Jak vytvořit fond v zemi: foto reportáže + video

Pro mnoho letních obyvatel je bazén sen.Jak však ukazuje praxe, je docela možné to udělat sami as malými prostředky.Někdy - velmi malé.Ale bazén v zemi je užitečný pro děti i dospělé: voda dokonale uvolňuje únavu a nervové napětí.

Plavecký bazén pro letní sídlo: typy a vlastnosti

Všechny návrhy bazénů lze rozdělit do dvou velkých skupin: stacionární a dočasná.Stacionární zahrnuje všechny struktury částečně nebo úplně vykopané do země, které nelze bez zničení přesunout.Misky takových bazénů jsou vyrobeny z monolitického betonu, cihel, někdy se ve stavebnictví používají betonové bloky.Mohou použít polymerní vložku (plastovou misku) nebo poskytnout hydroizolaci fólií nebo potahovými hydroizolačními materiály.

Počáteční fáze výstavby stacionárního bazénu

Dočasné bazény jsou hlavně nafukovací a rámové.Liší se tím, že jsou nainstalovány na jaře a na podzim, stočí se a schovávají.

Který bazén pro letní sídlo je lepší?Pokud si stále nejste jisti, zda na webu potřebujete takovou „přitažlivost“, nebo ne,koupit nejlevnější a nejrychleji namontovaný: nafukovací.Drží vodu na úkor nafouknutého prstence.Nevýhodou takového bazénu není největší hloubka: 1,2 metru spolu se stranami - to je jeho limit.

Ale pokud jste pro děti, nemůžete na to myslet lépe, a dospělí si mohou „pověsit“ na zeď a odpočinout si po „odpočinku“ v zemi.V závislosti na kvalitě a intenzitě použití bude schopen sloužit od několika let do čtyř až pěti.

Dokonce i v nafukovacím zařízení lze pro dospělého relaxovat více nebo méně pohodlně

Rámový fond je o něco dražší a trochu obtížnější instalovat.Má již rám ve tvaru trubek, na kterém je zavěšen speciální film ve formě misky.Hloubka takového bazénu je až 1,8 m.

Stacionární bazény jsou již určeny těm, kteří se rozhodli, že v zemi potřebují pouze bazén.Design a údržba nejsou levné.Nejprve se vykopají základové jámy, poté se nalije monolitická deska, druhou fází je konstrukce stěn.Jsou nutná opatření k vodotěsnosti stěn venku - aby podzemní a roztavená voda nepronikla do mísy.Následuje izolace stěn.Pokud tak neučiníte, bude ohřívání vody problematické.Poté začíná sada opatření na hydroizolaci stěn uvnitř mísy a poté - dokončovací práce.

Velký bazén potřebuje stálou péči

Ale hotová mísa není celý pevný bazén.Voda je nutné čistit: do ní se vlévají listy, prach a úlomky, množení bakterií a řas.Aby se voda dostala do pořádku, je třeba čerpadlo,filtrační systém, chemikálie a také prostředky pro „nabírání“ listů a sedimentů ze dna.Část zařízení je také potřebná pro údržbu dočasného bazénu, ale protože objemy jsou menší, můžete se často vyhnout ručnímu čištění nebo výměně vody, nebo můžete použít improvizované prostředky.A pokud je ve stacionárním bazénu nejméně 5–6 tun vody (jedná se o malou misku 2 * 3 s hloubkou 1,4 metru), pak je i čištění takového objemu ručně problematické.

Instalace rámového bazénu v venkovském domě

Bez ohledu na to, zda máte v úmyslu nainstalovat nafukovací nebo rámový fond, je třeba na něj připravit platformu.Tyto bazény lze pochovat trochu do země, nebo je lze umístit na připravené místo.Na tom nezáleží.Je důležité, aby povrch byl rovný a trávník nebyl nejlepším řešením, i když je rovný.Tráva pod dnem se začíná rozkládat a pohled na místo po odstranění bazénu je velmi mizerný.

