Jak vyšroubovat trhané šrouby, matice, šrouby

Dříve nebo později se jakýkoli majitel ocitne v situaci, kdy matice, šroub nebo samořezný šroub nechce vypadnout.Důvodů je několik: nekvalitní kov, narušení technologie (samořezné šrouby), rez, čas, přílišná námaha při utahování spojení.Přesto můžete odšroubovat šroub s roztrženými hranami, lapovanou maticí, zrezivělým spojením.Tento článek bude hovořit o tom, jak to udělat.

Odšroubované trhané šrouby a matice

„Olíznuté“ čela na uzávěrech šroubů nebo maticích nejsou tak vzácné.Nadměrné úsilí, které se vyvíjí při utahování a poté při vyšroubování, často vede k tomu, že hranice mezi plochami šroubu je vymazána.Pokud se šroub neuvolní, běžné klíče jsou v tomto případě bezmocné - jednoduše se posouvají a upevňovací prvky zůstávají na svém místě.

Roztržené nebo lapované plochy na matici nebo šroubu zabraňují tomu, aby byly odšroubovány

Existuje několik způsobů, jak odšroubovat střižné šrouby a matice:

 • Použití plynu nastavitelného klíče.Díky žebrovaným čelistem, nastavitelnému stupni „utažení“ a dostatečně velké páce ve většině případů pomáhá nastavitelný klíč.Tento nástroj není neobvyklý, takže první, co musíte udělat, pokud potřebujete odšroubovat spojovací prvky se sliznicí, je vyzkoušet tuto metodu.

  Plynový (trubkový) klíč je nejlepší způsob, jak povolit matice

 • Vytvořte nové tváře.Menší, ale ostřejší.To vám umožní lépe uchopit matici se stejným nastavitelným plynovým klíčem.Fazetyznačka:
  • Bruska.Je třeba dbát na to, aby nedošlo k poškození povrchu pod maticí /krytkou šroubu.Jedná se o riskantní událost a měla by být použita jako jedno z posledních opatření.
  • Soubor.Tato metoda je časově náročnější, ale bezpečnější.Pokud není naléhavost, je lepší zarovnat okraje se souborem.
 • Na matici lze přivařit kolík.V rukou nebo pomocí páky můžete odšroubovat šroub s roztrženými hranami.Stejná metoda pomáhá, pokud je vlákno „zaseknuté“.Během svařování se kov zahřívá, dochází k přehřátí rzi, popálení nečistot a poté se šroub nebo matice mnohem snadněji uvolní.
 • Přivařte matici na lapovanou hlavu šroubu.Poté vše odšroubujte společně s obvyklým klíčem.Tato metoda však funguje, jsou-li klobouky ploché.Pokud jsou zaoblené, můžete se pokusit oříznout /brousit horní část, poté přivařit matici a zkusit ji odšroubovat.

  Jak pracovat s extraktorem

 • Pomocí šroubů velkého průměru lze použít extraktor.Odřízněte klobouk nebo matici a vyvrtejte otvor „pod existujícím extraktorem“.Vložte vytahovací čep a klíčem, odšroubujte celou strukturu tlusté části a uvolněte vytahovač.

Pokud je pod šroubem plastové nebo gumové těsnění, je odstraněno a jeden z navrhovaných způsobů je vyzkoušen znovu.Pokud nemůžete vyšroubovat šroub s roztrženými hranami všemi těmito způsoby, zůstává jedna věc: odřízněte /odřízněte víčko a vyvrtejte čep.

Zrezivělý ořech

Další známý problémmotoristé (a nejen) - zrezivělá matice a /nebo nit.V tomto případě nevyvíjejte hrdinské úsilí k odšroubování spojovacích prostředků.Jednoduše "spojíte" fazety a k vroucímu vláknu se přidá ještě jeden problém.Pokud po několika pokusech není možné odšroubovat, zkusíme jeden po druhém následující metody:

 • Klepněte klíčem na šroub.Je možné, že rez praskne a matice může být odšroubována.
 • Naplňte sloučeninu petrolejem a počkejte.Koroduje korozi, po které bude snazší odšroubovat zrezivělý ořech.Ale během této operace nemůžete kouřit, zapínat svařování, být v blízkosti otevřeného plamene.

