Jak vytvořit automatickou bránu: vyberte jednotku

Krásná brána je dobrá a krásná automatická brána je ještě lepší.Existuje velké množství společností, které budou vyrábět brány a automatizovat, ale jako obvykle chci ušetřit: jejich služby nejsou levné.Mnoho společností prodává automatizační sady a můžete je nainstalovat a připojit sami.Ušetřete pár tisíc.V tomto případě je však nutné objasnit: zda je záruka zachována (dochází, ale zřídka), a pokud ano, co je případ záruky a co ne, a co by mělo být provedeno v případě poruchy (často je nutné vyjmout a řídit jednotky pro testování).Takže automatické brány do-it-yourself nemusí být tak ziskové.Rozhodněte se sami.Abych byl spravedlivý, musím říci, že pokud jste postavili plot sami a automatizaci brány nastavila společnost, bude mnoho chyb přičítáno nesprávnému založení, instalaci paprsků atd.V tomto případě je záruční oprava vzácností.

Takto vypadají automatické otvírače otočných bran

Automatizace pro křídlové brány: typy pohonů

Automatické výkyvné brány jsou poháněny dvěma typy mechanismů: lineárními a pákovými.Kterýkoli z nich může plátno otevřít dovnitř i ven: směr otevírání závisí na instalaci.V některých případech však existují určitá omezení, která vyžadují použití určitého typu mechanismu při otevírání brány dovnitř.

Lineární pohon

Mechanismus je velmi jednoduchý a spolehlivý.Navenek to vypadá jako podlouhlý případ.Uvnitř je šnek, dlouhý šroub, který je poháněn převodovkou namontovanou v zadní části pouzdra.Když je převodovka zapnutá, šneková převodovka tlačí křídlo nebo ho táhne.

Lineární pohon pro automatické otočné brány

Lineární pohonné skříně pro automatické otočné brány jsou rovněž vyrobeny z kovu, který je potažen práškovou barvou.Mohou být instalovány na branách všech typů a hmot.Čím větší je velikost, hmotnost a větrnost, tím jsou vyžadovány výkonnější motory a masivní zařízení.

Příklad instalace lineárního mechanismu pro otevírání bran a bran

Umístili tyč proti jednomu z vodorovných paprsků - volitelně.Ale nejlepší volba je přibližně uprostřed výšky plátna.

Pohon páky

Druhým typem automatizace pro výkyvné brány je páka.Skládá se z převodovky ukryté v krytu a ze dvou pohyblivě spojených pák, kterépřipomínající vyčnívající loket.

​​

Automatizace výkyvných vrat pákového typu

Převodovka je namontována na sloupku, páka je připevněna k křídlu.Takové zařízení umožňuje otevřít bránu dovnitř, i když jsou sloupky velmi široké.

Pohon páky pro automatické otevírání dveří

Jednou z variant pákového mechanismu jsou pohony pod zemí.Často jsou přiděleny do samostatné skupiny.V tomto případě je převodovka skryta v kovové krabici, která je betonována poblíž sloupku.Venku zůstává pouze páka.

Příklad instalace podzemního pohonu

Jaký typ zvolit

Navenek mnoho lidí dává přednost lineárnímu pohonu - je kompaktnější.Ale na širokých sloupech, když otevírá křídla dovnitř, nelze jej v žádném případě instalovat bez dokončení sloupku.Pokud opravdu nechcete páku umístit, vytvoří ve sloupci ve správné výšce výklenek, čímž odstraní část zdiva nebo betonu.

Schémata instalace lineárního mechanismu pro otevírání a otevírání brány

Když je křídlo otevřeno dovnitř, je zadní část pohonu připevněna pomocí speciální konzoly k povrchu sloupku otočeného k nádvoří..Pokud je vzdálenost od této plochy k bodu připevnění křídla větší než 8 cm (vzdálenost je na obrázku označena písmenem „C“), nelze lineární ovladač dodat - pouze nedosáhne křídla.Je pravda, že existují modely, které lze instalovat na C = 12 cm, ale není jich mnoho.

Pokud se brána otevře ven - do ulice, pakpohon je namontován na povrchu sloupu, který směřuje k otvoru.Zároveň vyčnívá asi o 20 cm. Protože u dvoukřídlých vrat existují dva pohony, zužují otvor o 40 cm, což je třeba mít na paměti, zejména pokud jde o bránu v garáži.V tomto případě se vyplatí instalovat pohon tak, aby byl vyšší než stroj a neovlivňoval manévry.

Další vybavení

Ve standardní sadě jsou dva pohony pro jakýkoli typ automatizace - pravý a levý, řídicí jednotka pro ně.Některé společnosti v základní sadě obsahují dva ovládací panely a přijímač kódů, ale v některých těchto zařízeních přicházejí jako možnost - jsou zakoupeny samostatně.Při porovnávání modelů a cen pečlivě prostudujte úplnost základní dodávky.

