Jak zarovnat stěny vlastními rukama

Moderní požadavky na opravy prostor jsou mnohem přísnější.Nyní je nepoužitelným atributem bytu nebo domu ploché zdi.Ale zdi, a to i v nových budovách, to ani nepřibližují, a ještě více ve starých domech.Proto je při každé opravě zarovnání stěn nevyhnutelnou fází.Jak to udělat lépe, o metodách a technologiích, možnostech toho všeho udělat sami a mluvit dál.

Jak zarovnat zeď

Ačkoli se stavební technologie vyvíjejí rychle, zarovnání zdi stále pokračujevyrobené dvěma způsoby: sádra a sádrokarton.Další věc je, že existují různé složení sádry - na bázi sádry a cementu, a existují dva způsoby instalace sádrové omítky: na rám a na lepidlo.Ale to je vše.

Hladké stěny - požadavek naší doby

Po nějakou dobu se sádrokartonové desky začaly nahrazovat sádrovláknitými deskami GVL).Skládali se ze směsi sádry a rostlinných vláken, ale ukázalo se, že nedrží nárazové zátěže dobře a zlomí sei s malými zásahy.Protože GVL zarovnání stěn s jejich použitím je nyní vzácné (někdy položeno na podlaze).

V sovětských dobách byly stěny obloženy překližkou.Ale to je přesně minulé století.Zdaleka nejlepší náhrada GKL, která ve 100% případů způsobuje praskliny v kloubech a dokonce zvětšuje vlhkost.Ukazuje se tedy, že místo sádrokartonu není co používat.Výběr tedy opravdu není příliš široký.

Vyrovnáno se sádrokartonem

Ve skutečnosti stále existuje jeden způsob - tmel.Používá se však pouze na relativně ploché stěny s rozdílem nejvýše 5 mm.Protože obvykle tmely již lemovaly stěny, čímž se letadlo dostalo k ideálu.

Pokud mluvíme o tom, jak je snadnější vyrovnat zdi vlastními rukama, mnozí se shodují, že je snazší pracovat se sádrokartonem.Ale s majákovou omítkou není těžké se vypořádat.Hlavní věc je znát technologii a neodchylovat se od ní.

Zarovnání stěn s omítkou

Sádra je na dvou pojivech: na bázi cementu a sádry.Sádra schne rychleji, ale maximální vrstva, kterou mohou být použity, je menší - asi 50 mm.Omítky na bázi cementu mohou být překryty vrstvou až 10 cm, ale déle zasychají.

Omítání podle majáků je spolehlivým způsobem, jak vyrovnat stěny

Při výběru typu omítkové směsi je kromě tloušťky vrstvy třeba vzít v úvahu, která z povrchových úprav bude později, jakož i podmínky v budovách.ve kterém se chystáte vyrovnat zdi.Sádra je hygroskopická, proto se nepoužívá ve vlhkých místnostech.: V koupelně a kuchyni by měla být omítnuta směs na bázi cementu.U sádry jsou pokoje a předsíň.Takže v podstatě ano.

V našem popisu budeme používat štuky se sádrovcem - Rotband - populární značka, která má dobré hodnocení od amatérů i profesionálů.

Příprava povrchu

Odstranění všeho, co se nedrží dobře na zdi: odrazit, vyzvednout, vyčistit špachtlí.Pokud existují praskliny, vyšíváme je.Potom vyhodnotíme stupeň zakřivení.Pokud jsou příliš velké výčnělky, které jsou příliš výrazné, je vhodné je odstranit (kladivem a sekáčem nebo děrovačem).

Nejprve očistíme vše, co odpadne

Často, když začneme zarovnat zdi ve starém domě, rozhodnou se, zda zruší starý štuk, pokud nespadne.V zásadě by mistr měl vyhodnotit, ale můžete to zkusit sami.Klepněte na zeď.Pokud existují místa, která se liší zvukem - znějí hlasitěji - pak se vrstva zde vzdálila od hlavní zdi.Pokud na ni „zavěsíte“ další vrstvu omítky, je pravděpodobnější, že se to všechno zhroutí dohromady.Bude to mnohem horší.Takže dříve omítnuté stěny je lepší porazit hlavní materiál.

Pokud byly během přípravy jednotlivé výmoly příliš velké, měly by být opraveny samostatně.Tmely mají limit na minimální a maximální vrstvu.Příliš velká vrstva může spadnout.Proto je lepší předem napravit díry nebo díry.

Je-li povrch stěny příliš hladký, vytvoří se na něm zářezy

Při vyrovnáníBetonová stěna nebo povrch natřený filmotvornou kompozicí vyvolává další problém: je příliš hladký, což může způsobit špatnou přilnavost k omítce.Případu lze pomoci zpracováním základního nátěru typu „Betonový kontakt“, který na povrchu zanechává hrubý film a zlepšuje přilnavost.

