Jak zatmelit stěny - pokyny krok za krokem

Hladké stěny jsou atributem dobrých oprav, ale pronájem týmu je nerentabilní.Tmelení zdí vlastními rukama není tak složité, že by se s nimi nemohlo jednat.Je důležité důsledně provádět všechny akce.Je nepravděpodobné, že byste mohli okamžitě získat dokonalou zeď pro malování, ale můžete ji bez problémů umístit pod tapetu.A aby vám pomohl popsat postup, fotografie a videa.

Co jsou a kdy používat

Tmel je příprava povrchů pro povrchovou úpravu.S jeho pomocí dosáhnou toho, že zeď je (nebo vypadá) dokonale plochá.Nanáší se na relativně rovné povrchy.Pokud potřebujete zarovnat stěny, odvodit úhly 90 °, použijte omítky nebo sádrokartony.Putty k tomu není určen.

Tmel se prodává v širokém sortimentu

Tmely se stejně jako omítky skládají z pojiva, kameniva a přísad, které jim dávají zvláštní vlastnosti.Od omítek se liší použitím kameniva - písku - jemných frakcí.Pojivo se používá ve dvou typech - cement nebo sádra, někdy se do nich přidává vápno,polymerní přísady.V důsledku toho existují sádrové a cementové tmely.

Existují také polymerní tmely - akrylové a latexové.Jsou vytvářeny na bázi syntetických látek, jejichž vlastnosti se liší v závislosti na přísadách.Nejsou přirozené, ale mají delší životnost a vydrží také větší počet cyklů zmrazení /rozmrazení.Pro fasádní práce je lepší je vybrat.V interiéru nejsou nejlepší volbou, protože mají nízkou propustnost pro páry, což může způsobit vlhké stěny, vzhled plísní a plísní.Jsou vhodné v tom, že je lze použít na dřevěné a kovové povrchy.

Stručný popis vlastností polymerních omítek

Podle typu aplikace jsou všechny tmely rozděleny do dvou typů: počáteční a konečná.V počátečních zrn se používají zrna písku větší velikosti - 0,3 - 0,8 mm.Kvůli tomu, co je povrch mírně drsný.Používají se v první fázi k utěsnění dutin a trhlin.V konečných kompozicích je písek prakticky prach s velmi jemným zrnem 0,1 - 0,3 mm.To vám umožní získat hladký povrch.

Cementové omítky - oblast použití, výhody a nevýhody

Cementové omítky jsou levnější než sádrové omítky, lze je nanášet v tlustší vrstvě - některé kompozice až do 10 mm.Po smíchání (míchání s vodou) lze použít po dobu asi 3 hodin.Plastičnost kompozice je ovlivněna teplotou a vlhkostí.Obvykle je indikována pro + 20 ° C a vlhkost 60-65%.

Cementové omítky jsou univerzální.Používají se jak pro dekoraci uvnitř budovy, tak venku.Navíc většina fasádních kompozic je vyráběna na bázi cementu, protože vydrží více cyklů odmrazování /mrazu a vytváří odolnější povrch.Cítí se také lépe ve vlhkých místnostech.Pokud potřebujete omítat koupelnu nebo kuchyň, je lepší použít kompozici na bázi cementu.

Cementová omítka může být bílá, možná šedá

Barva cementové omítky může být šedá, bílá a ultra bílá.Záleží na typu použitého cementu.Bílé kompozice jsou dražší, protože se používají dražší značky, a proto se bílé kompozice často vyrábějí pomocí finálních kompozic.

Nedostatek cementových omítek - dlouhá doba tuhnutí - několik dní pro úplné zaschnutí - to je norma.Před nanesením další vrstvy by mělo uplynout několik hodin.2-3 hodiny s vrstvou 1 mm, až 24 s tloušťkou 6 mm.Protože je zřídka možné dosáhnout rovného povrchu v jedné vrstvě - mohou existovat tři nebo více - tmelení s cementovými omítkami se natahuje dlouhou dobu.Z tohoto důvodu je jejich popularita poměrně nízká.

Sádrové tmely, jejich vlastnosti

Vrstva sádrových tmelů - 0,5–10 mm v závislosti na typu.Vysychají mnohem rychleji, což pozitivně ovlivňuje rychlost dokončovacích prací.Na druhé straně smíšená směs musí být použita do 30-60 minut, takže tyto tmely jsou smíchány v malých porcích.To není příliš pohodlné.Pokud vložíte zdi vlastními rukamapoprvé, začněte malými dávkami.Postupně určete, kolik můžete pracovat najednou.Také si všimněte, že spotřeba výchozí omítky je větší než povrchová úprava - tloušťka vrstvy se liší a nedělá chybu v objemu.

