Jak vyrobit vodní dýmku z polypropylenových trubek

Nové technologie a materiály ve stavebnictví se neustále objevují a postupně nahrazují tradiční materiály.Dobrým příkladem je zásobování vodou.Před patnácti lety se ve většině případů používal kov - obecně neexistovala žádná alternativa.Dnes je téměř všude kov vyměňován za polymery, protože se snáze montují, stojí méně, slouží stejné nebo dokonce více.Jedním z nejpopulárnějších moderních materiálů je propylen.Instalace vodovodního potrubí z polypropylenových trubek je dobrá v tom, že může být provedena vlastními rukama.K tomu potřebujete speciální páječku a nějaké zkušenosti.Můžete si půjčit páječku a zážitek je zisk.Můžete cvičit na nejlevnější armatury a malé části potrubí.

Instalace vodovodních potrubí z polypropylenových trubek může být provedena nezávisle

Označení a rozsah

Spusťte instalaci v systému Windowsz typu potrubí musí být vybrány polypropylenové trubky.Jsou jednovrstvé a třívrstvé, liší se tloušťkou stěny a mají proto různé účely.Pro snadnější navigaci jsou označeny:

  • PN10 - jednovrstvé trubky určené pro studenou vodu v potrubích s nízkým tlakem.Vhodné pro zapojení polypropylenových vodovodních potrubí v soukromých domech.
  • PN16 jsou jednovrstvé trubky se silnější stěnou.Mohou být použity jak pro přepravu studené vody v systémech s vysokým tlakem (centralizované), tak pro zapojení systému teplé vody.Nejpřípustnější teplota je + 50 ° C.
  • PN20 je třívrstvá trubka se zesílenou vrstvou ze skleněných vláken.Mohou být použity pro instalaci vodovodního systému pro přepravu horké vody, nízkoteplotních topných systémů.Maximální teplota + 90 ° C
  • PN25 - třívrstvé trubky vyztužené hliníkovou fólií.Používají se hlavně pro vytápění, lze jej použít pro teplou užitkovou vodu, ale není to ekonomicky proveditelné: jedná se o nejdražší potrubí a jejich kvalita pro ohřev teplé vody je nadměrná.

Podle barev jsou trubky vyrobené z polypropylenu v šedé a bílé barvě.V žádném případě se neobjevuje na kvalitě, takže si vyberte podle estetických preferencí.Některé firmy (hlavně německé) natírají své výrobky zeleně.Pokud je kabeláž skrytá - ve stěnách nebo na podlaze - nemůžete najít nic lepšího, protože Němci jsou špičkovými kvalitami.

Pro instalaci vodovodního systému z polypropylenových trubek jsou rovněž nutné tvarovky

Pro usnadnění navigace v oblasti použití jsou podél potrubí podél potrubí naneseny barevné pruhy.Ty, které jsou určeny pro studenou vodu, jsou označenymodrá (modrá), pro teplou užitkovou vodu a topení jsou označeny červeně, univerzálně - oranžově.Někteří výrobci přijali jiné označení.Označují červené výrobky pro vytápění a ohřev teplé užitkové vody a nevztahují se na výrobky určené pro značení chladu.

Z výše uvedeného lze vyvodit následující závěry: Instalace vodovodního potrubí z polypropylenových trubek v bytě se nejlépe provádí z PN 16 pro studenou vodu a PN20 pro horkou vodu.V soukromém domě můžete získat PN 10 až studenou vodu a PN 20 pro teplou užitkovou vodu.

Vlastnosti instalace

Jednovrstvé PPR trubky PN 10 a PN 16 mají velký koeficient tepelné roztažnosti: s teplotním rozdílem 100 ° C se každý metr prodlouží o 1,5 cm déleI když je skutečný život takový teplotní rozdíl nedosažitelný, jedná se o velmi velkou postavu.Aby toto prodloužení délky nezničilo vodovodní systém, jsou v systému uspořádány kompenzační smyčky (kompenzátory).

Typy dilatačních spár pro systém zásobování vodou z polypropylenu

Je-li délka potrubí krátká a zředěná studená voda, lze dilatační spáru vynechat - rozdíl v délce bude malý, ale oTeplá voda je žádoucí vyrobit alespoň elementární kompenzátor ve tvaru L (viz obrázek).

