Jak vyrobit střechu z kovu

Výběr střešního materiálu není snadný úkol.Je nutné, aby střecha byla spolehlivá, krásná, odolná a pokud možno dokonce levná.Na všechny tyto požadavky odpovídá střecha z kovu.Měl by být přidán k lákadlům, nikoli k nejobtížnější instalaci, kterou může udělat i osoba bez zkušeností se zastřešením vlastníma rukama.

Střecha kovové dlaždice je krásná, spolehlivá, trvanlivá a levná

Druhy kovových tašek

Kovová taška je vyrobena z plechu o tloušťce 0,35.-0,7 mm, na které se nanáší ochranné a dekorativní kompozice.Ukázalo se, že vícevrstvý dort.Základem tohoto stavebního materiálu je nejčastěji ocel, ale existují možnosti v mědi a hliníku.Protože hliník a měď jsou mnohem dražší než ocel, výrobky z nich mají vysokou cenu.Z tohoto důvodu měděné nebo hliníkové kovové dlaždicetéměř nikdy nenastane, ale v případě potřeby lze dodat na zakázku.

V prodeji jsou kovové i dovážené kovové obklady.Evropská verze pochází výhradně z oceli o tloušťce 0,5 mm - to je předepsáno ve standardu.V našem GOST je povoleno 0,45 až 0,5 mm.

Složení kovové dlaždice

Kromě různých základních materiálů se používá jiný ochranný povlak.Především existují dva typy ochrany oceli proti oxidaci - zinek a aluminozin.Druhá možnost se objevila teprve nedávno, ale je to on, kdo poskytuje lepší ochranu, i když takové zpracování stojí trochu víc.

Existuje více různých kompozic pro vrchní vrstvu, která spolu s ochranou proti počasí dává materiálu jednu nebo druhou barvu.

​​

Druhy ochranných a dekorativních vnějších povlaků

Vnější povlak kovových dlaždic plní dvě funkce současně.Chrání základní kov před korozí a dodává materiálu atraktivní vzhled.Existují následující typy tohoto povlaku:

 1. Nejběžnější kovová střecha má lesklý polyesterový (PE) povlak - asi 70% z celkového počtu střech pokrytých tímto typem materiálu.To vše proto, že má průměrnou cenu a dobrý výkon.Tloušťka vrstvy 25-30 mikronů, životnost 5-10 let.Tento povlak je odolný vůči ultrafialovému záření a korozi, ale je mechanicky snadno poškozen - škrábance se objevují, i když se sníží velké množství sněhu.Protože se polyesterové kovové dlaždice nedoporučují pro použití v regionech stěžké sněžení.V jiných oblastech je vhodné instalovat systém zadržování sněhu, aby se zabránilo hromadění sněhu.Pokud zakryjete střechu takovým materiálem, musíte být při instalaci opatrní.

  Střecha vyrobená z kovu potaženého polyesterem (PE)

 2. Matný polyester (MPE) se získá přidáním teflonu.Výsledkem je, že film je trvanlivější - životnost 10-15 let, lze použít ve zasněžených oblastech.Tato kompozice se nanáší na tloušťku nejméně 35 mikronů.Nevýhodou obkladů matným polyesterovým povlakem je menší škála barev (asi 20 odstínů oproti 40 lesklým).

  Matný polyester nedává oslnění a vydrží déle

 3. Plastisol (PVC) je směs na bázi PVC.Má krásný strukturální povrch, nanáší se vrstvou 200 mikronů, takže povlak je odolný proti poškození.Nevýhodou je nízká odolnost vůči ultrafialovému záření, která významně zužuje rozsah použití.Kromě toho je v některých zemích tento povlak z důvodu přítomnosti polyvinylchloridu zakázán.

  Plastisolový povlak má zajímavou strukturu

 4. Pural - povlak na bázi polyurethanu s přísadami polymerů.Stává se to při lesklém (PUR) a matném (MatPUR) výkonu.Tloušťka vrstvy - 50 mikronů, životnost - až 30 let.To je jedna z nejlepších možností: odolnost proti mechanickému poškození (horší než palstizol, ale lepší než všichni ostatní), toleruje ultrafialové a agresivní prostředí, lze použít pro zastřešení na mořipobřeží.

