Jak zakrýt obložení uvnitř

Jedním z nejpopulárnějších typů dřevěných povrchových materiálů je podšívka.Má odlišný profil, takže povrch má odlišný vzhled - od hladké stěny s malými drážkami až po vlny různých velikostí.Je to jen tak, že dřevěné stěny nezapadají do všech interiérů, takže je často nutné malovat obložení uvnitř - doma nebo v zemi.

Podšívka může být natřena v různých barvách

Jak zpracovat podšívku uvnitř domu

Obecně si mnoho lidí myslí, že je lepší nezpracovávat podšívku uvnitř.Možná ano, ale ne v každém klimatu a místnosti si po dlouhou dobu zachová svůj původní vzhled.Pokud je úroveň ventilace nedostatečná, dřevo se může stát modře, pokud je na slunci, stane se tmavě šedou.

Je namáhavé řešit namodralé pouze biologické látky - chlor nebo aktivní kyslík, a poté - lze jej jednoznačně impregnovat ochrannými látkami a případně i natřít.U šedého dřeva je to o něco snazší: odstraněním horní vrstvy broušením získáte opět krásnou barvu, ale bez ochrany před ultrafialovým zářením to také vydržíne na dlouho.Proto se rozhodnou malovat obložení uvnitř domu nebo chaty.

Další bod: ne každý má rád dřevo v interiéru.Je to jen tak, že se lidé někdy unaví z pohledu na ni.Chci jen hladký barevný povrch.To se také stává, a často.V tomto případě hledejte neprůhledné barvy.Vyberte si charakteristické efekty podle potřeby.

Neprůhledné barvy poskytují neprůhledný film

Natírají vnitřní obložení neprůhlednými barvami, protože dřevo v přírodní barvě není kompatibilní se všemi styly.Někdy však někdo chce v dřevěném domě mít například high-tech interiér.V tomto případě je vhodný nátěr kovovými částicemi nebo perletou matkou (například Lignovit Platin).

Všechny prostředky na ochranu stromu lze relativně libovolně rozdělit do šesti hlavních skupin:

 1. Ochranné prostředky .K dispozici jsou pro venkovní i vnitřní použití.Složení pro venkovní použití navíc zahrnuje ochranu před UV zářením, která zabraňuje nebo zpomaluje proces fotografování dřeva - změny barvy na šedou.Takže pokud potřebujete impregnaci pro obložení na balkóně a jde to na jih nebo na východ, potřebujete kompozici pro venkovní práci.Vezměte prosím na vědomí pouze , některé z nich natírají růžovou nebo zelenou barvu - je to výsledek chemické reakce. Pečlivě si přečtěte popis, protože výslednou barvu bude možné malovat pouze neprůhlednými barvami nebo velmi tmavým odstínem.

  Ochranná impregnace

 2. Tónovací sloučeniny nebo skvrny. Nanášejí texturu dřeva, ale dávají jí nějaký stín.Zároveň se na povrchu nevytváří film, dřevo neztrácí své vlastnosti - zůstává propustný pro páry.Tónovací kompozice obsahují pigment a mohou být slabě nebo silně pigmentované.Pokud chcete mít povrch se zřetelnou strukturou dřeva, vezměte mírně pigmentovanou kompozici.Vrstvy, může to trvat hodně, ale můžete ovládat stupeň „stínovaného“ dřeva.

  Výsledek práce na skvrnách dřeva různých barev

 3. Lucky. V dnešní době jsou laky na vodní bázi nebo aqualaki populárnější pro obklady stěn nebo stropů.Mohou být matné, pololesklé nebo lesklé.Mnozí mají možnost přidat barvu - současně změnit barvu.Na rozdíl od tradičních laků nezavírají laky na vodní bázi póry -film na povrchu zůstává propustný pro páry, ale chrání jej před absorpcí nečistot. Mnoho výrobců přidává UV filtry a baktericidní složky.Takové povlaky jsou vhodné pro balkony nebo v nevyhřívaných místnostech s pravidelnými návštěvami - v chatkách a v lázních.