Princip připojení

Polypropylenové trubky mají mnoho výhod, ale jednou z nevýhod je to, že se neohýbají.Proto se při instalaci vodovodních trubek z polypropylenových trubek používají armatury pro všechny větve a zatáčky.Jedná se o speciální prvky - odpaliště, úhly, adaptéry, spojky atd.Existují takéjeřáby, kompenzátory, obtoky a další prvky systému, také vyrobené z polypropylenu.

Polypropylenové kování

Všechny tyto prvky jsou spojeny s trubkami pájením.Materiál obou částí, které mají být spojeny, se zahřívá, dokud se neroztaví, a poté se spojí.V důsledku toho je spojení monolitické, takže spolehlivost přívodu vody z polypropylenu je velmi vysoká.Přečtěte si více o pájení a nezbytném nástroji k tomu, viz zde.

Existují zvláštní příslušenství pro připojení k jiným materiálům (kov), pro přepnutí na domácí spotřebiče nebo vodovodní armatury.Na jedné straně jsou zcela polypropylenové, na druhé straně mají kovové nitě.Velikost vlákna a jeho typ se volí podle typu připojovaného zařízení.

Plánování systému

Vzhledem k tomu, že se PPR potrubí neohýbá, je nutné vytvořit schéma zapojení tak, aby obtoky a zatáčky byly co nejmenší.Koneckonců, všechny jsou vyrobeny pomocí tvarovek a mají solidní náklady (ve srovnání s trubkou).Proto se snažíme optimalizovat zapojení - udělat co nejméně zatáček, kol a zatáček.

Sériové připojení (tee)

V malých systémech se používá instalace vodovodních potrubí z polypropylenových trubek se sériovým připojením spotřebitelů (instalatérské a domácí spotřebiče).Obvykle mají 5-6 připojovacích bodů.S takovou organizací přívodu vody opouští jedna trubka stoupačku a postupně obchází všechny připojovací body.V případě dodávky vody PPRvšechny větve jsou vyráběny pomocí odpališť, proto se tento typ také nazývá odpaliště.

Instalace vodovodního potrubí z polypropylenových trubek připojením spotřebičů v sérii

Výhodou tohoto systému je malý počet trubek a mínus tlak na každé větvi klesá.Výsledkem je, že s jedním nebo dvěma pracovními místy analýzy, třetím, umístěným dále od stoupačky, nemusí tlak stačit.

Paralelní zapojení (kolektor)

Paralelní spojovací obvod se také nazývá kolektor.Je tomu tak proto, že po vyjmutí z stoupačky je nainstalováno speciální zařízení - kolektor.Jedná se o prvek s jedním vstupem a množstvím výstupů.Existují polypropylen a kov.Pro vodovodní instalace jsou vhodnější (a levnější) sběrače polypropylenu.

Schéma připojení je taková, že z každé větve k jednotlivému spotřebiteli (někdy k malé skupině spotřebitelů) je vedena samostatná trubka.

Paralelní instalace vodovodního systému z průtokových trubek

Přednosti takového systému: tlak ve všech bodech analýzy vody je stejný, nevýhodou je, že je vyžadováno mnoho trubek.Další plus je, že pokud některá pobočka selže, nefunguje pouze jeden spotřebitel.Zbytek systému funguje správně.Mimochodem, aby bylo možné vypnout jednotlivá zařízení, jeřáby jsou instalovány na výstupu z kolektoru (obvykle kulové ventily, ale pokud je vyžadována schopnost nastavení tlaku, může být nainstalován ventil).

Instalatérství adomácí spotřebiče

V každém ze způsobů instalace vodovodních trubek z polypropylenových trubek je trubka vhodná pro konkrétního spotřebitele.K systému lze připojit dva způsoby: flexibilní a pevné oční linky.

Pevná vložka je spolehlivější: trubky a tvarovky PPR mají vysokou pevnost.Kromě toho je v tomto případě pouze jedno vlákno - v místě připojení spotřebitele.Ale tento typ oční linky vyžaduje vysokou přesnost provedení: chyba může být jen několik milimetrů.To je obtížné provést při instalaci polypropylenové vodní dýmky rukama, protože častěji používají flexibilní oční linky.Jen buďte opatrní, v některých případech je jeho použití nemožné: k připojení plynových kotlů nebo gejzírek, k přivádění vody do zásobníků ohřívače vody, vyhřívaných kolejnic na ručníky se doporučuje používat pouze tuhé oční linky.