  Pural je jedním z nejodolnějších povlaků

 5. Polydifluorid (PVF nebo PVDF) je kompozice na bázi polyvinylfluoridu s přídavkem akrylu (20%).Hlavním plusem je vysoká elasticita potahu, díky které je film s malou tloušťkou (30 mikronů) velmi odolný vůči mechanickému poškození.Dalšími výhodami jsou široká škála barev, odolnost proti vyblednutí, dlouhá životnost - až 30 let.Nevýhodou je nejvyšší cena.

  Nejdražší a dlouhodobější nátěr je polydifluorid

Je zřejmé, že na stavbu domu nechcete utrácet peníze navíc.Pravděpodobně z tohoto důvodu si většina vývojářů vybere nejlevnější variantu - kovovou dlaždici potaženou polyesterem.To však není nejlepší řešení.Odhadujme.Životnost kovových obkladů s polyesterem není vyšší než 5-10 let, průměrné náklady - s tloušťkou kovu 0,45 mm - asi 260 rublů /m2 , s tloušťkou oceli 0,5 mm - 440 rublů /m2 .I když střešní krytina trvá 10 let, cena čtverce za rok bude 26 rublů a 44 rublů.Nyní si vezmeme velmi dobrou možnost - potažený pural.Při tloušťce kovu 0,5 mm jsou náklady od 510 rublů /m2do 635 rublů /m2(v závislosti na výrobci).Životnost je 30 let.Pro rok služby to bude 12-17 rublů /m2 .Rozdíl je zřejmý.A to bez zohlednění prací na překrývání střechy, a to je také čas a peníze.

Typy profilů

Při pokládání kovové dlaždice jsou důležité její geometrické rozměry a parametry vlny - bedna se vypočítá a připevní se pod ně.Také výškavlny určují stupeň tuhosti plechu - při vysokém zatížení větrem je nutný materiál s vysokou vlnou (více než 50 mm) - nejpevnější za normálních podmínek je vhodná kovová taška s malou vlnou (menší než 50 mm).

Tvar vlny může být symetrický a asymetrický, zaoblenější nebo rovnější.Existuje poměrně velké množství různých profilů.V tabulce jsou uvedeny geometrické rozměry (užitečná šířka plechu kovové dlaždice, překrytí, parametry vlny), které jsou užitečné při výpočtu částky.

Rozměry kovových tašek různých profilů

Střecha kovových tašek byla v 70% případů vyrobena z profilu Monterrey.Má zaoblený, mírně asymetrický tvar vlny.K dispozici je 7 poddruhů s různými parametry vlny.

Takto vypadá Monterrey na střeše

Dalším nejoblíbenějším profilem je Cascade.Z toho je vyrobeno asi 15% kovové krytiny.Je tvořena přímými čarami, má jasnou geometrii.Vypadá velmi zajímavě na střechách složitých tvarů se spoustou přerušovaných linií.

Takto vypadá kovová kaskáda na střeše domu

Tento profil se používá více v regionech s průměrným zatížením větrem a sněhem - výška vlny je malá, zatížení vydrží střední zatížení.

Rozměry profilu Kaskáda

Dalších 10% trhu zaujímá kovová taška z Andalusie.Vypadá to spíše jako klasická půlkruhová dlaždice než kdokoli jiný.Profil je symetrický s výraznými rozdíly.

Vzhled střechy s kovovou taškou Andalusie

Profil je navržen tak, že spára je na vlnové stěně, není prakticky vidět.Dojem monolitické krytiny.

Velikosti plechů a parametry vln kovové dlaždice Andalusie

Pokud mluvíme o barvě, v závislosti na typu potahových odstínů je obvykle 20 až 40 kusů.Vyberte si ten, který chcete.Životnost nebo jiné vlastnosti nezávisí na barvě, i když se předpokládá, že tmavé barvy mizí rychleji.Ve skutečnosti rychlost vyblednutí závisí na kvalitě potahu a pigmentu, ale ne na barvě.

