Jak vyrobit lešení

Při stavbě, opravě a údržbě soukromého domu nebo chaty je třeba provést co nejlepší práci.S pomocí žebříku nelze udělat vše a není to příliš pohodlné.Je mnohem pohodlnější používat lešení.

Je mnohem méně výhodné pracovat z žebříku

Domácí lešení ze dřeva

Kovové lešení je samozřejmě spolehlivé a odolné, ale nejčastějis vyrobený ze dřeva.Každý může pracovat se dřevem a vše, co je potřeba, je pila, hřebíky /šrouby, kladivo /šroubovák /šroubovák.Sada nástrojů je jednoduchá, kterou najdete u každého vlastníka, a pokud něco neexistuje, není na nákup potřeba mnoho peněz.Kov je v tomto ohledu složitější.Vyžaduje to alespoň určité dovednosti v manipulaci, přítomnost svařovacího stroje a alespoň nějakou představu o tom, jak správně svařovat švy.Proto je lešení vlastními rukama ve většině případů vyrobeno ze dřeva.

Co dělat

Každý chápe, že lešení nebo lešení jsou zapotřebí na krátkou dobu.Ale použití pro jejich výrobu musíkvalitní stavební dřevo s minimem uzlů.Někteří řemeslníci doporučují výrobu lesů výhradně ze smrku.Na rozdíl od borovice jsou její uzly sporadické a téměř neovlivňují sílu desky.

Smrkové desky jsou však zřídka dostupné každému, ale borovice jsou obvykle dostačující.Lešení můžete také vyrobit z borovicových desek, ale každá z nich musí být zkontrolována (v každém případě jde o stojany a podlahy).Chcete-li to provést, přidejte dva sloupce (tři nebo čtyři cihly jeden na druhém, pár stavebních bloků, dva balvany atd.).Při kontrole třímetrových desek je vzdálenost mezi nimi 2,2 - 2,5 m. Na sloupky položili desku, několikrát uprostřed stáli a skákali.Pokud existují slabiny, deska se zlomí nebo praskne.Zvětralé - lze použít.

Deska lešení se používá dobře, bez uzlů

Tloušťka desky by měla být konkrétně zmíněna v závislosti na konstrukci lešení, vzdálenosti mezi stojany a plánovaném zatížení.Jediné, co lze říci, je to, že pro regály a podlahy se nejčastěji používá deska o tloušťce 40 mm nebo 50 mm, pro regály - 25–30 mm.Takovou desku lze použít při podrobných stavebních pracích, pokud ji nelze při demontáži lešení poškodit.

Hřebíky nebo samořezné šrouby

Debata o tom, zda jsou hřebíky nebo samořezné šrouby lepší, je stále na místě, ale v tomto případě je to ještě více zhoršeno skutečností, že práce je prováděna ve výšce a vyžaduje se odVzory zvyšují spolehlivost.Z tohoto hlediska jsou hřebíky lepší.Jsou vyrobeny z měkkého kovu a v přítomnosti nákladuohýbat, ale neporušovat se.Samořezné šrouby jsou vyrobeny z tvrzené oceli, ale jsou křehké a praskají v případě nárazu nebo proměnlivého zatížení.To je pro lešení kritické - byly chvíle, kdy se rozpadly.Ale jde o „černé“ šrouby.Pokud jsou eloxované - nažloutlá zelená - nejsou tak křehké a vydrží všechna zatížení.Pokud se vážně obáváte o spolehlivost lesů, je lepší používat hřebíky.Nelíbí se jim kvůli skutečnosti, že nebude fungovat, aby se spára rychle a beze ztrát rozebrala - nejčastěji je dřevo poškozeno.

Rozpadají se dokonce i eloxované samořezné šrouby

V rámci vlastní výroby lešení to můžete udělat: zpočátku sbírejte vše na eloxovaných samořezných šroubech.Pokud se ukáže, že konstrukce je pohodlná a správná, ujistěte se, že do každého spoje zatlačíte dva nebo tři hřebíky.Aby nedošlo k poškození dřeva během demontáže, můžete pod hřebíky položit ozdoby z tenkých desek, na delší rozpětí lze použít celé desky, ale malé tloušťky.Při demontáži je možné ji rozdělit a vyčnívající hřebíky lze snadno odstranit.

