Jak vyzdobit krb: omítka, obklady, kámen

Krb v domě nebo chalupě je lákadlem pro celou rodinu.Samozřejmě chci, aby to bylo krásné, ale praktičnost - saze a saze, špína nebo dehet z palivového dříví to neublíží, často se objevuje na stěnách portálu.Z tohoto důvodu by měl být povrch snadno čistitelný.Kromě toho by povrchová úprava krbu měla být tepelně odolná - i když jsou strany krbu zahřívány daleko od teplot, jako je sporák, tento požadavek by neměl být zanedbán.Tyto požadavky nesplňuje mnoho materiálů.Jedná se o sádru odolnou vůči žáru, speciální typy keramických obkladů a kamene - přírodní nebo dekorativní.

Štuk z krbu

tukaturka - jeden z jednoduchých a praktických možností designu cihel krbu.Před několika lety byly omítnuté povrchy vyběleny nebo natřeny.Dnes je možné na obyčejnou omítku umístit dekorativní vrstvu s odlišnou texturou.

Omítání krbu může býtfragmentární

Druhy sádry pro krby

Zdobení krbu sádrou je oblíbené z toho důvodu, že lze vytvořit jakýkoli design.Druhé plus - pokud je vše provedeno správně, aby se dosáhlo hladkého povrchu, povrch je krásný a odolný.Pro omítací krby se používají stejné složení jako pro kamna na cihly.I když se teploty zahřívání povrchů liší, směsi omítek jsou stejné.Existují dvě možnosti: udělat štuk sami nebo koupit hotový.Pokud neexistují žádné zkušenosti s hlínou a určováním jejího obsahu tuku, je lepší koupit.V obchodech omítky pro krby a kamna jsou zahrnuty přísady a přísady, které zvyšují odolnost povrchu, praskliny se v něm objevují méně často.

Směsi pro omítání krbu

Každý výrobce má zpravidla dvě složení s různými vlastnostmi.První je základní, pro hrubování.Lze jej nanášet s dostatečně silnou vrstvou - do 10 mm.Po zaschnutí se položí druhá vrstva - povrchová úprava.Obsahuje jemněji mleté ​​látky, nanáší se v tenké vrstvě - obvykle do 3 mm, povrch je hladký.Takový povrch může být již natřen, pokud je omítnut rovnoměrně) nebo použít dekorativní omítku.

Pokud chcete, aby byl krb ořezán na minimální množství, můžete sami vytvořit omítkové kompozice z hlíny, písku a vápna.Ale opět bez zkušeností s prací s hlínou je obtížné zajistit, aby domácí omítka nepraskala.Kompozice pro omítání krbu proDo-it-sami dělat je je jiný, zde je několik testovaných:

 • Clay-vápno:
  • 1 díl jílu a hasené vápno + 2 díly písek;
  • na hašené vápno - na 2 díly vápna, jednu část sádry a písku.
 • Cementový jíl: jedna část jílu a cementu (M 500) + 2 díly písku;

Aby byla omítka pro krb odolnější, přidávají se do ní výztužná vlákna.Dříve to byla jemně nasekaná sláma, později azbestová vlákna, dnes však většinou přidávají sklolaminát nebo vlákno.Frakce této přísady je malá - 0,1-0,2 dílů.Přidává se do suchých složek (cement a písek), vše je smícháno.Suchá směs se přidá do těsta z hlíny a /nebo vápna, opět se důkladně promíchá a v případě potřeby se přidá voda.

Je lepší vzít hasené vápno ve formě vápna.Pokud ho zhasnete doma, zůstanou vždy nezreagované částice, které pak během provozu krbu zhasnou a zničí omítanou plochu.Pokud jde o písek - jeho množství se přesně volí v závislosti na obsahu jílu.Roztok by měl být dostatečně plastický.Obsah tuku v roztoku se kontroluje kouskem dřeva.Ponořte jej do roztoku a vyjměte.Pokud na povrchu zůstane stejná vrstva o tloušťce 2–3 mm, je roztok normální.Pokud je vrstva tlustá a hrudkovitá - je třeba přidat písek, pokud je hůl téměř čistá - přidat jíl.

Roztok s normálním obsahem tuku

Hlínapředem namočené (2 dny nebo dokud všechny hrudky nezvláknou), poté se protírají kovovým sítem o velikosti ok 2 cm. Rozdrcené hliněné těsto se opět protlačí sítí, ale malým okem - 0,5 - 0,7 mm.

Písek potřebuje lom, musí být čistý a suchý.Před použitím se také prosévá.

