Jak vyrobit polykarbonátový skleník

Polykarbonátové skleníky jsou široce zastoupeny v distribuční síti - pro každý vkus a velikost.Ale mnozí raději dělají sami.Protože polykarbonátový skleník vlastními rukama je mnohokrát silnější a spolehlivější.Náklady jsou navíc menší nebo stejné.

Jak vybrat design

Pokud se rozhodnete postavit polykarbonátový skleník vlastními rukama, je vhodné zvolit design, který vám umožní využít hlavní výhodutohoto materiálu je jeho schopnost se ohýbat.Jedná se o dva typy se zakřivenými střechami s podpěrami ve formě oblouků.

V jednom provedení oblouky pocházejí ze samotné země.Pokud jsou zakřivené ve formě poloměru, je na okrajích ztraceno mnoho plochy, protože kvůli malé výšce je práce velmi nepříjemná.

Pokud je radiální skleník vyroben z polykarbonátu podle tohoto výkresu, bude možné pracovat poblíž stěn

Tento problém řeší jiný design - skompozitní rám svařený z několika kusů.Rovné stojany vycházejí z půdy /ze základny, které se zvedají do výšky nejméně jednoho a půl metru.K nim je přivařen oblouk.U takového zařízení je střecha zaoblená, stěny jsou rovné.I po stěnách můžete pracovat bez problémů a narovnat se v plné výšce.

Varianta s kompozitním rámem

Ale zaoblená střecha skleníku má několik nevýhod.První - v něm je obtížnější než v přímé linii vytvořit větrací otvory.Tento problém můžete vyřešit, pokud provedete příčky ve stěnách a ne na střeše.Druhou minus zaoblené střechy v polykarbonátovém skleníku je to, že sníh ji zanechává horší než z ploch s plochými sklony.Pokud žijete v oblasti se zasněženými zimami, nebo musíte udělat zesílené farmy nebo udělat šikmou střechu - s jedním nebo dvěma svahy.

Pokud svařujete dva polokleny pod úhlem, sníh se lépe rozpadne

Existuje třetí řešení - udělat zaoblenou část střechy ze dvou oblouků svařovaných pod úhlem, kterýtvoří jakýsi kůň.Díky této struktuře sníh dobře vychází a brusle mohou být chráněny širokým pásem kovu.Tím se zlepší tok sněhu a chrání kloub před prosakováním.

​​

Polykarbonátový skleník udělej si sám: materiál pro rám

Výběr materiálů pro rám není příliš velký.Profilované (pravoúhlé) trubky, kovový roh a dřevěný nosník.Pro sádrokartony používejte také pozinkované profily.

Dřevo

Paprsek se používá pro malé skleníky a pro výstavbuvyberte si s jednostrannou nebo sedlovou střechou, protože je obtížné a dlouhé ohýbat oblouky ze dřeva.Průřez paprsku závisí na velikosti skleníku a zatížení sněhem /větrem v regionu.Nejběžnější velikost je 50 x 50 mm.Takové podpěry jsou umístěny ve středním pruhu.Pro větší spolehlivost mohou být rohové regály vyrobeny ze dřeva 100 x 100 mm.

Navíc, jak ušetřit peníze, nemůžete koupit paprsek, ale učinit jej složeným - z desek.Vezměte dvě desky o šířce 50 mm a tloušťce 25 mm, tři desky o tloušťce 15 mm.Složte, srazte na obou stranách hřebíky.Výsledné stojany jsou silnější, lépe snášejí zatížení, méně citlivé na kroucení, protože dřevěná vlákna jsou směrována různými směry.

Polykarbonátový skleník se často vyrábí z roubenky
)
Zesílení krokví střechy skleníku
Obecné uspořádání skleníkudům
Varianta skleníku s dřevěným rámem a víceúrovňovou sedlovou střechou
Montážní postup pro kutily pro dřevěný rám pro polykarbonátový skleník
) Rozměrový nákres: skleník s jedním roztečem
Jiná možnost je větší

Pokud je skleník vyroben z polykarbonátu s rukama na dřevěném rámu, musí být všechny desky /dřevo ošetřeny /namočeny antiseptiky a ty, které jsou určeny pro ulici.Konce, které jsou pohřbeny v zemi, ošetřené sloučeninami pro přímý kontakt se zemí.Bez takového ošetření se dřevo za prvé rychle zhroutí a za druhé se může stát zdrojem rostlinných chorob.

