Jak vyrobit sprchový kout s kachlovými vany

Malé koupelny mají často sprchy.Ona je populární v lázních a chalupách, jsou umístěny na místě vany v bytech a domech, jsou vyrobeny navíc - kdo má rád.Ale ne každý má rád plastové kabiny: příliš chatrný.Sprchovací kabina do-it-yourself, i když to vyžaduje více času, je spolehlivější.

Pokud si chcete sami vyrobit sprchovou kabinu, abyste ušetřili peníze, nejprve se dobře spočítejte.Mnozí říkají, že provizorní sprchovací kabina není levnější.A to je stále dobré.Často se to ukáže ještě dražší.Ale plusem je, že si můžete udělat přesně to, co se vám líbí.Tak velké, jak chcete (nebo jak to dopadne).Stačí odhadnout náklady na každou položku a zasáhnout spodní řádek.Zde je to, co potřebujete.

Domácí sprcha není tak levná, jak se zdá

 • Budete potřebovat dobrou hydroizolaci a pravděpodobně pro bazény.
 • Je pouze zapotřebí dobrý odtok.
 • Chcete-li nainstalovat odtok, musíte zvýšit podlahu, a to je slušné množství malty s plastifikátory, které zvyšují odpuzovače vody.
 • K dokončení budete potřebovat dobrou podlahovou desku s neklouzavým povrchem nebo mozaikou a lepidlo (odpuzující vodu).
 • Bylo by také hezké udělat podlahové vytápění - v zimě je velmi nepříjemné stát na betonové podlaze.
 • Dveře budou stále potřeba, i když je možné se zbavit opony.

Již značné množství.Pokud budete také potřebovat stavět zdi, i když jsou vyrobené ze sádrokartonu, nebudou zde žádné úspory.

LevnáNezávislé zařízení sprchové kabiny to stojí, pouze pokud je hotový roh, který je jednoduše oplocen dveřmi nebo závěsem.Ale i v tomto případě náklady na odpadní a podlahové zařízení nezmizí.

Způsoby organizace odtoku ve sprchovém boxu

Navzdory téměř identickému vzhledu zdía podlaha v dlaždicích, některé dveře, domácí sprchy mají mnoho možností pro vnitřní design.Existuje opravdu spousta z čeho vybírat.

Při pohledu z vnějšku není velký rozdíl

Druhy palet

Nejjednodušší a nejspolehlivější možností je učinit sprchu vodotěsnou.podlaha - vložte hotovou paletu.Lze jej instalovat na cihly nebo z pěnových tvárnic.„Připravenou paletou“ se rozumějí dva typy: akrylové a smaltované.Akryl je lehký a neklouzavý, ale postupem času zžloutne.Smaltovaný - není špatný v provozu, ale kluzký, když je mokrý: musíte dát gumovou podložku.Výhodou akrylu je, že není tak chladno- Líbí se mi.

​​

Pokud se obě možnosti nehodí, vytvoří se paleta z cihel nebo monolitického betonu, která je pak obložena dlaždicemi - obyčejná, pro podlahu nebo mozaika.Jedná se o kapitálové rozhodnutí, ale obtížně proveditelné.Pokud se rozhodnete vyrobit sprchovou vaničku z dlaždic a žijete v bytovém domě, budete potřebovat velmi dobrou vícevrstvou hydroizolaci: aby nedocházelo k problémům se sousedy zdola a ze strany.To neznamená, že v soukromém domě se sprchová kabina pro kutily provádí bez hydroizolace.Je to jen to, že když to uděláš, budeš trpět sám sebou.

Polotovarová sprchová vanička z cihel

Existuje ještě jedna možnost - mezilehlá.Kovový „žlab“ vhodných velikostí je vařen, je dobře ošetřen antikorozními materiály.Jsou instalovány na pódiu vyrobeném z cihel nebo pěnových tvárnic (je také nutný odtok), v případě potřeby jsou zděné venku, tvořící stranu nebo schod.Mozaika je lepena zevnitř.

Z těchto možností jsou obvykle vybírány.Stále existuje zařízení, které nemá absolutně žádnou viditelnou pánev, a odtok lze provést do zdi, ale pak v celé koupelně musíte zvýšit úroveň podlahy a vytvořit sklon směrem k odtoku.