Na dachu položili bazén Esprit Big o průměru 450 cm a výšce stěny 130 cm. Bylo rozhodnuto, že je pohřbí téměř na polovinu.Co jsi udělal?Začali jsme přípravou jámy:

  • Odstraňujeme podpovrchovou vrstvu půdy v oblasti, která je o 40-50 cm větší než povodí ve všech směrech. Toto odsazení je minimální.Pokyny označují hodnotu 1 metr.Pokud je to možné, udělejte víc.
  • Hloubka jímky bazénu „na povrchu“ je asi 20 cm, prohloubená jamka přidá požadovanou hloubku, do které chcete kopat.V tomto případě byla základová jáma vykopána do hloubky 80 cm. Dno bylo vyrovnáno, kameny a kořeny byly odstraněny.
  • V jáměnalili vrstvu písku a vrazil ji.Zhutněná vrstva by měla být 10-15 cm. Je-li půda dobře odkloněna, je písek vyrovnán hrábě a pak napojen.Zakládací jámu lze zcela vyplnit.Když voda opouští, písek se vyrovná.Pokud voda opouští špatně (jako v našem případě), vezmeme manipulaci a pošlapáme ji pískem.V každém případě by měl být povrch ve vodorovné poloze a zhutněn tak, aby nezůstala stopa.

    Toto je připravená základová jáma s vrstvou geotextilie

  • Aby dno nešlo „vlnami“, můžete položit vrstvu geotextilie.Toto je takový netkaný materiál (na fotografii je černý).To nedovolí kořenům klíčit, a také slouží jako překážka pro chyby /červy, které mohou perforovat film.
  • ​​

Na takový podstavec lze umístit rám nebo nafukovací bazén.Tato konstrukce bazénu má kovovou rámovou stěnu a nosné stojany, které jsou namontovány na vnější straně.Je žádoucí izolovat část stěn pohřbených v zemi.Izolace je také potřebná na dně: aby voda ohřála rychleji a neochladila.

Nejprve jsme rozložili profil ve tvaru písmene U do prstence na dně.Potom vyjmeme kovovou stranu, spustíme ji do jámy (jedna osoba to nemůže udělat - je to těžké), uvolníme se, s dolní hranou se dostaneme do rozloženého profilu, spojíme ji.Obsluha je jednoduchá, vše je jasné: na správném místě byl plech spojen do prstence.

Vnitřní rám bazénu byl smontován

Dále vezmeme EPSP a položíme ho na dno bazénu, odřízneme hrany a pokusíme se minimalizovat mezery.Po rozvrženípolystyrenové spáry a hrany posypané pískem (podle pokynů).Proč je vybrán polystyrenová pěna a ne levnější polystyren?Pěna pod hromadou vody je zploštěna a účinek takového ohřívače bude nulový.EPPS vydrží těžké zatížení, i když je to drahé.

Uvnitř je rozložen expandovaný polystyren

Poté vložíme vložku z fólie dovnitř, víceméně ji narovnáme a dočasně ji připevnímeme lepicí páskou po stranách.Pak začneme plavat))) Nalijte trochu ke dnu vody - 10-15 centimetrů, narovnejte záhyby na dně a pokuste se vše vyhladit.Potom se postupně přidá voda.Vyrovnejte film na stěnách.

Proces zarovnání filmu

Poznámka - je lepší provádět práci za slunečného teplého dne, nejen proto, že plavec je studený.Na slunci film zjemňuje, je snazší jej narovnat.Pracovali jsme bez slunce - byly záhyby, i když to neovlivnilo potěšení z plavání.

Po postupech s vodou byly vnější výztuhy instalovány výztuhy upevňovacími tyčemi na horním okraji bazénu.Potom jsme přistoupili k zahřátí stěn.Na fotografii nahoře bylo zahájeno pokládání jedné vrstvy, ale obecně byly pokládány dvě vrstvy - každá po 3 cm.Silnější desky se obtížně ohýbají a tenké jsou snadné.Instalace polystyrenu tedy netrvala příliš dlouho.