Možnosti pevného připojení

Měkké připojení naopak nevyžaduje vysokou přesnost - chyby jsou vyrovnány ohebnou hadicí z nerezové oceli nebo hadicí používanou pro připojení pračky nebo myčky nádobí.Trubky jsou odstraněny přibližně v oblasti, kde je zařízení instalováno nebo je instalatérské zařízení.Končí adaptérem na kov, ke kterému je připojena ohebná hadice (jeho druhý konec je připojen k zařízení).

Flexibilní hadice jsou připojeny k adaptérům

Tato možnost je méně spolehlivá, protože hodně závisí nakvalitní flexibilní oční linky.Nejnepříjemnějším okamžikem je také přítomnost dvou závitových spojení, ale toto je potenciální místo pro únik.

Vnitřní nebo venkovní instalace

Jednou z výhod systému zásobování vodou z polypropylenu je to, že jej lze snadno zaplnit do stěn a podlah.Tento materiál nekoroduje, nereaguje s žádnými materiály a nevede bludné proudy.Obecně platí, že pokud je připojení provedeno správně, můžete snadno skrýt potrubí ve zdi nebo v podlaze.Úlovek je vytvořit kvalitní spojení.

Instalatérství z polypropylenu může být skryto ve stěnách nebo na podlaze

Aby bylo zajištěno, že sestavený systém neteče, je zkontrolováno - jsou zalisované přetlak.K tomu existují speciální zařízení.Připojují se, čerpají vodu, zvyšují tlak.Při tomto tlaku je přívod vody ponechán několik dní.Pokud nebyly zjištěny žádné netěsnosti, pak při provozním tlaku bude vše fungovat dlouho a bez problémů.

Instalační pravidla

Před zahájením prací si sestavte schéma, označte na něm všechny potřebné armatury a systémové prvky (měřiče, filtry, kohouty atd.), Položtevelikosti trubkových úseků mezi nimi.Podle tohoto schématu pak zvažujeme, co a kolik je potřeba.

Při nákupu potrubí vezměte potrubí s určitým rozpětím (metr nebo dva), kování lze vybrat přesně ze seznamu.Nebude na škodu dohodnout se na možnosti vrácení nebo výměny.To může být nutné, protože často v procesu, instalacevodní dýmka z polypropylenových trubek vyvolává překvapení.Jsou spojeny hlavně s nedostatkem zkušeností, nikoli s materiálem samotným a docela často se stávají dokonce i s pány.

Plastové spony mají stejnou barvu

Kromě trubek a tvarovek budete potřebovat také spony, které připevňují vše ke stěnám.Jsou instalovány na potrubí po 50 cm, stejně jako na konci každé větve.Tyto svorky jsou plastové, jsou zde kovové svorky a svorky s gumovým těsněním.

Je vhodnější použít svorky pro otevřené pokládky potrubí v technických místnostech, pro lepší estetiku - pro otevřené pokládky potrubí v koupelně nebo v kuchyni - použijte plastové svorky stejné barvy jako samotné trubky.

Kovové svorky jsou v technických místnostech dobré.

Teď trochu o pravidlech montáže.Samotný systém lze okamžitě sestavit řezáním kusů potrubí požadované délky, přičemž se neustále kontroluje schéma.Je výhodnější pájet.Ale s nedostatkem zkušeností je to plné chyb - musíte přesně změřit a nezapomeňte přidat 15-18 milimetrů (v závislosti na průměru trubek), které jdou do armatury.

Proto je racionálnější nakreslit na zeď systém, označit všechny kování a prvky.Můžete je dokonce připojit a nakreslit obrysy.Bude tedy snazší zhodnotit samotný systém a zjistit případné slabiny a chyby.Tento přístup je správnější, protože poskytuje větší přesnost.

Dále se potrubí podle potřeby řeže, fragmenty několika prvků jsou připojeny k podlaze nebo prácistůl.Poté je hotový fragment nastaven na místo.Tato posloupnost akcí je nejracionálnější.


A o tom, jak rychle a správně řezat části potrubí požadované délky a nečinit chyby.