, nejjednodušší způsob, jak najít vhodnou plastovou nádrž.Mají různé tvary a objemy - od desítek litrů po několik tun.Podle barvy jsou hlavně černé a modré.I když se zdá, že pro naše účely je lepší vzít modrou barvu, mějte na pamětiNa tomto pozadí je znečištění viditelnější.Aby vaše fontána nevypadala jako bažina, budete často muset takovou misku vyčistit.Z tohoto hlediska je praktičtější čerpat - voda také vypadá a je nutné mýt méně často.

Zahradní fontána z plastové misky

Vybranou nádrž můžete buď zakopat do úrovně země, nebo nechat stranou.Nejčastěji jsou boky zdobeny kameny nebo oblázky.Podle toho zvolte hloubku jámy.Kopají to o něco větší než mísa.

Jak a jak zdobit web lze najít zde.

Když je dosaženo požadované hloubky, odstraňte všechny kořeny, naplavené dříví, vyrovnejte dno, pěch, přidejte písek, vrstvu asi 10 cm. Je dobře vyrovnán a zbaven, aby byl hustší.Na připravenou základnu se umístí mísa naplněná vodou.V mezeře mezi stěnami mísy a jímkou ​​se nalévá písek nebo zemina.Písek - pokud je půda jílovitá, a půda - pokud se obvykle vypouští.Když usnul malou vrstvu, zhutnil se - úhledně, pomocí tyče nebo paluby, padající do klesající mezery.Ale bez ohledu na to, jak dobře kondenzujete, buďte připraveni na to, že za pár týdnů budete muset nalít více: půda bude sedět několik centimetrů.

Miska vyčnívá nad zemí

Můžete to udělat bez plastové misky.Existují dvě další možnosti: vyrobit nádrž z litého betonu.V tomto případě můžete vytvořit fontánu se stranami.Tento proces je dlouhý a nákladný a je třeba se obávat i hydroizolace.

Nejlevnější možnost jevykopejte jámu a položte ji filmem.V zásadě to zvládne jakýkoli polyethylen o vysoké hustotě, ale bude to trvat rok, možná dva.Pak začne pustit vodu.Speciální filmy pro bazény jsou v tomto ohledu spolehlivější, ale stojí slušné peníze, ale lze je používat roky.Výrobní technologie takové fontánové mísy je zachycena na fotografii.

Značení jám a zemní práce

První etapa je kopání jámy a vyrovnání stěn.Po dosažení požadovaného tvaru a rozměrů jsou vodorovné plošiny vyrovnány a pokryty vrstvou písku.Chrání fólii před možným poškozením.

Umístili jsme film do hotové základny.Uvnitř by měla ležet bez napětí, volně.Jeho okraje jsou pokryty zeminou, lisované balvany.Aby se zabránilo klíčení kořenů rostlin filmem, není vhodné šířit geotextilie.Tato netkaná textilie je velmi odolná proti roztržení.Používá se při pokládce silnic tak, aby se půda nedrtila a stromy se nevyklíčily.A tak bez problémů obhajovala fontánu.

Položení filmů v jámě

Na rozložený film se položí balvany.Pokud je jáma stupňovitá, měly by na každém kroku ležet balvany.Když je konstrukce misky téměř dokončena, umístí se čerpadlo.Miska je naplněna vodou a testována - a miska na netěsnosti a výkon čerpadla.

Film položený v jámě je zdoben balvany.Poté, co vložili čerpadlo

Ve skutečnosti, vše, pokud je dodávána elektřina, můžete spustit fontánu.

Nápady na fotografický design



]

]