Jak vytvořit oddíly z jazýčkových desek (GWP)

Při změně umístění bytu nebo při stavbě soukromého domu musí být nainstalovány nové oddíly.Není tak snadné vybrat pro ně materiál.Nemělo by vytvářet nadměrné zatížení stropu, musí být spolehlivé a mít dobrou únosnost.Je také žádoucí, aby instalace byla jednoduchá a rychlá a cena byla nízká.Není tolik materiálů a technologií, které splňují tyto požadavky.Jedná se o sádrokartonové příčky a desky s perem a drážkou.V tomto článku budeme hovořit o jazyku a drážce.

Jaký druh materiálu a jeho druhy

Desky pro jazyk a drážku (zkráceně GWP) nebo bloky - velkoformátový stavební materiál pro stavbu příček ve formě desky, na jejímž konci jsou vytvořeny hřebeny (hroty) a drážky.Od této doby název - desky s jazykem a drážkou.Jsou to:

 • na bázi sádry (sádrové sádry);
 • z písku a páleného vápna, lisované pod určitým tlakem a autoklávované párou (křemičitan).

  Rozměry sádrypero a drážka bloky v souladu s GOST a TU

Ke zlepšení vlastností se do roztoku přidávají změkčovadla a hydrofobní přísady (odpuzující vodu).Sádrovec GWP má jiné jméno - sádrokartonové desky.Je to pochopitelné: roztok sádry se nalije do forem.Tolik za "zdroj" této varianty názvu.

Odolnost proti vlhkosti a prázdnota

V oblasti použití mohou být desky s perem a drážkou použity pro běžné provozní podmínky (běžné, standardní) nebo pro vlhké místnosti (odolné proti vlhkosti).Odolnost proti vlhkosti pro lepší identifikaci, tónovaná zelenou barvou.

Masivní a duté se liší svou hmotností a silou

Desky sádrokartonu a křemičitanové pero a drážka jsou pevné a duté.Dutější, odolnější, dutý díky menší hmotnosti způsobuje menší zatížení podlah.Výběr mezi korpulentním a dutým by měl být proveden na základě několika faktorů:

 • Zvukově izolační vlastnosti .Monolitický materiál bez dutin vede zvuky lépe, proto se používá, pokud je zvuková izolace vytvořena v samostatné vrstvě (nejlepší volba) nebo pokud to není tak důležité.
 • Rozdělení oddílů .Pokud bude nutné zavěsit police, nábytek na zdi, upevnit některé těžké předměty, použijte monolit lépe.
 • Zatížení na podlaze nebo podlaze .Je lepší dát méně těžkých (dutých) bloků na dřevěnou podlahu nebo na staré dřevěné podlahy.

Pokud je třeba vzít v úvahu několik faktorů,zvuková izolace je považována za poslední.Ochranu proti hluku můžete zvýšit speciální instalační technologií (na podložky tlumící vibrace) a také vytvořením další vrstvy zvukově izolačních materiálů.

Specifikace

Při porovnání konvenčních desek na pero a drážku odolných vůči vlhkosti jsou rozdíly v charakteristikách pouze v absorpci vody a pevnosti.Odolné vůči vlhkosti díky většímu počtu hydrofobních přísad stěží absorbují vlhkost.Vzhledem k velkému počtu těchto přísad jsou dražší, protože tyto přísady jsou drahé.Zároveň zvyšují pevnost (M50 ve srovnání s M35).

Mimochodem můžete „zaškrtnout políčko“ a zkontrolovat, zda skutečně vidíte GWP odolné vůči vlhkosti nebo jen standardní zelené.Stačí nalít trochu vody na povrch.Standardní desky jej rychle absorbují a na vodě odpuzující to bude stát louže po dlouhou dobu.

Hlavní technické vlastnosti BCP sádry a křemičitanu

Pokud porovnáme dělicí bloky sádry a křemičitanů, zvýšená pevnost těchto bloků okamžitě upoutá vaše oko - M150 ve srovnání s M50.a M35.To znamená, že pevnost silikátových desek je srovnatelná s betonem nejhoršího stupně.Pokud se chystáte pověsit něco velmi těžkého na oddíl, je lepší použít silikát.Více výrobců vyrábí bloky o tloušťce 115 mm, které se nazývají interroom.