Sádrové omítky bez modifikujících přísad jsou určeny do suchých místností.Existují směsi pro mokré, ale to je nutně uvedeno na obalu, protože obsahují hydrofobní přísady.

Sádrové omítky se snadno nanášejí.

Navzdory vyšší ceně a krátké době trvanlivosti uzavřené části jsou nyní omítky na bázi sádry populárnější.Jsou plastičtější, s jejich použitím je snazší dosáhnout požadované hladkosti povrchu, pro začátečníky i profesionály je snazší s nimi pracovat.Pokud tmel stěn ještě neznáte, použijte omítky.

Technologie

Technika nanášení omítek je stejná pro jakékoli složení.Relevantní je pouze shoda s formulací uvedenou na obalu (poměr vody k suché hmotnosti) a čas, během kterého musí být použito.Zbytek sádrové techniky je stejný.

Příprava podkladu

Práce začínají na suchém a čistém podkladu.Pokud existuje starý nátěr, vše, co může spadnout, se vyčistí, praskliny se vyšívají, šrouby a hřebíky, zbytky tapet a další nátěry se odstraní.

Jakkoli smutné může být, je nutné odstranit jak barvu, tak i vápno.Barva z důvodu, že tmel na ni nelepí dobře, a pokud se lepí, může následně odpadnout.Whitewash odstraněnprotože je volná.U ní po základním nátěru je přilnavost normální, ale po chvíli začne prasknout a odloupnout.Pokud nechcete přestavět strop nebo zeď znovu za rok a půl, musí být vápno očištěno.

Připravený povrch vypadá takto

Po odstranění starého nátěru se odstraní prach.Pokud existuje průmyslový vysavač, můžete jej použít (nemůžete použít domácí - to se rozbije).Pokud takové zařízení neexistuje, můžete jít nejprve suchým koštětem, poté kartáčem a nakonec - s mírně navlhčeným hadříkem, shromáždit zbytky.

Základní nátěr

Základové stěny pro omítání se používají tak, aby materiály lépe přilnuly.Jeho druhým úkolem je snížit množství vlhkosti absorbované základnou.To je velmi důležité na porézních površích, jako jsou cihly, suché omítnuté stěny atd.Na volných a náchylných k uvolnění stěn se používají speciální kompozice pro hluboké pronikání.Vazují částice materiálu na med a zvyšují tak celkovou pevnost základny.

Je lepší nevynechat primer

Pro dosažení zaručeného dobrého výsledku je nejlepší tento krok přeskočit.I když primery stojí hodně.

Primery se prodávají buď jako směsi připravené k použití nebo jako kapalné koncentráty.Druhý typ vyžaduje další ředění vodou.V každém případě si pozorně přečtěte návod před použitím a přísně je dodržujte.

Obvykle je tato technologie následující: složení se nalije do kontejneru a distribuuje se podlepovrchy štětcem nebo válečkem.Na obtížných místech - rohy a zatáčky, důkladně projít kartáčem.Pokud jsou potřeba dvě nebo více vrstev, aplikují se po úplném uschnutí předchozí.

Nástroje

K zatemnění stěn budou přímo zapotřebí pouze dva nože.Jeden velký, s dlouhou čepelí (300-600 mm) a jeden malý.Malá kompozice je vyjmuta z kontejneru a distribuována přes velkou čepel.Odstraňují také zbytky z čepele a znovu je distribuují podél okraje.Přímo k distribuci kompozice na stěně je nutná velká špachtle.

Jsou zapotřebí dvě špachtle. ​​

Čepel velké špachtle musí být z nerezové oceli.Měl by být flexibilní, bez škrábanců a škrábanců.Když se na to podíváte „v profilu“, můžete vidět, že jeho konce jsou mírně ohnuty v jednom směru.To se provádí konkrétně tak, aby se při plnění stěn nebo stropu na povrchu neobjevovaly proužky z okrajů čepele.Můžete pracovat s rovnou lžící, v důsledku toho se nebudete moci proužky zbavit - po vysušení je budete muset porovnat, a toto je dlouhá a prašná práce.

Rovněž bude potřebná nádoba, ve které bude tmel a stavební mixér nebo vrták s tryskou pro míchání.Je lepší vzít plastovou nádobu - kbelík nebo umyvadlo s vysokými stranami.Věnujte pozornost tvaru dna.Přechod od dna ke stěnám by měl být plynulý.Potom je možné smíchat celou kompozici bez zbytků a hrudek.