Příklad základního a doplňkového vybavení

Kromě dálkových ovladačů je možné použít programovatelné ovladače klíčů - pokud bránu mohou ovládat více než dva lidé.Užitečnou možností je instalace fotobuněk.Během otevírání /zavírání dveří reagují na předměty v oblasti působení (kočky, psi, starší lidé nebo děti, které nemají čas projít v daném časovém období) a zastaví pohyb křídla, dokud předmět nezmizí.

Užitečným doplňkem bude výstražné světlo.Je důležité, pokud se brána otevírá do rušné části ulice, varuje kolemjdoucí.

Co budete potřebovat při nákupu

Při výběru modelu se musíte zeptat, jaká je velikost brány, z čeho je vyrobena nebo z čehohmotnost křídla.Budete potřebovat parametry sloupků, vzdálenost od okraje ke smyčkám.Pro snazší vysvětlení nakreslete plán brány s vyznačením všech velikostí.Aby byl výběr správný, možná budete potřebovat fotografii.Potřebujeme obecný plán a detailní závěsy a způsob jejich upevnění.

Přečtěte si, jak si vyrobit dřevěný plot vlastníma rukama.

Automatizace posuvných bran

Všechny pohony pro instalaci na posuvné brány mají stejnou konstrukci: k dveřnímu křídlu je připojen pohon s pastorkem a ozubenou tyčí.Otáčivý motor pohybuje kolejnicí společně u brány.To vše je ovládáno z bočního ovládacího panelu.Téměř všechny modely umožňují otevírání /zavírání bran pomocí dálkových ovladačů.Chcete-li přijímat jejich signály, musíte nainstalovat anténu a nakonfigurovat dálkové ovládání (program).

Vzhled pohonu pro automatické posuvné brány

Při výběru tohoto typu automatizace věnujte pozornost technickým parametrům a doplňkovým funkcím.

 • Síla a úsilí.Průměr je 600 N /m, což odpovídá síle 60 kg.Toto je maximální hodnota, která se ne vždy vyvíjí.Automatizace je nakonfigurována tak, aby operace byla optimální - pokud nedochází k rušení, je úsilí malé.Při překonávání překážek, které mohou bránit křídlu, se úsilí zvyšuje, někdy až na maximum.Ne každý mu může odolat, a pokud je v cestě auto nebo zející osoba, problémybude vyžadováno.Proto u některých modelů (nedávné vydání s napájením 24 V) je zajištěna možnost přeprogramování.Druhá varianta - s určitým úsilím se křídlo zastaví nebo dokonce mírně vrací zpět.
 • Přítomnost regulace teploty.Při teplotách pod nulou se křídlo obvykle pohybuje pomaleji: tuk zhoustne a sníh a led mohou také zasahovat.Pokud existuje taková funkce, síla při otevírání se automaticky zvyšuje za chladu.
 • Nastavitelná rychlost křídla.Aby brána produkovala méně hluku, na začátku a na konci se její rychlost snižuje.
 • Záložní výkon.Některé moderní modely, pracující na 24 V, mají vestavěnou dobíjecí baterii, která umožňuje použití brány při vypnutí napájení.Některé z nich umožňují připojit externí záložní zdroje.

  Příklad kompletní sady automatických posuvných bran

 • Při výběru pohonu pro posuvné brány pracující od 230 V musí být vybrán v závislosti na intenzitě použití.Intenzita použití je hodnota vyjádřená v procentech.To znamená, jak dlouho může toto zařízení pracovat bez přerušení.Například pro instalaci soukromého dvora stačí si vybrat model s intenzitou asi 30-40%.To znamená, že z 10 minut bude pracovat v nepřetržitém režimu po dobu 3 minut, po kterém se vypne kvůli přehřátí.Pro společné použití, například, u vchodu do prázdninové vesnice s množstvímžijící 300 lidí, měla by existovat jednotka s intenzitou 70-80%.
 • Přítomnost fotobuněk.To je druhá příležitost k zajištění bezpečnosti: při spuštění je pohyb křídel blokován, dokud překážka nezmizí.
 • Přítomnost režimu „brány“, když je zapnutá, se křídlo otevírá jen nepatrně, a to ve vzdálenosti dostatečné k tomu, aby mohla osoba projít.

Viz část jemností vnitřní struktury pohonů pro posuvné automatické brány ve videu.

Nyní komentuje video.Srovnání výkonu v tomto videu není zcela správné.Existují různé modely pro brány různých velikostí a hmotností.Minimální prahová hodnota je 400 kg, maximální v domácnosti do 1200 kg, v průmyslovém odvětví více než 2000 kg.Při porovnání kapacit byla první kopie odebrána z „nejlehčí“ kategorie - do 400 kg, zbytek - pro brány s větší hmotností.Proto je takové srovnání zkreslené.Ačkoli nikdo neříká, že mezi málo známými značkami existují, a proto i levnější, kvalita je dobrá.Možná, že ty, které jsou uvedeny ve videu, jsou takové ....

