Jak vytvořit šatnu: rozvržení a obsah

Nejpohodlnějším, pravděpodobně zařízením pro ukládání věcí je šatna.Je to opravdu skvělé, když jsou všechny podrobnosti šatníku na jednom místě a vy můžete okamžitě posoudit, jak dobře je souprava, kterou jste právě vybrali, zkombinována a neběhat z místnosti do místnosti - vezměte si ji, vyzkoušejte ji, podívejte se na ni.A můžete vytvořit šatnu na velmi malé ploše: minimum je 1,5-2 m2.I v malém bytě je možné takový prostor zablokovat.Navíc bylo zaznamenáno, že je vhodnější je použít, pokud je šatna sestavena vlastními rukama.Je to jednoduché: nikdo nezná vaše zvyky lépe než vy a nebude schopen uspořádat věci ve správném pořadí.Takže přistoupíme k samostatnému vytvoření šatní místnosti.

Velikosti šatníku

Naše realita je taková, že většina lidí žije v malých bytech, kde se počítá každý centimetr.Protože problémy s velikostí mají často rozhodující roli.Nejmenší šatna může mít rozlohu 1,2 - 1,5 metrů čtverečních.metr.Toto je obdélník o stranách přibližně 1,5 x 1 metr.Také je možné naklonit malou šatnu - tato možnost je ještě víceprostorný než pravoúhlý: při stejné ploše bude délka stran, na kterých se mají police a úložný systém umístit, větší.

Nejmenší vestavěné skříně: 1,5 x 2,5 metru a 2 x 2 metry

Šířka obdélníkové mini-šatny s jednostranným úložným prostorem by měla mít šířkune méně než 1,2 m, obousměrně - ne méně než 1,5 m. Hloubka by měla být taková, aby bylo možné tam „vstoupit“.Tyto skříně se obecně liší od skříní a také - schopnost instalovat jakékoli dveře.

Větrání a osvětlení

I v mini-šatnách, a ještě více ve velkých, je nutná ventilace: v uzavřené místnosti se rychle objeví zápach zatuchlé vůně, která nebude maskovat žádné parfémy..Proto i při plánování najděte způsob, jak zajistit ventilaci v šatně.

Zásada jejího uspořádání se neliší: v horní části kterékoli stěny, nejlépe dále od dveří, je vytvořen výfukový otvor, kde je vložen ventilátor.Přítok je zajištěn buď ve štěrbině pod dveřmi, nebo ve speciálních přívodech vzduchu umístěných těsně nad úrovní podlahy.Jsou uzavřeny ozdobnými mřížkami.Ventakanální výstup by měl být ve všeobecném ventilačním systému, můžete jej použít na plastové boxy, aby se přenesl na ulici nebo pod střechu soukromého domu.Takto organizovaná výměna vzduchu účinně udržuje normální stav věcí.

Zásady organizace větrání šatny koupelnou

Při výběru ventilátoru stojí za toZvláštní pozornost věnujte hladinám hluku.Vzhledem k tomu, že šatny se často vyrábějí v ložnicích nebo v jejich blízkosti, měl by být hluk omezen na minimum.Lze jej ovládat automatizací nebo zapínat /vypínat běžnými nebo přepínači.

Osvětlení by mělo být jasné.Za prvé, je nutné rychle najít věci, a za druhé, šatní místnosti se často používají jako šatny, aby se okamžitě zjistilo, jak vybrané položky zapadají do sebe.V tomto případě je obvykle na dveřích umístěno zrcadlo nebo jsou vyrobeny zrcadlové dveře.V tomto případě by světlo nemělo směřovat nejen do regálů a skladovacích systémů, ale také do montážní zóny.

Jedna z možností pro svítidla

Můžete použít jakýkoli typ žárovky, ale má smysl ji zapnout tak, aby byly zapnuty pomocí pohybových senzorů.Otevřeli dveře - lampy byly osvětlené, nedošlo k žádnému pohybu, zhasly.Pro otočné dveře existuje další možnost: existují světla s tlačítky, která se rozsvítí při otevření dveří a zhasnou, když jsou zavřené.

Kde to dělat

I v malých bytech existují „slepé uličky“, které nelze normálně používat.To je místo, kde si můžete vytvořit šatnu.

Další populární možností je spíž.V tomto případě je vše obecně jednoduché.Odstraňte všechny zbytečné, vyměňte dveře a nastavte příslušný obsah: stojany, stojany, koše, police.