Rozměry a tvar: vyberte

Nyní o rozměrech sprch a vaniček zejména:

 • 70 * 70 cm - to je velmi malé, je těžké se ohnout i na štíhlou osobu, neustále se dotýkáte zdí;
 • 80 x 80 cm - o něco lepší, ale stále stísněné;
 • 90 x 90 cm - lze považovat za optimální pro osobu střední velikosti;
 • 100 cm a více - to už je pro vás normálnícítíte, můžete si sednout bez jakýchkoli problémů.

  Má smysl vytvořit pravouhlý sprchový kout

Pokud chcete pohodlí, udělejte si odstup od stěny ke zdi alespoň metr, pokud jsou rozměry silnéomezené, stále se snažte nechat alespoň 90 cm. Jedna poznámka: čtverec není nejlepší forma pro sprchu.Obdélník je v tomto ohledu praktičtější.S „hloubkou“ kabiny 80 cm a šířkou 100 cm se již cítíte volně.A pokud je šířka 110 - 120 cm - je to již úplná svoboda.

Organizace odtoku

Dále musíte zvolit, jak bude odtok uspořádán.Dvě zařízení: sifon a lávka.Ulička je dražší, ale obvykle je menší a spolehlivější.Její bezpečnost je dostatečná na slušné období a může být nalita do betonu, což se obvykle děje.

Instalace žebříku

Sifon je levnější, ale při instalaci palety budete muset zvážit možnost jeho výměny.Jenom monolit, že to není dobrý nápad, protože pokud máte otázku k opravě, musíte se k ní dostat s puncherem.Výsledky, které prezentujete.Proto při použití sifonu opusťte revizní průchod, který je uzavřen poklopem nebo malými dveřmi.

Sprchový kout pro kutily: jak vyrobit kontrolní poklop

V každém případě musí být proveden servis odtoku.To znamená, že horní část - mřížku lze odstranit a potrubí vyčistit kabelem.Aby to bylo možné, položte odtokovou trubku tak, aby byl maximální úhel natočeníodpadní voda byla 45 °, ale je lepší nedělat více než 30 °.

Nyní o odchylkách.Aby voda v trubkách nestagnovala, je potrubí od žebříku k kanalizačnímu odtoku pokládáno se sklonem nejméně 4-5%.To znamená, že na jeden metr délky je výškový rozdíl 4-5 cm. Podlaha by měla mít přibližně stejnou zkosení: voda by měla odtékat do místa vypouštění.

Jak vyrobit sprchovou vaničku

Bude to o tom, jak to udělat sami, s vlastními rukama, podlahou ve sprše.Výška podlahy uvnitř sprchy není zdaleka libovolná.Záleží na tom, jak je vytvořen odtok ve sprše, jak vysoký je žebřík nebo sifon.A on je zase v takovém stavu, aby vytvořil nezbytnou zaujatost.To znamená, že čím nižší máte přístup do kanalizace, tím méně budete muset zvedat uličku a podlahu.

Schéma instalace odtokového žebříku

To znamená, že žebřík musí být nainstalován před zahájením prací.Šálek - určitě.Ale dobře ho zabalte a uzavřete, připojte odtok pomocí zmačkaných novin nebo hadrů, aby se během práce nic nedostalo dovnitř.Mějte po ruce dekorativní mřížku, abyste ji mohli vyzkoušet včas.

Jak nainstalovat jednu z možností žebříku - lineární - viz video.Možná bude model jiný, ale obecné principy zůstanou stejné.

