Jak vyrobit sádrokartonový strop s podsvícením

Jednou z nejúžasnějších konstrukčních technik je použití světelných efektů.Interiér zvýrazňuje často světlo.Podsvícený sádrokartonový strop je jednou z nejčastějších možností.Je to dobré, protože to můžete udělat sami, pokud si přejete, vlastními rukama.

Hlavní konstrukční rozdíly

Osvětlení sádrokartonového stropu je skryté a otevřené.Otevřená - bodová světla, která jsou zcela nebo částečně viditelná.Skryté, protože se říká, že je vidět pouze jeho záření.Proto při instalaci stropu ze sádrokartonu se skrytým osvětlením spodní úrovně krabice to dělají s policí, na které jsou umístěna osvětlovací zařízení.

Chcete-li nainstalovat skryté osvětlení do spodní úrovně, vytvořte pro police speciální police

Tato police může být otevřená nebo zavřená a podle toho,poloha světelných zdrojů mění šířku a jas světelného pruhu na stropě.

Jak se mění světelný tok v závislosti na tvaru police a umístění zdroje světla

Konstrukce podsvícení

K vytvoření takového boxu pro osvětlení stropu jsou zapotřebí dva typy profilů:

 • UD - vodítka.Jsou namontovány na strop a na zeď, také uprostřed konstrukce a na místě upevnění strany, pokud je k dispozici.
 • Profil CD s větší tuhostí.Jsou vyrobeny regály a propojky, ke kterým je připevněna sádrokartonová deska.

  Konstrukce skříně pro osvětlení sádrokartonového stropu

Ve variantě znázorněné na výše uvedené fotografii police na ničem nespočívá.Tuhost samotného GCR je dostatečná k tomu, aby udržovala lehké podsvícení.V tomto případě je třeba vzít v úvahu hmotnost osvětlovacích prvků.Nejobtížnější jsou zářivky, ale v poslední době se prakticky nepoužívaly, protože existují i ​​jiné možnosti, které jsou úspornější z hlediska spotřeby energie a jednodušší instalace (LED pásky, duralight).

Existuje druhá konstrukce.Zde spočívá prodloužení police na podlouhlých příčkách.Pokud vám předchozí návrh připadá nespolehlivý, můžete to udělat.Pouze v tomto případě bude zapotřebí trochu více profilu podpory.Na fotografii - příklad uspořádání dvouúrovňového toku ze sádrokartonu s podsvícením.

Schéma boxu pro skryté osvětlení

Přesně stejné schéma lze implementovat v jednoúrovňové verzi.Pokud je hlavní strop v dobrém stavu, můžete po obvodu vytvořit pouze krabici.Příklad sestaveného rámečku pro zvýraznění níže.Zbývá udělat vnitřní stranu, a lem rám odspodu.

Rám podsvícení je připravenke sádrokartonové desce

Strop ze sádrokartonu s podsvícením nemá vždy přímé linie.Jsou jednoduše implementovány nejsnadněji.Stejná schémata jsou ale vytvořena se zakřivenými čarami.Ukázalo se, že jsou velmi falešné stropy.

Příklad dvouúrovňového osvětlení

Pouze ve velkých vzdálenostech od nosných stěn by měl být nosný profil dodatečně upevněn buď ke stropu nebo k profilům předchozí úrovně.Je vhodnější to provést se zavěšením.

S velkou šířkou podsvícení jsou nosné profily dodatečně upevněny závěsem

Zdroje světla

Plánování vytvoření podsvícenísádrokartonové stropy, je třeba mít na paměti, že to není osvětlení, ale pouze způsob zdobení místnosti.Proud světla je rozptýlen.Zpočátku je napojena na strop a poté do místnosti.A téměř nic nepřispívá k celkovému osvětlení místnosti.S jeho pomocí můžete vizuálně „zvýšit“ strop, učinit z něj jednu ze součástí interiéru, ale tento prvek nelze považovat za osvětlení.Budete se muset starat o osvětlení zvlášť: nainstalujte vestavěné lampy, nástěnné nebo tradiční - lustry.

Podsvícení lze provést pomocí různých světelných zdrojů, ale nedávno byly použity tři typy:

 • LED
  • pásky;
  • duraight.
 • Neonové zkumavky.

