Jak vyrobit vodní podlahové topení

V místnostech, jejichž vytápění se provádí pomocí technologie podlahového vytápění, jsou pocity mnohem pohodlnější než u tradičních radiátorových systémů.Při zahřívání podlahy bude teplota distribuována optimálním způsobem: je teplejší než nohy a na úrovni hlavy je již chladnější.Existují dva způsoby, jak ohřívat: vodu a elektrický.Instalace vody je dražší, ale její provoz je levnější, takže to často dělají.Můžete si mírně snížit náklady na instalaci, pokud si sami vytvoříte teplou podlahu na vodě.Tato technologie není nejjednodušší, ale nevyžaduje encyklopedické znalosti.

Rozvod tepelných toků pro různé topné systémy

Zařízení a princip činnosti

Pro přívod vodyvytápění teplé podlahy používá systém potrubí, kterým cirkuluje chladivo.Nejčastěji se do potěru vlévají trubky, ale existují suché instalační systémy - dřevěné nebo polystyrenové.V každém případě je pod podlahovou krytinou položeno velké množství trubek malého průřezu.

Kam namontovat

Kvůli velkémupočet potrubí pro ohřev vody se provádí hlavně v soukromých domech.Faktem je, že topný systém výškových budov rané výstavby není určen pro tento způsob vytápění.Je možné vyrobit teplou podlahu z vytápění, ale existuje vysoká pravděpodobnost, že bude buď příliš studená pro vás, nebo pro sousedy shora nebo zdola, v závislosti na typu napájení systému.Někdy je celá stoupačka zchlazena: hydraulický odpor vodní hladiny je několikrát vyšší než odpor topného systému radiátoru a může ucpat pohyb chladicí kapaliny.Z tohoto důvodu je získání povolení správcovské společnosti k instalaci teplé podlahy velmi obtížné (instalace bez povolení je správní delikt).

Podlahové vytápění vodou zahrnuje velké množství trubek s malým průměrem

Dobrou zprávou je, že v nových budovách se začaly vyrábět dva systémy: jeden pro vytápění radiátorem, druhý- pro vodu zateplenou podlahu.V takových domech není vyžadováno povolení: byl vyvinut vhodný systém s ohledem na vyšší hydraulický odpor.

Zásady organizace

Abychom porozuměli tomu, co potřebujete k tomu, abyste si z vlastních rukou vytvořili podlahu vytápěnou vodou, musíte pochopit, z čeho systém sestává a jak to funguje.

Nastavení teploty topného média

Aby se nohy pohodlně udržovaly na podlaze, neměla by teplota topného média přesáhnout 40-45 ° C.Poté se podlaha zahřeje na pohodlné hodnoty - asi 28 ° C.Většina topenízařízení nemůže vystavit takovou teplotu: nejméně 60-65 ° CVýjimkou jsou kondenzační plynové kotle.Vykazují maximální účinnost přesně při nízkých teplotách.Z jejich výstupu je možné přivádět zahřátou chladicí kapalinu přímo do potrubí teplé podlahy.

Při použití jakéhokoli jiného typu kotle je vyžadována směšovací jednotka.V něm se ochlazená chladicí látka ze zpětného potrubí přidává do horké vody z kotle.Složení této vazby vidíte na schématu připojení teplé podlahy k kotli.

Schematické znázornění zařízení pro podlahové topení

Princip činnosti je následující.Vyhřívaná chladicí kapalina pochází z kotle.Vstupuje do termostatického ventilu, který při překročení prahové teploty otevře směs vody ze zpětného potrubí.Na fotografii před oběhovým čerpadlem je propojka.Je v ní nainstalován dvoucestný nebo třícestný ventil.Otevření a smíchání chlazené chladicí kapaliny.

​​

Smíšený průtok cirkulačním čerpadlem vstupuje do termostatu, který řídí termostatický ventil.Po dosažení nastavené teploty se průtok z vratného potrubí zastaví, při jeho překročení se opět otevře.Takto nastává teplota nosiče tepla podlahového vytápění.