Pro ty, kteří se nechtějí obejít s domácími kompozicemi, dáváme několik společností, které vyrábějí štuky pro krby a kamna.Následující sloučeniny vykázaly normální výsledky:

 • Plitonite žáruvzdorný žáruvzdorný materiál;
 • Petromix KU;
 • terakotová omítka odolná proti teplu;
 • Bossnab;
 • Přehlídka RS;
 • rtner;
 • Omítka na troubu HEFNERPUTZ.

Seznam zahrnuje domácí i evropské výrobce.To neznamená, že ruské skladby jsou horší, ale práce s dováženými je snazší.

Vlastnosti omítání kamen a krbů

Technika nanášení malty samotné se neliší: pomocí špachtle nebo speciálního kbelíku se nanese určitá vrstva (postřikem), poté se vyrovná (pomocí majáků).Hlavními body jsou příprava povrchu krbu na omítání:

 • Nejprve se ze stěn odstraní všechny staré povrchové úpravy - barva, vápno, štuk, malta atd.Měla by zůstat pouze čistá cihla.
 • Pro lepší přilnutí sádrové malty k povrchu se švy prohloubí asi o 1–1,5 cm. Berou kloub, dláto nebo šroubovák a seškrabou maltu do švů.
 • Všechny praskliny, které jsou přítomny, jsou utěsněny opravnou hmotou nebotepelně odolný tmel (který odolává zahřívání až 800 ° C).
 • Když je vše připraveno, vezměte štětcem s dlouhou štětinou a povrch dobře vyčistěte.Musí to být čisté.
 • K dispozici jsou následující možnosti:
  • Pokud je povrch krbu relativně plochý (pokles méně než 5 mm), můžete zvlhčit stěny a začít nanášet omítku.
  • Pokud z důvodu zakřivení povrchu musí být vrstva vytvořena větší než 5 mm, je třeba vyztužení.Na stěny krbu jsou nasazeny kovové pletivo s jemným pletivem.Upevňuje se hřebíky, které jsou vtlačeny do švů (švy nelze vyšívat ani vyšívat, ale ne tak hluboko).Aby klobouky zůstaly síťované, nasaďte kovové podložky větší, než je velikost buňky.Na tuto hromádku se nanáší omítka.V tomto případě si můžete být jisti, že omítka neodpadne.

Krb po omítnutí

Před omítáním krbu si pozorně přečtěte pokyny na zásobníku.Obvykle popisuje, za jakých podmínek a jak náplast nanášet.Řemeslníci však doporučují roztavit krb, zahřát stěny na 60 ° C, poté navlhčit povrch a začít omítat.Stěny jsou zahřívány tak, aby cihla získala své „pracovní“ rozměry.V tomto případě je méně pravděpodobné, že se náplast při zahřátí rozbije.Je nutné smočit vodou, aby roztok nebyl příliš suchý: cihla je hygroskopická.Pokud je suchý, rychle čerpá vodu ze sádry a stává se příliš suchým, neztěžuje se normálně.Výsledkem jsou praskliny na povrchu.

Několik dalšíchokamžiky sušení.Při omítání krbu se nanášejí nejméně dvě vrstvy.Druhý může být aplikován až po úplném zaschnutí prvního.Chcete-li urychlit sušení, můžete uspořádat průvan, ale krb nelze ohřát.Totéž platí pro vrstvu druhé vrstvy.

Viz následující video týkající se technologie sádrových kamen a krbů.

Směrem ke krbu obkládačkami a porcelánovou kameninou

Dokončování krbu obkládačkami nebo porcelánovou kameninou se provádí pomocí speciálního tepelně odolného lepidla.Dlaždice pro takovou práci nejsou vhodné pro každého.Měla by dobře snášet teplo, být silná, hustá (s malými póry) a navíc by měla být snadno ošetřitelná.

Zdobení krbu obyčejnými keramickými dlaždicemi je loterie.Pokud budete mít štěstí, bude normálně stát, pokud ne, po chvíli bude vrstva glazury pokryta sítí jemných trhlin.Pohled bude „ne příliš“, bude obtížné ho umýt.Pokud je to možné, je lepší použít speciální materiály:

 • Terracotta.Dlaždice s neglazovanými povrchy, charakteristické charakteristickou barvou, díky které získalo své jméno.Má koeficient tepelné roztažnosti podobný cihle, proto nepraská.

  Terakotové dlaždice pro zdobení krbů a kamen

 • Majolica.Jedná se o stejnou terakotovou dlaždici pouze s glazurou nanesenou na přední stranu.Technologie je složitější, cena je vyšší.Zdobení krbu majolikou vyžaduje pečlivý vývoj náčrtu - takové dlaždice už neřežete.Vyžaduje se také vysoká kvalifikace.mistři - nejmenší odchylky jsou nápadné.Zřejmě z tohoto důvodu, a to i kvůli velmi vysoké ceně, můžete často vidět krby a kamna s fragmenty majoliky.Musím říci, že tyto fragmenty velmi vyzdobují a oživují interiér.