Při připojování stojek k postroji (spodní kolejnici) použijte zesílené ocelové úhelníky pro větší tuhost a spolehlivost.Jsou ve stavebnictví.Pro zvýšení únosnosti střechy jsou instalovány další propojky.

Zde si můžete přečíst více o štítových střechách zde, o jednoplášťových střechách zde.

Profilované trubky a ocelové rohy

Většina polykarbonátových skleníkových rámů je vyrobena z profilovaných trubek.Pokud existuje svařovací stroj, dovednosti s ním pracovat, není obtížné dělat všechno sami - je snazší vařit čtverec nebo obdélník než kulaté trubky.Další plus - pomocí ohýbačky trubek je snadné vytvořit oblouky sami.

Profilovaná trubka je dobrá, protože má vysokou tuhost, ale může být ohnuta do oblouku
]
Ani těžký sněžení se takového skleníku nebojí
Tenkostěnné trubky, a to i se zdvojenými oblouky, v zimě často nepřežijí
sekce se prolínají s méně výkonnými

Sekce opět závisí na velikosti a podmínkách prostředí.Nejčastěji zpravoúhlá trubka 20 x 40 mm.Ale možnosti jsou možné.Pro tento materiál je také důležitý parametr jako tloušťka stěny.Je žádoucí, aby kov byl 2 až 3 mm.Takový rám toleruje významná zatížení.

Ocelový roh je také dobrou volbou, ale ohyb je obtížný, protože sbírají skleníky ve formě domu - se štítovými nebo štítovými střechami.Velikosti polic jsou 20-30 mm, tloušťka kovu je od 2 mm.

Pozinkované profily

Polykarbonátový skleník pro kutily s rámem vyrobeným z profilů je nejspolehlivější možností.Je to dobré v oblastech s malými zasněženými zimami, a to i bez silného větru.Výhodou této možnosti je, že není třeba žádné svařování.A mínus není největší únosnost.

Pokuste se o co nejspolehlivější spojení
)
Jeden z rámečků
Ukosin a zastávky nejsou nadbytečné

Tato technologie se používá standardně - jako při instalaci stěn a příček ze sádrokartonu.Jediným rozdílem je, že rám je na jedné straně opláštěn a je připojen polykarbonát.Je žádoucí provést dvojité stojany - sloučení dvou nosných profilů, jejich nasazení „zády k sobě“ a jejich zkroucení samořeznými šrouby.Pro větší tuhost rámu proveďte sečení spojením sousedních stojanů se šikmými propojkami.Pro posílení příhradového nosníku je vhodné nechat střechu naklonit a ne zaoblit.

Nadace

Pokud vás zajímá, zda potřebujete základ pro skleník odpolykarbonát, jedna odpověď - potřebujete ji.A spolehlivé.Létají velmi dobře.Proto by nadace měla budovu „ukotvit“.

Pro normální provoz je lepší položit na základnu polykarbonátový skleník

Typ pásky

Tento základ je určen pro budovy,které jsou plánovány na více než jeden rok.Nejdražší, ale také nejdůkladnější varianta.Pokud plánujete používat skleník po celý rok, je nadace pohřbena - do hloubky těsně pod zamrznutím půdy.Pro sezónní použití, betonové cihly nebo jen ze dřeva.

Betonová cihla - jeden z nejčastějších

Betonová cihla (betonový nosník)

Častějijen si udělejte betonovou cihlu.Je optimální z hlediska nákladů, složitosti a doby trvání.Práce se provádí takto:

 • Příkop se vykopává podle velikosti skleníku.Jeho šířka je asi 20 cm, hloubka závisí na typu půdy.
  • Na těžících půdách (jíl, hlína, chernozem) se vykopává příkop s hloubkou 50–60 cm. Hrany příkopu jsou posíleny bedněním - sražené štíty z desek, překližky, OSB.Na zarovnané dno se vlije 15 cm drceného kamene velkých a malých frakcí.Stejná vrstva písku se nalije na vrchol, vyrovná a zhutní.Tento polštář bude kompenzovat pohyb země během mrazu.
  • Hloubka základu na půdách, které nejsou náchylné k těžbě, je 25–30 cm. Dno vykopaného příkopu je očištěno od kamenů, kořenů a jiných předmětů, vyrovnáno, zhutněno.