LED pásek a svítilna

Toto je řada sériově montovaných LED.Jejich funkcí je, že jsou napájeny 12 V nebo24 V. Tuto energii lze zajistit pomocí adaptéru, který převádí napětí domácí sítě 220 V na nižší.Existují pásky monochromatického žáru (bílá, červená, modrá, zelená), které jsou označeny SMD nebo univerzálním RGB.

Monochromatické vždy vyzařují stejnou barvu, barva univerzálních se může měnit.Pásky RGB pracují pouze s ovladačem a ovládacím panelem.Na povel z ovládacího panelu mění odstín (počet barev se může lišit - od desítek do stovek), u některých modelů se také může měnit intenzita záře.

Podle typu provedení jsou LED pásky:

 • Obyčejné.Nemají ochranný povlak, lze je použít pouze v suchých místnostech.
 • Odolný vůči vodě.Jejich povrch je lakovaný.Může být použit pro osvětlení vlhkých místností - kuchyně, koupelny.
 • Odolný vůči vlhkosti.Zapečetěné v polymerové trubici (nazývané duralight) nebo krytu.Zřídka se používají k osvětlení pokojů, častěji v akváriích, bazénech atd.

Zde je výběr jasný.Vyberte typ pásky v závislosti na podmínkách v místnosti. Více informací o typech, barvách, označení, připojení naleznete zde a budeme hovořit o tom, jaké dobré nebo špatné LED diody jsou podsvíceny.

Za prvé, přednosti:

 • Nízká spotřeba energie.Jsou velmi ekonomičtí.Vzhledem k tomu, že se jedná pouze o dekoraci, nechci na její obsah rozložit velké množství.
 • Nezahřívejte se.Zahřívá se pouze napájení, samotné LED se nezahřívají.Je důležité, pokud stropdřevěné.
 • Dlouhá životnost.Odhaduje se na tisíce hodin.Při normálním napájení se vypálí velmi zřídka (nepřekračujte proudovou sílu, pro kterou jsou určeny).
 • Nízká cena.Páska SMD 35 * 28 o délce 5 metrů a hustotě 120 ks /m stojí asi 2-3 $.Za stejnou částku musíte zaplatit za adaptér.Je pravda, že se jedná o ceny AliExpress.V obchodech je vše mnohem dražší (2–3krát), i když se vám také nepodaří zlomit.
 • Snadná instalace.Na zadní povrch pásky je nanesena adhezivní kompozice.Odstraňte ochrannou vrstvu a přilepte se na správné místo.Pokud je povrch drsný, můžete „střílet“ pomocí závorek ze sešívačky ze stavebního materiálu, ale je lepší nepropíchnout samotnou pásku.

Nyní o nedostatcích.První a nejdůležitější: LED diody pevně osvětlují všechny nedostatky na povrchu.Proto jsou požadavky na kvalitu pro dekorace stropu velmi vysoké.Druhá minus: přítomnost adaptérů.Musí být někde připojeni.To je asi všechno.

Neonové trubice

Jedná se o skleněné trubice naplněné směsí inertních a světelných plynů.Jas záře se mění se změnou aktuální síly, která je regulována konvektorem.Tato zařízení se instalují každých 5 metrů, jejich spotřeba energie je asi 100 W, během provozu nevydávají hluk.

Pro provoz je rovněž třeba zvýšit transformátor: normální napětí nestačí k provozu neonu.Transformátory jsou nastaveny každých 6 metrů.Během práce však mohou bzučet a dokonce - ohřívat a elektřinu samozřejmě „slušně“ přitahovat.Celý systém jako celek spotřebuje dost velkýmnožství elektřiny, které spolu s křehkostí zkumavek a dostatečně vysokou složitostí instalace způsobuje, že ve srovnání s LED diodami není příliš atraktivní.

Nedávno se však objevily neonové šňůry.Okamžitě jdou s ovladačem a vše, co je potřeba, je stisknout tlačítko.Pracují z prstových baterií.Ale síla takového podsvícení stropu rozhodně nestačí.Mohou být použity ve spojení s LED diodami pro zvýraznění detailů interiéru.