  Lak může být lesklý, matný nebo pololesklý a může být barevně pigmentovaný

 4. Barvy. Tato skupina zahrnuje sloučeniny, které vytvářejí na povrchu hustý film, přes který není struktura dřeva viditelná.Tato skupina je obrovská, s různými vlastnostmi a cenovým rozpětím - od tradičního oleje po latex a akrylátový email.
 5. Oleje na dřevo.Jsou průhledné, existuje pigment.Na rozdíl od laků nevytvářejí na povrchu hustý film, ale jsou absorbovány do vláken.Dobré složení působí podobně jako lak, chrání před otěrem a absorpcí nečistot.Pouze oleje nemají lesklý lesklý lesk - matný nebo mírně lesklý povrch jako hedvábí.Je to skvělý způsob, jak chránit dřevo.Textura může být zvýrazněna pomocí specifické aplikační techniky využívající pigmentované dřevěné oleje (viz níže).

  Kartáčování oleji na dřevo

 6. Formulace na bázi vosku. Existují tři typy vosku: pevná, kapalná a vodná.Tvrdý vosk se před použitím zahřívá do kapalného stavu, kapalina a voda (voskově modrá) jsou již připraveny k použití.Ochrana voskem je tradiční a velmi účinná a tento proces může výrazně usnadnit nové technologie.Nevýhodou vosku je to, že je poměrně obtížné jej rovnoměrně nanášet, ale dobře se nanáší na předem natřený povrch.

Toto rozdělení je podmíněné: existuje mnoho smíšených sloučenin, které lze přiřadit alespoň dvěma skupinám.Takže existují impregnace, která lze tónovat, ale existují barvy s ochrannými vlastnostmi.Rozdíl je v účinnosti ochrany.Impregnace primárně chrání dřevo a zbarvení je druhotný problém.U barev je to naopak.Jejich hlavním úkolem je vytvořit krásný povlak a ochrana je jako doprovodný efekt.Pokud potřebujete okamžitou ochranu a kvalitní nátěr, impregnaci proveďte beztónování a po zaschnutí naneste barvu.

Dalším příkladem smíšené formulace je olej s voskem.Tyto sloučeniny kombinují vlastnosti olejů a vosku, takže si dřevo udržuje svůj vzhled po delší dobu.

Otázka, která ze skupin dává přednost, se každý rozhodne pro sebe.Různé nástroje řeší různé problémy a je důležité nejprve vybrat ty správné vlastnosti, které potřebujete.

Jak malovat obložení uvnitř: technologie

Pro malování obložení v „suchých“ místnostech uvnitř domu lze použít jakýkoli druh barvy.Zde jednoduše určíte požadavky na dekorativní vzhled povrchu.Pokud je podšívka suchá, nemůžete ji namočit ochrannými látkami nebo si vybrat barvu /lak /vosk s příslušnými přísadami.lze jej malovat pouze na jedné straně a zadní strana zůstává nezpracovaná.

Každá obkladová deska je natřena samostatně

Pokud se má obložení použít ve vlhkých nebo nevyhřívaných místnostech, musí být na balkóně nejprve důkladně impregnována ochrannými látkami na všech stranách.Můžete - dvakrát.Teprve po zaschnutí může být impregnace natřena, lakována, obecně tak, aby poskytla dekorativní vlastnosti.Další bod: při montáži obkladu na zeď nebo strop musí být rozřezán na kousky. Oblasti plátek ve vlhkých oblastech musí být také namazány směsí.Není nutné čekat, až zaschne, ale je nutné jej zpracovat.

Existuje mnoho velmi důležitých nuancí, které mnoho amatérských dekoratérů mápřehlédl.Pokud chcete získat obarvení profesionální kvality, musíte každou desku zpracovat samostatně: písek, barvu, sucho a teprve poté sbírat povrch z již natřeného obložení.To znamená, že k montáži na zeď nebo strop již plně zpracované desky.Pouze s tímto přístupem bude mít z jakéhokoli místa na povrchu obložení stejnou barvu.