Po instalaci izolace začali zaplňovat základovou jámu.Protože máme hlínu, použili jsme vlastní půdu: takže voda neuniká pod zdmi.Vylili malou vrstvu, stlačenou a tak dále.Na okamžik: do mísy by měla být nalita voda.

To je pozásypová jáma

Pokyny mají doporučení - vyrobit vnější opěrné stěny.V tomto případě nejsou vyrobeny.Schodiště je napůl zahrabané, protože je navrženo pro celou výšku, ale zde bylo pohřbeno 65 cm.Až do této hloubky ji pohřbili zvenčí.Zbývající instalace zařízení.

Na doporučení byl nainstalován přiložený filtr a čerpadlo.Po připojení se ukázalo, že trochu uniká na křižovatce.Po částečném vypuštění vody a vysušení je místo namazáno tmelem (odolný vůči neutrální silikonové vlhkosti).Problém zmizel.

Kam kapalo ...

Teď všechno.Bazén v zemi je připraven k použití.

Toto je již u všech zařízení

Model byl vybrán jako mrazuvzdorný, aby na zimu nepřičítal všechno.Mísa je pokryta dřevěnými štíty.

Doporučená technika pro instalaci fondu rámců je ukázána na videu.

Prefabrikovaný fond rámů

Pokud na webu necháte něco nebezpečného, ​​můžete si koupit jiný design.Je to jen regálový systém a pověšená fólie.Vypadá to jako bazén jako na obrázku níže, nikdy není pohřben, ale instalován nahoře.

Prefabrikovaný rám rámů

Přestože stojí na trávníku na fotografii, nestojí za to opakovat tento „čin“.Kromě skutečnosti, že se trávník promění v špinavý nepořádek, půda odebírá veškeré teplo.Plavecká sezóna s takovou instalací je extrémně krátká.Navíc, dokonce i v ranních vedrech je voda studená, děti mohou plavat pouzeoběd.Obecně je lepší vytvořit izolovanou podlahu pod bazénem.Jeho zařízení netrvá moc času a peněz, ale využití bazénu je mnohem pohodlnější.

Začátek je stejný, jak je popsáno: vykopání základové jámy.Jeho hloubka je asi 20-25 cm. Nejprve se rozdrcený kámen nalije do jímky vrstvou 10 cm, je dobře vrazil.Rozložte geotestil.Nenechá míchat písek a štěrk.Na vrcholu je písek, který je také stlačený.Můžete si již nainstalovat bazén do písku, ale to také není nejlepší volba.kolem chaty se houpe písek a rádi do něj chodí ... kočky.Proto je lepší položit alespoň domácí betonové desky, dlažební desky nahoře, posypat kamínky, jako na fotografii.

Posypte oblázky po obvodu bazénu, aby se usnadnila chůze, a písek se nenosí kolem místa

Můžete také srazit štít z dřevěných desek, ale desky by měly býtleštěno a ošetřeno antibakteriální impregnací.Můžete použít KDP - kompozit dřevo-polymer.Určitě nehnijí a nebojí se studené vody.Na takovém základě můžete dát bazén.V tomto případě (s výjimkou dřevěné platformy) však bude obtížné ohřát vodu.

Bazén na dřevěném podkladu

Je vyžadována izolace.Jedná se o minimálně 10 cm EPS, položeného pod dno a pokryté geotextiliemi - jako dočasná možnost.U permanentně izolované plošiny je nutná hlubší jáma: zvětšete hloubku o 15 cm.Sled vrstev je: drcený kámen, geotextilie, písek - 10 cm, EPSP - 10 cm, geotextilie, písek - 5 cm, dlažební desky nebo desky.