Technické vlastnosti dělicích bloků sádrových hřebenů ze sádry

Co jiného jsou silikátové deskyliší se od protějšků sádry?Skutečnost, že ve standardní verzi nemají tak vysokou absorpční schopnost.Není tak nízká jako u bloků odolných proti vlhkosti, ale tento materiál lze bez problémů použít ve všech vlhkých místnostech (13% ve srovnání s 26-32%).Nevýhodou tohoto materiálu je větší hmotnost (se stejnými rozměry) a nižší tepelné izolační vlastnosti.

Silikát nebo sádra?

Pokud porovnáme zvukové izolační vlastnosti sádrokartonových bloků a křemičitanu, budou se zvukové izolace se stejnými parametry chovat horší (40-43 dB pro sádru a 48-52 dB pro křemičitany).Takže pro nejlepší zvukovou izolaci zvolíme silikát.

Rozměry podle GOST a TU

Ale křemičitanové bloky stejné velikosti mají větší hmotnost a vyšší tepelnou vodivost (vedou teplo lépe).Klíčem při výběru je hmotnost, protože zvukovou a tepelnou izolaci lze zlepšit pomocí dalších vrstev speciálních materiálů, ale nebude fungovat pro snížení hmotnosti přepážky.A pokud je jeho hmotnost kritická pro překrývání, nelze očekávat nic dobrého.

Jak se staví z jazýčkových desek

Aby bylo dělení z jazýčkových bloků spolehlivé a stabilní, je nutné splnit některé podmínky:

 • dokonale rovná základna s výškovými rozdíly nejvýše 2 - 3 mm na metr.Měl by být zarovnán ve všech rovinách.Vyrovnávací potěr (minimální tloušťka 3-5 cm) se nalije na betonové podklady, na dřevěné podlahy se položí suchý, rovný nosník.
 • Zednictví probíháanalogicky s cihlou - s obvazem uprostřed.Použijte speciální nebo obkladové lepidlo.U křemičitanových tvárnic lze použít řešení pro tvárnic z pěnových tvárnic.
 • Rozdělení musí být přísně svislé.Odchylka dokonce o jeden stupeň vede k nestabilitě, takže kontrola na běžné úrovni budovy je nedostatečná.Můžete ovládat hladinu laseru a /nebo potrubí.

  Takto odděluje dokončená přepážka od pera a drážky koupelnu v nové budově

 • Maximální výška přepážky od desek s perem a drážkou je 3,5 metru a maximální délka je 6 metrů.
 • Mezi horní částí přepážky GWP a stropem by měla zůstat mezera 20–30 mm.Tato mezera je vyplněna pěnou.
 • Za účelem dosažení větší stability je vhodné posílit opěru stropem ucpáním kolíků a jejich zapojením do bloků (nikoli mezi švy, protože švy jsou velmi tenké).
 • Zvuková izolace drážkové přepážky není příliš vysoká.Chcete-li si zpříjemnit život, použijte pod stěnu korkovou nebo bitumenovanou podšívku a na obou stranách sádrokartonové zdi pomocí sádrokartonu.Takový „koláč“ vytváří pohodlné životní podmínky.

Obecně je třeba přísně dodržovat všechna doporučení a přísně dodržovat technologii.Poté se jazýčkové a dělicí příčky neliší pevností a spolehlivostí od cihlových příček, ale jsou postaveny několikrát rychleji.

Značení

Pokládka stěny z drážky začíná značením.Pokud existuje výrobce laserových letadel - vše je jednoduché: rozloženo letadlo, nakreslené čáry na podlaze, stěny, strop.Pokud takový nástroj neexistuje, budete muset strávit více času.Bude to mít olovnici.Ten, který se nehodí do smartphonu, není měřicím nástrojem.Je lepší koupit v železářství nebo vyrobit z motouzů a vázaných na střed.

