Jak vyrobit vyřezávané talíře pro okna v dřevěném domě

Každý majitel sní o tom, že bude jeho dům nezapomenutelný a krásný.Pokud dům již není nový, není to tak jednoduché.Jednou z možností jsou vyřezávané pláty.Dokonce promění obvyklou „krabici“ na mistrovské dílo.

Materiál pro nosníky

Vyřezávané pláty jsou vyrobeny převážně z jehličnatého dřeva.Nejlepší volbou je borovice, která je normálně řezaná, levná, vzhledem k vysokému obsahu pryskyřice je trvanlivá.V zásadě můžete použít jakoukoli jinou jehličnatou desku, ale je lepší nezkoušet smrk: je příliš vláknitý, neřezaný ani nejostřejším nástrojem.

Vyřezávané pláty mohou být také vyrobeny z tvrdého dřeva - lípy (nejměkčí), topolu, javoru, dubu, třešně atd.Ale u každého plemene musíte být schopni pracovat, držet se za něj ruku a neexistuje žádná záruka, že se něco stravitelného ukáže a tvrdé dřevo je drahé.Proto vytvářejí okenní rámy častěji z borovice.Je nutné věnovat pozornost pouze kvalitativním vlastnostem.

Vyřezávané rámy oken - způsob, jak udělat váš domov jedinečným

Pokud je dřevo nebo prkno, které leželo 3 a více let, můžetepoužijte ji: je již rozhodně suchá, bude vyžadováno pouze zpracování a kalibrace.Pokud doma nemáte dřevoobráběcí zařízení (hoblovací a kotoučová pila), budete potřebovat hranovou desku.Pro vyřezávané talíře je vhodné dřevo první nebo nejvyšší kvality.To znamená, že na desce by neměly být žádné uzly, čipy, kapsy dehtu.Vezměte komoru na sušení dřeva s obsahem vlhkosti nejvýše 8–12%.To není na prodej na trzích, je nutné se podívat na pily a ve stavebnictví.

Proč komorové sušení?Protože se suší ve speciální komoře, rychle odvádí vlhkost.Zároveň se některé desky trhliny, ohýbají - ty jdou k odmítnutí, zbytek se prodává.Vyrábíte-li vyřezávané talíře z dřeva sušeného v komoře, určitě nebudou poškozeny a nebudou praskat.

Nástroje

Pro výrobu vyřezávaných platbů vlastními rukama budete potřebovat následující minimální sadu:

 • vrták se sadou vrtáků;
 • elektrická skládačka s jemným začátkem a partou různých dřevěných pil;
 • dláta;
 • brusný papír se zrny různých velikostí;
 • Smaragdový kotouč vyrobený z brusného papíru na vrtáku do dřeva.

Tyto vyřezávané rámy oken lze vyrobit vlastními rukama

Pro zkrácení času potřebného k vytvoření vyřezávaných vzorů a broušení je lepší mít frézu.a mlýnek.

Jeden po druhém nebo hromadně? ​​

Vyřezávané talíře se obvykle skládají z opakujících se prvků.Alespoň dvě svislé kolejnice na každém okně jsou stejné.A od té dobyobvykle je vyrobeno několik oken, je vyžadováno mnoho identických prvků.Pokud budou platbety dělat štěrbiny, přirozeně existuje přání snížit několik kusů současně, složit desky do hromádky a nějak je opravit.

Rovněž jsou zajímavé vyřezávané platbety

Touha je pochopitelná, ale obtížně realizovatelná a časové výhody nejsou tak velké, jak se zdá.První obtíž je v tom, že domácí řemeslníci mají obvykle přímočaré pily s příliš vysokou silou.Chcete-li proříznout několik desek, je nutné pomalu posouvat soubor podél zamýšleného vzoru.Na přímkách je rychlost stále únosná, při zaokrouhlení je nízká.A čím menší je poloměr ohybu, tím pomaleji musíte soubor přesunout.Pokud pracujete s jednou deskou, takové problémy neexistují.Pokud tedy dojde k nárůstu času, je to velmi malé.

Další bod.Dokonce i silné, dobré a drahé soubory s velkou tloušťkou obrobku jsou odmítnuty.Takže při řezání několika desek současně, kvalita štěrbiny na dně (nebo dvou) zůstává velkou otázkou.

Postup výroby pásů se štěrbinovými nitěmi

Požadovaný vzor přeneseme pomocí šablony na desku (kam ji získat, jak ji zvětšit, jak ji vytvořit, viz níže).Pokud je to nutné, opravte, dobře nakreslete podrobnosti.Dále popisujeme postup krok za krokem.

Vyřezávaná nit bez zadní desky.Aby byl obrázek jasně viditelný, potřebujete velký barevný rozdíl

Odstraňujeme dřevo ze štěrbin obrázku

 • Za tímto účelem vyvrtejte otvory s velkým průměrem v místech, kde bude nutné dřevo odstranit.Průměr díry by měl být o něco větší než šířka pilníku na skládačky je obvykle 12-14 mm).Vrták by měl jít svisle dolů, ujistěte se, že díra nejde mimo linii (ale malé chyby jsou nebojácné).

  Toto je hlavní fáze řezání pásů ze dřeva

 • Do štěrbiny vložíme soubor skládačky a vyřízneme vzor podél vyznačených čar.

Protože se budou dívat na řezbářskou práci z dálky, některé nepřesnosti nejsou fatální, ale stále stojí za to usilovat o ideál.

