Jak vyzdobit obklady stěn a stropů

Při vývoji výzdoby pokojů chci, aby byly krásné a jedinečné.Jedním z triků jsou lišty v interiéru.Tyto ozdobné proužky pomáhají vytvořit místnost zajímavější a harmoničtější.

Co jsou to výlisky a jaké jsou

Výlisky- dekorativní pruh vypouklého nebo konkávního tvaru.Používá se k dekoraci, harmonizaci interiérů, vizuální korekci nedokonalostí místnosti.Lišty jsou úzké - několik centimetrů široké a široké - až 20 cm. Používají se pro výzdobu interiérů a exteriérů, mohou být tuhé nebo ohebné.Přicházejí s podélným reliéfem (nejčastěji), s květinovými nebo geometrickými ornamenty.

V místě instalace jsou lišty strop, zeď a roh.Rohy jsou obvykle umístěny na křižovatce zdi a stropu.Výlisky jsou vyrobeny z:

 • Polyfoam.Nejlevnější.Mají mírně drobivý povrch, takže jdou jen na tmel a malování.Namontováno na ploché zdi lepidlem.

  Výlisky v interiéru obývacího pokoje jsou velmi běžným typem výzdoby

 • Polyuretan.Dražší, hustší, s hladkým povrchem.Jsou také přilepeny ke stěnám a stropu.
 • Plast.Hladký s lesklým povrchem.Umýt se dobředlouhodobý provoz, ale zdaleka není kombinován se všemi materiály, není vhodný do všech interiérů.
 • Sádra.Těžší, vyrobené litím.Masivní prvky jsou připevněny hřebíky nebo samořeznými šrouby, tenčí lze přilepit na speciální lepicí kompozici.
 • Dřevo.Dřevěné lišty jsou připevněny k cílovým hřebům nebo k obvyklým bez klobouků.Může být lepeno dřevěným lepidlem.Hodí se do klasických skandinávských a ruských interiérů.Všechny ty, v nichž v jedné nebo druhé podobě existuje dřevěný povrch nebo dekorace.

  Pouze malá část možností se vzory

 • Kov.Velmi trvanlivé, ale kovové výlisky lze použít pouze v interiérech určitého typu - minimalismus, high-tech, loft.
 • Polymer flexibilní.Pro dekoraci sloupů a zaoblených stěn se používají polymerní ohebné výlisky.Jsou připevněny lepidlem.

Sádrové lišty se objevily ve starověku.Právě oni se stali modelem, kterým se vytvářely ozdobné pásy pro dekoraci interiéru z modernějších a levnějších materiálů - polystyrenové pěny a polyuretanu.

Kde je lze použít

Výlisky v interiéru se používají v následujících případech:

 • K harmonizaci interiéru.Hladké prázdné stěny a proudění nejsou vždy atraktivní.Použití lišt vám umožní harmonizovat interiér.
 • Pro oddělení barev, materiálů, textur na stěnách.

  Klasickyvnitřní tvarování je tradicí

 • Pro maskování kabelů, komunikačních linek atd.
 • Pro zdobení spojů desek, tapet.
 • Územní členění prostor.
 • ​​
 • Návrh dveří.
 • Navrhování obrazů, zrcadel, nástěnných televizí atd.

Hlavní funkcí, kterou výlisky v interiéru plní, je dekorace a dekorace.Na spojení materiálů s různými tloušťkami, strukturami, barvami vám tato dekorační metoda umožňuje změnit neestetický přechod na dekorační prvek.Metoda se snadno instaluje, většina z nich má malé náklady.

Na spojení různých materiálů

Pokud jsou dlaždice nebo stěnové panely pokládány pouze na část stěny, nevypadá přechod od dlaždic /plastů k ploché stěně příliš reprezentativně.Aby byl tento přechod atraktivnější, používají speciální hraniční dlaždici, je však příliš drahý - mnohem dražší než obvykle.Neméně zajímavé, můžete uspořádat tento spoj pomocí formování.Dekorativní pásek je upevněn tak, že zakrývá spoj.

