Jak vyrobit světlo v akváriu

Akvarijní rostliny potřebují hodně světla pro normální růst a vývoj.Ryby to tak nepotřebují, ale s dostatečným světlem vypadají velmi přitažlivě, jasně a aktivně se chovají.Proto je tak důležité zvolit správné osvětlení pro akvárium.Není to tak jednoduché, jak se zdá na první pohled, protože existuje mnoho podrobností, které potřebujete znát.

Kam umístit podsvícení akvária

Nejčastěji se podsvícení vakvárium je umístěno nahoře.Nejčastější možností je víko.Zde lze instalovat jak dlouhé, tak i běžné žárovky.Pro dosažení rovnoměrnějšího osvětlení jsou v blízkosti lamp, které přesměrovávají a rozptylují, instalovány reflektory.To je zvláště důležité, pokud se používá jedna dlouhá lampa.Pokud je jednoduše připevněna k víku, zůstane většina dna uvnitřstíny, což není vždy dobré.

Pro normální osvětlení jsou zapotřebí reflektory, které rozdělují světlo rovnoměrněji

Ale ne vždy v těsné blízkosti vody je požehnáním.Pokud používáte lampy, které emitují velké množství tepla, musíte nad akvárium umístit chladiče (ventilátory) nebo je zvednout.V tomto případě lze použít odpružení a dorazy.Pak se někdo přizpůsobí, protože existují různé možnosti.

Visí lampy na sloupu
Vytvořte speciální montáž na strop
Používejte lampy na kolíčky na prádlo, které mohou býtpřipevněte po stranách akvária
Vytvořte speciální systém odpružení
)
Na dorazech použijte speciální lampu (nebo si je udělejte sami)

Horní světlo vždy nedosahuje dna ve správném množství.Pak můžete buď zvýšit sílu svítidel, nebo je umístit poněkud na zdi, blíže ke dnu nebo úplně na dně.Druhá možnost je v podstatě dekorativnější, ale může mírně zlepšit slabé světlo ve spodních vrstvách.

LED diody mohou být umístěny jak pod, tak nad
Podsvícený provzdušňovač - jedna z možností
Akvarijní lampa s přísavkami - lze připojit ke stěnámna jakékoli úrovni

„Horní“ osvětlení akvária je přesnější, ale k nápravě situace a nemožnosti rychlé změny můžete použít níže umístěné světelné zdroje nebo instalovat světlomety pro ozdobuefekt - zdůrazněte za soumraku část reliéfu nebo neobvyklou rostlinu.

Typy lamp

Osvětlení akvárií lze provádět pomocí jakéhokoli typu lampy.Obecně žádné.Ale jeho účinnost, vzhled rostlin a ryb, množství vynaložené energie bude velmi odlišné.Vyhodnoťte všechny typy lamp z těchto pozic.

Žárovky a halogenové žárovky

Jsou sloučeny do jedné kategorie, protože mají podobné výhody a nevýhody.Žárovky jsou dobré pro akvárium v ​​tom, že vyzařují světlo, jehož spektrum je velmi podobné slunečnímu záření.Druhým velkým plusem je přijatelná cena.Ale nevýhody jsou velmi závažné.To je nízká účinnost - až 97% energie jde na výrobu tepla a pouze 3% přímo na emise světelných vln.

Při použití žárovek k osvětlení akvária je nutné dbát na rozptyl tepla

Účty za takové osvětlení akvária budou:slušné.Kromě toho je nutné odvádět teplo, které žárovky vyzařují během provozu.Obvykle se to provádí instalací chladičů - nízkoenergetických ventilátorů, ale také ne vždy šetří.

Metalhalogen

Tento typ lampy je ideální pro akvária se spoustou trávy a pokud je vodní sloupec větší než 60 cm. Je to kvůli širokému spektru vyzařovaného světla, jeho vysoké jasnosti aschopnost proniknout do velkých hloubek.Při osvětlení metal-halogenovými žárovkami (MGL) dole bude „sluneční“ zář, stíny rostlin, ryby.

Takto vypadá metal-halogenová žárovka.Držáky jsou umístěny na víku, do kterého jsou vloženy kontakty

Nevýhodou je, že se během provozu velmi zahřívají, takže v zásadě jsou takové lampy instalovány ve vzdálenosti nejméně 30 cm od vodního zrcadla.

Zářivky

Dnes jsou tyto žárovky k dispozici v několika verzích.Existuje běžná domácnost (NE).Mají nízkou úroveň luminiscence, lze je použít k osvětlení mělkých akvárií - až do hloubky 50 cm.Pod světlem prostě nedosahuje.Existují dvě další technologie HO (vysoký výkon) a VHO (velmi vysoký výkon), které se stejnými rozměry svítí několikrát jasněji.Jejich světlo zde může pronikat do poměrně velké hloubky.

