Jak vyrobit štípačku dřeva

Příprava palivového dříví vyžaduje značné úsilí: musí být nařezáno, nařezáno, složeno do palivového dříví, aby mohlo být vysušeno.Sekání dřeva vyžaduje maximální úsilí.Štípač může tento proces usnadnit a urychlit.Jsou nabízeny v dostatečném množství, ale stojí značné peníze.Současně si můžete udělat nejjednodušší štípačku dřeva vlastními silami z kovového šrotu - trubky, rohy atd.Všechno bude vyžadovat doslova několik tisíc - pokud není kov, budete si ho muset koupit.

Mechanické štípačky dřeva

Jsou-li objemy palivového dřeva malé, mechanické palivové dřevo je snadno zvládne.počítatLiší se svou jednoduchostí designu, minimálním počtem složitých uzlů a skutečností, že náklady jsou minimální, i když farma nemá vhodné kusy železa.

Nejjednodušší a nejbezpečnější varianta.Je to škoda jen nízký výkon.Ale je to v bezpečí

Jednoduchý štípač na kutily: mechanika

Nejjednodušší mechanický štípač připomíná studní jeřáb.Konstrukce je jedna ku jedné, pouze místo pevné lopatyfréza a kliky.Spojení stojanu (ů) a příčky může být provedeno nejjednodušší - kloubové.Vyžaduje se pouze dobré mazání.

Princip práce je pravděpodobně jasný všem.Umístili blok dřeva na stojan, ostře zatáhli páku dolů, díky setrvačné síle, řezačka získá významnou pevnost a rozdělí blok dřeva.Proces se opakuje, dokud se nedosáhne logů požadované tloušťky.

Nejjednodušší štípač dřeva vlastními rukama lze sestavit z několika trubek

Takový mechanický štípač dřeva vlastními rukama lze jednoduše smontovat a doslova z toho, co je - trubky, roh jakékoli velikosti, dokonce i sekera může být použita jako fréza.Kromě toho může být takový design skládací - takže jej můžete nosit.

Existuje mnoho nevýhod.Řezání palivového dříví vyžaduje značné úsilí.Kromě toho se vyvíjí další úsilí k zastavení chodu sekáčky po rozpadnutí kmene.Druhý mínus - takový štípač zabírá pevnou oblast, protože čím delší páka, tím menší úsilí je třeba vyvinout.Avšak i takové primitivní mechanické zařízení výrazně snižuje složitost procesu.

Jednou z možností je, že sekáček je přivařen k čtvercové trubce naplněné betonem

V tomto provedení by měl být sekáček těžký.Proto je čepel sama přivařena k celokovovému ingotu.Cenově dostupnější možností je přivaření k potrubí (kulaté nebo čtvercové) a nalití betonu.Souhlasím, aby takový štípač dřeva udělal sám kdokoli, kdo umí zacházet svařovací stroj.

Pružinový štípač

Existuje vylepšená konstrukce ručního mechanického štípače, který při menších rozměrech lépe štěpí palivové dříví a vyžaduje méně úsilí.V tomto modelu je hlavní pracovní jednotkou pružina, která je upevněna na loži, a její horní část dosedá na stacionární příčku, na které je sekáček upevněn.

Konstrukce rozdělovače pružiny

V tomto konstrukci se hlavní úsilí - držet sekáček po rozdělení klády - předpokládá na jaře.V souladu s tím je hlavní věcí zvednout pružinu a důraz tak, aby bylo vynaloženo minimální úsilí, ale stačilo k rozdělení i obtížných, tupých logových bloků.Důraz pod pružinou může být pohyblivý.Poté můžete parametry upravit podle konkrétních podmínek.Ve skutečnosti je pro konkrétní osobu vyžadována „rekonfigurace“.Pokud s nástrojem pracuje pouze jedna osoba, lze vše provést stacionárně a experimentálně zvolit výšku.

Stejně důležité je vytvořit pohyblivý spoj rámu a páky, na které je sekáček upevněn.Nejlepší volbou jsou ložiska.Měly by být vysoce kvalitní, nejlépe samonivelační.

Hotový štípač pružin vyrobený z domova

Minimální výška štípačku vyrobených z domova je asi 800 mm.Pak ale musíte buď naklonit, nebo nainstalovat stroj na stůl /postel.Komfortnější možnost, která vyžaduje minimální úsilí, je přizpůsobena vaší výšce.Určete, v jaké výšce je pro vás vhodné státlog, k tomuto obrázku přidat výšku bloku sám, získat výšku postele.V tomto případě se musíte také ohnout, ale pouze když klín umístíte na stojan, a ne pokaždé, když sekáček spadne.