  Majolica - barevné a krásné

 • Žáruvzdorná slínková dlaždice.Dělají to ze směsi několika druhů hlíny s přídavkem šamotu.Je lisovaná, lisovaná a poté spálená.Výsledkem je tenká - 9-12 mm silná - a odolná deska.Barvy se pohybují od bělavé šedé až hnědé.

  Žáruvzdorná slínková taška

 • Porcelánová taška.Technologie výroby je podobná - nejprve se složení stlačí a poté se spálí.Složky se liší: kromě několika druhů jílu, křemenného písku, jemných drobků ze žuly nebo mramoru se přidávají barviva, oxidy a kovové soli.Struktura porcelánové kameniny je špatně porézní, dobře snáší jak vysoké, tak nízké teploty.Tato technologie vám umožní získat materiál, který napodobuje mramor, další přírodní kameny, terakotu, slínek a majoliku.Nevýhodou porcelánu je, že je obtížné jej řezat a má velkou váhu.K obložení krby se používají desky o malé tloušťce, proto hmotnost není hrozné a můžete ji nařezat na společnost (stačí znát přesné rozměry požadovaných fragmentů).

  Zdobení krbu žulou - můžete vytvořit design v jakémkoli stylu

 • Dlaždice.Technologie výroby se příliš neliší - jíl se formuje, pálí v peci.Hlavním rozdílem je forma a způsob instalace.Dlaždice se instalují během pokládky kamen nebo krbu - fragmenty pomocí drátů jsou upevněny ve švech.Dokončení hotového krbu pomocí dlaždic je tedy nemožné.

  Proces instalace dlaždic

Speciální dlaždice pro obkladové krby a kamna jsou vyráběny v malém nebo středním formátu a stejné porcelánové dlaždice jsou ve velkých deskách.Bezproblémový styling je samozřejmě atraktivní, ale neexistuje žádná záruka, že nebude spadnout.Koeficient tepelné roztažnosti je zcela odlišný, proto jsou možné incidenty.

Technologie montáže dlaždic na stěny krbu a výfukového potrubí

Všechny uvedené typy dlaždic, kromě dlaždic, jsou namontovány na krby pomocí jediné technologie.Dokončení krbu dlaždicemi začíná přípravnou fází a shoduje se s výše popsanou fází: očistěte povrch, roztáhněte švy, zahřejte až na 60 ° C, navlhčete a můžete začít krbu dokončit dlaždicemi.

U velkých nepravidelností je nutné krb omítat.Malty - jakékoli obsahující jíl a cement, neobsahující vápno.Vaření je standardní, stejně jako proces omítání.Rozdíl je v tom, že druhá vyrovnávací vrstva není nutná.

Po úplném zaschnutí je nutné pokládat dlaždice na stěny krbu. Technologie pokládky - standardní, rozdíl v tloušťce švů.U krbu je lepší je zvětšit (kompenzovat různé hodnoty tepelné roztažnosti), protože místo křížů se používají kusy sádrokartonu o tloušťce 9,5 mm.

Lepidlo je nanesenodlaždice

Lepidlo se nanáší na stěnu nebo dlaždici, vyrovnává se zubovou stěrkou.Dlaždice je přitlačena k povrchu, kolísající ze strany na stranu, nastavena do požadované polohy.Nastavte vzdálenost mezi fragmenty pomocí sádrokartonových rozpěrek.Po instalaci vyjměte 3-4 hodiny.

Dlaždice na krbu se nechají zaschnout.Přesný čas závisí na použitém lepidle a počasí, obvykle je uvedeno na obalu s lepidlem.Posledním krokem je vyplnění švů.Spárovací tmel se používá také speciální, je lepší koupit s lepidlem - jedna společnost, takže neexistují žádné problémy s kompatibilitou.Proces je také standardní - složení se ředí vodou podle pokynů, švy se naplní gumovou špachtlí nebo ze konstrukční stříkačky.Čerstvě nanesená malta se vyrovná a vytvoří krásný šev.Přebytek se otře měkkým hadříkem.