Pokud dlaždice není až ke stropu, lze přechod provést pomocí lišt

Šířka a tloušťka se volí pro konkrétní vnitřek a tloušťku spojovaných materiálů.Protože se jedná obvykle o koupelnu, toaletu nebo kuchyň, je vhodnější použít materiály, které se snadno čistí a nebojí se vysoké vlhkosti.Optimální volbou pro spojení dlaždic je polyuretan.Poté lze malovat stejnou barvou jako zeď nebo dlaždice.

Přechod zJe lepší navrhnout jeden materiál na druhý pomocí formování

Pokud je vyzdoben přechod mezi plastovými panely a natřenou /bělenou stěnou, můžete použít plastovou podlahovou desku.Dřevěné panely nebo MDF panely, je lepší se připojit ke stěnám pomocí dřevěných lišt.

Stejná technika funguje velmi dobře, pokud musíte spojit dvě barvy nebo dvě textury.Pro oddělení a harmonizaci spojů se používají výlisky.Může to být přízvuková zeď, která je nyní velmi módní.

Je možné oddělit materiál jiné barvy pomocí lišt

Ale přízvuková stěna nemusí být od začátku do konce odlišná barva nebo vzor.Tady pro takový případ - pokud jiná barva plátna nebo materiálu zabírá pouze část zdi - a výlisky se hodí.Dávají dokončený pohled na tento dokončovací prvek.

Lišty na stropě

Strop je často ozdoben lištami.Velký prázdný čtverec žádá, aby byl něčím ozdoben.Obvykle instalujte rohové lišty na křižovatce zdi a stropu.Může být tenká a jednoduchá - s jednoduchým reliéfem nebo může být široká, vzorovaná, se štukovým litím.Navíc je tento typ dekorace vhodný nejen pro klasické interiéry.Hodí se do podkroví a do dalších moderních oblastí, s výjimkou minimalismu.

Moderní styl je také kombinován s lištami

Na stropě může být navíc umístěno několik ozdobných fragmentů.Například několik výliskůrůzné šířky, ale s podobným dekorem a profilem.Mohou být umístěny ve vzájemné vzdálenosti.V rozích často používají ozdobné fragmenty ve formě kadeře, zakřivené na druhou stranu rohů, půlky a další podobné dekorace.Také umístili ozdobné stropní patice pod centrální lustr do interiérů klasické orientace.

Tento typ stropních lišt je vhodný pro téměř jakýkoli interiér
)
V případě potřeby lze ozdobné lišty zvýraznit barevně
Tato možnost je vhodná pro klasické interiéry
Způsob, jak udělat strop krásným
Další variace
Pokud se protahujete nebozavěšené stropy, přechod je také ukončen lištami
Možnosti dekorace formygami
Tvarovky v interiéru: na stropě
Jedna z nejjednodušších možností pro zdobení spár /stropu pomocí tvarování rohu z polyuretanu
Malý dekorativní prvek v rohu
V určité vzdálenosti lze připojit nebo umístit několik ozdobných lišt
Strop nemusí být vždy bílý

Stropní lišty však lze namontovat nejen v rohu nebo v jeho blízkosti.S jejich pomocí můžete na stropě vytvořit jedinečný ornament.Geometricky pravidelné postavy se vytvářejí pomocí polyuretanových nebo sádrových prken.Díky flexibilnímu lisování můžete vytvářet hladké linie.

V dlouhé a úzké místnosti tato technika pomáhá vizuálně ji rozšířit
Klasický design s geometrickým vzorem
Pokud používáte pružné lišty, můžete vytvořit kruhy, oblouky, hladké linie
K zvýraznění střední části stropu
Opět flexibilní tvarování na stropě - plynulé přechody z jednoho kosočtverce na druhý vytvářejí zajímavý efekt
Rozdělte krtekingom strop do čtverců - klasická dekorační technika
A nikdo neřekl, že ozdobné pruhy by měly být v tónu se stropem ...