  Ne nejelegantnější, ale nejúčinnější řešení

 • Matici zahřejte.Kov se roztahuje a umožňuje jeho odšroubování.Trik spočívá v udržování matice v teple a hřídel šroubu zůstává studená, takže zahřívání by mělo být rychlé.K tomu použijte stavební fén nebo otevřený plamen (buďte opatrní).Pokud je šroub malý, můžete vzít silnou páječku, zahřát ji na maximální teplotu a poté rychle zahřát připojení.
 • Tato metoda zničí (téměř) matici, takže by se měla používat pouze v beznadějných situacích.Drážky jsou vytvořeny na okrajích (pomocí kovové pily, brusky, pilníku).Tato drážka je podepřena plochým šroubovákem, což jí dává směr ve směru odšroubování.Zaklepejte na rukojeť kladivem.Pokud je dokonce několik směn, může se ukázat, že jsou odšroubované.

  Stahováky pro volné matice

 • Použijte speciální stahovák(na obrázku výše).Kolík se pomocí čepu opře o jednu z tváří, po které se můžete pokusit jej přesunout z místa.Vzhledem k tomu, že můžete zasadit páku, může fungovat i ve velmi obtížných situacích.

I rzi lze regulovat tukem.Zkuste kloub naplnit tekutým univerzálním tukem (k dispozici v rozprašovačích WD40).Po několika hodinách se pokusíme pracovat s klíčem.Nefungovalo to - zkoušíme alternativně jiné metody.

Samořezné šrouby s roztrženými štěrbinami (hvězdička)

Pokud byly samořezné šrouby několikrát krouceny /krouceny, jejich hrany ztratí ostrost, šroubovák se posouvá a samotný šroub zůstává na svém místě.Pokud „sedí“ do dřeva, sádry, dřevotřísky nebo jiných podobných, ne příliš tvrdých materiálů, můžete pod šroubovák (např. Pro vlasy) dát tenkou gumičku.Díky elastické síle dosahují pevnějšího upevnění ke zbývajícím plochám, což pomáhá posunout samořezný šroub z jeho místa.Zbývající metody jsou „traumatičtější“:

 • Pomocí plochého šroubováku odřízněte drážky uvnitř „olízaného“ trychtýře a odšroubujte je.Tato metoda je velmi nebezpečná: pokud jsou stěny „trychtýře“ příliš tenké, existuje možnost, že hlava šroubu se jednoduše rozpadne z úsilí.Zbývá pouze šroub, který nelze vytočit.

  Je již obtížné odšroubovat takový samořezný šroub

 • Vyvrtat a otočit pomocí extraktoru s malým průměrem.
 • Vezměte dláto, obruste jej na velikost klobouku.Dej to na klobouk několikrát s dobrým kladivem.Vytváří se nový klobouka současně se může rozpadat stávající rez (pokud je samořezný šroub zaseknutý v železe).Stejným sekáčem zkuste zatlačit tvrdý šroub na místo.Pro usnadnění procesu můžete kapat olej na dřevo nebo mazivo WD40 na kov.
 • Materiál vyvrtejte do klobouku, vezměte trubku s vnitřním průměrem mírně větším než je průměr klobouku a nasaďte jej na klobouk.Nalijte lepidlo dovnitř.Když lepidlo ztvrdne, odšroubujte jej za trubku.

  Odšroubujeme samořezný šroub s roztrženými hranami (kříž)

Zbytky šroubu nebo čepu bez klobouku lze odšroubovat následujícím způsobem: odřízněte levý závit ve zbývajícím těle, nalepte moment», Zašroubujte levý kohoutek, nechte hodinu.Nasaďte olej na hlavní vlákno a nechte ho hodinu.Když lepidlo tuhne, odšroubujte.Pokud jsou zbytky samořezného šroubu zaseknuty ve dřevě, je snazší tento otvor utěsnit a nainstalovat další upevňovací prvky poblíž.