   Označení je následující

 • Na připravené dno se rozprostírá hustá rouška nebo ruberoid.To je nezbytné, aby vlhkost neabsorbovala z roztoku do půdy.Je také účelné zakrýt strany, ale tam tyto dílčí panely tento problém částečně vyřeší.Bez této vrstvy nebude beton získávat pevnost a kolaps.
 • Roztok se nalije do výsledné příkopy.Poměry jsou následující: na 1 díl cementu (M 400) vezměte 3 díly písku a 5 dílů kameniva.Agregát - nejlépe drcený kámen malých a středních frakcí.Použití expandovaného jílu nestojí za to - absorbuje vlhkost, může způsobit vysokou vlhkost.
 • Povrch je zarovnán „pod hladinou“.Můžete si to s dřevěným blokem.

  Konstrukce betonových cihel

 • Hypotéky se instalují do základů v rozích a ve vzdálenosti 1 metru - sloupky nebo kusy výztuže o průměru nejméně 12 mm.Cvočky jsou umístěny, pokud je třeba k nim připevnit paprsek, vyztužení - pokud bude kladena cihla.Vyčnívají nejméně 15 cm nad úrovní suterénu.
 • Zatopený základ je potažen fólií, ponechá se stát nejméně týden (při teplotách pod 17 ° C by měly uplynout dva týdny).Je-li počasí horké, zalévá se několikrát denně.Pro zachování vlhkosti v tomto případě je lepší ji zakrýt hrubým hadříkem (pytlovina) pod fólii.
 • Je-li spodním postrojem nosník, z betonu se vyvine vodotěsnost.Je to možné - střešní krytina ve dvou vrstvách, ale nyní se rychle zhroutí, takže je lepší vzít "Hydroizol" nebo něco podobného.Beton je možné rozmazávat živičným tmelem.několikrát.Výsledek bude spolehlivější.
 • Je položena řada popruhů:
  • Pokud se jedná o tyč 100 x 100, je impregnována směsí pro přímý kontakt se zemí.Vyvrtejte do ní otvory pro připevněné čepy, nasaďte je a dotáhněte čepy šrouby.Aby šrouby nevyčnívaly, pomocí vrtáku vhodné velikosti vytvořte vybrání.

   Cihla je pokládána na beton

   ​​
  • Je-li základem betonová cihla, pokládají se jedna nebo dvě řady cihel.Můžete použít dutinu, protože hmotnost je malá.Zdivo se provádí tak, aby hypotéky padaly do švu mezi cihlami.
 • Dále je sestavení rámu.

Existují možnosti založení tohoto typu.Je možné instalovat malé betonové základové bloky do připraveného výkopu, mezeru mezi nimi vyplnit maltou.Musí být nainstalovány tak, aby jejich okraj byl pod úrovní terénu.Betonová vrstva se nalije na horní, vyrovnaný.Hypotéky jsou fixovány ve švech.

Prázdné láhve lze použít jako stavební materiál.Jsou naskládány v řadách, zalévány betonem.Ukázalo se, že je to velmi ekonomický a vřelý základ.Jeho nosnost je dostačující pro vážnější konstrukci.

Dřevěné základy pro polykarbonátový skleník

Tato varianta je vhodná jako dočasné řešení - může trvat dva až tři roky.Závisí to na vlhkosti na pozemku, kvalitě dřeva a zpracování.Paprsek se používá ve velké sekci - 100 x 100 nebo více (může být složen z několika desek).Jehoošetřené prostředky na dřevo ve styku se zemí.Pořadí prací je následující:

 • Označte místo, vykopejte příkop.Jeho rozměry by měly být 7-10 cm hlubší a širší než použité dřevo.
 • Dno a stěny jsou pokryty rolkou z hydroizolačního materiálu (je lepší použít Hydroizol, bude to stačit na delší dobu).
 • Položte zpracované dřevo a připojte ho v rozích.

  Je snadné vytvořit pásový základ pro polykarbonátový skleník vlastními rukama, ale nebude to trvat dlouho

 • Hydroizolace je ovinuta kolem paprsku.
 • Při použití rohů zasunutých na obou stranách je paprsek upevněn na svém místě.
 • Zbývající volný prostor mezi hydroizolací a stěnami příkopu je pokrytý štěrkem, pokud se země zvedá a dříve vykopanou, pokud ne.Půda je dobře zhutněná.
 • Dále je k tomuto paprsku připevněn páskovací paprsek.Mezi nimi stojí za to položit další vrstvu hydroizolace.