Rozdělení podél obrysů

Poté chladicí kapalina vstupuje do distribučního hřebene.Pokud je v jedné malé místnosti (například v koupelně), ve které je položena pouze jedna smyčka trubek, vytvořena podlaha vytápěná vodou, tento uzel nemusí být.Pokud smyčkyněkolik, pak mezi nimi je nutné nějakým způsobem distribuovat chladicí kapalinu, a pak ji nějak shromáždit a odeslat do zpětného potrubí.Tento úkol provádí distribuční hřeben nebo, jak také říkají, kolektor teplé podlahy.Ve skutečnosti se jedná o dvě potrubí - na přívod a zpět, k nimž jsou připojeny vstupy a výstupy všech podlahových topných okruhů.Toto je nejjednodušší možnost.

Míchací jednotka pro podlahové vytápění se schopností automaticky udržovat teplotu

Je-li podlahové vytápění provedeno v několika místnostech, je lepší nainstalovat kolektor se schopností upravit teplotu.Za prvé, různé pokoje vyžadují různé teploty: někdo dává přednost + 18 ° C v ložnici, někdo potřebuje + 25 ° C.Za druhé, obrysy mají nejčastěji různé délky a mohou přenášet různá množství tepla.Zatřetí, existují „vnitřní“ místnosti - v nichž jedna zeď směřuje do ulice a jsou rohové - se dvěma nebo dokonce třemi vnějšími stěnami.Množství tepla v nich by samozřejmě mělo být odlišné.Poskytněte to hřebeny s termostaty.Zařízení není levné, schéma je složitější, ale taková instalace vám umožní udržovat danou teplotu v místnosti.

Termostaty jsou různé.Někteří řídí teplotu vzduchu v místnosti, druhý - teplotu podlahy.Napište sami sebe.Bez ohledu na to ovládají servomotory namontované na posuvném hřebenu.Servomotory v závislosti na povelu zvětšují nebo zmenšují oblast průtoku a upravují průtokchladicí kapalina.

Teoreticky (a prakticky k tomu dochází) mohou nastat situace, kdy dojde k zablokování napájení všech obvodů.V tomto případě se cirkulace zastaví, kotel se může vařit a selhat.Abyste tomu zabránili, ujistěte se, že provedete obtok, kterým prochází část chladicí kapaliny.Díky této konstrukci systému je kotel v bezpečí.

Ve videu můžete sledovat jednu ze systémových možností.

Položení teplé vody

Jednou z klíčových součástí systému jsou trubky a systém pro jejich upevnění.Existují dvě technologie:

 • Suchý - polystyren a dřevo.Kovové pásy s tvarovanými kanály pro pokládku trubek se pokládají na systém expandovaných polystyrénových rohoží nebo dřevěných desek.Jsou nezbytné pro rovnoměrnější distribuci tepla.Potrubí se vkládá do vybrání.Tvrdý materiál je stohován nahoře - překližka, OSB, GVL atd.Na tuto základnu lze položit měkkou podlahovou krytinu.Je možné pokládat dlaždice na lepidlo na dlaždice, parkety nebo laminát.

  Dřevěné podlahové vytápění

 • Potěr nebo tzv. „Mokrá“ technologie.Skládá se z několika vrstev: izolace, upevňovací systém (páska nebo síťovina), trubky, potěr.Po nastavení potěru je podlaha již položena na tento „koláč“.V případě potřeby se pod izolaci položí hydroizolační vrstva, aby sousedé nezaplavili.Může být také přítomna výztužná síť, která je položena nad podlahovými topnými trubkami.Ona jepřerozděluje zátěž a zabraňuje poškození systému.Povinným prvkem systému je tlumicí páska, která se převaluje po obvodu místnosti a zapadá do spoje obou obvodů.