Stěna bloků pro pero a drážku by měla být přísně svislá

První čáru nakreslíme na strop pomocí olovnice, kterou přeneseme na podlahu.Spojením teček na podlaze a stropu získáme čáry na stěnách.V důsledku toho bylo vytvořeno uzavřené značení pro zarovnání přepážky.

Prozkoumáme základnu, na kterou umístíme bloky.Při pohledu podél dělicí čáry by měla být dokonale zarovnána a při pohledu napříč by neměla klesat dopředu ani dozadu.

Pokud jsou v přepážce dveře nebo okna, musí být také označeny.U dveří je vše jednoduché - označíme je na podlaze.S okny je to složitější - jsou zapotřebí majáky na stěnách a stropech.

Příprava základny

Jak již bylo uvedeno, základna by měla být dokonale rovná bez role v jakémkoli směru.Pokud existují odchylky, vyplňte vyrovnávací potěr na betonové podlaze ( stupeň betonu ne nižší než M150).K tomu budete muset sestavit bednění, do kterého se roztok nalije.Minimální tloušťka vrstvy je 3 cm. Chcete-li získat zaručený vysoce kvalitní výsledek, použijte samonivelační hmotu.Jen mějte na paměti, že "zarovnat se" nejsou příliš velké chyby.Distribuujte všechny skladbyStejně nutné ručně.Jednoduše přejeďte špachtlí, rozptylujte roztok po celé délce a malé nepravidelnosti jsou vyrovnány kvůli zvýšené tekutosti materiálu.

Beton byl nalit do bednění a potažen polyethylenem

Litý beton přikryjeme polyethylenem, necháme jej asi týden.To je, pokud teplota v místnosti neklesne pod + 20 °, během této doby získá 50% síly.To znamená, že s ním můžete pracovat.Pokud je teplota nižší, perioda se zvyšuje.Při teplotě 17 ° C a o něco nižší potřebujeme již 2 týdny ... Rovnoměrný podklad natíráme betonovým kontaktem - zlepší přilnavost podkladu k adhezivní kompozici, na kterou vložíme GWP.

Pokud klademe bloky na pero a pero na dřevěnou podlahu, přepážka by měla projít přes paprsek - tentokrát.Za druhé - základnu vyrovnáme suchým paprskem.Musí být upevněna tak, aby byla také vodorovně zarovnána ve všech směrech.Trám připevňujeme k podlaze pomocí hřebíků nebo šroubů.Pokud existuje spár, připojíme se k němu na půl stromu, navíc rozmazáme spojení tesařským lepidlem a upevníme jej hřebíky.

Pro zlepšení zvukové izolace

Hlavní nevýhodou dělicích příček sádrokartonu není příliš vysoká zvuková izolace.Silikátové bloky mají lepší situaci, ale také nejsou dokonalé.Doporučujeme proto instalovat pásku tlumící vibrace po obvodu přepážky.Není žádným tajemstvím, že většina zvuků je přenášena vibracemi přes podlahu, strop a sousední stěny a elastická těsnění situaci výrazně zlepšují.

Korková páska pro zlepšení zvukové izolace při instalaci přepážek s perem a drážkou

Pod deskami s perem a drážkou lze použít pás z bitumenizované plsti nebo korku o hustotě 250 až 300 kg /m3.Šířka proužku je o něco menší než šířka bloků.Je položen na rovnou základnu na stejném pojivu, které použijete k utěsnění spár mezi deskami.Roztok se nanáší na povrch ošetřený betonovým kontaktem (po vysušení) vrstvou 2-3 mm.Stohujte pásku, válte ji válečkem a vytlačte vzduchové bubliny.Výsledný roztok se odstraní špachtlí.Tím je páska přilepena k podlaze, stěnám, stropu.Vodorovnost se kontroluje pomocí úrovně bublin.

Příprava desek k instalaci

Jsou-li použity silikátové jazýčky s perem a drážkou, není nutná žádná příprava - jejich horní a spodní povrchy nemají drážku /hřeben.Jsou absolutně rovnoměrné (jako na fotografii níže).

Silikátové jazýčky s drážkou na pero a drážku mají rovnou horní a dolní část

Při práci s sádrovou drážkou na pero a drážku musíte na začátku rozhodnout, zda umístíte bloky špičkou nebo drážkou nahoru.Je pohodlnější pracovat, když je drážka vzhůru, ale zpětná poloha není chyba.