Některé typy speciálních zářivek pro akvária

Obvykle používané v akváriíchdva typy zářivek - T5 a T8.Častěji používejte T8.Mají nejlepší hodnotu za peníze.Žárovky T5 s menším průměrem (16 mm oproti 26 mm) dávají dvakrát tolik světla, ale také stojí dvakrát tolik než T8.A protože je všechny mění ve stejném časovém období, G8 je častěji používá.

Další bod: tyto dva typy žárovek nejsou zaměnitelné: pro T5 je vyžadován speciální startovací a regulační přístroj, takže žárovky pod nimi jsou odlišné.

Určitý počet zářivek pro akvárium, jejich velikosti a délky

Nevýhodou zářivek je, že v průběhu času „mizí“, to znamená, že mění spektrum luminiscence..Toto vynutí výměnu každých 6-10 měsíců, i když lampa stále funguje a může pracovat po mnoho dalších měsíců.Rostliny však její světlo „nechtějí“.A to jsou dodatečné náklady a jsou celkem hmatatelné.

Kompaktní zářivky nebo hospodyně

Svými vlastnostmi jsou velmi podobné běžným zářivkám, mění se pouze tvar světelné trubice - jsou zkroucené do spirály - a patrona - má standardní konektory.

Místo domácích trubek lze použít kompaktní zářivky, ale nejsou speciální

LED

dnesOsvětlení akvária pomocí LED diod je mnohými považováno za optimální.Jsoumálo se zahřívají, zářivě svítí s nízkou spotřebou elektřiny, mají širokou škálu barev a vyznačují se dlouhou životností.Kromě toho jsou bezpečné, protože fungují od 12 V.

Další výhodou použití LED je, že jejich jas se snadno mění.Při absenci zkušeností je téměř nemožné okamžitě zvolit optimální množství světla, takže schopnost upravit množství světla je velmi užitečná.

Nevýhodou LED je značná cena kvalitních krystalů.Druhým nepříjemným okamžikem je, že také vydávají teplo, které je třeba odstranit.Teplo je však vytvářeno pouzdrem LED a je jednodušší ho odstranit - instalujte jej na hliníkovou desku, která odvádí teplo.V případě potřeby můžete chladič integrovat zezadu nebo ho zvednout nad vodu.

Příklad použití LED pro osvětlení akvária

Pokud mluvíme o akváriové technologii, uspořádání správného LED osvětlení pro akvárium, můžete zahrát odlesky a stín ve spodní části,vynikající druhy rostlin a ryb.

Pár slov o tom, co jsou LED žárovky:

 • Samostatné LED s různým výkonem.Obvykle v prodeji jsou 1 W a 3 watty.Jasnější, samozřejmě, tři watty, se obvykle používají, protože jsou úspornější.
 • LED pásové světlo.Těžko najítLED pásek s dostatečným výkonem, aby mohl být použit k osvětlení akvária.Jsou, ale jsou drahé.Instalace je však mnohokrát jednodušší než u jednotlivých zdrojů světla.
 • Ve formě konvenční lampy, hruškovitého plastového stínu se standardní paticí.Existuje poddruh - "kukuřice".Několik LED je sestaveno do jediné lampy.Pohodlné je, že může být instalován v konvenčních 220 V svítidlech, protože měnič napětí je umístěn v kazetě.Světlo je jasné, zahřívá se pouze zadní část žárovky a občas méně než světlo „Illichovy lampy“.

  Tento typ se nazývá „kukuřice“

 • Dlouhá trubice.Tato svítidla velmi připomínají ty, které používají konvenční zářivky, ale jsou menší, protože samotné zdroje světla mají průměr menší.

Ze všech těchto důvodů je stále více populární osvětlení LED akvárií.Při nízkých nákladech během provozní fáze dávají dobré světlo „vypálení“ mnohem pomaleji.Ano, je zde možnost nastavit podsvícení „barevně“ pomocí diod RCD.Mimochodem, oni vám umožní upravit množství "stín" světla.

Kombinované osvětlení pro akvárium

Při vytváření osvětlení pro akvárium kombinuje mnoho zkušených majitelů několik typů lamp - dvě nebo dokonce tři.Takže můžete dosáhnoutoptimální osvětlení při minimálních nákladech.Nejčastěji kombinují zářivky a LED žárovky, zářivky s metal-halogen, používají všechny tři typy.