Přibližně stejný obrázek pro lovná zařízení.Všechny pohony jsou rozděleny do tří tříd: domácí, poloprůmyslové a průmyslové.V domácnostech je nejnižší zdroj a nejnižší intenzita použití to, že motor bude pracovat nepřetržitě přibližně 30-40% celkového času, jinak se přehřeje a automaticky se vypne (pokud existuje).Tato třída je nejlevnější, proto do ní vkládají nejlevnější komponenty - plast a silumin.Ne všichni výrobci a ne všichnivedení, ale toto je pravděpodobnější pravidlo, a u pohonů s nízkým výkonem třídy domácnosti je obtížné najít ozubená kola vyrobená z oceli, a zejména z mosazi.Nicméně za normálních provozních podmínek pro tento typ provozu fungují normálně - produkují vlastní zdroje, ale nic víc.Z tohoto důvodu je nutné pečlivě vybrat třídu a pečlivě sledovat zdroje práce deklarované výrobci (je to v technických specifikacích).

Jeden z pohonů konzolových bran se spodním paprskem

Co je třeba specifikovat při nákupu

Poté, co se o nich rozhodlofunkce a parametry, které považujete za nezbytné, musíte hledat vhodný model.Při výběru obchodu si prodejci vyžádají tyto informace:

 1. Typ nosného systému (konzolový, na kolejnici, na horním nosníku).
 2. Rozměry a hmotnost (alespoň přibližné) plátna.
 3. Intenzita použití: kolik lidí a jak často mohou zařízení používat.

Všechny tyto údaje musí od vás prodejce požadovat: jinak nemůže určit potřebnou sílu.vybavení.Pokud již byly provedeny posuvné brány , mohou být potřebné parametry, jako je vzdálenost mezi valivými ložisky, parametry základu a vzdálenost od něj k křídlu dveří.To vše je nezbytné pro správné výběr fyzických parametrů měniče.

O ovládacích panelech (klíčenky) a typech kódování

Všechny ovládací panely lze rozdělit do dvou hlavních skupin:

 • s pohyblivým kódem;
 • s pevným kódem.

  Kitautomatické zařízení pro posuvné brány

Jak fungují pevné klíčenky

Tato zařízení zaznamenávají svůj signál (frekvenci nebo kombinaci) pro určitou akcifrekvence).Po přijetí určitého signálu začnou provádět odpovídající akci.Je to dobré nebo špatné?Spíše je to špatné.To je důvod, proč.Kolem nás je velké množství elektroniky ovládané dálkovým ovládáním.Mohou snadno dát podobný signál.Například soused, který mění parametry záře své lampy, může bránu otevřít nebo zavřít.A to vše proto, že signál je podobný a vaše řídicí jednotka brány spadá do dosahu.Stejná situace může být s jakýmkoli jiným rádiem ovládaným zařízením.Majitelé dálkových ovladačů s pevnými frekvencemi proto často nechápou, proč se brány samy otevírají.A co je horší, byly situace, kdy dorazili do chaty nebo domů a uviděli otevřenou bránu.Je to jen to, že někdo z nejbližších sousedů použil pro své vybavení nějaký dálkový ovladač nebo to zloděj udělal.Tento problém můžete vyřešit přeprogramováním dálkových ovladačů, nastavením dalších tlačítek /kmitočtů, ale není to záruka, že motor bude fungovat pouze z dálkového ovladače: kmitočtový rozsah je omezený.

Druhým negativním bodem je to, že pevný kód je snadno čitelný (zápis na speciální zařízení a poté jej v případě potřeby přehrajte).Pro útočníky je to požehnání.Protože automatické pohony hrají roli zámku, neotevřete je bez dálkového ovládání, takže s potřebnými frekvencemi je snadné proniknoutuvnitř.

Jaký systém kódování pro ovládací panel zvolit ...

Princip činnosti dálkových ovladačů s pohyblivým kódem

Pro dálkové ovládánízadejte do paměti několik kódů.Toto číslo je velké - několik set tisíc nebo miliony.Po každém použití se kód změní na další v řetězci.Pokud je přijato řídicím zařízením, je analyzováno.Pokud je příchozí signál další v řetězci, je provedena akce, pokud je jiná, nedochází k žádné reakci.

Tento algoritmus řeší dva problémy najednou: schopnost ovládat bránu pomocí dálkového ovládání souseda a schopnost zaznamenávat kódy.Ne, můžete je zaznamenat, ale aby brána fungovala, musíte mít všechny kódy zapsány ve správném pořadí.

Je zřejmé, že kontrolní zařízení při používání plovoucího kódu je složitější, a proto dražší, ale zabezpečení dražší ... Ne?

Většina společností nabízí oba systémy kódování pro každou jednotku, takže volba je na vás.

Domácí jednotky: video

Pro ty, pro něž „automatické brány vlastníma rukama“ znamená nejen sestavení hotové automatizační sady, ale i její úplné sestavení, bude video užitečné.- zprávy o tom, jak a odkud byly vyrobeny.Například z vrtačky ...

Pohon je vyroben z motoru pračky.

\

Domácí automatizace pro otočné brány

Bylo vyrobeno na tomto pohonu.

Motor pro domácí otevírací systém otočných bran

Schéma připojení autoalarmu.

Jak připojit poplašný systém k domácí automatizaci pro brány