Instalace stropního osvětlení podél obvodu pomocí postupných fotografií

Hlavní strop v této verzi byl tmel, proto nebyla vytvořena první úroveň.Připojili pouze obvod kolem obvodu: výška je již malá a 7–8 cm, které jsou nezbytné pro organizaci zavěšení, jsou kritické.

Půdorys boxu pro zvýraznění

U okna je místo pro římsu, šířka boxu je 60 cm, je snížena o 12 cm vzhledem k hlavnímu stropu, výška strany je asi 5 cm, vystupujícíčást - 6 cm, zaoblené rohy v rozích.

Pohled na řez podsvícením

Byla zvolena první metoda - krok pro podsvícení bez podpory.Protože je podsvícení plánováno z běžného LED pásku, je jeho únosnost více než dostatečná.

Nejprve označování na stropě.Všechny uvedené rozměry jsou odloženy stranou, čáry jsou kresleny pomocí lanka.Vezměte prosím na vědomí, že čára na stropě je položena ve vzdálenosti 54 cm, nikoli 60 cm, jako v prvním diagramu.Získává se s ohledem na skutečnost, že krok je posunut o 6 cm dopředu.

Použití maskovací šňůryuděláme označení na stropě a stěnách

Při nakreslení zaoblení není jejich střed vytvořen v místě, kde je profil upevněn, ale s ohledem na vyčnívající krok: tímto způsobem je prvek výraznější.

Jak nakreslit zaoblení na stropě

Vodítka profilů (CD nebo PNP v označení) jsou upevněna podél nakreslených čar.Namontováno na hmoždinky v krocích po 50 cm. Okamžitě vyvrtáno skrz kov.Po instalaci zástrčky byl hřebíkový hřebík zkroucený.

Obrysy krabice jsou uspořádány s profily

Pokud je nutné zaoblení, jsou stěny (strany) profilu oříznuty, zadní část zůstává neporušená.Poté lze profil rozložit kolem kruhu.

Z přední strany na vodicí profil na stropě připevňujeme pás sádrokartonu široký 12 cm, což bude zadní strana naší krabice.Upevňujeme jej po celém obvodu šrouby pomocí šroubu ve vzdálenosti asi 10 cm.

Upevňujeme pás GCR o šířce 12 cm

Upevňujeme jej poblíž oknapásek, který zakrývá závěsové tyče pro závěsy

Na zadní straně namontované strany připevňujeme svislé sloupky z profilu CD (strop).Jejich délka je malá - 9,8 cm (12 cm výška boxu, minus 1 cm pro instalaci profilů a další minus 1,2 cm tlustý GKL zašroubovaný).

V každém segmentu je oříznuta spodní část.Boční stěny jsou odstraněny, takže je možné přišroubovat další vodicí profil.V důsledku toho by její spodní police měla být zarovnána s profilem připevněným ke zdi.Krokinstalace vertikálních stojanů - asi 40-50 cm.

Upevňujeme krátké svislé kusy po obvodu

Další pohled

Další krok: připevníme profil PNP, který jde podél spodní části botu.Nainstaluje se také na samořezné šrouby s krokem 10 až 12 cm.

Dále přistoupíme k instalaci vodorovných propojek, na kterých bude držen list GCR, zakrývající krabici zespodu.

Instalace vodorovných propojek

Spojují dvě vodicí kolejnice: jednu, která je přišroubována ke zdi, a druhou, která je připevněna k hlavní přírubě.Jsou vyrobeny z nosného profilu se sklonem 40 - 50 cm.

Shromážděné po celém obvodu

Pokračujeme v návrhu.Aby se pruh ohnul po potřebné cestě, vezmeme pruh sádrokartonu o šířce asi 15 cm, nařezáme jej v krocích po 5 cm a rozbijeme sádru.Ukázalo se, že kusy sádry, které jsou drženy na kartonu.

Nařezejte každou 5 cm lepenku na jedné straně a rozbijte sádru

Nyní tyto díly připevňujeme k profilu.Pro každý fragment - jeden samořezný šroub, přibližně uprostřed šířky, aby nedošlo k prasknutí.

Řezané proužky fixujeme

Pomocí laserové úrovně přenášíme výškové značky dovnitř.Pokud není hladina laseru, použijte vodoznak a nakreslete čáru tužkou.