Jiným způsobem je vytváření zářezů.Jakmile byly vyrobeny sekyrou, nyní často používají děrovač, brusku.S jejich pomocí se vytvoří zářez.Při rychlosti zářezů na metr čtvereční by mělo být asi 100 kusů.

Základní nátěr

V závislosti na typu zvolené omítky (sádra nebo cement) je vybrán základní nátěr.Jeho hlavním úkolem je zlepšit přilnavost stěny a omítky.Pečlivě si přečtěte návod k použití primeru.Některé vyžadují zvlhčení před aplikací, jiné vyžadují poprášení atd.

Základní nátěr stěn před štukem

Tato skupina má dvě oblíbené položky: Cerezit 117 a Concrete Contact.Existují další, ale používají se častěji: dobré recenze.Kompozice může být připravena k použití nebo vyžadovat ředění (koncentrát).Pro urychlení procesu může být aplikován válečkem nebo štětcem, stříkáním nebo dokonce zahradním sprejem.

Do té chvíle neexistovaly žádné potíže pro samonivelační vyrovnávání zdí.Všechno je elementární.Dále - trochu složitější, ale také - ne stavět rakety.

Instalace majáků

Pokud chcete dosáhnout rovného povrchu, můžete zeď vyrovnat pouze pomocí majáků.Jedná se o podpůrné prvky, které jsou odkryty ve stejné rovině.Dopak je vrstva omítky vyrovnána.Jako majáky můžete použít speciální pozinkované majáky ve tvaru písmene „T“ nebo dokonce dřevěná prkna.

Je vhodnější použít kovové majáky - rychleji nastavit.Minimální vrstva omítky je v tomto případě asi 8–10 mm (6 mm majáku + roztok, na který je umístěna).Další nevýhodou jsou jejich náklady: i když ne příliš velké peníze, ale stále další náklady.Ještě jedna věc: štuk s galvanizací nefunguje dobře, takže po počátečním sušení jsou majáky vyjmuty ze zdi, otvory jsou uzavřeny.

Sádrové majáky instalované na cihlové zdi

Používání dřevěných prken je levnější varianta, ale nalezení dostatečného počtu dokonale rovnoměrných tyčí v levném materiálu je problematické (nebudetepoužíváte prvotřídní dřevo).I když se to podaří, stále existuje možnost, že strom povede od vlhkosti.V důsledku toho již nebude stěna plochá.

Někteří dělají majáky z řešení.Před nanášejte omítky a vyrovnejte je s úrovní.Po ztuhnutí se používají jako majáky.Nejlevnější způsob, ale časově nejnáročnější a vyžadující mnohem více času.

Vyrovnání stěn bude záviset na tom, jak správně jsou majáky nastaveny.Přesně vystavená - získala vynikající výsledek.Špatně - utrpíte tím, že si upravíte hrboly, které jste provedli, rukama.

Podrobnosti o tom, jak umístit majáky k zarovnání stěn, pod odečtením potěru zde.

Rozprašovač malty

Vybraná sádra se ředí, jak je uvedeno na obalu.Pak hodit na zeď.Použijte širokou lopatku nebo kbelík na barvy.Začínají zdola, zakrývají kus zdi řešením z jednoho majáku na druhý.

Začátek omítání zdi podél majáků

Poté seberou pravidlo, položí to.Opírali se o majáky, vytáhli se a mírně se kývali ze strany na stranu.Existuje několik takových průchodů, dokud není řešení vyrovnáno.Složení, které se přilepilo k pravidlu, se odstraní špachtlí a opět ji hodí na zeď.

Zarovnání tmelu s držadly

Opět - zpravidla byla část malty na zdi vyrovnána.Takže na vrchol.Utáhněte jeden pás a pokračujte k jinému.Takže postupně vyrovnejte celou zeď.

První fáze omítání je dokončena.Ale to je jen první.Povrch není dokonalý: pokud se podíváte pozorně, jsou zde malé nepravidelnosti.Jsou vyrovnány tekutějším roztokem a dosahují rovnoměrnějšího povrchu.

Vyrovnávací tmel

Když první nátěr trochu vyschne, ale ještě neztvrdne (nejpozději do 2–4 hodin po nanesení), začíná vyrovnávání tmelu.Existující nedostatky se setřou se stejným roztokem, který byl zředěn o něco tenčí, než vyžaduje návod.Protože je více tekutý, aplikuje se širokou špachtlí, která se po natažení napříč stěnou zpravidla opírá o stejné majáky.

Zarovnání stěn s tmelem

Takže znovu prochází celou stěnou a vyrovná ji do ideální roviny.To je nezbytné, aby se snížila spotřeba drahé směsi tmelů.

Odstranění majáků a ořezávání

Když roztok zaschne do stavu husté plastelíny (pevně stiskněte prsty, ohýbá se), můžete majáky odstranit.Jsou zaháknuty níže pomocí šroubováku a vytáhnuty.

Odstraňujeme majáky z omítnuté zdi.