Šatní skříň z komory

Pokud v bytě není nic podobného, ​​je část místnosti oplocena - konec nebo roh - vizpotřebují rozvržení.Rohová šatna je dobrá v tom, že vám umožňuje používat nejobtížnější vybavení, a to rohy.Zvláště pokud jsou ve dvou sousedních stěnách úzce rozložené dveře.Tato zóna je považována za „mrtvou“: nemůžete dát nic kromě malé rohové police: vše bude rušit.Přibližně stejná varianta - dvě okna nebo okno a dveře.

Rohová šatna

Je-li plocha příliš malá, je možné ji trochu zvětšit, takže zeď nebude rovnoměrná, ale se středem mírně prodlouženým.Oblast místnosti se tím příliš nezmění, ale věci se vejdou mnohem více.

Způsob, jak mírně zvětšit plochu

Také je činí na lodžii - tím, že se stanou součástí neprůhledného zasklení nebo stavbou zdi.Pouze zde se bez izolace neobejdete - v zimě je nepříjemné nosit chladné oblečení.

Šatní skříň na konci balkonu nebo lodžie

Druhá možnost je vhodná pro široké lodžie.V nich mohou být regály položeny podél dlouhé zdi.

Použití balkonu

Pokud to uspořádání umožňuje, je také na chodbě nebo na chodbě uzavřen roh nebo „slepá střeva“.Zde se každý může rozhodnout pouze podle místa: existuje místo pro to nebo ne.

Zejména šatna je vhodná v ložnici.Zde je prostě nejlepší místo k ukládání věcí: ve smyslu - oblékání je výhodnější.Proto je pro tyto účely část místnosti oplocena.V tomto případě je oddíl nutný a nejčastěji je tvořensádrokarton. Tato technologie je již dlouho známa a zpracována do nejmenších detailů.Nebude to trvat příliš dlouho, i když neexistují zkušenosti: maximálně dva až tři dny na montáž a dekorace.

Pokud vytvoříte oddíl z GKL nebo GWP podle všech pravidel, budete potřebovat dvojité opláštění, a to je „jeden“ centimetr nebo dokonce metr čtvereční.Nejčastěji jsou proto opláštěny pouze venku, ale se dvěma listy s překrývajícími se švy.Při montáži rámu nezapomeňte vyrobit zesílené stojany pro montáž dveří.S jediným opláštěním zůstávají nahé profily uvnitř, ale je vhodné zavěsit koše na věci.Pokud to plánujete, vezměte je s tlustou stěnou: udržujte normální váhu.

Sádrokartonová příčka pro šatní skříň

Dělicí příčku lze rovněž vyrobit z laminované dřevotřískové desky nebo OSB, desek MDF.Toto je možnost pro ty, kteří neradi hrávají s tmelem.Musíte si však vybrat laminaci, která se bez problémů vejde do interiéru.

Zde je popsán vývoj interiéru jednopokojového bytu.

Dveře do šatny

To, co dělá šatnu tak, že si můžete dát jakékoli dveře: posuvné, například „prostor“, akordeon,konvenční houpačka, namontovaná na kolečkách.Se základnami se můžete dokonce dostat úplně.Tato varianta se nazývá věšák na šatny, ale pak se vše musí udržovat v perfektním pořádku: vše je v dohledu.Nejvýhodnější variantou jsou zatemňovací závěsy nebo něco jako japonská opona.

Možnosti posuvné instalacedveře prostoru

Pokud je přední stěna velká, může být její část nehybná, částečně obsazená dveřmi.V tomto případě lze stacionární stěny také nějak použít.V případě potřeby mohou být dveře vyrobeny v plné šířce nebo z úlomků.

Možnost skříně v podkroví: pod ní je obsazena boční část s nízkým stropem.Dveře plné šířky - je snazší se dostat k věcem

Dekorace může být cokoli, jen aby se vešla do vzhledu místnosti.Je-li to žádoucí, mohou být vyrobeny tak, aby odpovídaly stěnám, takže to není vidět, ale může být jasné a nápadné.

Je zde uvedeno přestavba Chruščovova (schémata a výkresy).

Uspořádání: systémy plnění a skladování

Pokud je plocha omezená, nemá smysl vyrábět skříňový nábytek ze dřeva, MDF nebo dřevotřísky.Odnášejí cenné centimetry oblasti a dokonce narušují pohyb vzduchu.Další nevýhodou je, že předělávání něčeho je problematické.