Domácí sprcha s cihelnou vaničkou (s fotografiemi krok za krokem)

Při instalaci cihlové sprchové vaničky by měla být podlaha alespoň relativně plochá.Pokud již existují velmi velké výkyvy, vyrovnejte je s dostatečným předstihem (proveďte hrubý postup)potěr).Vystavují drenážní zařízení, připojují jej k kanalizačnímu systému a poté postupují následovně:

 • Natírání hydroizolace základny.V nejjednodušší verzi - bituminózní, ale mnozí se bojí vůní.Může být potažen tekutým sklem, hydrofobní impregnací na bázi cementu, hydroizolací pro bazény.Co najdete nebo co se vám líbí z hlediska vlastností, použijte jej.Nejlepší volbou je samozřejmě složení bazénů.Tyto sloučeniny jsou navrženy pro vysoký tlak vody, proto jsou spolehlivé.Impregnace na bázi betonu je za těchto podmínek o něco horší, ale absorpce vlhkosti je výrazně snížena.Často chybí dvakrát nebo třikrát: být si jisti, že jim nic neuniklo.

  Třikrát potažené bitumenovým tmelem

 • Lepení spáry se stěnou hydroizolační páskou.Minimální výška pásky na stěně a podlaze je 10 cm, což je další ochrana nejzranitelnějšího místa, kde voda obvykle proniká do místností níže.
 • Vrstva cihel.Používejte výhradně keramiku s plným tělem, protože silikát z vlhkosti se rychle zhroutí.

  Cihla byla položena na maltu.

 • Betonový potěr na majácích.V této fázi již dochází k předpětí směrem k odtoku, ale hladina by měla být o něco nižší než odtok: budete muset na lepidlo položit dlaždice.Obvykle se do roztoku přidávají některé látky (přísady), které zvyšují vodoodpudivé vlastnosti.Nejběžnější jsou PVA a vodní sklo.
 • Po ztuhnutí betonu je někdy opět vodotěsný, ale tentokrát se používánejlépe na bázi cementu: každá taška dobře zapadá do takového základu.

  Po betonáži je po několika dnech potřena hydroizolací na bázi cementu (betonový kontakt)

 • Na vodoodpudivé lepidlo je položena dlaždice.
 • Švy otřete hydrofobní pastou.

Pokud chcete ve sprše vytvořit vyhřívanou podlahu, přidají se další dvě vrstvy.Na cihlu je položena vrstva malty, která vyrovnává základnu.Po ustavení roztoku se na něj umístí topný kabel nebo kabelové rohože (kabel na síti).Vrchní deska se nalije se speciální kompozicí pro teplou podlahu.Tloušťka vrstvy nad kabelem je nejméně 3 cm a nezapomeňte vytvořit sklon k odtoku.Po nastavení můžete dlaždici položit (topení můžete zapnout až měsíc po nalití, jinak dojde k prasknutí).

Aby vytápění fungovalo efektivněji, je možné na maltovou vrstvu na cihel položit topné těleso, zejména extrudovanou polystyrenovou pěnu.Jeho tloušťka je nejméně 3 cm, je možné až 5 cm. Na něj je položena kovová síť s krokem 10 až 15 cm, topný kabel nebo kabelová rohož nahoře a teprve potom - řešení.

Vyrobeno z monolitického betonu

Při výrobě sprchové vaničky z betonu vlastními rukama je třeba sestavit bednění.Nejlepší je použít silnou desku (nejméně 25 mm silnou) nebo oříznout OSB, dřevovláknitou desku (tloušťka od 16 mm).

Pokud je ve sprchové kabině betonová podlaha pokrytá dlaždicemi nebo mozaikami, je vhodné ji izolovat.Dělat vytápění nebo ne, je vaše volba, ale mělo by to být 100% na izolaci, jinak budete musetnalijte horkou vodu po dlouhou dobu „nečinnosti“, abyste alespoň mírně zahřáli podlahu nebo hodili roštem sraženým ze stromu.Pro koupel jsou mřížky přijatelnou volbou, ale pro trvalé použití v domě nebo bytě je nepravděpodobné.

Takže sled vrstev je následující:

 • Hydroizolace základny.Všechno stejné: dobře naolejované.
 • Obvod lepíme nepromokavou páskou.
 • Pokud se ohřívá, dáme podél obvodu další tlumicí pásku nebo vrstvu izolace podél stěn.
 • Instalujeme expandovaný polystyren o hustotě nejméně 35kg /m 3 , tloušťka je od 5 cm. Spoje lepíme zesílenou páskou.
 • Kovová mřížka s buňkou 10 cm.
 • Nastavili jsme majáky a vytvořili odtok.