Existuje ještě jeden trik - kazetový strop.Tato technika se obvykle používá, pokud je nutné skrýt paprsky nebo nějaký nedostatek na stropě.V tomto případě se k dekoraci často používají také lišty.

Kazetový strop může skrývat paprsky, potrubí a jiné nevzhledné prvkyprvky

V posledních letech se ve většině případů polyuretanové lišty se používají v interiéru.Jsou odolné, snadno se instalují, nejsou příliš drahé.To vše z nich dělá velmi populární.

tvarováním stěny

nástěnné lišty - nejen proužky.Z těchto prvků jsou vytvořeny rámečky, které mohou omezit pouze část prostoru, ve kterém se zrcadlo nebo obraz budou viset.Tento výběr pomáhá jasněji uspořádat prostor a zvýraznit předmět.

Obrazy v rámech z lišt

​​

Stále rámy z lišt mohou být vyplněny jinými dokončovacími materiály.Dříve byly do takových rámů vloženy tapiserie, brokát a jiné drahé textilie.Dnes stále více používají jiný typ dekorativního tmelu, tapety nebo pouze jiný odstín barvy.

Uvnitř rámu lišt je odlišná barva

Další běžnou technikou je návrh dveří.Kromě standardního rámu otvoru je nad dveřmi ještě rám.Tento prostor obvykle zůstává prázdný a žádným způsobem se nepoužívá.Aby se zabránilo nerovnováze při složité výzdobě, je zde také nalepena výlisek.

Ozdoby nad dveřmi

Pomocí nástěnných lišt můžete vizuálně zvýšit stropy.K tomu jsou v určitém intervalu nainstalovány tyče.Z nich můžete nejen udělat rámec.Jedná se o ozdobné lišty a není příliš těžké z nich vyrobit vzory.

na formovací vzory na stěnách

Všechny tyto techniky vyžadují dekoracevelký prostor, jinak se místnost ukáže být příliš „přetížená“.V malých místnostech, pokud jsou použity, jsou to obvykle pouze prkna na spoji zdi a stropu, ale možná pár tenkých proužků k oddělení různých textur nebo barev.Nejčastěji vidíte lišty v interiéru obývacího pokoje - tyto pokoje jsou obvykle nejprostornější.Výlisky vypadají dobře v ložnicích, ale ne v malých, ale alespoň středních.

Výlisky v interiéru: fotografie, nápady

Při zdobení pokojů výlisky je třeba zohlednit nejen geometrii místnosti, ale také styl výzdoby nábytku.Ozdobné proužky by měly mít společné rysy s designem jiných prvků interiéru.Poté bude design konzistentní a harmonický.

Do rámů z lišt můžete vložit krásné tapety

Nástěnné lišty lze malovat tak, aby odpovídaly stěnám.V tomto případě nejsou výlisky příliš nápadné, ale interiér vypadá harmoničtěji

S kompetentním přístupem a v moderním stylu, výlisky a dokonce i vzorované prvky, nadbytečné

Pokud by byl strop pouze bílý, byla by jasná disharmonie - stěny jsou příliš přetížené a prázdný strop

)

V dlouhé a úzké chodbě rámy vizuálně rozšiřují prostor

Takže zeď není prázdná [

Je těžké přijít s jiným způsobem zdobení

]

Rámované nástěnné lišty

Pokud potřebujete nestandardní dekorace, použijte lišty

Styl lišt by se měl překrývat se stylem nábytku

Dveře a dekorace na zeď v jednom formátu

Současná klasika

Lišty v interiéru obývacího pokoje

Nemělo by jich být vždy mnoho

Pro prostorné a světlé pokoje

V ložnicích slišty by měly být opatrné