Nábytek „standardního“ typu zabírá příliš mnoho prostoru

V poslední době je obecným trendem instalace úložných systémů z lehkých kovů.Jsou modulární a montují se na speciální stojany.Stojany lze namontovat dvěma způsoby - na stěny nebo na strop a podlahu: různí výrobci vyrábějí různé systémy.A už je vše, co je potřeba, zavěšeno na těchto stojanech.

Stojany mohou mít po celé délce zářezy, což umožňuje instalaci jakéhokoli prvku v jakékoli výšce.Jedná se o nej mobilnější systémy, které lze snadno a jednoduše upravit - jednodušepřevažující z jedné řady vrubových háčků do druhého, libovolně mění výšku polic a košů, další prvky.

Pohodlný modulární systém

Existují stojany obdélníkového průřezu s drážkami na obou stranách.V těchto drážkách jsou potřebné součásti připevněny ke svorkám.

Jiný typ stojanů a jiný montážní systém

Mějte na paměti, že police a zásuvky jsou různé - vyrobené ze dřeva nebo ze dřeva, kovu - chromu nebo natřené.Mohou být zatahovatelné, mohou být umístěny jeden na druhého nebo na police.

Všechny tyto systémy se prodávají: stojany a seznam různých součástí.Vyrábějí se však hlavně v evropských zemích, protože cena „kouše“.Ekonomická verze vybavení šatny může být vyrobena nezávisle na kulaté chromované trubce na nábytek a různých upevňovacích prvcích.Ukázalo se, že tento nábytek není tak mobilní, jak bychom chtěli, ale stojí výrazně méně.

Zařízení do šatny z kulaté nábytkové trubky

Příslušenství k oblečení

Kromě standardních a ne velmi šuplíkůPolice jsou zajímavé speciální možnosti.Například - sukně nebo nůžky.Speciální vodítka, na kterých jsou příčné tyče upevněny, někdy jsou na nich svorky.Umožní vám rovnoměrně zavěsit sukně /kalhoty a nebojí se, že padnou.Je vhodné, když se takový věšák rozšíří, což vám umožní zkontrolovat veškerý obsah.

Jedna z možností plněnískříň - držák pro sukně nebo kalhoty

Toto zařízení může být nahrazeno jednodušším, ale zároveň levnějším ramenem - závěs s příčníky umístěnými jeden pod druhým.Není to tak pohodlné, ale umožňuje vám zařídit oblečení o nic horší.

Rozpočtová varianta pro ramínka na kalhoty a sukně

Výsuvná konstrukce je pro vázanky, pouze je obvykle orientována odlišně a cestuje po délce, ačkoline každému se líbí takový systém, ale spíše chuti složené do zásuvkových buněk.

Spojovací zařízení

Existuje několik způsobů, jak umístit věšáky.Nejjednodušší z nich jsou trubky, ekonomičtější (z hlediska využití prostoru, ale ne z hlediska peněz) - zatahovací závorky podobné vázání.

Zatahovací držáky pro ramínka na šaty

Dalším zařízením je pantograf na oděvy.To je také trubka, ale schopná padat.Druh výtahu na oblečení.Takové zařízení umožňuje využívat prostor až ke stropu, a nikoli na úkor vašeho pohodlí.Může být připevněn jak k bočním stěnám (běžnější verze), tak ke stěně.Uprostřed trubky je připevněna řídítka, tažením kterou ji spustíte do vodorovné polohy.Nosnost takových zařízení je obvykle malá (do 18 kilogramů), proto se používají pro lehké oděvy.

Sběrače nábytku - pro lehké (hmotnostní) oděvy

Skladovací systémy pro boty

Často se vyskytují problémy sskladování obuvi: pro některé je jejich počet v desítkách párů, takže je právě pro ně správné uspořádat oddělené šatny.Ale mezi standardní sady vybavení existuje několik zajímavých pro skladování obuvi.

Začněme výsuvným systémem.Je v IKEA.Čepy s botičkovými moduly namontovanými na pohyblivém rámu.Pohodlné, kompaktní.

Výsuvný botnický systém

Existují mini-prádelníky, které nezabírají téměř prostor, ale jsou zavěšeny na stěnách.potrubí.