Konstrukce a jejich vlastnosti

Pro různé druhy prací se používají lešení a lešení různých konstrukcí.Pro práci s lehkými materiály není potřeba příliš velká únosnost.V takových případech vytvořte lešení nebo obálky lešení.

Stavební lešení-obálka.Přes zdánlivou nespolehlivost je vhodné s nimi pracovat

Pro práci na pedimentech nebo navenkovní dekorace nízkého jednopatrového domu pomocí konstrukčních koz, na nosnících, na nichž je položena podlaha.

Nelze-li se na stěny spolehnout, jsou vhodné kozy s podlahovými deskami položenými na trámech

K pokládce cihelných zdí, stavebních bloků, pro zdobení fasády.cihla nebo kámen - pro všechny tyto práce již bylo vyžadováno kvalitní lešení.

Pro zvýšení tuhosti je lešení ze dřeva vyztuženo zarážkami a výztuhami

Všechny tyto konstrukce nejsou zpravidla připevněny ke stěnám budovy, ale jsou upevněny zarážkami, které podepírajístojany.Dále si povíme více o každém z těchto návrhů.

Boční lešení

Nazývají se tak, protože obvykle nejsou připevněny ke zdi, ale jednoduše se opírají o zeď.Jsou drženi na úkor důrazu.Čím více je tento typ lešení naložen, tím silnější jsou.Existují dva vzory, z nichž oba jsou vytvořeny ve tvaru písmene „G“, rozmístěné pouze v různých směrech.

Výkresy připojeného lešení (dva typy)

Obrázek vpravo ukazuje jednoduchou a spolehlivou konstrukci lešení.Jejich jedinou nevýhodou je, že nejsou výškově nastavitelné.Je-li to třeba, například vhodné pro lemování přesahů střechy, montáž nebo čištění odtoku, všechny práce, které mají malou šířku.Někteří dokonce přizpůsobují taková lešení pro stavbu domu z polen (dřevo).Je vhodné válcovat nebo zvyšovat polena podél žeber zarážek.

Jsou spolehliví - vydrží 11 metrů kulatiny a tři lidé
Stavební lešení - jednoduchékonstrukce

Na obrázku vlevo lešení obálky nebo arménské lešení.Konstrukce je jednoduchá a spolehlivá, i když se to nezdá.Ale to už bylo testováno na mnoha tisících domů ve výstavbě.Je atraktivní v tom, že vyžaduje minimum stavebních materiálů, můžete je sestavit /rozebrat /přemístit během několika minut.Hlavní věc je výroba trojúhelníků a instalace v dané výšce trvá trochu času: zvedněte trojúhelník, podepřete jej nakloněným paprskem, který je upevněn v zemi.

Trojúhelníkové zastávky pro arménské lesy

Pro výrobu trojúhelníků se používá deska o tloušťce 40–50 mm a šířce 100–150 mm.Svislá část může být dlouhá - proto je vhodné zvednout lešení do předem stanovené výšky.Horní příčka je vyrobena v délce 80-100 cm, na ni jsou položeny podlahové desky.Mimochodem, mají také tloušťku 50 mm a šířku - čím větší, tím lepší, ideálně také 150 mm.

Při zatáčkách musí být spoj umístěn tak, aby vodorovná deska byla nahoře.Pro zvýšení spolehlivosti této jednotky můžete použít kovové desky ve tvaru rohu.Pokud je však roh upevněn pomocí tří přibitých hřebíků ze dvou stran, není to nutné.

Trojúhelníky arménských lešení jsou instalovány každý metr

Takové trojúhelníky jsou stanoveny každý metr zhruba.Pokudfasáda umožňuje, jsou přibity, pokud ne, mohou být pouze gravitací.Hlavní zatížení v tomto návrhu připadá na přítlačnou desku - ta, která je umístěna pod úhlem a jeden konec přiléhá k zemi, druhá - na vrchol trojúhelníku.Tyto zarážky jsou vyrobeny ze dřeva, desek o tloušťce nejméně 50 mm, trubek o pevném průměru (nejméně 76 mm) nebo profilů (pro profilové potrubí o velikosti nejméně 50 x 40 mm).Při instalaci dorazu je doraz umístěn přesně do rohu, zatloukán do země, dodatečně upevněn jízdou v klínech.