Pokud se rozhodnete umístit GWP vzhůru drážkou, musíte bodec oříznout na všech blocích první řady.To se nejvýhodněji provádí pomocí pilové pily.Výsledný řez je nerovný.Zarovnáme ji s hoblíkem.

Upozornění!Plátek desky musí být naprosto rovný.Jak na tom pevně závisíbude zde stěna desek s jazykem a drážkou.Rovněž řezané desky s perem a drážkou by měly mít stejnou výšku.

Šev mezi bloky nepřesahuje 2 mm, takže i malé odchylky je téměř nemožné opravit.Proto pečlivě a pečlivě vyrovnejte.Po vyrovnání, prach štětcem a můžete začít stavět zeď.

První řada

Posloupnost akcí při pokládání stěny desek s perem a drážkou je jednoduchá a velmi připomíná cihlovou.Existuje jen několik funkcí.Protože přepážka obvykle přiléhá ke zdi, je-li k ní otočen hrot, je odříznut pilou, povrch je vyrovnán rovinou a je odstraněn prach.Další postup je následující:

 • Na zeď a základnu (nebo na položenou pásku absorbující vibrace) se nanese vrstva malty o délce poněkud delší než je délka /výška bloku.Vložení velké vrstvy za to nestojí - stále je vytlačováno.
 • Deska se instaluje, vyrovná, usadí gumovou paličkou a přitlačí ke zdi.Ještě jednou ovládejte vertikální /horizontální.Extrudovaný roztok se vybere špachtlí.

  Provedeme odstranění zdi úpravou řádků

 • Na konec instalované desky se nanese řešení, položí se na základnu - o něco více, než je délka desky.
 • Vložte další blok.S paličkou ho „srazí“ na již zavedeného, ​​čímž dosáhnou úzkého kontaktu.Ovládají polohu pomocí úrovně, rozruší se a dosáhnou stejné výšky s již nainstalovaným blokem.Je sledována správná instalacepravidlo nebo úroveň, dokonce bar.Nástroj je položen rovně na již nainstalované bloky - po celé délce by neměly být žádné mezery.

Takto je postavena celá řada.Poslední talíř se obvykle musí řezat.To může být začátek dveří nebo jen poslední deska v řadě.Jeho délka by měla být o 3-4 mm menší než zbývající mezera - mezera na švu.Mezera by se neměla zvětšovat - stabilita se sníží.Pro větší jistotu lze spoj zesílit kovovým rohem.Dva nebo tři rohy pro každou řadu.To stačí.

Druhá a následující

Desky s perem a drážkou se pokládají s odstupem švů jako cihly.Posun druhé řady může být polovinou nebo třetinou délky.Nejlepší volba je polovina.Vyřízneme polovinu z celé desky, v případě potřeby vyřízneme bodec, namontujeme.Další zdivo se neliší.Třetí řádek začíná opět celým blokem, čtvrtý - polovinou atd.

Po položení každého bloku zkontrolujte, zda správně stojí.Při takových velikostech bloků se chyba hromadí velmi rychle.Proto je každý dodaný blok nejprve zkontrolován úrovní vertikální /horizontální.a pak při použití lišty vodorovně, zachycení sousedních bloků a kreslení shora dolů vypadáme tak, aby neexistovaly žádné mezery.Kontrolujeme také nepřítomnost odchylek ve svislé rovině.

Řízení vertikálních a horizontálních je jedním z hlavních úkolů

Úhel

Pokud má být zeď konstruována z bloků pero-drážkamá vnější roh, začneme od něj pokládat.Pro usnadnění práce vytváříme rohovou podporu.Může to být roh s poměrně širokými policemi nebo dvěma deskami spojenými při 90 ° C.Umístíme design na místo, zkontrolujeme instalaci, dočasně jej připevníme ke stropu a podlaze.