Nafukovací bazén v chatě

Nafukovací bazény jsou umístěny na stejné základně.Pouze jsou instalovány jednoduše: vezměte čerpadlo a začněte pumpovat prsten.Když se naplní vzduchem, začne se plnit voda.Prsten se postupně zvedá a zvedá okraje bazénu.Když je celá zeď zarovnána, můžeme předpokládat, že je bazén nainstalován.

Plastový bazén: instalace pro kutily

Nejjednodušší způsob, jak vyrobit stacionární venkovní bazén v zemi, je z plastové nebo kompozitní (laminátové) vložky: hotová litinová mísa.To je jeden z nejjednodušších způsobů, jak vytvořit stacionární bazén v zemi nebo v blízkosti domu.Pod ním kopá základová jáma, ve které je nainstalovaná.Jednou z možností instalace je zpráva o fotce.

Koupená plastová mísa pro bazén

Velikost vybrané plastové misky je 183 * 415 * 140 cm. Zvolený tvar je nejjednodušší - pro snazší instalaci.Všechno to začalo v rozvržení stránky pod jámou.Miska byla obrácena vzhůru nohama, nastíněna, přidána 5 cm k deskám (plánováno k instalaci do dřevěného rámu).A tak přibili kolíky, vytáhli provázek a začali kopat.

Začátek práce na zemi

Bylo rozhodnuto opustit část desky venku, protože hloubka jámy je 1 metr.Na dno se nalije vrstva písku asi 15 cm, vše se zaplaví vodou, aby se substrát zhutnil.

Písek se nalije, voda je zatopena

Jak voda opouští, písek vysychá, štíty se vylévají z desky o tloušťce 2,5 cm v rozměrech jámy.Jako rámečekbyl použit paprsek 50 x 50 mm, byl také vypuštěn podél horní části štítů.K tomuto paprsku byla připevněna horní hrana plastové misky.

Montáž desek

Všechny desky jsou ošetřeny antiseptikem pro přímý kontakt se zemí.Výrobce slibuje 10 let bez rotace ...

Štíty jsou instalovány v jámě

Když byly všechny stěny smontovány a upevněny, vložily misku dovnitř.Spodní část padla těsně, výška byla vypočítána správně.

Uvnitř byla vložena plastová miska

Kolem obvodu bazénu by měla být železobetonová strana.Pro utažení mísy betonem jsou kolem obvodu nainstalovány rohy.Jsou připevněny k nosníku a k okraji mísy nerezovými šrouby a maticemi.

Upevňujeme rohy kolem obvodu bazénu

Aby plast při „opracování“ nešel „po okrajích“, uchopíme jej za svěrku.

Svorka fixuje polohu misky při upevňování rohů

Kování je připevněno k nainstalovaným rohům.Při použití 15 mm vložte 4 tyče: dvě na horní a dolní část.Pleteno speciálním drátem.

Zesílení výztužného pásu pro stranu

Kolem obvodu bylo instalováno bednění.Nejprve byl do výztuže nalit písek, proto byly nainstalovány vnější štíty.Vnitřek desky je pokryt hustou fólií, takže je snazší odstranit bednění.Hypotéky jsou také nainstalovány: přepadové potrubí.Budou vyjmuty z bazénu a ochrání misku před přetečením.

Bednění a vypouštěcí potrubí

Před nalitím betonu začali misku naplnit vodou.To jeje naprosto nezbytné, aby to beton nedrtil.Současně byly mezery mezi stěnami mísy a dřevěným rámem posypány pískem.Ukazuje se, že mísa je zajištěna ve své nejlepší poloze.Když je téměř plná, nalili beton do bednění, zpracovali jej vibrátorem, aby se zvýšila pevnost a rovnoměrnost.

Beton byl nalit

Po čtyřech dnech bylo bednění odstraněno.Strana se otočila o 40 cm a stejnou výšku.Dále začneme připravovat základnu pro výzdobu sousedního území.