Technika stěnových tmelů

Obecně již bylo řečeno všechno, ale soustředíme se na proces asled prací.Nejprve je hněten hnětač.Voda se nalije do kbelíku, přidá se k ní suchá směs a ujistí se, že zde nejsou žádné hrudky.Musíte chvíli počkat, až se celá hmota zvlhne, pak se můžete rozrušit.Hnětení může být mechanické nebo ruční.To je uvedeno na obalu tmelem.Když dosáhnete homogenní kompozice bez hrudek, můžete začít pracovat.

Nejprve zakryjte velké hrboly

Tmel by měl být nanesen na stěnu velkou špachtlí.Složení je na něm položeno malé a na okraji čepele tvoří váleček široký dva nebo tři centimetry a vysoký asi centimetr.Pokud je složení silné, můžete si vzít větší roztok, pokud je tekutý, může teče, protože váleček je malý.

Krok 1. Počáteční tmel .Pokud jsou velké nepravidelnosti - více než 3 mm, jsou nejprve pokryty výchozím tmelem.Pokud jsou hrboly pouze na místech, opravují se pouze ty, což vede ke stejné úrovni s povrchem.Pokud jich je spousta, musíte zatmelit celý povrch. U a je vhodné nepřekračovat maximální přípustnou tloušťku vrstvy, jinak se mohou objevit praskliny nebo povrch klesne.Pokud neexistují žádné významné nepravidelnosti, můžete se obejít bez této vrstvy.V tomto případě však bude spotřeba konečného složení větší a bude stát víc než výchozí složení.

Tloušťka tmelu, která zůstává na stěně, je řízena úhlem sklonu špachtle.Pokud je silně nakloněna ke stěně, vrstva zůstává silnější, pokud je úhel blíže k přímce (60-70 °), může být 1 mm.

Existuje vícejedna technika pro aplikaci tmelu.Říká se tomu „na pobřeží“.V tomto případě je stěrkový nůž umístěn kolmo ke zdi.V důsledku toho jsou rozmazány pouze póry, proužky a další vady, spotřeba je minimální.Taková technika však funguje pouze na hladkých stěnách bez odchylek v geometrii.Tímto způsobem není možné provést tmel nerovných stěn s rozdíly větší než 1-2 mm.

Krok 2. Vyrovnejte první vrstvu .Po zaschnutí výchozí vrstvy (čas je vyznačen na obalu) se brusný papír přebrousí a vyrovná se s ním nejvýznamnější nepravidelnosti.Nejčastěji se jedná o pruhy, ale v důsledku nezkušenosti se mohou objevit i hlízy.Po dokončení broušení je prach ze stěn smetán koštětem a pak prochází suchým štětcem.

K očištění nesrovnalostí je třeba brusný papír

Krok 3. Dokončení tmelu stěn. Na vyčištěné stěny se nanáší vrstva dokončovacího tmelu o tloušťce nejvýše několika milimetrů.V této fázi byste se již měli pokusit získat rovný povrch a pečlivě vyrovnat složení.Nechte zaschnout.

Krok 4. Vyrovnání finálních vrstev .V této fázi vezměte síť s menší buňkou.Pokuste se získat již rovný povrch.Pro normální výsledek je nutné dobré osvětlení.Také nepřítomnost vad se kontroluje dlaní.

To je vše.Dále se kroky 3 a 4 opakují, dokud vás výsledek neuspokojí.Trochu o tom, do jaké míry je nutné vyrovnat zdi.Vše záleží na typu provedení, který si vyberete.Pokud je tmel stěn vyroben pod tapetou,dosažení dokonalé hladkosti není nutné.I nejtenčí tapety skrývají malé rozdíly.Vícevrstvé papírové tapety - duplex nebo triplex jsou na povrchu méně náročné.Rovnoměrnější základna je nutná jak pro netkanou podložku, tak pro všechny vinylové tapety kromě pěnových a texturovaných.

Požadavky na tmel pro lakování jsou vyšší.Barva neskrývá ani ty nevýznamné nedostatky, proto je nutné vyrovnat se do ideálního stavu.Může být zapotřebí až šest velmi tenkých vrstev.

Jak udělat tmel v rozích

Několik metod, které jste viděli ve videu, je prostě dobré natočit hmotu od samého rohu.Zdá se, že je vše jednoduché, ale v praxi se to ukáže obtížně a ne velmi hladce.Pro vnější a vnitřní rohy pro začátečníky jsou k dispozici speciální rohové stěrky.

Poté, co do rohu vložili určité množství tmelu, vedou jej, odstraňují excesy a vytvářejí ideální linii.Je snazší s nimi pracovat.

Putty nože pro vyrovnávání rohů pomocí tmelu