  Jako majáky lze použít plátky z překližky.Jsou odříznuty s ohledem na tvorbu odtoku

 • Vrstva malty je poloviční než výška potěru.Potěr uzavíráme minimálním množstvím vody, jen aby bylo možné ho promíchat, pevně naložit a zdrsnit stěrkou.Není možné ho vytáhnout - příliš suché.
 • Druhou polovinu jsme dali řešením normální konzistence, aby mohla být v souladu s pravidlem.

Po 24 hodinách se majáky odstraní a stopy se setřou roztokem.O něco později - po usazení a zvýšení pevnosti - jsou potaženy hydroizolací a teprve poté začnou pokládat dlaždice.

Pokud máte v úmyslu postavit takovou sprchovou kabinu svými vlastními rukama v bytovém domě, je lepší přidat další vrstvu hydroizolace: rozdělit potěrovou vrstvu na dvě části.Schematicky pak všechno vypadá na níže uvedené fotografii.

Potěr je rozdělen do dvou vrstev a mezi nimi hydroizolace

Stanovení výšky potěru

Bez ohledu navyrobit paletu z cihel nebo betonu, musíte vědět, v jaké výšce by měl být potěr vyplněn.Jeho výška by měla být mírně pod drenážní mřížkou - sifon nebo žebřík.Pro potlačení jeho polohy na stěnách je výhodnější pomocí hladiny laseru.Pokud tomu tak není, budete muset značky přenést do vody.Chcete-li to trochu vyjasnit, podívejte se na video.Ukazuje, jak nastavit hladinu potěru na zdi a jak provést hrubý potěr.

Dveře pro sprchovou kabinu

Je-li kabina obdélníková, vše se řeší víceméně jednoduše: obdélník lze v dílně také vyříznout ze skla.Pro skleněné dveře je spousta baldachýnů, pro svůj případ si můžete vybrat vhodnější.Stačí si objednat dveře, jít s markýzami: musíte do nich vyvrtat otvory a je nejlepší je vyzkoušet.

Je vhodné vzít tvrzené sklo.Pokud se to rozbije, pak na malé fragmenty s tupými hranami, které je obtížné zranit.Ale s největší pravděpodobností fragmenty zůstanou viset na filmu.Nevýhodou tohoto skla je to drahé.Chcete-li ušetřit peníze, můžete si objednat obvyklou tloušťku - 5-6 mm a doma ji vložit na obě strany průsvitným polymerním filmem.Budete se muset pohrávat, ale účinek bude téměř stejný jako u tvrzeného skla: fragmenty budou na filmu.

Nejjednodušší, ale nejméně nákladnou možností je umístit skleněné dveře do provizorní sprchové kabiny

Jeden okamžik: sklo se před nanesením filmu umyje a odmaštění.Fólie je nalepena na mokré sklo.Je snazší vytlačit vzduchové bubliny a film můžete po určitou dobu přesunout.

Pokud nechcete skleněné dveře, ale potřebujete průsvitné dveře, můžete je vyrobit z polykarbonátu, ale ne z celulárního materiálu, ale z prostěradla.Budete muset najít vhodný nábytkový profil, vyrobit z něj rám a dát polykarbonát do rámu na tmel.Z důvodu spolehlivosti je možné je upevnit pomocí šroubů a podložek.

Další možností je nákup hotových dveří.Existují také skleněné speciálně pro kabiny, ale můžete upravit plastové skládací „harmoniky“, jako ve videu.

Video na téma

Existují různé vzory sprchových odtoků: obyčejné, které vypadají jako kulatá nebo čtvercová síťka v podlaze, jako podnos.Existuje více moderních modelů - nástěnných.Pokud děláte kabinu s velkým proudem vody, je nutná sprchová vanička a nástěnný odtok.V tomto případě se konvenční konstrukce nemusí vyrovnat se zatažením a jsou vyžadovány produktivnější modely.A v zásobníku mohou být dvě vypouštěcí zařízení.Vlastnosti jejich instalace do videa od jednoho z výrobců.

Jeden způsob izolace sprchové kabiny

A další typ hydroizolace