  Podlahové vytápění vodou v potěru

Oba systémy nejsou ideální, ale je levnější ukládat trubky do potěru.Ačkoli to má spoustu mínusů, je to kvůli jeho nižším nákladům, že je více populární.

Který systém zvolit

Suché systémy jsou nákladově dražší: jejich součásti (pokud berete hotové, tovární) dražší.Ale váží mnohem méně a jsou uvedeny do provozu rychleji.Existuje několik důvodů, proč byste je měli používat.

Zaprvé: velká hmotnost potěru.Ne všechny základy a stropy domů jsou schopny odolat zatížení způsobenému vodou vytápěnou podlahou v betonovém potěru.Betonová vrstva by měla být alespoň 3 cm nad povrchem trubek. Vzhledem k tomu, že vnější průměr trubky je také asi 3 cm, celková tloušťka potěru je 6 cm. Hmotnost je více než významná.A nahoře je často vrstva na lepidle.Pokud je nadace navržena s okrajem - vydrží, ale pokud ne - problémy začnou.Pokud existuje podezření, že podlaha nebo základ nemůže vydržet náklad, je lepší vyrobit dřevěný nebo polystyrenový systém.

Za druhé: nízká udržovatelnost systému potěru.Přestože se při pokládání obvodů podlahového vytápění doporučuje pokládat pouze celé cívky potrubí, potrubí je pravidelně poškozováno.Nebopři opravě zasáhly vrták nebo praskly kvůli manželství.Místo poškození může být určeno mokrým místem, ale je těžké jej opravit: potěr musíte rozbít.Současně mohou být poškozeny sousední smyčky, díky čemuž se zvětšuje zóna poškození.I když se vám to podařilo opatrně, musíte si udělat dva švy, a to jsou potenciální místa pro další poškození.

Instalace vody vytápěné podlahy

Třetí: uvedení vytápěné podlahy do potěru je možné pouze tehdy, když beton získal 100% pevnost.Trvá to alespoň 28 dní.Do této doby nemůžete zapnout teplou podlahu.

Začtvrté: udělali jste dřevěnou podlahu.Samotné těžké zatížení dřevěné podlahy není dobrý nápad, ale také potěr se zvýšenou teplotou.Dřevo se rychle zhroutí, celý systém se zhroutí.

Důvody jsou závažné.Proto je v některých případech vhodnější použít suchou technologii.Navíc, dřevěná voda vytápěná podlaha s vlastními rukama není tak drahá.Nejdražší komponentou jsou kovové desky, ale mohou být také vyrobeny z tenkých plechů a lépe z hliníku.Je důležité být schopen se ohýbat a vytvářet drážky pro trubky.

Ve videu je zobrazena varianta polystyrénového systému pro podlahové vytápění bez potěru.

Materiály pro teplou vodní podlahu

Nejčastěji vyrábějí vodu vyhřívanou podlahu ve stěrce.Bude diskutována jeho struktura a potřebné materiály.Na obrázku níže je schéma teplé vody.

Schéma teplé vodys potěrem

Veškeré práce začínají vyrovnáváním základny: bez izolace budou náklady na vytápění příliš vysoké a izolaci lze pokládat pouze na rovnou plochu.Proto první, co dělají, je připravit základnu - udělat hrubý potěr.Dále popíšeme krok za krokem pořadí práce a materiály použité v procesu:

 • Po obvodu místnosti se také převine tlumicí páska.Jedná se o pás tepelně izolačního materiálu o tloušťce nepřesahující 1 cm, který zabraňuje tepelným ztrátám z topných stěn.Jeho druhým úkolem je kompenzovat tepelnou roztažnost, ke které dochází při zahřívání materiálů.Páska může být speciální a můžete také pokládat tenkou pěnu nakrájenou na proužky (ne větší než 1 cm) nebo jinou izolaci stejné tloušťky.
 • Na hrubý potěr se pokládá vrstva tepelně izolačních materiálů.Pro instalaci podlahového vytápění je nejlepší volbou expandovaný polystyren.Extrudovaný je nejlepší.Jeho hustota by měla být nejméně 35kg /m 2 .Je dostatečně hustý, aby vydržel hmotnost potěru a provozního zatížení, má vynikající vlastnosti a dlouhou životnost.Nevýhodou je, že je drahá.Jiné, levnější materiály (polystyren, minerální vlna, expandovaná hlína) mají mnoho nevýhod.Pokud je to možné, použijte expandovaný polystyren.Tloušťka tepelné izolace závisí na mnoha parametrech - na regionu, vlastnostech základního materiálu a izolace, způsobu organizace hrubé podlahy.Proto musí být vypočtena ve vztahu ke každému případu.
 • Dále často kladou výztužnou síť s krokem 5 cm. K ní jsou také svázány trubky - drátěnými nebo plastovými svorkami.Pokud byla použita polystyrenová pěna, můžete to udělat bez vyztužení - můžete ji upevnit pomocí speciálních plastových držáků, které jsou vtlačeny do materiálu.U ostatních topných těles je nutná výztužná síť.
 • Majáky jsou nainstalovány nahoře a poté je potěr nalit.Jeho tloušťka je menší než 3 cm nad úrovní trubek.
 • Dále se pokládá jemná podlahová krytina.Jakékoli vhodné pro použití v podlahových topných systémech.

Toto jsou všechny základní vrstvy, které je třeba položit, když si vlastní ruce vytvoříte teplou podlahu na vodě.

Potrubí pro podlahové vytápění a pokládací schémata

Hlavním prvkem systému jsou trubky.Nejčastěji používaný polymer - vyrobený ze zesítěného polyethylenu nebo kovového plastu.Dobře se ohýbají a mají dlouhou životnost.Jejich jedinou zřejmou nevýhodou není příliš vysoká tepelná vodivost.Tato minus není přítomna v nedávno objevených vlnitých trubkách z nerezové oceli.Ohýbají se lépe, nestojí nic víc, ale kvůli své nízké slávě se stále používají jen zřídka.

Průměr trubek pro teplou podlahu závisí na materiálu, ale obvykle je 16–20 mm.Jsou naskládány podle několika schémat.Nejběžnější - spirála a had, existuje několik úprav, které zohledňují některé rysy areálu.

Schémata pokládání trubek teplé vody

Pokládka hadem je nejjednodušší, ale procházení potrubímchladicí kapalina postupně ochlazuje a dosáhne konce okruhu již mnohem chladnější, než na začátku.Proto bude zóna, do které chladivo vstupuje, nejteplejší.Tato funkce se používá - pokládka začíná nejchladnější zónou - podél vnějších stěn nebo pod oknem.

Dvojitý had a spirála jsou téměř bez této nevýhody, ale je obtížnější je pokládat - je třeba nakreslit diagram na papír, aby nedošlo k záměně při pokládání.

Potěr

Pro injektáž podlahového podlahového vytápění můžete použít běžnou maltu na bázi portlandského cementu.Značka portlandského cementu by měla být vysoká - M-400 a nejlépe M-500. Betonová třída - ne nižší než M-350.

Polosuchý potěr pro podlahové vytápění

Ale běžné „mokré“ potěry získávají svou konstrukční pevnost po velmi dlouhou dobu: nejméně 28 dní.Po celou dobu nemůžete zapnout teplou podlahu: prasknou trhliny, které mohou dokonce rozbít potrubí.Proto se stále více používají tzv. Polosuché potěry - s přísadami, které zvyšují plasticitu roztoku, čímž se výrazně snižuje množství vody a doba „zrání“.Můžete je přidat sami nebo hledat suché směsi s příslušnými vlastnostmi.Stojí to víc, ale s nimi je méně problémů: podle pokynů přidejte požadované množství vody a promíchejte.

Je možné vyrobit podlahu vytápěnou vodou vlastníma rukama, ale bude vyžadovat slušný čas a značné prostředky.