Výpočet počtu kovových dlaždic

Pro výpočet požadovaného počtu listů materiálu musíte nejprve určit typ profilu a výrobce kovové dlaždice - budete potřebovat přesné rozměry samotného materiálu a každýjsou jejich profilem.Pak musíte provést přesné měření svahů - délky, výšky, pokud existují, musíte změřit všechny výčnělky nebo jiné ozdobné prvky, které budou muset být pokryty střešním materiálem.Je-li střecha složitého tvaru, je lepší nakreslit její plán, položit všechny rozměry a posadit se pro výpočty.

Počet řádků

Kovové dlaždice nelze nejlépe nalézt v obchodech nebo na trzích.Je vhodné jít přímo k výrobci.Není to jen cena - nemusí se moc lišit, ale skutečnost, že mnoho obchodů /rostlin nabízí řezání listů požadovaných velikostí.Minimální výška plechu 0,7 m,maximum je 8 m. To znamená, že si můžete objednat požadovaný počet listů pokrývajících sklon střechy od hřebene k převisu (s ohledem na římsu).

Tato možnost je dobrá v tom, že střecha kovové dlaždice nebude mít vodorovné spoje, což znamená, že bude menší pravděpodobnost úniku.Druhým plusem je minimální množství odpadu a menší množství materiálu samotného (díky absenci horizontálních překryvů se ušetří několik metrů čtverečních).Nevýhody - potíže s dodávkou, zvedání dlouhých listů, nepohodlné pokládání.

Výpočet pravoúhlého sklonu střechy

Při použití fólií standardních velikostí se výška sklonu střechy dělí užitečnou délkou plachty.Výsledná hodnota je vždy zaokrouhlena nahoru.Užitečná délka se získá po odečtení vodorovného překrytí od celkové délky - od 100 do 200 mm.Čím je sklon jemnější, tím větší je překrytí fólií, takže srážky nemohou spadnout do prostoru pod střechou.Na střechách s úhlem sklonu až 12 ° se jeden list překrývá s druhým nejméně o 200 mm, při sklonu 12 ° až 30 ° je překrytí 150-200 mm, více než 30 ° - 100-150 mm.Nastavená hodnota překrytí je odebrána z celkové délky listu, bude to „užitečná délka“.

Příklad výpočtu počtu řad kovových střešních tašek .Nechť délka svahu je 4,5 m, užitečná délka listu je 2,3 m. Rozdělte 4,5 x 2,3, získejte 1,95, zaokrouhlujte na celé číslo - dostaneme 2 řady.V tomto případě půjde do odpadu jen malá část jednoho listu, ale existují i ​​případypři odříznutí více než poloviny.To je velmi nevýhodné, protože je nemožné použít tento kus kdekoli jinde.

Počet listů v řadě

Vezměte délku rampy a vydělte užitečnou šířkou listu.Tento parametr je uveden v technických specifikacích pro kovovou dlaždici.Nejčastěji je to 110 cm (1,1 m).Výsledné číslo je zaokrouhleno nahoru, dostáváme počet listů v řadě.

Příklad výpočtu plechů z kovových tašek v řadě. Délka převisu je 8 m, užitečná šířka plechu 1,1 m. Při dělení dostaneme 7,27 kusů, ale zakulacujeme na větší celek a získáme 8 kusů v jedné řadě.Navíc, jeden list půjde do odpadu více než 2/3.

Vlastnosti bedrových střech

Pro bederní střechy mají svahy trojúhelníkový nebo lichoběžníkový tvar.Zde je nutná volba délky listu - pro minimalizaci množství odpadu.