Jak vyrobit vnější (vyčnívající roh)

Na jedné z desek odřízneme boční čep, opřeme její hranu o nainstalovaný doraz, zarovnáme jej paličkou a nastavíme směr.Na druhé desce také odřízneme boční hrot, naneseme lepidlo na tuto hranu, spojíme se s postranním povrchem instalované desky a klepáme na blízký kontakt (obrázek na obrázku výše).

K instalaci druhé řady je nutné provést řez pod již nainstalovanou deskou pod spodní hrot dalšího bloku.Bereme pilu na kov, vyrábíme soubory.Poté pomocí zkosení (nástroj pro práci s pěnovým betonem, ale je také užitečné pro pokládku kabeláže do GWP) nebo jakéhokoli pevného nástroje, odstraňte přebytek, zarovnejte drážku a vytvořte ji ve stejné velikosti a tvaru jako drážka.K odstranění prachu použijte štětec nebo stavební vysavač.

Je třeba udělat drážky

Druhou řadu jsme dali od druhé strany - takže šev je na druhé straně rohu.Naneste roztok na konec spodního bloku.Vezmeme polovinu bloku, odřízneme boční hrot, dno umístíme do připravené drážky (extrémní pravý obrázek na obrázku níže).Také se musí opřít o nainstalovaný roh.Opatrně zarovnejte nainstalované desky s perem a drážkou a zkontrolujte svislost a nepřítomnosti ty nejmenší odchylky.

Větev

Musíme také zvážit větev z přepážky v pravém úhlu.Oddíly budou spolehlivější, pokud si je oblékáte (průměrný diagram na obrázku).Všechny tři instalované desky mají odříznutou boční čep.Klouby jsou potřeny lepidlem, všechny tři bloky těsně u sebe přilepte paličkou.V tomto případě je stále nutné kontrolovat, že přepážka je kolmá - to znamená, že úhel je 90 °.

Vzory opěrky

Stavíme druhou řadu tak, že střed bloku je nad opěrou.Chcete-li jej nainstalovat, musíte také vytvořit drážku ve výstupcích dolního bloku.Dále se tyto řádky střídají.

Existuje jiný způsob, jak z drážky umístit přepážku ve tvaru písmene T - bez obvazu.Chcete-li to provést, jednoduše rozložte zeď (která v písmenu T je horní příčka).Připojte druhý oddíl k dokončené stěně (obrázek vlevo na obrázku výše).Pro zvýšení spolehlivosti připojení jsou na křižovatce nainstalovány kovové zesílené děrované rohy.

Dveře

Dveře ve zdi desek s pery a drážkami mohou být vyrobeny s výztužným nosníkem a bez něj.Bez výztužného nosníku můžete provést, pokud šířka otvoru nepřesahuje polovinu délky bloku.Dveře o šířce 900 mm tedy mohou být vyrobeny bez trámu, pokud je překrytí provedeno z GWP o délce 900 mm.Kromě toho by měl být spoj desek umístěn téměř uprostřed.Mírný posun (o 10 mm) je povolen, ale dodélka celé části bloku vpravo a vlevo od otvoru nebyla menší než 445 mm.

Před instalací lepidla je spojka nad dveřmi vyztužena zvýrazněním (deska, která je nesena sloupem spočívajícím na podlaze) nebo strukturou sestavenou z desek, jak je znázorněno na obrázku vpravo.V tomto případě nejprve sbírejte propojku ve tvaru písmene U z desek, upevněte ji samořeznými šrouby na bloky umístěné níže (ovládejte vodorovnou polohu propojky).Aplikujte blok, označte, jak jej řezat.Ukázalo se, že dva bloky ve tvaru L stejné nebo téměř stejné velikosti.Po aplikaci řešení na správných místech jsou nainstalovány.

Stavíme z jazýčkových desek: jak vyrábět dveře v přepážce

Používáme-li talířové pero s drážkou dlouhé 667 mm, je třeba pod otvorem větším než 660 mm vyztužovací nosník.Pro výrobu nosníků můžete použít kovový roh, kanál, výztuž, kovové pásy významné tloušťky.Je možné použít suchý dřevěný trám o tloušťce 50 mm nebo více (předem ošetřený antiseptikem).Paprsek by měl vyčnívat 400-450 mm za dveřmi.