Švy mezi dlaždicemi lze pohodlně udržovat pomocí kousků sádrokartonu

Existují tipy od mistrů:

 • Aby nedošlo k pádu dlaždice,připevněte kovovou mřížku jemnou mřížkou ke zdi.Je ještě lepší vyplnit hřebíky do švů a svázat je měkkým ocelovým drátem, čímž se vytvoří drátěný rám.Tato možnost je lepší, protože na obtížných místech může být mřížka silnější.Tato fáze je nutná, pokud se chystáte namontovat těžké porcelánové dlaždice nebo velkoformátové dlaždice.
 • Aby nedošlo k nanesení silné vrstvy lepidla, naneste ji na zeď i na dlaždice a tu a tam odstraňte přebytek pomocí zubové stěrky.
 • Před položením dlaždice ji položtena podlaze, abyste mohli opravdu ocenit, jak atraktivní bude povrch.
 • Po položení každé dlaždice se ze spár odstraní přebytečná malta.Poté budou naplněny speciální pastou.Povrch dlaždice je okamžitě otřen čistý - pokud lepidlo ztvrdne, je téměř nemožné ho vyčistit.

Hlavní věcí v této práci je zajistit, aby se pod povrchem netvořily vzduchové dutiny.Vzduch má velký koeficient roztažnosti a při zahřátí jednou odtrhne dlaždici od zdi.

Videonávody o zdobení krbu dlaždicí

Nezáleží na tom, kolik toho čtete o tom, jak to udělat, je mnohem užitečnější se na něj podívat - můžete získat více podrobností.

Jak kamenovat krb

Dokončování krbů kamenem se technologicky neliší od pokládky dlaždic.Rozdíl je v práci se samotným materiálem a téměř neexistují žádné technické vlastnosti.Jediná věc - při použití přírodního vápence je nutné ohraničit krb sítí.Odpadněte bez ní.

Zdobení krbu kamenem je jednou z možností

Funkce práce s umělým sádrovým kamenem

Tento druh ozdobného kamenelevné a lehké, můžete krby zkrátit, zejména bez přetížení podlahy.Jsou jen některé nuance, bez kterých nedosáhnete dobrého výsledku.

Technologie výroby sádrovce je taková, že u každého prvku jsou určité nepravidelnosti, toky, výčnělky.Broušíme je nožem, protože sádra se řeže bez problémů.Každá položkaobrousíme obložení tak, aby za obvodem byl vytvořen rám s úhlem 45 ° (nebo podobně).

Kromě toho jsou úhlové prvky dekorativního kamene sádry často o několik milimetrů vyšší než obyčejné ze stejné kolekce.Aby byl lícový vzhled monolitický, musíte tento rozdíl také odstranit - brousit.Po namontování všech obkladových prvků je lze přilepit na místo.Používají tepelně odolné lepidlo pro opláštění krbu, i když se správným provedením se téměř nezahřívá.

Práce s přírodním kamenem

Krby jsou nejčastěji potaženy přírodním kamenem řezaným na deskách.To je také nazýváno dlažební kámen nebo kamenné dlaždice.Tvar všech fragmentů je jiný, musíte upravit, aby všechno vypadalo krásně.V tomto případě je určitě lepší nejprve rozložit celý obrázek na nějaké rovině, vybrat a zpracovat prvky.Až poté, co mozaika nabrala tvar, může být lepena.Celá technologie montáže na stěny krbu je popsána výše a prakticky se neliší.Celý proces je vidět ve videu.

Zajímavé možnosti pro zdobení krbů (foto)

Všechny výše popsané metody lze kombinovat a vytvořit tak povrchovou úpravu v různých stylech.Někdy se to ukazuje velmi krásně.Některé již implementované myšlenky jsou uvedeny níže.

Velmi zajímavý design krbu

Tato možnost se hodí do moderních stylů

Mozaiková dekorace krbu je zvláště dobrá u kulatých tvarů, kde jsou použity jiné materiályje velmi problematické použít

Kombinace různých druhů umělého kamene s fragmenty dřeva

Obkladová deska krbového portálu a výfukového potrubí

Kombinace omítky a dlaždic

K dosažení tohoto účinku existují dvě možnosti - malovat stávající cihlové kamenné obklady nebo kamínky

Toto je leštěná porcelánová dlaždice

Toto je neleštěná porcelánová dlaždice malého formátu.Jak vidíte, dobře zapadá do zaoblených tvarů.Vodorovné povrchy a sloupy jsou také porcelánové kameniny s podobnou texturou, ale již ve formě desek

Konstrukční verze víčka i povrchová úprava

189)

Na ulici stojí krb s kamenem

Terakota v kombinaci s dřevěnou policíopakování reliéfu dlaždice

Hladká slínková dlaždice - přísně a funkčně

Toto je kachlová kamna.Namontováno na speciální stojany

Majolika vypadá velmi dekorativní

Zakázkový design

Kombinace omítek a dlaždic

Vložkydlaždice - krása