Potom si vezmeme kus nosného profilu dlouhý 9,8 cm, stačí jej odříznout shora i zespodu.Přibližně uprostřed oblouku zatočíme jednu hranu za profil, upevníme ji samořezným šroubem.

Jak na tozaoblení

Potom si vezmeme část profilu rozřezanou na fragmenty (jako jsme to udělali při vytváření kruhu na stropě) a upevníme ji podle značky.

Dokončené zaokrouhlování „zevnitř“

Nyní lze přebytečné kusy hyproc odstranit.Řezají se na úroveň se spodním okrajem profilu, jemně se vracejí do papíru a odlamují malé fragmenty.

Odřízli jsme přebytečné kusy

Takže to vypadá z jiného úhlu

Dalším krokem při výrobě osvětlených stropů sádrokartonu je tmel.Strop a hlavní strana jsou tmely.To je ten nejvhodnější okamžik.Později bude lemování zespodu a vyčnívající římsa rušit.

Tmel na stranu a strop

Dále začneme lemovat krabici odspodu.Šířka proužku - 60 cm. Řezání a upevnění pomocí šroubů.Postup při práci s herdboardem je standardní.Některá vysvětlení jsou požadována pouze pro rohy šití.

Upevňujeme plachtu, která je dobře úhlová a mírně větší než požadované zaoblení

Nejvhodnější je oříznout čtverec a poté jej oříznout na jedné straně.Nejprve ji připevníme rovnou čarou.Potom postupně v oblouku nakreslete požadovaný tvar hrany.

Tvar nakreslíme a odřízneme

Nejprve si můžete nakreslit a pak kousnout podél této čáry na malé kousky.Hladké nepravidelnosti s nožem na tapety.

Dále upevníme vodicí profil.K němu bude připojena další strana, která uzavře podsvícení.

Upevňujeme vodicí profil podél okraje

Neexistují žádné novinky: boky zkrácujeme, ohýbáme s požadovaným průměrem a připevňujeme na místo, upevňujeme samořeznými šrouby.

Vypadá to tedy zdola

Pokud plánujete, aby se na sádrokartonovém stropě rozsvítila LED světla, je čas na opravu pásky.Pak to bude velmi nepohodlné.Je nalepeno na správném místě, je-li to nutné, instaluje nějaký druh nakloněné roviny.

Nainstalujeme pásku před instalací vnější strany

Dále je k profilu připevněn proužek sádrokartonu o šířce 5 cm. Z vlastností - upevnění ve středu, nikoli nahoře a dole: příliš malévýška.Ohyby jsou také známé.Pruh jsme ořezali každých 4-5 cm, rozbili jsme sádru a opravili.

Instalovaná příruba

Zaokrouhlení blíže

V tomto provedení jsou pro usnadnění práce a dodávání stropu dokonalý vzhled, filety jsou nalepeny na stranu(stropní podstavec).Podobné jsou lepeny na spoji krabice a stěny.

Lepený filet

Nyní zbývá všechno zatmelit a dosáhnout rovného povrchu.Prakticky všechno.Strop sádrokartonu s podsvícením je připraven, zbývá nainstalovat podsvícení sám.A může to být jiné.

Konečná verze

Další variantu lze vidět ve formátu videa, ale s pracovním podsvícením.

Instalace dvouúrovňového proudu je znázorněna na následujícím videu.Kroky jsou znázorněny schematicky, ale sestava první úrovněje jasné.To by mohlo být užitečné.

Jak vyzdobit strop ze sádrokartonu s podsvícením (foto)

Podsvícený strop může být také dřevěný

)

V případě potřeby lze pro osvětlení stěn použít stejný princip

Hladké linie vypadají úžasně

Rozbité

LED stropní světla odsádrokarton - pouze velkolepá designová technika.Osvětlení musí být učiněno samostatně

Nejúčinnější jsou možnosti využívající různé zdroje světla

Možnostisvětla pro chodbu

Krásné, ale obtížně proveditelné

Dvouúrovňový sádrokartonový strop spodsvícení

Osvětlení stropu ložnice

Kombinace čar a kruhů

]

Nejúžasnější možnosti jsou kombinace různých přípravků