Lze je velmi snadno odstranit.Ve skutečnosti jsou proto odstraněny, že ve sádře vytvářejí heterogenitu, a proto snižují její sílu.

Nyní převezmeme pravidlo, očistíme ho od nalepeného roztoku a napneme-li jej různými směry, konečně vyrovnáme povrch.To by mělo být provedeno v počáteční fázi zahušťování, když je sádrová omítka podobná hlíně: je snadné ji odříznout pravidlem.

Podle pravidla v různých rovinách vyrovnáme stěnu úplně

Když byl povrch vyrovnán rotačním pásem.Okamžitě se zavřeli, aniž by na něco čekali: dokud se omítka konečně neztvrdne, nové vrstvy se k ní dobře drží.

Utěsnění stop z majáků

Roztok se nanese a odstraní špachtlí.Zároveň se ujistí, že povrch zůstává rovný.Na tomto lze zarovnání stěny pod tmel považovat za dokončené.


Při vyrovnání stěn štuky v bytech je úhel, pod kterým prochází topné potrubí, problém.Zpravidla tam nemůžete procházet, ale nefunguje to špachtlí.Pokud znáte tento druh problémů, podívejte se na další video.

Suchá omítka: vyrovnejte stěnysádrokarton

Ne každý má trpělivost na vyhlazení omítky a v několika vrstvách a pak počká, až uschne.Rychlejší práce s archovým materiálem - sádrokartonové desky (GKL).Tato technologie se také nazývá suchá omítka, protože v ní je minimum „mokrých“ procesů a výsledek není horší: se všemi nuancemi je zeď dokonale hladká.

Tato technologie má však své nedostatky.První z nich je, že si můžete něco předem pověsit na vestavěné vestavěné lišty předem, nebo použít speciální upevňovací prvky, které se budou konat na úkor hlavní zdi, nikoli cíle.Takže mějte na paměti.Druhá nevýhoda: taková omítka spotřebovává hodně místa.To je u klasické technologie - připevnění GCR k rámu.Podle zjednodušeného bezrámového „listí“ mnohem méně prostoru.

Sádrokarton na rámu

Tímto způsobem lze zarovnat jakoukoli zeď.Nejprve sestavte rám.Je vystaven v jedné rovině a slouží jako základ pro upevnění sádrové lepenky.Sestává se podle určitých pravidel:

 • Vodicí profil se nastavuje a upevňuje podle úrovně podlahy a stropu.
 • U pevných profilů jsou místa instalace svislých profilů označena každých 60 cm a prochází jimi svislé čáry.
 • Na těchto tratích jsou instalovány montážní závěsy.

  Toto je pohled na věšáky, které jsou namontovány na stěně

 • Ložisko se vkládá do vodicích kolejnic podél vyznačených čar (mezi clonami).

  Zásada montážerám pro vyrovnání stěny pomocí sádrokartonu

 • Profil je vyrovnán v jedné rovině a zajištěn v požadované poloze pomocí záclon.
 • K exponovaným profilům je připojena sádrokartonová deska.

  Sestavený rámeček začíná být opláštěn pomocí GCR

 • Spoje jsou slepeny síťovinou.
 • Klouby jsou potřeny tmelem, ve stejné rovině vyrovnány sádrokartonem.
 • Všechny otvory ze šroubů jsou zakryté.

  Spoje jsou slepeny a tmelené

Zarovnání stěny je dokončeno a je připraveno buď pro tapetování, nebo pro omítání.Jak vidíte, vše je mnohem rychlejší.

Sádrokarton pro lepidlo

Zde je to stále snazší.Protože sádrokartonový list je zpočátku plochý (pokud nebyl skladován ve stoje a neohýbal se), lze jej použít bez jakéhokoli důvodu.

Na stěny se nanáší zředěné lepidlo (cihla, beton) nebo sádra (relativně rovnoměrná).Hodí se do malých „žab“.Objem je vybrán v závislosti na tom, jak konkávní nebo konvexní je zeď v daném místě.

Naneste lepidlo nebo tmel

Poté vezmou vrstvu sádrokartonu, opřou ji o zeď, vyrovnejte ji v rovině pomocí roviny, utopte ji v případě potřeby tlakem nebo pěstí (nepřestávka).

Nakloňte plech

Při kontrole roviny jej vyrovnejte pomocí

Poté, co je plech rovný, vložte hrany tmelem,naneste lepidlo na další kus.Takže sestavte zeď.Pro zlepšení této omítkypo zaschnutí lepidla nebo tmelu (24 hodin nebo více) zašroubujte sádrokarton na hlavní stěnu (pomocí šroubů nebo hmoždinek, v závislosti na typu).

Všechno je stejně snadné jako loupání hrušek, kromě toho, že je to velmi snadné.Všechno se dělá s minimem důrazu a je opravdu pár maličkostí dostat se touto metodou kapky.Pokud však potřebujete rychle zarovnat zeď, můžete to zkusit.