Bylo nutné nalít písek na jedné straně a trochu půdy k odstranění na druhé straně

Protože místo bylo mírně svažité, na jedné straně bylo nutné půdu odstranit.Písek se nalije a stlačuje po obvodu.Ruberoid se vyvine na rovný povrch.

Ruberoid byl položen na rovnou půdu kolem bazénu

Na něj byla nalita další vrstva písku, do níž byly položeny dlažební desky.Mezery mezi dlaždicemi jsou také posypány pískem.

Na střešní krytině je stále písek

Pokládka dlažebních desek

Aby se zabránilo padání listí do bazénu,odpadky a další znečištění se nedostaly, polykarbonátový skleník byl zakoupen, shromážděn a nainstalován jako úkryt pro bazén.Ukázalo se, že je to velmi pohodlné: teplé a lehké.

Venku byl postaven skleník)

Pouze je třeba jej pevně opravit, silný vítr tlačil dopředu.Musel se přizpůsobit.Bazén v zemi je provozován v zimě, ale teprve po koupeli - ledová díra je vyříznuta)).Na zimu házejí do prázdnaláhve se zkrouceným uzávěrem.Když voda zamrzne, slouží jako tlumič, přičemž většinu ledové zátěže berou na sebe.

Jedná se o kutilský bazén ve venkovském domě

A až do pozdního podzimu se koupeme a právě jsme nainstalovali systém ohřevu vody, aby byl více či méněpohodlné.

Ekonomická varianta: fond z banneru

Pokud potřebujete expresní verzi bazénu s nejnižšími náklady, můžete to udělat s tlustým filmem.Například starý banner.Používá se pro ně hustá textilie a za pouhé haléře si můžete koupit starou.Pokud potřebujete bazén na zahradě - to je přesně ten materiál: náklady jsou minimální.

Vyzbrojeni praporem vykopat jámu, která je mnohem menší.

Rozložili jsme banner v jámě

Vložte film do vykopané jámy, narovnejte jej.Pro vzorek byl vykopán malý důl: najednou se mu to nelíbilo.Od té doby bannery, stále staré, stanovily dva.Druhý se také pokusil narovnat.

Na vrchol

byl umístěn druhý banner, takže okraje filmu nemohly být odfouknuty větrem, byly stlačeny cihly a hozena hadice, aby se mohla shromažďovat voda.

Hadice byla závitová

​​

Zatímco se shromažďovala voda, kolem „mísy“ pod filmem se nalila malá země, která vytvořila strany.Byly zděné.

Když se voda shromažďovala, okraje byly stlačeny cihly

Opustili „kaluž“, aby se vyhřívali na slunci.O tři hodiny později testovali.Výsledek se mi líbil.Bylo rozhodnutorozbalte část „plavání“.

Testy bazénu u chaty

To samozřejmě není skvělá volba, ale můžete se osvěžit.„Vybudování“ trvalo 2 hodiny.Hlavní věc je vykopat jámu.A dále - záleží na několika desítkách minut.Na fotografii níže je stejný nápad implementován ve větším měřítku.Koupili film pro bazény a pájeli dva kusy, aby vytvořili objemnější „moře“.

Soubor většího filmu

Mimochodem, mimochodem, je zde několik letních chatek z improvizovaných materiálů: kbelík od rypadla a velká pneumatika.

Bazén s dlouhou životností v zemi je snadný))

Skvělé!

Fotografie letních chatek

Nad bazénem je nutná kabina

, která chrání vodu před úlomky.)

Kolem bazénu si můžete udělat podlahu

Nafukovací bazén - pro děti skvělá volba

Další možnost pro přístřešípro bazén z polykarbonátu.Je vyroben podle stejné metodologie jako

Plastová vložka může být kulatá

Nafukovací bazén lze také zakopat a ponechatnahoře je pouze kroužek

Vhodná je také skládací vrchlík

Mísa může být umístěna venku vytvořením rámečku

Krása))