Důraz je kladen přesně v rohu

Ukosiny jsou tlačeny do země, dodatečně fixovány klíny

Aby se vyloučila možnost bočního posunu, jsou nainstalované dorazy fixovány několika výložníky, které je spojují do tuhé konstrukce.Zde můžete pro tyto výložníky použít neotevřenou desku, pokud existuje, ale dostatečné tloušťky a šířky.

Nainstalované dorazy se srazí pomocí výložníků

Pokud je nutné pěstovat dorazy (pokud jsou zapotřebí déle než 6 metrů), je pro takovou desku zdůrazněn další důraz.To spočívá přibližně ve středu hlavního, čímž se sundá část nákladu.

Jak vyrobit arménské lešení na vnějším rohu

Teď trochu o podlaze těchto bočních lešení.Je vyrobena z široké desky o tloušťce 40-50 mm.V takovém případě je vhodné je upevnit na trojúhelníky alespoň pro samořezné šrouby.Tato konstrukce nezajišťuje přítomnost zábradlí a sebemenší pohyby pod nohama způsobízvýšené nepohodlí.Proto je fixace velmi žádoucí.

Dřevěné lešení: kresby a fotografie

Výše ​​uvedené možnosti jsou dobré, pokud práce nevyžadují těžké materiály.Také není vždy možné opřít se o lešení na zeď - jakoukoli ventilační fasádu nebo vícevrstvou zeď - a takovou strukturu již nelze postavit.V tomto případě vytvořte plné lesy.Jejich konstrukce není také komplikovaná, ale vyžaduje se slušné množství řeziva.

Schéma lešení z desek

Ke svému zařízení také používají desky značné tloušťky - 40 - 50 mm.První stojany jsou smontovány.Jedná se o dva svislé nosníky nebo silné desky upevněné příčníky.Rozměry příček jsou 80-100 cm. Musí být provedeny na základě toho, že minimální více či méně vhodná šířka podlahy je 60 cm. Ale budete mít mnohem jistější, pokud máte alespoň 80 cm.stojany lze zužovat.

Aby lešení neklesla na zeď domu, mohou být příčníky vyrobeny s uvolněním 20-30 cm. Nedovolí, aby konstrukce padla na stranu domu

Racks setve vzdálenosti 1,5 až 2,5 metru.Rozpětí závisí na tloušťce desek, které budete používat pro podlahy - je nutné, aby se neohýbaly.Regály instalované v požadované vzdálenosti jsou spojeny svahem.Nedovolí, aby se struktura formovala bokem.Čím více příčníků a výložníků, tím spolehlivější lešení se získá.

Aby se zabránilo pádu lešení, jsou podporovány deskami /trámy, z nichž jeden konec je přibit k sloupkům (hřebíky), druhý je zasypán v zemi

Příčníky neumožňují skládánído strany, ale stále existuje možnost, že volné lesy mohou spadnout dopředu.Aby se tomu zabránilo, jsou paprsky podporovány paprsky.Pokud je výška lesů 2,5 - 3 metry, nemusí to být nutné, ale pokud potřebujete provádět práce na úrovni druhého nebo třetího patra, je taková fixace nutná.

Dřevěné lešení vlastníma rukama lze provést za několik dní

Pokud bude práce prováděna ve vysoké výšce, je vhodné provést zábradlí.Mohou být vyrobeny z ne příliš tlustých desek, ale neměly by tam být žádné uzly, jako praskliny.Zábradlí vám pomůže cítit se sebevědomě na vrcholu pro ty, kteří se bojí výšek.

Konstrukce lešení je modulární, snadno se rozšiřuje do požadované výšky a tvaru
)
Až do úrovně překrývání druhého patra stačí standardní tvarování - 6 metrů
]
Takové lesy jsou nepohodlné v tom, že musí být zcela demontovány, pokud je nutné je přemístit na jinou zeď
Můžete sestavit malé lešení ze starých, ale silných desek.Někdy se pro výztuhy a podpěry používají tyče nebo trubky - co je na farmě

Stavební kozy

Stále existuje způsob, jak vyrobit lehké pojízdné lešení - postavit stejné konstrukční kozy, které mají rampy s určitým krokem, což bude jak žebřík, tak i podpora pro podlahové desky.