Úložné systémy pro boty v šatně

Jedná se o mini komody na zdi

Obecně platí,existuje mnoho zajímavých nápadů pro boty, které vám umožní umístit jej kompaktně a zároveň pohodlně.Některé jsou ve fotogalerii.

Kolo pro ukládání obuvi
Otočný kulatý podstavec.Místo v rohu se používá dokonale
Takové „otočné“ zásuvky jsou velmi vhodné nejen pro boty, ale také pro malé předměty aprádlo
Způsob uložení bot je na ramínkách s kolíčky na prádlo
)
Zařízení pro kompaktní skladování obuvi
Takové systémy jsou namontovány na dveříchnebo stěny

Existují velmi levné možnosti.Například sezónní, ten, který se aktuálně používá, můžeteskladujte na roštu s přestavovanými háčky nebo drátěnými policemi.Pravděpodobně jste podobné viděli v obchodech.Jedná se o pletivo nebo perforovaný panel, na kterém jsou zavěšeny háčky /police.Pohodlné: můžete se pohybovat pod jakýmkoli polštářkem, udělat více či méně vzdálenosti.

Ekonomická varianta pro uložení obuvi - síť s háčky a policemi

​​

Zavěšení takové sítě není problém - ani na zdi, alespoň na boku skříně nebo dveří.Háčky a police se drží na příčnících.Tato možnost je ideální pro nedostatek peněz a prostoru.Pokud se vám tento nápad líbí, ale potřebujete něco více reprezentativního, vytvořte nebo na rámu našroubujte děrovaný kovový štít.Háčky se do něj také vkládají „se třeskem“.

Modifikace - štít s háčky

Obecně platí, že při vybavení šatny a omezeného rozpočtu je vhodné hledat skladovací systémy, které nejsou v obchodech s nábytkem - on-line nebo off-line..Je lepší se podívat na stránky prodávající maloobchodní zařízení.Existuje mnoho zajímavých zařízení, která šetří místo: obchody se také snaží nastavit maximální zboží na minimální plochu.Například takové stojany na boty.

Stojany na boty

Pokud připojíte kola k prvnímu, získáte vynikající zatahovací systém.Cena takového zařízení je mnohem nižší než ekvivalent, ale prodává se v nábytku.

Vyrábíme projekt šatníku

Myšlenky na vybavení a skladovací systémy, jak vidíte, je mnoho.Ale aby se ukázalo, že kupovaný je skvělá věcprostě se nedostane do vaší skříně, musíte nakreslit plán, na kterém budou uvedeny všechny rozměry a rozměry.Je nakreslen v měřítku a poté na něm označte ty části, které musí být nezbytné.Jsou nakresleny ve stejném měřítku.Pokud všechno „zapadá“, vyzbrojeno dimenzemi (máte je, nebo můžete na obrázku změřit a pomocí stupnice vypočítat skutečné hodnoty), můžete jít do obchodu a vybrat systém.

Existuje odlišný přístup.Zjistíte rozměry zařízení a systémů, které se vám líbí (montážní rozměry), oříznou je na stupnici z lepenky nebo silného papíru a pokusíte se vše zkombinovat.Pokud to vyjde - v pořádku, můžete si koupit.Ne - hledejte další možnosti.Výsledkem vašeho úsilí by mělo být přibližně stejné rozložení jako na fotografii.

Příklad uspořádání prostoru v šatně (s uvedením minimálních velikostí pro různé typy oděvů)

Aby bylo používání zařízení a získávání věcí pohodlné, je třeba dodržovat následující vzdálenosti.:

 • minimální vzdálenost od police k police:
  • při skladování věcí - 30 cm;
  • při skladování obuvi (bez sponky do vlasů) - 20 cm;
 • košile, bundy, bundy - 120 cm;
 • kalhoty:
  • složené na polovinu - 100 cm;
  • na délku - 140 cm;
 • přihrádka pro svrchní oděv - kabát - 160 - 180 cm;
 • pro šaty - 150–180 cm.

Na samém vrcholu jsme vyčlenili prostor na oblečení jiné sezóny nebo jen zřídka použité předměty.Často dole je místo pro vysavač, a v jedné ze skříní, které dělajívestavěná žehlicí prkna.

Pro ty, kteří rádi pracují s rukama, existuje několik schémat s rozměry, takže si můžete vybavit svou šatnu svými vlastními rukama (alespoň částečně).

Výkres police na boty s rozměry

Jak vyrobit držáky na boty

Systém pro ukládání obuvi z plastových trubek ...