Jak zajistit úsporu elektrického topení

Když přemýšlíte o tom, který topný systém pro dům nebo letní dům zvolit, lidé často přemýšlejí o využití elektřiny.Výhodou tohoto typu nosiče energie je jeho šetrnost k životnímu prostředí, „čistota“ a vysoká spolehlivost elektrických ohřívačů.Méně je značná cena, protože elektrické vytápění není nejoblíbenějším způsobem vytápění.

Co to může být

Vytápění domu elektřinou lze provést mnoha způsoby.Ať už si vyberete jakýkoli typ vytápění, jeho ziskovost do značné míry závisí na tom, jak dobře je dům izolován.Tomuto problému by měl být poskytnut maximální čas.

Vytápění domu elektřinou je „nejčistší“ způsob

Nejprve je třeba určit typ systému: může to být vzduch, voda a pára, stále vytápěnémožné podlahové vytápění.Podívejme se stručně na hlavní výhody každého ze systémů.

Parní topení (nezaměňujte se s ohřevem vody)

Parní topení je velmi efektivní, ale nebezpečné - teplota radiátorů a trubek, které k nim přicházejí, je asi sto stupňů (vyšší nebo nižší závisí nav závislosti na vybraném typu systému).Systém je velmi podobný vodě, ale úspornější v systémufází uspořádání: sekce radiátorů jsou mnohem méně potřebné, potrubí lze odebírat z menších částí.

Zjednodušené schéma vytápění párou

Obecně je z důvodu vysokého nebezpečí zakázáno ve veřejných a bytových budovách, ale může být provedeno v soukromém domě.Elektrický parní kotel může v tomto systému fungovat jako zdroj tepla.Toto je také jedna z variant elektrického vytápění, i když je to zcela nepopulární.

Vzduch

Vytápění vzduchu pomocí elektřiny může být zajištěno konvektory nebo jinými ohřívači poháněnými elektrickými - keramickými topnými panely, infračervenými zářiči.Tyto systémy jsou dobré v tom, že okamžitě zahřívají vzduch v místnosti.Stále přitahují nízké náklady ve fázi uspořádání - není třeba nic budovat.Koupili jsme ohřívače, instalovali, zapínali, začali se vyhřívat.

Nevýhodou tohoto způsobu vytápění je aktivní cirkulace vzduchu v místnosti (nepříjemné) a při takovém zahřívání je vzduch předsušený (instalace je nutná ke zvýšení vlhkosti).Další nevýhodou je potřeba téměř konstantní práce.Pokud jsou elektrické ohřívače instalovány s termostaty, není to tak kritické, protože když dosáhnou nastavené teploty, vypnou se.Malá setrvačnost však vede k tomu, že se místnost rychle ochladí, a proto je většina zařízení v provozu.

Konvektory pro vzdušné elektrické vytápění

Mezivšechny elektrické ohřívače jsou považovány za úspornější infračervené instalace, ale „slušně“ přitahují elektřinu.Tento způsob zahřívání se proto často používá jako extra - při silném chladném počasí.Druhou oblastí použití jsou dachy, na kterých žijí jen periodicky.Při tomto režimu návštěv při příjezdu můžete vytápět pouze potřebné pokoje.Výhodou tohoto typu elektrického vytápění je v tomto případě to, že se nebojí zmrazení (pouze při výběru topných těles dávejte pozor na to, zda tolerují mrazení).

Elektrické podlahové vytápění

Toto elektrické vytápění může být buď dodatečné - pro zvýšení úrovně pohodlí, nebo základní.Elektrické ohřívače pro podlahové vytápění mohou být různé:

  • topné kabely (odporové a samoregulační);
  • rohože topných kabelů (snadnější instalace);
  • uhlíkové filmy (s infračerveným zářením);
  • ​​
  • Uhlíkové rohože (dosud velmi spolehlivé).

Elektrické vytápění s podlahovým vytápěním vyžaduje výpočet.Jako každý jiný by měl kompenzovat tepelné ztráty.Jediný rozdíl je v tom, že topné články mají velkou plochu a jeden metr čtvereční může mít velmi malý výkon.Přečtěte si více o výpočtu výkonu elektrického podlahového vytápění zde.