Tato možnost je vhodná pouze pro suché oblasti s nízkou hladinou podzemní vody.V tomto případě můžeme doufat, že nadace přežije alespoň několik let.

Pilařský pekař

Jiný typ nadace, který nechrání před mrazem.Je však spolehlivý a bude sloužit po dlouhou dobu.Úplný popis technologie výroby nadace na piloty je k dispozici zde a uvedeme krátký seznam prací.

 • Označují obvod skleníku, kopají příkop 20 cm široký a zhruba ve stejné hloubce.
 • V rozích jsou vyvrtány studny o průměru 30-40 cma hloubku pod hloubkou zamrzání půdy (použijte vrták ).Poté jsou po obvodu vyvrtány stejné díry.Vzdálenost mezi nimi by měla být někde 2 až 2,5 metru.
 • Do otvorů se nalije písek - přibližně do kbelíku se uvnitř vloží ruberoid, který se válí do válců.
 • V nich jsou nainstalovány tři výztužné pruty o průměru 10 až 12 mm spojené v jedné konstrukci.Pruty by měly vyčnívat nad povrch země - postroj bude k nim připevněn později.
 • Do vrtů se nalije beton (na 1 díl cementu M 400, 3 díly písku, 5 dílů drceného kamene).Je nutné zajistit, aby neexistovaly žádné mezery.
 • Na dno příkopu se nalije vrstva písku o tloušťce 5-5 cm;

  Hromada a roštová nadace - spolehlivá alternativa pro polykarbonátový skleník pro vlastní potřebu

 • Na něj se nanáší hydroizolace (střešní krytina, Hydroisol).
 • Bednění je sestaveno po stranách, pevné.Může být nad zemí.Pokud není půda volná, můžete se obejít bez bednění, zakrytí stěn hydroizolací.Ale v tomto případě bude nadace v jedné rovině se zemí a bude také nerovná.
 • Do bednění se nalije beton stejného složení jako pro sloupy.Povrch je vyrovnaný, pokrytý filmem a čeká na nastavení betonu.

Dále můžete opravit postroj, nebo můžete přidat několik řad cihel a teprve poté nainstalovat rám.Poté můžeme říci, že polykarbonátový skleník do-it-yourself je téměř připraven.Zbývá opravit polykarbonát.

Který polykarbonát si vybrat

Jak dlouho to vydržíPolykarbonátový skleník, který si koupíte nebo postavíte sami, jak dobře bude „fungovat“, bude záviset na parametrech a kvalitě polykarbonátu.Jeho volba musí být přijata zodpovědně - množství je značné.

Takový polykarbonátový skleník do-it-yourself je nejjednodušší.Ale toto je sezónní varianta

Druhy polykarbonátu

Existují tři typy tohoto materiálu:

 • Monolitické.Vypadá to jako vzhled skla, ale umožňuje lepší osvětlení, je dvakrát až čtyřikrát lehčí, několikrát (a 100-200) silnější.Tloušťka - od 0,75 mm do 40 mm.Nevýhodou je vysoká cena.Použijte tento materiál, existuje-li riziko poškození - krupobití často jde, skleník stojí, takže na něj mohou spadnout rampouchy, může jít sníh.Existuje vícevrstvý monolitický polykarbonát.Listy mohou mít až 3-5 kusů, mohou mít různé vlastnosti.Například pro skleníky se obvykle používá dvojitý - první vrstva se vyznačuje zvýšenou pevností, druhá - neprochází ultrafialovým zářením.

  Monolitické a profilované jsou dobré pro sezónní skleníky

 • Vlnité (profilované).Objevil se relativně nedávno.Je vytvořen z monolitického plátu, na kterém je vytvořen reliéf.Existují typy podobné vlnité desce, břidlici.Tloušťka tohoto typu polykarbonátu je 0,8 až 1,2 mm.S tak malou tloušťkou odolává šokům krupobití až do průměru 20 mm, dobře se ohýbá, normálně toleruje mrazy až do -50 ° C.