Hotový domácí štípač s pružinou o specifikovaných rozměrech
)
Příčka nese velké zatížení, protože není nadbytečné ji posilovat, je také hezké vyztužit plošinu pod pružinou
Pružina a sekačka na štípačku dřeva
Pro instalaci můžete pracovat jednou rukou nebo si přiložit sponukulatiny (bezpečnější)
Schéma rozdělovače pružin pro vlastní výrobu
Základna je vyrobena ve tvaru trojúhelníku.Toto je stacionární verze
Pohyblivá kloubová sestava a pružinové upevnění - existuje několik možností
]

Pro přidání designu mobility je svařen rám, na jedné straně kterého jsou kola pevná, dorazy jsou přivařeny k druhé.Dělat takový štípač dřeva vlastními rukama je poněkud obtížnější, ale pokud existuje pružina a ložiska, je to tak obtížný úkol.

Vertikální setrvačný splitter

Další jednoduchá možnost pro vlastní výrobu.K výrobě takového štípače dřeva vlastními rukama potřebujete dvě trubky o větším a menším průměru.Stále potřebujete těžký talíř -základna, a ve skutečnosti, propichovací část je řezačka /sekáček.

Stavba je jednou z nejjednodušších, je třeba vynaložit malé úsilí.Na masivní platformě je upevněna silnostěnná trubka a lépe čep.Výška - asi metr.Toto je olověná trubka.Po něm se volně pohybuje sekáček, který je přivařen k trubkovým kroužkům o něco větším průměru než olověná trubka.Sekal dřevo následujícím způsobem: zvedněte sekáčku a uvolněte ji.Můžete dát trochu zrychlení dolů.Z důvodu gravitace se protokol rozdělí.

Těžký sekáček je klíčem k úspěchu v tomto modelu
)
Mechanické svislé děliče: kreslení s rozměry
Pro zvýšení účinnosti je možné vyrobit váhovou sloučeninu

Tento mechanický rozbočovač však okamžitě nepraská všechny logaritmické bloky.Aby se zvýšila jeho účinnost, lze na sekáčce vyrobit vážicí směs.V případě potřeby ji lze „přidat“.Druhou možností je několikrát zasáhnout kolonu kladivem.Tato metoda je dobrá, pokud je fréza zaseknuta ve dřevě.Alternativou je zvednout ji společně s dřevěným blokem a ostře ji snížit.Ale kladivo se snáze mává.

Elektrický štípač dřeva

Ruční štípač dřeva samozřejmě usnadňuje přípravu palivového dříví, ale stále vyžaduje značné fyzické úsilí.Ne tolik, kolik jich spotřebovává mávání obyčejným sekáčkem, ale přesto ... Elektrický motor pomáhá úsilí ještě zmenšit.Na základě tohodělejte štípačky dřeva různých vzorů.Ale udělat takový rozdělovač vlastními rukama je obtížnější.Zde je zařízení složitější a vyžaduje se alespoň minimální znalost elektrikářů - je žádoucí připojit motor přes startér, navíc pomocí tlačítek „start“ a „start“.

Šroub (kužel)

Jedním z nejčastějších modelů je štípač kuželů nebo šroubů.Rozdíl mezi nimi je pouze v nepřítomnosti /přítomnosti vlákna na propichovacím prvku, který je v tomto modelu vytvořen ve formě kužele.

Štípač kužele urychluje sklizeň palivového dříví

Bloky kulatiny se dělí v důsledku skutečnosti, že kužel rotovaný motorem se rozřezává na lesy a postupně se štěpí na kousky.U velkých bloků s logem se okraje nejprve odlomí a poté se střed roztrhne.

Parametry kužele a nitě

Nejprve byla řezná část obrobena ve formě hladkého kužele.Používáte-li hladký kužel, musíte se během provozu poměrně silně opřít o kulatinu, aby se válec „zakousl“ do dřeva.Proces je mnohem jednodušší, pokud je na jeho povrchu vyříznuta nit.V tomto případě je logový blok nějak našroubován na šroub a poté se rozdělí.