Je lepší použít podlahové rohože k potěru

Tato možnost elektrického vytápění je vhodná pouze pro domy s trvalým bydlištěm - příliš mnoho času (azdroje)jde o zahřátí betonové desky, do které je obvykle „baleno“ topení.A to se zdá být nevýhodou.Ale na druhé straně, velká zahřátá hmota pomáhá udržovat stabilní teplotu v domě.Dalším pozitivním bodem: úplné vychladnutí tohoto sporáku trvá několik dní, takže dočasné výpadky proudu nejsou v tomto případě příliš děsivé.

Podlahový laminát nebo linoleum je lepší pro pokládku podlahového vytápění

Elektrické vytápění pomocí podlahového vytápění nelze nazvat velmi hospodárným.Výše platby závisí na stupni izolace domu.Je však třeba si uvědomit, že elektrické podlahové vytápění je nutné pouze s termostatem a teplotními senzory.V tomto případě se ohřívače zapnou pouze část času a účty budou relativně malé.Skutečnost, že podlahové vytápění je nejpohodlnějším způsobem vytápění, není třeba říkat.

Ohřev vody pomocí elektrických kotlů

Ve skutečnosti jde o známý topný systém s trubkami, radiátory a chladicí kapalinou (voda nebo nemrznoucí kapalina), kterácirkuluje v systému.Jediným rozdílem je, že kotel běží na elektřinu.Elektrické kotle se dodávají ve třech typech:

  • u topných článků;
  • indukce;
  • elektroda.

Nejběžnější jsou kotle na topné články.Indukce a elektroda se používají méně často.Výrobci (a mnoho uživatelů) tvrdí, že jsou hospodárnější.Pokud jde o úspory, spory stále probíhají, ale co se velikosti netvrdímuset.Indukční kotel vypadá jako trubka se středním průměrem.Zabírá velmi málo místa, snadno se instaluje a může pracovat offline.

Elektrické kotle mohou být velmi malé

S elektrodou o něco složitější: musíte monitorovat stav elektrod, vyberte složení chladicí kapaliny (obvykle nalít určité množství soli ke zvýšenívodivost vody).Pravidelná údržba takového kotle je tedy nutností.

Jaký typ elektrického vytápění zvolit

Vyberte typ topného systému obvykle na základě jeho účelu.Je racionálnější provést elektrické vytápění typu chalupy - nižší náklady na instalaci, nízká setrvačnost - to je to, co je potřeba.Ale to je jen tehdy, pokud v ní nechcete udržovat pozitivní teplotu po celou zimu.

Pro trvalé domácnosti je vhodné elektrické podlahové vytápění nebo ohřev vody.Mimochodem, teplá podlaha může být vyrobena voda, ale ať už to má smysl při používání elektrického kotle, musíte o tom přemýšlet.Oba tyto systémy mají velkou setrvačnost, kterou lze s největší pravděpodobností hodnotit jako plus - dlouho se ochladzují.Nevýhody těchto systémů jsou vysoké náklady na uspořádání.

Elektrické vytápění se vybírá na základě způsobu používání v domácnosti

Při instalaci elektrického podlahového vytápění pro dlaždice je nutné pokládat topné prvky do potěru, což vyžaduje hodně času.Pokud je podlaha laminátová nebo linoleum (speciální), všemnohem jednodušší. Elektrické podlahové vytápění pod laminátem (a linolea) je položeno na rovném podkladu, na zvláštním podkladu.Nahoře je namontován laminát nebo pevná základna pro linoleum (překližka).

Elektrické ohřev vody je standardní.V některých případech je však příležitost zachránit.

Jak zajistit hospodárnost elektrického vytápění založeného na vodě

V mnoha regionech byly zavedeny tarify pro více zón.Pokud jsou tyto tarify stanoveny ve vašem regionu, můžete minimalizovat náklady na elektrické vytápění.To bude vyžadovat instalaci měřiče s více tarify a tepelného akumulátoru (TA).Tepelný akumulátor má velkou kapacitu s vodou.V našem případě slouží k akumulaci tepla během „noční“, levnější tarify.

Okruh pro ohřev vody s tepelným akumulátorem

I když je elektřina mnohem levnější, voda v nádrži se ohřívá na docela pevné teploty.Během provozu vysokých tarifů nefunguje topení a teplota v síti je udržována pomocí tepla, které se akumuluje v tepelném akumulátoru.Takový systém skutečně pomáhá ušetřit, ale konkrétní výsledek závisí na regionu - v různých regionech jsou tarify velmi odlišné.