  Buněčný (celulární) vhodný pro celoroční skleníky

 • Buněčný (celulární, strukturovaný).Skládá se ze dvou(nebo více) polykarbonátových listů spojených propojkami.Tvar, velikost, tloušťka propojek - to vše ovlivňuje kvalitu a výkon.Tloušťka celulárního polykarbonátu je 4, 6, 8, 10, 16, 20, 24 a 32 mm.U skleníků je lepší nanést vícevrstvý více než 10 mm.

Jaký typ polykarbonátu se nejlépe používá pro stavbu skleníků?Závisí na provozním režimu skleníku.Pokud se zahřívá, potřebujete mobilní telefon.Pokud je tato možnost výhradně pro teplé období, je vhodnější vlnitá (nebo monolitická) fólie.Monolitický není také špatný, ale rýhovaný má velkou tuhost.Pro skleníky, které se plánují používat od začátku jara nebo po celou zimu, dají celulární polykarbonát.Díky své struktuře má velké% oproti svým vysokým tepelně izolačním vlastnostem - lépe si udržuje teplo, i když to ve světle horší (86% oproti 95%).

Vybíráme buněčný polykarbonát

Je snadné vybrat vlnitý nebo monolitický - řídíme se deklarovanými charakteristikami.Je pouze důležité, aby byla zajištěna ochrana před ultrafialovým zářením.Neexistují žádné další nástrahy.Ale s celulární existuje mnoho nuancí.Je třeba poznamenat následující:

 • Tloušťka vnějších vrstev a jejich počet.Listy by měly mít stejnou tloušťku, aniž by se prohýbaly a řídly.
 • Umístění propojek a jejich tloušťka.

  Takovými typy buněčného polykarbonátu může být

 • Přítomnost vrstvy, která chrání před ultrafialovým zářením.

Nejjednodušší způsob, jak zkontrolovat kvalitu buněčného polykarbonátu, je vyzkoušetstlačit to mezi prsty.Pokud se to netlačí, i když vynakládáte značné úsilí - můžete to vzít.Pokud to vymačkává snadno - hledejte jiné.

Vlastnosti instalace

Podle technologie se polykarbonát montuje pomocí startovacích a spojovacích profilů.Nejprve se na rámeček instalují profily, do nich se vloží plást voštinového polykarbonátu, který je připevněn ke šroubům pomocí speciálních lisovacích podložek, které současně chrání montáž před únikem.Profily kromě toho, že drží listy na svém místě, také chrání sekce před prachem a nečistotami, které se dostanou na dno.Systém má elegantní vzhled, funguje dobře, ale všechny komponenty stojí slušné peníze.

Toto je správný fixační systém

Estetika skleníku není tou nejpotřebnější vlastností, protože pokud potřebujete ušetřit peníze, raději je opraví jednoduchým způsobem, bez profilů alisové podložky.Zde je to, co dělají:

 • Hrany každé fólie jsou potaženy silikonem.Musí být nutně uzavřeny, jinak se uvnitř nahromadí kondenzát, ve kterém se v průběhu času vytvoří plísně a houby, polykarbonát ztratí průhlednost.Musíte tedy okraje pečlivě uzavřít, aniž byste museli pronikat vzduchem a vlhkostí.
 • Plechy jsou naskládány s přesahem několika centimetrů, shora jsou lisovány plechem z cínu.Upevňovací prvky se instalují do „překrytí“ přes cínový pás.

  Takto to napravují špatně, ale levně.Pro větší spolehlivost můžete přidat plechový pásek

 • Pod krytky šroubů můžete vložitběžné široké podložky.
 • Vrstva ochrany proti UV záření by během instalace měla směřovat ven.To je důležité.Jinak to nefunguje.

To se týká přímo připojeného buněčného polykarbonátu.Během provozu polykarbonátových skleníků se vyjasnil ještě jeden bod.Polykarbonát by neměl být umístěn blízko země.Je žádoucí, aby začínal alespoň půl metru od povrchu.Proč?Protože zaprvé je stále znečištěno a skrz něj neproniká téměř žádné světlo, takže to neovlivní celkové osvětlení.Za druhé, začíná se zhoršovat - zčernat k odlupování.Není jasné, co způsobuje tuto reakci, ale je běžné.Při vývoji makety polykarbonátového skleníku pomocí vlastních rukou zajistěte půlmetrové stěny z jiného materiálu - cihly, stavební kameny.Na tom nezáleží.