Na příčníky jsou položeny podlahové desky

Tato varianta lešení je dobrá, například při opláštění domu vlečkou.Opláštění jde zdola nahoru, výška se musí neustále měnit, není možné se o něj opřít nebo zamknout na zeď.Proto je tato možnost pro tento případ nejlepší.

Stavební kozy - možnosti

Někdy je jeden stojan na jedné straně svislý, aniž by se nakláněl.To vám umožní instalovat je blíže ke zdi, podlaha je pak umístěna blíže ke zdi.V některých případech je to vhodné - například pro těsnění, malování, preventivní ošetření.

Druhy a jednotky lešení vyrobené z kovu

Při stavbě domu z kamene jsou vhodnější stavební kameny, kovové lešení.Jsou schopni odolat jakémukoli zatížení.Méně oblíbené jsou jen proto, že v mnoha regionech je dřevo stále nejlevnější druh stavebních materiálů.Druhým bodem, který je často rozhodující, je to, že po demontáži dřevěného lešení lze desky uvést do činnosti - použít při další výstavbě.Kovové části by měly být oprášeny ve stodole .

Existují však také výhody pro kovové lešení.Při rozebrání nezabírají mnoho místa.Majitelé dřevadomy musí být stále používány pravidelně: srub vyžaduje péči, takže každé dva až tři roky jsou zapotřebí lesy.V tomto případě je praktičtější kovový než dřevěný.Snadněji se sestavují, trvanlivější a silnější.

Všechna kovová lešení mají stejný tvar - svislé sloupky spojené paprsky a svahy.Liší se pouze způsob, jak jsou části vzájemně spojeny:

 • Lešení čepů.Říká se jim to díky skutečnosti, že příčky s stojany jsou spojeny pomocí kolíků.Na stojanech jsou svařovány části potrubí nebo disků s perforací a na příčkách - ohnuté kolíky.Takový systém se sestavuje velmi jednoduše, vydrží velké zatížení.Implementace lešení typu pin pro budovy jednoduchého tvaru je velmi snadné, obejít arkýřová okna a římsy je mnohem obtížnější.

  Zásada propojení jehličnatých lesů

 • Clamp.Pro stojany a příčky se používají kruhové trubky, které jsou spojeny dohromady pomocí svorek zvláštního provedení.Systém je velmi mobilní a mobilní, můžete snadno obejít všechny zakřivené fasády.Mínus - omezená nosnost a výška (podle GOST - ne vyšší než 40 metrů).

  Upínací lešení - rychlá montáž /demontáž

 • Rám.Rámy stejné velikosti jsou svařeny z kulaté nebo obdélníkové trubky.Jsou propojeny příčnými trubkami a výložníky.Mají modulární strukturu a jsou snadno rozšiřitelné jak výškou, tak délkou.Mají určitý krok na délku - 1,5 /2 /2,5 /3 metry, vjedna sekce má obvykle výšku 2 metry a standardní hloubku 1 m. V některých rámech jsou kola upravena pro snazší pohyb po rovném povrchu.Spojení prvků typu vlajky - kolíky se štěrbinou jsou přivařeny k rámu, do kterého je vlajka vložena.Otvory se vyrábějí v příčkách a svazích.Prvky jsou položeny na čep, upevněné příznakem.Sekce rostou nahoru pomocí menších spojovacích trubek přivařených k rámovým sloupkům na jedné straně.U této metody je důležité, aby byly rozměry potrubí dokonale vybrány, aby nedošlo k žádné vůli.

  Lešení rámu - princip upevnění příčných nosníků a výložníků

 • Wedge.S obecnou podobností designu se liší ve formě spojení.V sojích s určitým krokem (obvykle 2 metry) se svařují disky s perforací.Na propojkách jsou na obou koncích přivařeny speciální zámky typu „vlčí ústa“.Zámky jsou na disku fixovány pomocí speciálního klínu.Tyto lesy se rychle spojují a odpojují, mají vysokou pohyblivost a lze je použít na fasádách složitých tvarů.

  Klínová lešení stojanu a příčníku jsou spojena pomocí klínů a zámků zvláštního tvaru

Při vlastní výrobě kovových lešení se nejčastěji vyrábějí bičové tyče.Nejjednodušeji se realizují, jsou však dobré pouze na pravoúhlých fasádách, aby se obešly složitější tvary, je třeba přidat další trubky.