Výkres s rozměry kužele se závitem pro štípačku

Hlavní věcí je správné vytvoření kužele se závitem.Pokud máte soustruh a pracovní zkušenosti, můžete to zkusit udělat sami.Pokud ne, budete si muset objednat.Závity jsou vyráběny odlišně, ale jako optimální jsou rozpoznávány následující parametry: rozteč 7 mm, hloubka 3 mm (minimum - 2 mm).Dalším důležitým bodem je hloubkasedlo na převodovém motoru - nejméně 70 mm.

Šroub na štípačku dřeva

Pokud je kužel se závitem, nebude výroba štípačky dřeva vlastními rukama obtížná.

Elektromotor a převodovka

Potřebujeme dostatečně výkonný elektromotor (2 kW a více nebo 5-9 l /s), ale s nízkou rychlostí: 250–600 ot /min.minPři 250 ot./min. A méně je bodnutí velmi pomalé, a pokud jsou otáčky vyšší než 500, je nebezpečné pracovat, protože může vytrhnout protokol z vašich rukou.

Štípač dřeva se šroubem namontovaným přímo na klikovém hřídeli

Pokud bylo možné najít motor s těmito parametry, je možné vložit špičku (šroub) přímo na klikový hřídel (na fotografii)výše).Pokud dojde k většímu počtu otáček, je nutné nainstalovat redukční zařízení nebo vyrobit řetězový nebo řemenový pohon, aby se snížila rychlost.

Tento poměr se vypočte v závislosti na otáčkách motoru.Například existuje motor s 900 ot /min.Po provedení převodovky 1: 2 dostaneme 450 ot /min.Jen nejlepší volba.

Redukční soukolí pro štípačku

Ozubená kola mohou být řemenová nebo řetězová.Řetězce pracují občas hlasitěji, vyžadují konstantní tahy štětcem a obvykle je dražší brousit hvězdičky se správnými parametry.Žádoucí je dvojitý řemenový pohon (jako na fotografii výše).V tomto případě bude menší skluz.

Domácí štípačku s elektromotorem
Řetězový pohon je hlučnější, ale vícespolehlivý
Nebezpečná konstrukce.Je žádoucí zakrýt řetěz a motor pouzdrem
Je třeba zdůraznit, aby byl řetěz předpětí
Důraz na druhé straně
​​
Tady je takovýpřibližně závit je vyříznut na válci pro štípač dřeva
„Prodloužení“ pro šroub - takže pracovní prostor je mimo motor nebo řemeny /řetězy

Kam instalovat motor

Pokud konstrukce umožňuje převod, je lepší motor odložit a upevnit šroub na pracovní straněpovrchem.Zvolte výšku pracovní plochy pro svou výšku, abyste nemuseli pracovat ve svahu.

Bezpečnější model.Udělat takový štípač dřeva vlastními rukama značně usnadňuje život

Existuje také takový parametr, jako je výška šroubu nad pracovní plochou.Mezera mezi stolem a válcem by měla být v rozmezí 8-20 cm, neměla by být umístěna výše - může otáčet kulatiny malých bloků.Optimální vzdálenost je 8-12 cm. I malé kulatiny se neotáčejí.

Hydraulický štípač dřeva

Hydraulický štípač dřeva je nejvýkonnější, ale také nejsložitější a nejdražší na výrobu.Kromě postele, motoru a řezacích nožů potřebujete hydraulický válec s dostatečným výkonem.Stojí za to, že nejsou levné.Kromě toho je zapotřebí také olejová nádrž a čerpadlo.

Zařízení hydraulického štípače

Hydraulická štípačka na palivové dřevo vyvíjí pevné úsilí, protože je vyrobena z kovu významné tloušťky - 6 až 10 mm, v závislosti na výkonu pohonu.Vyvinuté úsilí je dost na to, aby se narazilo na 6 až 8 protokolů najednou.Protože nože jsou vyráběny ve formě „hvězd“.

Hydraulický sekáček je vybaven složitou řezačkou, která rozděluje blok do několika kmenů najednou

Při výrobě nožů jsou od sebe vzdáleny několik centimetrů.Takže v práci bylo jen jedno.Například nejprve - horizontální, pak - vertikální, poté - pravý a na konec - doleva.Současně vyztužte každý z nožů svařením výztužných desek vzadu.Je vhodné použít tvrdou ocel, která byla předem naostřena podle stejného principu jako na štípačích.

Podobná videa