Příklad rozmístění plechových dlaždic na valbové střeše

Výška je vybrána tak, aby z odpadu neplynulo více než polovina.Ruční provádění tohoto úkolu je poměrně obtížné a stále je zde významná chyba - bude o 20–25% více odpadu než při výpočtu pomocí programů.Prodejci a výrobci je obvykle mají.Je lepší poskytnout jim přesný výpočet a doma nejprve změřit parametry střechy (nebo zavolat měřič) a poté zkusit vybrat rozměry sami.Potom bude možné porovnat množství potřebného materiálu, které jste vypočítali a navrhli.

Stanovení počtu přídavných prvků

Zastřešeníkovová střecha vyžaduje velké množství různých doplňkových prvků (rozšíření), které tvoří hřeben, hranu převisu, boky rampy, průchod potrubí, údolí (spojení dvou sousedních svahů střechy). Čím složitější je tvar střechy, tím větší počet dobrovolníků je vyžadován.S jednoduchou sedlovou střechou budou nutné brusle a čepice, římsy a pásy pedálů.To je vše.

Jaké jsou další prvky pro zastřešení a jaké jsou nezbytné pro

Navzdory široké rozmanitosti rozšíření jsou všechny považovány za stejné.Vezměte délku povrchu, na který se chcete připojit, a vydělte užitečnou délkou prvku.Obvykle je standardní a je 1,9 m (celková délka 2 m).Výsledek se zaokrouhlí nahoru.

Co a jak to opravit

Kovové dlaždice jsou upevněny speciálními samořeznými šrouby s gumovými podložkami.Stejně jako hlavní materiál jsou vyrobeny z galvanizované oceli a na povrchu natřeny tónem.Při montáži by měl být samořezný šroub zašroubován přesně kolmo k povrchu střechy, jeho sklon není povolen.

Jak správně zašroubovat samořezné šrouby do kovové dlaždice

Při upevňování kovové dlaždice je nutné sledovat, jak pevně se spojovací prvky připevňují k povrchu.Je nemožné příliš se dotáhnout ohýbáním kovu, ale je také nemožné povolit volné uložení - spojení nebude vzduchotěsné.

Soustruh na kovové dlaždice

Kovové dlaždice - dosttvrdý materiál, protože pod ním vytvářejí řídkou bednu, která se skládá z prken, které jsou umístěny podél převisu střechy.

Z jakého materiálu

Má-li střecha kovové dlaždice jednoduchou strukturu, jde do bedny palcová hrana (tloušťka 24-25 mm) široká 100 mm.Na střechu složitého tvaru nebo v oblastech s velkým sněhovým zatížením je lepší použít desku o tloušťce 32 mm nebo nosník 50-50 mm.Trám se používá také s velkou vzdáleností mezi krokvemi (více než 80 cm).

Rozteč přepravek

Instalace kovových tašek na střechu má jeden důležitý rys.V profilu je nejsilnější místo - pod krokem vlny v dutině.Zde je třeba utáhnout šroub.Přepravka musí být vyrobena tak, aby střed prkna byl těsně pod tímto místem.To je přesně to, co způsobuje potíže: profily mají různé velikosti, a proto každý z nich vyžaduje svůj vlastní krok instalace lišt.Tato hodnota může být stanovena měřením již existujícího materiálu, ale obvykle je tento parametr uveden v pokynech pro kovové dlaždice.

Příklad přepravky na kovové dlaždice

Při navrhování přepravky na kovové dlaždice existuje několik důležitých bodů.Všimněte si, že první prkno podél převisu je tlustší než všechny ostatní - přidejte výšku kroku pro tento profil k vybrané tloušťce prkna.Kromě toho je tato prkna širší než všechny ostatní - bude k ní připevněn kapátko, které uzavře řez a chrání dřevo před srážením.

Také si všimněte, že druhá lišta není naplněna standardem, ale se zkrácenou výškou, jinak se do vlny dále nedostanete.Krok při instalaci posledního prkna v blízkosti hřebene je jiný - ve skutečnosti se získá, stejně jako výška prkna.Připomínáme, že v oblasti hřebene by měly být dostatečně velké mezery - a laťovací a střešní materiál by neměl být spojen.To je nezbytné pro řádné větrání podkroví.