Kombinované osvětlení akvária poskytuje nejlepší výsledky.

Zdá se, že existuje jen málo možností.Ve skutečnosti hodně, protože také volí zdroje světla podle teploty světla.V důsledku toho se vizuální vnímání a barvy vegetace a ryb slušně mění.Při výběru je žádoucí získat spektrum blízké spektru slunečního světla nebo vybrat kombinaci, která je příjemná pro všechny obyvatele akvária.

Intenzita světla

Při výběru správného osvětlení akvária je třeba zvážit mnoho faktorů: jeho typ (mořská nebo sladká voda), přítomnost rostlin v ní a jejich potřeby (kolik světla potřebují), geometrické parametry samotné plechovky (výška vodního sloupce) a barva vody.V závislosti na všech těchto faktorech vybírají lampy a svítidla.

Správné osvětlení akvária by mělo poskytnout dostatek světla, ale jeho nadbytek je také škodlivý

Výběr objemu

ČastéPraxe - vyberte jas světla pro akvárium na základě jeho objemu.Tato technika nezohledňuje mnoho nuancí, ale může být použita jakozáklad - pro přibližné určení požadovaného výkonu lampy.Požadovaná síla svítidla se zvažuje v závislosti na objemu vody (nikoli na nádrži, konkrétně na vodě - odečtěte vzduchovou mezeru a tloušťku půdy).

Správné osvětlení akvária musí být vybráno podle mnoha parametrů

 • U akvária bez rostlin není příliš světla - ryby příliš nepotřebují.Počet 0,1-0,3 W /L.
 • Pokud akvárium obsahuje řasy a ryby milující stín, lze světelný výkon vypočítat z normy 0,2–0,4 W /l.
 • Průměrné osvětlení je 0,4–0,5 W /l.Ale s touto volbou budou rostliny růst pomalu, natáhnou se.
 • Optimální osvětlení normálního bylinkáře, pro světlé a zdravé rostliny - 0,5 - 0,8 W /l.
 • Jasné osvětlení s velkým počtem fotofilních rostlin - 0,8 - 1,0 W /l.

Data uvedená pro žárovkové a halogenové osvětlení.Dnes se však používají stále méně, protože jsou neúčinné a velmi horké.Požadovaný výkon ostatních světelných zdrojů lze zjistit z tabulky korespondence.

Přibližný poměr výkonu různých typů žárovek

Po výpočtu, jaký výkon zářivek potřebujete, můžete vypočítat požadovaný výkon jiných typů zdrojů světla.

Přiřazení hloubky

Při určováníIntenzita osvětlení akvária musí zohledňovat jeho hloubku.Jde o to, že při průchodu 10 cm střední průhledné vody se osvětlení sníží o 50%.

Každých 10 cm hloubky „sní“ 50% úrovně světla

To znamená, že pokud je povrchové osvětlení 1000 Lm, dosáhne hloubky 60 cmpouze asi 15 lm a pod ním bude obecně téměř tma.Pokud chcete mít zdravé rostliny, je nutné, aby na dně světa byla alespoň 60-90 lm.Proto při výpočtu intenzity osvětlení akvária je vhodné vzít v úvahu jeho hloubku.

Doba osvětlení akvária

Při navrhování osvětlení vyvstává otázka: jak dlouho má osvětlení akvária fungovat.Odpověď je založena na „zvycích“ rostlin a ryb.Pocházejí z tropických šířek a denní světlo trvá asi 12 hodin, bez ohledu na roční období.Toto je světelný režim, který musíme zajistit pro naše rostliny.

Někdy se snaží kompenzovat nedostatek osvětlení prodloužením denních hodin.To obvykle nemá pozitivní důsledky, ale negativní se objevují velmi často - s dlouhým denním světlem voda začne kvitnout, osvětlení je stále sníženo a je třeba vodu vyměnit.

Kromě skutečnosti, že by světlo v akváriu mělo hořet po určitou dobu, je žádoucíPořád si vytváříme zdání půl dne - po určitou dobu - 3 až 4 hodiny denně - osvětlení by mělo být velmi jasné, po zbytek doby může být intenzita osvětlení akvária snížena.K implementaci tohoto režimu se používá několik lamp, které se zapínají pomocí samostatných přepínačů /spínačů.

​​

Časovače různých typů, které jsou nainstalovány v soketu

Za účelem automatizace procesu můžete nainstalovat časové relé.Dnes existují naprosto levné modely, pomocí kterých můžete zapnout lampy.Jsou mechanické a elektronické.Elektronické lze programovat a nemusíte pokaždé nastavovat čas, protože napájení bude automaticky vypnuto a vypnuto.