Je obtížné natřít celý povrch stěny podšívkou šindelů

Pokud namalujete dříve smontovaný povrch, zůstanou v drážkách a prohlubních zbarvení nenatřená místa, je obtížné brousit velké plochy.Nedostanete dokonale rovný povrch.Kvalita povrchové úpravy v této verzi není nadprůměrná.Lakování hotového povrchu je přijatelné, pokud aktualizujete barvu.To se musí provádět v různých intervalech - záleží na provozních podmínkách a vlastnostech laku.

Správně je technologie lakování následující.

 • Podšívka je zkontrolována a tříděna.Všechny zmačkané, zakřivené nebo popraskané desky se odmítají.Mohou otestovat barvu, vybrat barvu, počet vrstev, vypracovat techniku ​​a posloupnost malby.
 • Tříděné desky jsou broušeny tak, aby byla zcela hladká.Je nejúčinnější pracovat s bruskou, ale můžete také použít blok s brusným papírem připevněným k povrchu.Zrno brusného papíru - 250-280.Při broušení kruhovými pohyby prochází přední plocha, čep a drážka.Zadní část obložení může být ponechánabez zpracování.

  Je vhodnější pracovat s bruskou

 • Prostředek nanášejte válečkem nebo štětcem.Každý typ pokrytí má své vlastní momenty a funkce - jsou psány v bance nebo v průvodních pokynech.Obecně platí, že pravidla jsou jednoduchá: berou trochu barvy, aplikují jednotlivé tahy podél obložení po celé délce.Pak důkladně brousit, stínovat, dokud není dosaženo jednotné barvy.
 • Po dosažení jednotné barvy se nechá zaschnout.
 • Po vysušení, je-li to nutné, znovu rozemele.Tato fáze je často nezbytná při práci s neprůhlednými barvami a laky.První vrstva povlaků zvyšuje hromadu dřeva, což místy zdrsňuje.Tato hromada se odstraní opětným mletím.
 • Nanáší se druhá vrstva barvy.Suší.

Může existovat mnoho vrstev: záleží na úkrytu barvy a na tom, jaký efekt chcete dosáhnout.V každém případě však pravidlo zůstává jedno: složení na kartáčku by mělo být malé.Výjimka - impregnace nebo základní nátěr.Nanášejí se dobře navlhčeným štětcem, ale pouze bez pigmentu.Při nanášení pigmentovaných ochranných látek platí pravidla pro barvy - minimální požadované množství složení je dobře zastíněno.

Někdy i při pečlivém tření barvy jsou skvrny jasně viditelné.To není špatná barva, ale vlastnosti dřeva: někde se póry lépe vstřebávají, někde horší.Aby se v tomto případě dosáhlo rovnoměrné barvy, povrch se nejprve připraví.Na dřevo nebo bezbarvý matný lak můžete použít jakýkoli základní nátěr (můžete použít vodu)základ).Po zaschnutí se povrch rozemele (ano, znovu) a poté se aplikuje požadovaný počet vrstev barvy.Pouze v tomto případě je po prvním nátěru barvy a laku broušení zřídka nutné, a pokud je to nutné, pak na některých místech, častěji - na hrot nebo drážku.

Podívejte se, jak ve videu rovnoměrně aplikovat azur, olej nebo vosk.

Je-li třeba malovat kvalitní nábytek, je ještě více vrstev: nejprve se nanese skvrna, pak dvě vrstvy zeminy.Po zaschnutí se rozemele na zcela matný povrch, nejprve zrnem 280, poté 320, po odstranění prachu se nanese povrchová vrstva - lak.Příklad takové práce ve videu.

Natírání dřeva při zachování textury

Výrazného dřevinného vzoru lze dosáhnout pomocí azurového, pigmentovaného oleje nebo vosku.Tyto sloučeniny docela hustě, téměř malovat přes strukturu dřevěných vláken.Kterákoli z výše uvedených formulací může být aplikována štětcem nebo válečkem.