Postup a vlastnosti instalace

Než budete moci zastřešit střechu vlastní kovovou taškou, měli byste se seznámit s pravidly pro práci s materiálem:

 • Nejprveje nutné dbát na správné skladování - ve větraných komínech, posunutých o tyče.
 • Při řezání nepoužívejte úhlové brusky (brusky), ale řezejte pouze pomocí skládačky nebo nůžek na kov.Mlýnek přehřívá kov, díky kterému se zinek odpařuje, v místech řezu začne materiál rezavět.
 • Začněte pokládat plechy z pravého dolního rohu (schéma instalace plechů s kovovými dlaždicemi je na obrázku níže).
 • Při montáži používejte měkké, dobře padnoucí boty, šlápněte pouze na dno vlny.

Jak zakrýt střechu kovovou taškou: pravidla

Dále si povíme o zařízení.Střecha kovu je ve dvou verzích: se studeným nebo izolovaným podkrovím.V závislosti na vybraném typu se změní pořadí práce - při uspořádání teplého podkroví se přidají další dvě vrstvy - topení a parotěsná membrána ze strany místnosti.

studenákovová střecha

Tento typ střechy je vhodný, pokud je půda plánována na nebytový prostor.Poté je veškerá izolace soustředěna do stropu a funkce střechy slouží pouze k ochraně před deštěm a větrem.Pořadí prací je následující:

 • Pod převisem je instalována první latě latě (vyšší).
 • K ní je připojena závorka.
 • Na krokve je položena hydroizolační membrána.Instalace začíná zdola, film se převine podél převisu.Spodní okraj fólie vstupuje do odkapávací tyče a končí za inflexní linií.Fólie je připevněna lamelami o tloušťce 30–35 mm na každou nohu krokve, nikoliv napínáním, ale s povinným prověšením 2–2,5 cm. Druhá řada fólie překrývá první fólii nejméně o 15 cm, kloub je slepen speciální lepicí páskou (prodává se na stejném místě)a membrána).Membrána je připevněna k odkapávací tyči pomocí samořezných šroubů (pozinkovaných nebo nerezových).

  Zastřešení ze studeného kovu: vrstvení vrstev

  ​​
 • Prkna (pruty) latě jsou upevněny k proužkům, které drží fólii zvoleným krokem.Použijte pozinkované nebo nerezové šrouby, stejné hřebíky s velkým plochým kloboukem.Délka šroubu a hřebíků je trojnásobná než tloušťka latí.
 • Na bednu jsou položeny plechy z kovových obkladů, které je striktně vystavují podél převisu (pokud s vámi přesně jde vodorovně).Sousední desky se překrývají na jedné vlně, instalace se provádí zdola nahoru, s požadovaným horizontálním překrytím o požadované množství (viz výše).
 • Namontujte hřebenové prvky, koncové desky.Jsou připevněny stejnými samořeznými šrouby jako kovová taška s krokem 10 cm.

Na tomto základě můžeme předpokládat, že studená střecha kovové dlaždice je připravena.

Zateplená střecha

Při montáži izolované střechy vyrobené z kovu do střešního koláče se přidá další tepelně izolační materiál, který je připevněn mezi krokvemi, a parotěsná fólie, která je natlačena na krokve z podkroví.Celý proces instalace je podobný.

Schéma konstrukce teplé střechy vyrobené z kovu

Jak upevnit plechy

Když střechu pokryjeme kovem, musímeumístěte šrouby.Je třeba dodržovat několik pravidel:

 • Samořezné šrouby jsou instalovány ve spodní části vlny, 2 cm pod schodem.
 • Ke každé vlně je připojen spodní řádek podél převisu.Upevňovací prvky se instalují také v místech vodorovných a svislých spojů.
 • Vlny mezi vodorovnými spoji jsou spojeny skrz jeden v šachovnicovém vzoru.

Tato pravidla jsou jasně znázorněna na obrázku.Na grafickém obrázku jsou některé věci srozumitelnější.

Schéma připevňování kovových dlaždic pomocí samořezných šroubů