Vytvoření kudrnaté hrany

Některá pásová pásma mají plochý okraj.Poté tento krok přeskočte.Pokud je hrana kudrnatá, musíte stále pracovat s skládačkou.

 • Asi po 5–7 cm provedeme kolmé řezy „nadměrné“ části prkna k zamýšlené linii klypu.Větší přesnost nebo dokonce čáry nejsou potřeba, snažíme se nepřekračovat nakreslenou čáru.

  Je snazší vytvořit kudrnatou hranu

 • Začneme-li zprava nebo doleva, provedeme řez podél vyznačené čáry.Řezané kusy odpadají během procesu, takže práce není příliš obtížná.

Je-li řez složitý, mohou zůstat nepříliš atraktivní místa.To není děsivé, pak je v případě potřeby zpracujeme - sekáčem, stejnou skládačkou, smaragdem.Pokud jste s výsledkem spokojeni, můžete pokračovat.

Dokončení

Majitelé dřevěných domů pravděpodobně vědí vše o tom, jak zpracovat dřevo.Ale jen v případě, budeme opakovat vícekrát obecná pravidla.

 • Broušení.Broušení jakoukoli dostupnou metodou.Rychlejší a nejlepší ze všech - s excentrickou bruskou, pomalejší - s brusným kotoučem na vrtáku a tryskou okvětního lístku, velmi pomalu - rukama a smirkovým papírem.V ideálním případě kombinujeme dvě metody - s bruskou zpracujeme horizontální povrch a prohlubně s okvětní tryskou a tam, kde to není, s rukama.

  Broušíme a uvedeme do normálního stavu

 • Připravili jsme.Protože dřevo musí být chráněno před bugy, houbami, vystavením dešti a slunci, musí být zakryto ochrannou impregnací.Hledejte jakékoli venkovní použití.Nejlepší je namočit obrobek na několik minut do roztoku v lázni.Pokud to není k dispozici, vyčistěte všechny sloty dobře.
 • Barva.

Výběr barev a laků je velmi široký.Vhodné pro venkovní použití.Nezapomeňte však, že neprůhledné barvy budou muset být pravidelně aktualizovány - jednou ročně tak přesně.A to znamená - odstranit staré barvy, základní nátěry, barvy znovu.Situace je jednodušší u dřevěných olejů - neprodukují filmy na povrchu dřeva, ale jsou absorbovány do vláken.Je také nutné aktualizovat povlak, ale pouze jej očistit od prachu a přikrýt novou vrstvou.A frekvence zpracování je menší.Nevýhody oleje na dřevo - vyšší cena, méně květů.

To je výsledek práce

A pak - instalace vyřezávaných platbás.Závisí to na vybraném typu: můžete okamžitě přejít na zeď, nebo můžete - na podklad a poté do okna.

Jakzvětšit vzor

Jednoduché vyřezávané talíře lze vyrobit bez vzorů.Několik příkladů bude ve videu - ukazuje, jak kreslit, jak řezat.V žádném případě však nebude každý schopen nakreslit více či méně složité vzorce sám.Potřebujete dovednost a talent.Nejjednodušší způsob je najít schéma, vytisknout jej ve správné velikosti, přenést na karton a vystřihnout.Získáte šablonu, kterou můžete kroužit.

Druhý způsob: čerpat z fotografie.Ne všechna schémata lze nalézt.Některé, zejména staré rámy oken, nikde nenajdete.Pokud máte alespoň nějaké kreslicí schopnosti, můžete je kreslit.

I takovou ozdobu lze nakreslit ... pokud máte dovednost

Může existovat otázka, jak zvětšit velikost nalezeného vzoru nebo šablony.Existují tři možnosti:

 • Použití libovolného grafického editoru.Nejjednodušší - malování - je na jakémkoli počítači se systémem Windows (karta „Obrázek“, řádek „Změnit velikost obrázku“, vyberte „centimetry“ a do pole vložte požadovanou délku (výšku). Výsledný soubor lze vytisknout. Pokud je tiskárna malého formátu,může být nutné jej rozdělit na několik stránek, pak je třeba je slepit a podle výkresu vytvořit šablonu.
 • Pomocí fotokopie. Kopírky mají funkci zvětšení.
 • Převezením výkresu na požadovaný papírměřítko.spodní obrázek rozdělíme na čtverce o straně 0,5 nebo 1 cm (lze vytisknout na list v kleci).přeneste čáry na milimetrový papír a zvětšete je ve správném poměru.

První dvě metody jsou rychlejší.Při změně měřítka však může být obraz rozmazaný a rozmazaný.Můžete to opravit ručně, můžete ho nakreslit v nějakém editoru, například CorelDRAW.Podívejte se, jak to udělat ve videu.Jen příklad nakreslení diagramu pro vlákno.

Podobná videa

Vzory, vzory, vzory

Úzké okrajové prvky

Dekorativní prvky pro vertikální nebo horizontální lamely

Vzory pro řezání talířůze dřeva

Výřezové prvky pro dekorace oken

Schématavzory pro zdobení závorek

Vyřezávaný vzor pásového pruhu

Colze získat také vertikální možnosti

Další závorky

Ručníky nebo postranní vzory

Možné vzory

Toto vlákno není řezané

Možnosti ozdobení

Výkresy a schémata

Drážkované, položené, s korunkami

Centrální prvky pro vertikální lamely

Tři další možnosti

Různé styly, ale bezpochyby velkolepé

Styl je úplně jiný ...

​​