Při nanášení nátěrových hmot berou velmi málo, nejprve nanášením fragmentů po celé délce obložení.Poté se štětcem nebo válečkem aplikují tahy po celé ploše.Nechte je nechat vsáknout po dobu 5-10 minut, aby se projevila textura, vezměte měkký hadřík, který nepouští vlákna a většinu oleje odstraňte.Výsledkem je, že se vzor jeví mnohem jasnější než v původním stavu: v drážkách je uloženo větší množství pigmentovaného činidla, na vyčnívajících částech téměř nezůstávají žádné zbytky.Výsledkem je výrazná textura.Tato technika se také nazývá kartáčování nebo texturování.Vv interiérech vypadá dřevo takto upravené velmi dekorativní: na stěnách i na stropě.

Proces lze sledovat ve videu.Byly obarveny tři vzorky: dva se stejným olejem a pigmentem, jeden bezbarvý.5 minut po malování se jeden z pigmentovaných polotovarů otře, aby se vytvořil vzor.Pro ochranu dřeva po vyschnutí pigmentu (odečteno 24 nebo více hodin na obalu) je podšívka pokryta dvěma vrstvami bezbarvého oleje (azurová, vosková).Na místech intenzivního použití můžete také přikrýt lak.

Jak malovat podšívku pod běleným dubem

Často je nutné malovat strom bílý, ale tak, aby byly viditelné žíly.Také říkají - vytvořit efekt běleného dubu.Existuje několik způsobů:

 • Použijte odstín s příslušným názvem, který se také nazývá skvrna.Různí výrobci to mají.Obvykle mají jména „jinovatka“, „bělený dub“ nebo něco takového.Funkce aplikace: Nalijte hodně směsi.Pokud se nalije, povrch se začne postupem času odlupovat.Aby se dosáhlo požadovaného stupně zbarvení, aplikuje se několik velmi tenkých vrstev.Po každém dávejte čas dobře uschnout.

  Bělený stěnový panel vypadá skvěle jak na stěnách, tak na stropě

 • Olej s voskem s podobným názvem.Technika aplikace závisí na vašem přání: jedna nebo dvě vrstvy pro téměř neprůhledný povlak nebo jedna vrstva následovaná injektáží hadrem pro výraznou texturu.
 • Pigmentovánopolyuretanový základní nátěr s názvem "bílý" nebo "bělený".Pro získání průsvitného povlaku se kompozice zředí velkým množstvím ředidla.Jeho množství může být 80-100% objemu (stanoveno vzorky).Nevýhodou, stejně jako všechny polyuretanové povlaky, je to, že v průběhu času zžloutne.
 • Pigmentovaný akrylový primer, také zředěný 80 - 100%.Barva zůstává po dlouhou dobu bílá, ale takový základní nátěr stojí více než polyuretan.

Je obtížné říci, kterou ze sloučenin zvolit - je třeba to vyzkoušet. Je vhodné obložení obložit několika sloučeninami a porovnat výsledek.Účinek při použití různých prostředků je mírně odlišný, ale stále velmi závislý na dřevě.Recenze jsou také velmi odlišné - někdo bělený tónovaný, někdo s olejem.Půdy se pro tyto účely využívají jen zřídka, ale hlavně proto, že ne každý zná své vlastnosti.

Tajemství dekorativního zbarvení dřeva: techniky a triky

Obyvatelé města chtějí zachovat přirozenou barvu dřeva na maximum.Pro ty, pro které je dřevo v domě nudnou každodenní rutinou, natřete obložení uvnitř budovy neobvyklou barvou.Moderní povlaky umožňují dosáhnout různých efektů.Například texturovaná nebo kartáčovaná podšívka, ale ve dvou barvách.Taková technika se často používá v podkrovních interiérech.

Kartáčovaná podšívka ve dvou barvách je vynikající volbou pro zdobení stěn.

Trik spočívá v aplikaci dvou vrstev různých barev.První vrstva se aplikujetmavá barva, druhá - světlá nebo jasnější.Po hraní s květinami a pořadí jejich aplikace si můžete vytvořit vlastní verzi.Podívejte se na video - jak získat obložení ve dvou barvách.

Barvení ve dvou barvách nemusí být stejné.Můžete vytvořit vybrání tmavší barvy a tvář (přední část) lze pouze mírně tónovat nebo vše lze udělat přesně naopak.Z obložení získáte pruhovanou stěnu - účinek stěny regálu.

Jak malovat obložení uvnitř domu: nápady

Techniky a metody malby jsou skvělé, ale jak přizpůsobit obložení modernímu interiéru ?Jednoduché.Existuje mnoho zajímavých možností.Nejnovější nálezy designérů - zeď z podšívky v místnosti s hladkými stěnami.Vypadá to kreativní a zajímavé.A nejčastěji je taková zeď vyrobena technikou kartáčování.

Jedna z možností použití obložení stěn v interiéru ložnice

Zajímavý efekt se dosáhne kombinací ohýbání různých tlouštěk - tenké se vloží mezi široké desky na fotografii.Navíc jsou natřeny v různých odstínech stejné barvy.Kombinace je zajímavá a svěží.

Podšívka se také používá k vytváření interiérů v moderním stylu.

Podšívka není nutně pouze plochá deska s malými drážkami na jedné straně, která se také nazývá obložení eura.Existují různé profily, včetně profilů s vlnami a žlaby.Z nich můžete sbírat zajímavé zdi, jejichž reliéf je zvýrazněn zbarvením.

Z obložení lze sestavit různé profilyzajímavé reliéfy.Vypadat zajímavěji - zdůrazněte reliéfy nebo vybělit

Jako obvykle, hodně závisí na světle v interiéru.Několik nestandardně navržených lamp - dlouhé průsvitné pruhy, za kterými jsou umístěny lampy uprostřed stropu - a interiér je zcela proměněn.V tomto designu můžete navrhovat místnosti pro mladé lidi, kreativní obývací pokoje atd.

Velmi zajímavé řešení s podsvícením

Můžete hrát nejen se světlem, ale také s barvou: v oblasti osvětlení natřete obložení světlejší barvou, což zdůrazňujecesta do této zóny.

Hra světla a barev odrážející se v zrcadle

Pokud máte dobré kreslicí schopnosti, můžete malovat obložení.Nezapomeňte pak celý obrázek zakrýt bezbarvým olejem nebo lakem - tak, aby vydržel déle.Tuto techniku ​​lze použít při zdobení dětského pokoje .

Obložení stěn

V interiéru skříně, obývacího pokoje a předsíně dokonale vypadají pevné kabely z obložení.Stejně tak můžete vyzdobit zeď v jídelně v kuchyni.Pouze jeho kvalita a zbarvení by měly být perfektní.

Medový odstín obložení se opakuje na stropě

Zpracování rustikálního stylu může být záměrně nedokonalé.Druh pokoje s mužskou postavou.

Rustikální styl osloví muže.V tomto případě je malování podšívky technikou kartáčování normou.A barvyzvolte tmavý

Jako na rozdíl od světlých stěn.Podšívka je bělená a paprsky jsou natřeny tmavou barvou.Navzdory tradičním materiálům používaným po staletí je vzhled takové místnosti moderní a stylový.

Skvělou kombinací jsou světlé stěny s efektem bělených dubových a tmavých masivních paprsků.Toto je téměř výhodná varianta

Variace na stejné téma

Při dekoraci koupelen se používá podšívka.Impregnaci je třeba věnovat maximální pozornost, ale pokud je ventilace v koupelně na úrovni, je impregnace chráněna před vlhkostí, neměly by tedy být žádné problémy.A interiér, jak vidíte, je velmi zajímavý - teplé tóny dřeva v kombinaci se světlým mramorem jsou vynikajícím krokem.

Obložení stěn v koupelně

Obložení stěn se používá také pro zdobení balkonů.Musíte ji vyplnit pouze vodorovně - takže můžete zvětšit malý prostor.A lépe v tak malé oblasti vypadají světlé tóny, možná s tmavým okrajem.

Bělená podšívka na balkóně

Strop - podšívka natřená světlým skvrnami